22 грудня 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/13498/21
Головуючий в 1 інстанції: Аракелян М.М.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду
у складі: головуючої судді - Шевчук О.А.,
суддів: Бойка А.В., Федусика А.Г.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2021 року, ухвалене в порядку письмового провадження в м. Одесі, по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області», про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
У липні 2021 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України, у якому позивач просить суд: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, складеної ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» № 33/36-602 від 07.06.2021 року, яка викладена у листі Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 12.07.2021 року за вих. № 11231-10606/Б-02/8-1500/21; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та нарахування з 01.12.2019 року пенсії за вислугу 42 роки у розмірі 100% відповідних сум грошового забезпечення відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року за прирівняною посадою поліцейського - старший оперуповноважений ГУП, складеної ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» № 33/36-602 від 07.06.2021 року, без обмеження максимального розміру пенсії, із врахуванням розмірів посадового окладу, окладу за спеціальним званням підполковник поліції, надбавки за стаж служби в поліції, надбавки за специфічні умови проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії та інших складових грошового забезпечення; зобов'язати Пенсійний фонд України здійснити виплату перерахованої з 01.12.2019 року пенсії на підставі довідки ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» № 33/36-602 від 07.06.2021 про розмір грошового забезпечення, з урахування раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що за результатом звернення позивача Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» направлено до Головного управління ПФУ в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року. Натомість, перерахунок пенсії проведено не було. Вважаючи такі дії незаконними, позивач оскаржує їх у судовому порядку, вимагаючи проведення перерахунку та виплати пенсії у належному розмірі. При цьому, позивач вважає, що виплата пенсії має бути здійснена саме Пенсійним фондом України.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2021 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , складеної ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» № 33/36-602 від 07.06.2021 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019, яка викладена у листі Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 12.07.2021 за вих. № 11231-10606/Б-02/8-1500/21. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та нарахування з 01.12.2019 ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019, складеної ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» № 33/36-602 від 07.06.2021. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, неповне з'ясування обставин у справі, порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та винести нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити. Доводами апеляційної скарги зазначено, що Головне управління призначає/перераховує пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить. Апелянт вказує, що до Головного управління від Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» надійшла оновлена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 19.11.2019 року. Водночас, оскільки рішенням Окружного адміністративно суду міста Києва у справі № 826/12704/18 було визнано протиправним та нечинним п. 3 Постанови № 103 та Кабінетом Міністрів України після цього рішення про зміну розміру грошового забезпечення, та проведення перерахунку не приймалося, апелянт вважає, що відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії за наданою довідкою про розмір грошового забезпечення. Крім того, апелянт вказує, що позивачем порушено строк звернення до суду з даним позовом.
У відзиві на апеляційну скаргу представник позивача вказує на безпідставність та протиправність доводів апелянта щодо пропуску строку звернення до суду, та тверджень про необхідність додаткового рішення Уряду про зміну грошового забезпечення і просить залишити апеляційну скаргу без задоволення.
Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України дана справа відноситься до категорії незначної складності.
Згідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
У відповідності до вимог ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: 1) відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю; 2) неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання; 3) подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугу років.
До складових грошового забезпечення для визначення розміру пенсії включено такі додаткові види грошового забезпечення - надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами, премія.
У 2018 році позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 року, а до складових грошового забезпечення включені посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, премія.
07.06.2021 року за № 33/36-602 Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» складено нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .
11.06.2021 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про надання інформації щодо перерахунку пенсії з 01.12.2019 року на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення, на що отримав лист (відповідь) від 12.07.2021 року № 11231-10606/Б-02/8-1500/21 від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у якій вказано, що позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з тієї підстави, що рішень уряду, згідно яких можливо б було провести перерахунок пенсії, не приймалось.
Не погоджуючись із цим, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Приймаючи рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців та прирівняних до них осіб, та зважаючи на те, що перерахунок пенсії позивача проведено на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка не містила усіх складових, відповідно, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області після одержання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на листопад 2019 року зобов'язане перерахувати пенсію позивачу, починаючи з 01.12.2019 року, тобто, з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому виникли підстави для перерахунку пенсії (19 листопада 2019 року - день набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18).
Рішення суду першої інстанції оскаржено лише відповідачем - ГУПФУ в Одеській області в частині задоволених вимог та в іншій частині учасниками справи не оскаржено і не є предметом апеляційного перегляду.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції в частині задоволених вимог, з огляду на викладене.
Згідно ч.ч. 3, 4 ст. 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції станом на 01.01.2016 року, далі - Закон № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Згідно п.п. 1-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, у наведеній редакції, далі - Порядок № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 (далі - Постанова № 988) установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (п. 1).
Також, вказаною постановою затверджено: схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
Окрім цього, наведеною постановою КМУ надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: 1) установлювати, зокрема: надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби; підвищення за службу в поліції особливого призначення (особам, які безпосередньо виконують функції із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян) у розмірі до 100 відсотків посадового окладу; 2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Згідно п. 5 наведеної постанови, Кабінетом Міністрів України постановлено виплачувати: 1) надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11; 2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством; 3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час; 4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу. Надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі; 5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу; 6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов'язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу; 7) надбавку за почесне звання «заслужений» - у розмірі 10 відсотків посадового окладу; 8) підвищення на 25 відсотків посадових окладів курсантам за відмінне навчання або отримання відповідної кількості балів за шкалою ECTS за результатами екзаменаційної сесії.
Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 визначено про необхідність Міністерству внутрішніх справ за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року № 260 (далі - Наказ № 260) затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання.
21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 (далі - Постанова № 103), пунктом 3 якої було передбачено: перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Згідно Постанови № 103 пункт 5 Порядку № 45 викладено в такій редакції: « 5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.».
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними, зокрема, зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Також, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
При цьому, приймаючи вказане рішення, суд у справі № 826/12704/18 виходив з того, що оскаржуваним пунктом постанови № 103 передбачено, що перерахуванню підлягають пенсії, призначені згідно із Законом № 2226-ХІІ особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний відсоток на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Водночас, у справі № 826/12704/18 суд вказав на те, що у встановлений постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» двотижневий строк уповноваженими міністерства не було затверджено порядку і умов грошового забезпечення поліцейських, які пройшли переатестацію до новоутворених органів поліції, або тимчасово залишалися поза штатом, тому фактично доплати, додаткові види грошового забезпечення поліцейські у січні 2016 року не отримували.
У справі № 826/12704/18 суд встановив, що пункт 3 оскаржуваної постанови № 103 передбачає перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій, виплачених поліцейським у січні 2016 року, хоча фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом МВС України № 260 від 06 квітня 2016 року.
За таких обставин, рішенням суду у справі № 826/12704/18, що набрало законної сили, встановлено, що оскаржуваний пункт 3 постанови № 103 у відсотковому співставленні встановлює зменшення виплати пенсії у порівнянні з тими умовами, які вони мали до його прийняття, фактично звужує складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії, а тому звужують зміст вже існуючих прав таких осіб.
Згідно ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, судовим рішенням у справі № 826/12704/18, що набрало законної сили 19.11.2019 року, встановлено, що:
- доплати, додаткові види грошового забезпечення поліцейські у січні 2016 року не отримували;
- фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом МВС України № 260 від 06 квітня 2016 року;
- пункт 3 Постанови № 103, який передбачає перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій, виплачених поліцейським у січні 2016 року, у відсотковому співставленні встановлює зменшення виплати пенсії у порівнянні з тими умовами, які вони мали до його прийняття, фактично звужує складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії, а тому звужують зміст вже існуючих прав таких осіб.
Тобто, оскільки рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», як такий, що у відсотковому співставленні встановлює зменшення виплати пенсії у порівнянні з тими умовами, які вони мали до його прийняття, фактично звужує складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії, а тому звужує зміст вже існуючих прав таких осіб, з 19 листопада 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18 виникли підстави для перерахунку пенсії позивача відповідно до вимог ст. 63 Закону № 2262-ХІІ з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за спеціальним званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 988 та Наказом МВС України № 260, що повністю спростовує доводи апеляційної скарги ГУПФУ в Одеській області про відсутність підстав для такого перерахунку пенсії та відповідно складання довідки для цього перерахунку, застосування алгоритму Порядку № 45.
Що стосується посилань відповідача, як у направленому позивачу листі, так і у відзиві на позовну заяву та поданій апеляційній скарзі, на відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача у зв'язку з надходженням уточнюючої довідки про розмір грошового забезпечення з огляду на те, що нормативно-правових актів, що стосуються перерахунку пенсій, призначених за Законом № 2262, Кабінетом Міністрів України щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із цим Законом, після дати набрання судовим рішенням у справі № 826/12704/18 законної сили, не приймалось, колегія суддів зазначає, що процедура перерахунку пенсій за наведених умов чітко визначена Законом № 2262-ХІІ та Порядком № 45, а тому, відхиляє наведені доводи відповідача.
На підставі наведеного у сукупності, оскільки з 19 листопада 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за спеціальним званням та відсоткової надбавки за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 988 та Наказом МВС України № 260, а також, враховуючи, що ГУПФУ в Одеській області отримано від уповноваженого органу оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року для проведення наведеного перерахунку пенсії позивача, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі вказаної оновленої довідки підлягають задоволенню з 01.12.2019 року, тобто, з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Що стосується доводів апелянта щодо пропуску позивачем строку звернення до суду та відповідно необхідність залишення заявленого позову без розгляду, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При цьому, згідно ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно обставин даної справи, з 19 листопада 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за спеціальним званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 988 та Наказом МВС України № 260.
Однак, до моменту отримання належної довідки із визначенням грошового забезпечення у відповідності до наведених законодавчих вимог у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Після набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18 (19 листопада 2019 року) органом, на якого покладено обов'язок щодо складання довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача, не було складено та направлено вказаної довідки до пенсійного органу для перерахунку пенсії позивача.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, довідка для перерахунку пенсії позивача була складена та направлена до пенсійного органу лише у червні 2021 року.
В свою чергу, як встановлено судом у даній справі, протиправно та всупереч наведених вимог Закону № 2262-ХІІ, отримавши від уповноваженого органу довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року для перерахунку пенсії позивача, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області відповідного перерахунку пенсії позивачу здійснено не було.
Більш того, навіть після подання заяви позивачем про перерахунок пенсії згідно вказаної довідки, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області перерахунку пенсії позивачу не здійснено.
Також, з матеріалів справи вбачається, що лист-відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки складено відповідачем лише у липні 2021 року.
За встановлених у справі обставин, враховуючи, що позивач звернувся із заявленим позовом у липні 2021 року, колегія суддів вважає, що підстави для залишення заявленого позову без розгляду відсутні.
Враховуючи викладені обставини та з огляду на наведені положення законодавства, оскільки доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення - без змін.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2021 року - залишити без змін.
Відповідно до ст.ст. 325-328 КАС України постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає крім випадків: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Головуюча суддя: О.А. Шевчук
Суддя: А.В. Бойко
Суддя: А.Г. Федусик