Постанова від 23.12.2021 по справі 420/13499/21

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/13499/21

Головуючий в 1 інстанції: Радчук А.А.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді -Кравченка К.В.,

судді -Джабурія О.В.,

судді -Вербицької Н.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційною скаргою Пенсійного фонду України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2021 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України, про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

В липні 2021 року ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ПФУ в Одеській області (надалі - відповідач-1, ГУ ПФУ), Пенсійного фонду України (далі - відповідач-2, ПФУ), в якому просив:

- визнати протиправними дiї ГУ ПФУ щодо відмови провести перерахунок основного розміру пенсії на підставі довідки №ЮО78603 вiд 02.04.2021 року;

- визнати протиправними дiї ГУ ПФУ щодо виплати з 05.03.2019 року пенсії після її перерахунку з 01.01.2018 року з урахуванням лише 75% суми підвищення.

- зобов'язати ГУ ПФУ провести перерахунок пенсії з 01.04.2019 року на підставі Довідки №ЮО78603 вiд 02.04.2021 року, та здійснити виплату донарахованих сум;

- зобов'язати ГУ ПФУ здійснити виплату нарахованих з 05.03.2019 року сум пенсії з урахуванням 100% суми її підвищення;

- зобов'язати ПФУ у відповідності до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 року №280, в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 року №1279 «Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги», здійснити фінансування виплати, перерахованої ГУ ПФУ пенсії з 1 квітня 2019 року на підставі довідки №ЮО78603 вiд 02.04.2021 року, та з 05.03.2019 року з урахуванням 100% нарахованої суми підвищення пенсії.

Дану справу було розглянуто судом першої інстанції у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 03.09.2021 року позов задоволено повністю.

Не погоджуючись з таким рішенням суду, ПФУ подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати в частині зобов'язань, покладених на ПФУ, та ухвалити в цій частині судове рішення, яким в задоволенні позовних вимог до ПФУ відмовити.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів прийшла до наступного.

З матеріалів справи вбачається, що позивач, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» отримує пенсію за вислугу років.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» ГУ ПФУ з 01.01.2018 року проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 року.

Як вбачається зі здійсненого перерахунку пенсії позивача, з 01.01.2018 року розмір пенсії позивача збільшився. При цьому пенсійним органом вирішено проводити виплати підвищеної пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року у наступному порядку: з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року щомісячно 50% від підвищення; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року щомісячно 75% від підвищення; з 01.01.2020 року щомісячно 100% від підвищення.

Також, судом першої інстанції встановлено, що при перерахунку позивачу пенсії з 01.01.2018 року додаткові види грошового забезпечення, які враховувалися під час призначення позивачу пенсії, та уведені для виплати відповідній категорії військовослужбовців згідно Постанови №704, до складу грошового забезпечення, врахованого при перерахунку пенсії, включено не було.

Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на виконання рішення суду виготовлено та направлено до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року.

З надісланої до ГУ ПФУ довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача від 02.04.2021 року №ЮО78603 вбачається, що для перерахунку пенсії позивача має бути застосовано грошове забезпечення виходячи з наступних його складових та розмірів: посадовий оклад 3810,00 грн., оклад за військове звання - 1340,00 грн., надбавка за вислугу років - 35% - 1802,50 грн., надбавка за особливості проходження служби 65% - 4519,13 грн., надбавка за таємність 10% 381 грн., премія - 70% - 2667,00 грн..

Позивач звернувся до ГУ ПФУ з заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки, проте відповідачем листом від 12.05.2021 року у проведенні з 01.04.2019 року відповідного перерахунку пенсії позивача відмовлено, оскільки після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалось.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії з 01.04.2019 року у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, а тому ГУ ПФУ після одержання довідки про розмір грошового забезпечення позивача, зобов'язане перерахувати пенсію у зв'язку з набранням законної сили рішенням у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України №103.

Крім цього, суд першої інстанції зазначив, що з 01.04.2021 року повноваження щодо здійснення фінансування виплати нарахованої пенсії перейшли від головних управлінь до Пенсійного фонду України у зв'язку із чим, суд задовольнив вимоги позивача в частині зобов'язання Пенсійного фонду України здійснити виплати перерахованої пенсії шляхом зобов'язання Пенсійного фонду України здійснити фінансування виплати перерахованої з 01.04.2019 року пенсії позивача.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Зі змісту апеляційної скарги вбачається, що ПФУ не згоден з рішенням суду першої інстанції в частині покладення зобов'язань на ПФУ та з не застосуванням судом першої інстанції строків звернення до суду з даних спірних правовідносин, тому колегія суддів, виходячи із визначених у ч.1 ст.308 КАС України меж перегляду судом апеляційної інстанції, переглядає дану справу в межах доводів апеляційної скарги, тобто лише в частині зобов'язання ПФУ здійснити фінансування виплати, перерахованої пенсії, а також в частині незастосування судом строків звернення до суду, встановлених ст.122 КАС України.

Колегія суддів при вирішенні даного спору виходить з наступного.

В своєму рішення, суд першої інстанції зазначив, що відповідно до пп.4 п.4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 року №280, в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 року №1279 «Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги», Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань, крім іншого, забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій.

А тому, суд першої інстанції вважає за необхідне зобов'язати ГУ ПФУ провести перерахунок пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 02.04.2021 року №ЮО78603, а Пенсійний фонд України здійснити фінансування виплати перерахованої пенсії позивача з 01.04.2019 року.

Постановою КМ України №1596 від 30.08.1999 року затверджений Порядок виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки у банках (далі - Порядок №1596).

Так, відповідно до п.1 Порядку №1596 (в редакції Постанови КМ України №1279 від 16.12.2020 року), цей Порядок визначає механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам, у тому числі допомоги на поховання і сум пенсій, грошової допомоги, недоотриманих у зв'язку із смертю одержувача, особам, які мають право на отримання таких виплат, головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві (далі - органи Пенсійного фонду) та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих держадміністрацій, виконавчого органу міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат (далі - органи соціального захисту населення), а також інших грошових виплат, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів (далі - пенсія та грошова допомога), шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії та грошової допомоги (далі - одержувачі), а у разі їх смерті - на поточні рахунки осіб, які мають право на отримання допомоги на поховання та недоотриманої суми пенсії, грошової допомоги, в уповноважених банках.

Таким чином, зазначений Порядок визначає механізм виплати пенсій головними управліннями Пенсійного фонду України шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії в уповноважених банках.

Постановою КМ України №1279 від 16.12.2020 року був затверджений Порядок виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку (далі - Порядок №1279).

Зазначеною постановою затверджено саме Порядок виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку. Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що він визначає механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам у готівковій формі за зазначеним у заяві місцем їх фактичного проживання в межах України організаціями, що згідно із законодавством мають право здійснювати виплату і доставку пенсій та грошової допомоги.

Тобто, Постанова КМ України №1279 від 16.12.2020 року ніяким чином не змінила повноваження Пенсійного Фонду України та її територіальних органів щодо призначення, нарахування та виплати пенсій.

Відповідно до підпунктів 7, 8 п.4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року №28-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 року за №41/26486, управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

Відповідно до пп.5 п.4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 року №28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 року за №40/26485, головні управління відповідно до покладених завдань здійснюють призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам, що визначений Порядком №1279, не передбачає участі Пенсійного фонду України у процедурі виплати пенсії.

Таким чином, Порядок №1596 та Порядок №1279 лише визначають механізми виплати пенсій зокрема шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії в уповноважених банках, або шляхом видачі сум пенсії безпосередньо у виплатному об'єкті або з доставкою до дому в обумовлений час.

Визначення Порядками №1596 та №1279 механізмів та процедур, за якими пенсіонер фактично може отримати пенсію, узгоджується із приписами ч.ч.1 та 2 ст.52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та не покладає на Пенсійний Фонд України обов'язку здійснювати виплату пенсії пенсіонерам, оскільки Пенсійний Фонд України, відповідно до покладених на нього завдань здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного Фонду України та інших джерел, визначених законодавством, що прямо передбачено підпунктом 4 пункту 4 Положення про Пенсійний Фонд України, затвердженого Постановою КМ України №280 від 23.07.2014 року (в редакції Постанови КМ України №1279 від 16.12.2020 року).

З аналізу наведених норм вбачається, що обов'язок щодо виплати пенсії покладається на пенсійний орган, в якому пенсіонер перебуває на обліку, яким в даному випадку є ГУ ПФУ в Одеській області.

Крім цього, враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що підстави вважати, що Пенсійним фондом України не буде виконано обов'язок з фінансування виплати пенсії позивача відсутні, права позивача у вказаній частині не порушені, оскільки ГУ ПФУ взагалі не здійснено перерахунок пенсії позивача, не визначено суми пенсії, що підлягає виплаті позивачу, не вчинено відповідних дій для проведення виплати позивачу перерахованої пенсії, а тому покладення на Пенсійний фонд України додаткового зобов'язання щодо здійснення фінансування виплат є необґрунтованим.

Щодо доводів апеляційної скарги, що позивачем пропущено строк звернення до суду з цим позовом, колегія суддів зазначає наступне.

Строк звернення до адміністративного суду встановлено ст.122 КАС України, за приписами ч.ч.1, 2 якої, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Загальні правила, закріплені у нормах адміністративного процесуального законодавства, передбачають обчислення строку звернення до суду за захистом прав, свобод чи інтересів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення цих прав, свобод, інтересів.

Поняття «повинна була дізнатись», використане у ст.122 КАС України, слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, якщо: особа знала про прийняття оскаржуваного рішення та знала про обставини його прийняття. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.

Верховний Суд у постанові від 02.03.2021 року у справі №758/7700/17 зазначив, що у спорах, що виникають з органами Пенсійного фонду України, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, з моменту отримання грошових виплат, при отриманні від органу Пенсійного фонду України повідомлення про призначення пенсії, відповіді на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів, на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок.

Як вже було зазначено вище, довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 05.03.2019 року видано 02.04.2021 року.

Про порушення своїх прав на здійснення перерахунку та виплату пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення, зазначених в довідці про розмір грошового забезпечення позивач дізнався з листа від 12.05.2021 року, яким позивача було повідомлено про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії.

З даним позовом до суду позивач звернувся 30.07.2021 року, тобто з дотриманням строку звернення до суду, передбаченого ст.122 КАС України.

Таким чином, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції допустив неправильне застосування норм матеріального права при ухваленні судового рішення, внаслідок чого апеляційна скарга ПФУ підлягає частковому задоволенню, а оскаржуване рішення змінити в частині покладення зобов'язань на Пенсійний фонд України.

Керуючись ст.311, ст.315, ст.317, ст.321, ст.322, ст.325, ст.328 КАС України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Пенсійного фонду України - задовольнити частково.

Виключити з резолютивної частини рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2021 року абзац 6.

В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2021 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з підстав, передбачених ст.328 КАС України.

Головуючий суддя Кравченко К.В.

Судді Джабурія О.В. Вербицька Н. В.