П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
22 грудня 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/13694/21
Головуючий в 1 інстанції: Бутенко А.В.
Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого: Градовського Ю.М.
суддів: Крусяна А.В.,
Яковлєва О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2021р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
У серпні 2021р. ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі -ГУ ПФУ в Одеській області), в якому просив:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області з відмови ОСОБА_1 , листом №12471-11932/К-02/8-1500/21 від 27 липня 2021р., у проведенні перерахунку пенсії з 5 березня 2019р. та з 1 лютого 2020р. з урахуванням його права на пенсію у розмірі 83 відсотка грошового забезпечення, яке зазначено в довідках Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ЮО74839 від 11 червня 2021р. про розмір мого грошового забезпечення станом на 5 березня 2019р. та станом на 1 лютого 2020р..
- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області провести перерахунок ОСОБА_1 , пенсії з 5 березня 2019р. та з 1 лютого 2020р. з урахуванням права на пенсію у розмірі 83 відсотка грошового забезпечення, яке зазначено в довідках Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ЮО74839 від 11 червня 2021р. про розмір мого грошового забезпечення, станом на 5 березня 2019р. та станом на 1 лютого 2020р., без обмеження її максимального розміру та зі сплатою суми недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилася унаслідок проведеного перерахунку, за період з 1 квітня 2019р. та з 1 лютого 2020р. по день фактичного проведення перерахунку.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 5.03.2019р. - з дня набраним чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог ст.ст.43 і 63 ЗУ 2262-Xll та ст.9 ЗУ №2011 - XІІ.
З метою реалізації права на перерахунок пенсії Позивач звернувся до Відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність та премії.
Листом №12471-11932/К-02/8-1500/21 від 27 липня 2021р., надісланому на запит Позивача, ГУ ПФУ в Одеській області повідомило про відсутність правових підстав для проведення перерахунку його пенсії на підставі вищевказаної довідки про розмір грошового забезпечення.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом та просив позов задовольнити.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2021р. адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 , з 5 березня 2019р. на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ЮО74839 від 11 червня 2021р. та з 1 лютого 2020р. на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ЮО74839 від 11 червня 2021р., з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення.
Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 , пенсії з 5 березня 2019р. на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ЮО74839 від 11 червня 2021р. та з 1 лютого 2020р. на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ЮО74839 від 11 червня 2021р., з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням вже виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 судові витрати за сплату судового збору у розмірі 908грн. за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Одеській області.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням ГУ ПФУ в Одеській області, подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм права, просить рішення суду скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про залишення скарги без задоволення, а рішення суду без змін, з наступних підстав.
Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що твердження пенсійного органу про відсутність правового механізму перерахування пенсії не може бути підставою для позбавлення особи набутого права на отримання належного йому розміру пенсії. Відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням оновленої довідки ООТЦКСП, призводить до порушення права позивача на отримання належної йому суми пенсії.
При цьому, суд першої інстанції відмовив у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром, оскільки з матеріалів справи не вбачається, що відповідачем виплачується пенсія позивачу з обмеженням її максимального розміру, а позивачем доказів на підтвердження такого обмеження до суду не надано.
Вирішуючи спір, судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).
Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду надіслало ГУ ПФУ в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 5.03.2019р., у відповідності до вимог ст.ст.43 і 63 Закону №2262-ХІІ, ст.9 ЗУ від 20.12.1991р. №2011-Х1І «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 1.04.2019р. перерахунку основного розміру пенсії Позивача.
З метою реалізації права на перерахунок пенсії Позивач звернувся до Відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність та премії.
Листом №12471-11932/К-02/8-1500/21 від 27 липня 2021р., надісланому на запит Позивача, ГУ ПФУ в Одеській області повідомило про відсутність правових підстав для проведення перерахунку його пенсії на підставі вищевказаної довідки про розмір грошового забезпечення.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Позивач вважаючи, що відповідачем протиправно відмовлено в перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 5.03.2019р. та станом на 1 лютого 2020р. на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ЮО74839 від 11 червня 2021, звернувся із даним позовом до суду.
Перевіряючи правомірність оскаржуваних дій та рішення пенсійного фонду, з урахуванням підстав, за якими позивач пов'язує їх протиправність та незаконність, судова колегія виходить з наступного.
Так, приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9.04.1992р. №2262-ХІІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Положеннями ст.9 Закону №2011-XII встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із ч.2 ст.9 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до складу грошового забезпечення входять:
- посадовий оклад, оклад за військовим званням;
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
- одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ч.3 ст.9 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Статтею 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процитована норма ст.43 цього ж Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Вказаний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019р. у справі за №826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, КМУ надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України своєю постановою від 13.02.2008р. за №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992р. №393» затвердив Порядок №45.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 п.5 Порядку №45 в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018р., залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019р. у справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Судова колегія зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45.
Проте, зміни внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 5.03.2019р. - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1 (надалі - Порядок №3-1).
Відповідно до п.23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст.63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте КМУ, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014р. у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019р. у справі №553/3619/16-а.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, що Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на ім'я ОСОБА_1 видано довідки №ЮО74839 від 11 червня 2021р. про розмір грошового забезпечення станом на 5.03.2019р. та станом на 1.02.2020р.. В зазначених довідках зазначено усі види грошового забезпечення ОСОБА_1 (а.с.8).
Аналізуючи вищевказане, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач протиправно відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії на підставі оновлених довідок з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які зазначені у довідці.
Положеннями ст.43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність доповнено згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015р. №848-VIII.
Зазначене положення в цілому визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20 грудня 2016р..
Згідно із пунктом другим резолютивної частини рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016р., зокрема, ч.7 ст.43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, з 20 грудня 2016р. відсутня ч.7 ст.43 в ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016р. №1774-VIII, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 1 січня 2017р., у ч.7 ст.43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слова і цифри «у період з 1 січня 2016р. по 31 грудня 2016р.» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017р.».
За таких обставин, буквальне розуміння змін внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016р. №1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20 грудня 2016р. дозволяє стверджувати, що у ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутня ч.7 ст.43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.
Це означає, що протягом 2017р. ст.43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Отже, внесені ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016р. №1774 до ч.7 зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Даний висновок узгоджується із позицією, що викладена в постановах Верховного Суду від 3.10.2018р. у справі №127/4267/17, від 16.10.2018р. у справі №522/16882/17 та від 6.11.2018р. у справі №522/3093/17..
Враховуючи те, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (ч.5 ст.242 КАС України), судова колегія приходить до висновку про протиправність дій пенсійного органу щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії.
Разом з тим, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром, оскільки з матеріалів справи не вбачається, що відповідачем виплачується пенсія позивачу з обмеженням її максимального розміру, а позивачем доказів на підтвердження такого обмеження до суду не надано.
Доводи викладені в апеляційній скарзі не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.
За таких обставин, судова колегія вважає, що рішення суду ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для його скасування.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.311, 315, 316, 322 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2021р. - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Головуючий: Ю.М.Градовський
Судді: А.В.Крусян
О.В.Яковлєв