Постанова від 14.12.2021 по справі 480/5713/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2021 р. Справа № 480/5713/21

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Мінаєвої О.М.

суддів: Макаренко Я.М. , Кононенко З.О.

за участю секретаря судового засідання Лисенко К.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Сумської обласної прокуратури на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 30.09.2021 року, головуючий суддя І інстанції: Н.В. Савицька, м. Суми, повний текст складено 30.09.21 року у справі № 480/5713/21

за позовом Керівника Сумської окружної прокуратури в інтересах держави

до Виконавчого комітету Лебединської міської ради

про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, керівник Сумської окружної прокуратури в інтересах держави, звернувся до суду з адміністративним позовом до виконавчого комітету Лебединської міської ради (далі - відповідач), в якому просив суд зобов'язати виконавчий комітет Лебединської міської ради Сумської області розглянути в порядку, передбаченому Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», питання зменшення батьківської плати на 50 відсотків для батьків, у сім'ях яких троє і більше дітей у державних і комунальних закладах дошкільної та загальної середньої освіти на території Лебединської міської ради.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 30.09.2021 року у справі № 480/5713/21 у задоволенні позову керівника Сумської окружної прокуратури в інтересах держави до Виконавчого комітету Лебединської міської ради про зобов'язання вчинити дії відмовлено.

Сумська обласна прокуратура, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, неповно з'ясовано обставини справи, просить суд апеляційної інстанції рішення Сумського окружного адміністративного суду від 30.09.2021 року у справі № 480/5713/21 скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на те, що судом першої інстанції безпідставно зазначено, що Виконавчим комітетом Лебединської міської ради врегульовано і питання пільгового харчування для дітей з багатодітних сімей, оскільки саме для цієї категорії дітей пільги у вигляді зменшення на 50% плати за харчування за рахунок видатків місцевого бюджету не передбачено. Також вважає, що відповідач ні у цьому рішенні, ні в будь-якому іншому не зазначив, чому саме не було забезпечено відшкодування витрат на харчування цієї категорії дітей з бюджету. Відтак діти з багатодітних сімей, отримують харчування на загальних підстав, а саме батьки сплачують 15 грн. 40 коп. в день за харчування замість гарантованої знижки у 50 %, тобто батьківська доплата має становити 7 грн. 20 коп., решта покриватися за кошти місцевого бюджету.

Відповідачем надано відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначено доводи щодо безпідставності вимог апеляційної скарги.

Розглянувши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що 24.12.2020 року виконавчим комітетом Лебединської міської ради Сумської області прийнято рішення «Про встановлення вартості харчування та встановлення батьківської плати за харчування дітей у закладах дошкільної освіти» №326 (а. с. 6).

На думку позивача, вказане рішення не відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема не передбачає пільгові умови оплати харчування для окремих категорій сімей з дітьми, яким державою надані додаткові гарантії соціального захисту, а саме всупереч п. 2.3 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України № 667 від 21.11.2002 (далі-Порядок) та п.3 Постанови Кабінету Міністрів України Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів № 1243 від 26.08.2002, відповідно до яких розмір плати зменшується на 50 відсотків для батьків, у сім'ях яких троє і більше дітей, у вказаному рішенні Миропільської сільської ради, не передбачено у дошкільних навчальних закладах та дошкільних підрозділах навчально-виховних комплексів зменшення батьківської плати на 50 відсотків для батьків, у сім'ях яких троє і більше дітей, тому позивач звернувся до суду з позовом.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не наведено фактів порушення відповідачем прав конкретних осіб на отримання пільг з оплати харчування дітей у дошкільних навчальних закладах. У рішенні виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області від 24.12.2020 р. №326 врегульовані питання організації харчування в закладах дошкільної освіти територіальної громади, у тому числі дітей з багатодітних, малозабезпечених сімей, інших пільгових категорій. Зменшення плати за харчування для певних категорій дітей здійснюється органом місцевого самоврядування шляхом прийняття індивідуальних рішень після надання визначених законодавством документів.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції на підставі наступного.

У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту», організація та відповідальність за харчування дітей у державних і комунальних закладах дошкільної освіти покладаються на Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації, районні державні адміністрації, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері освіти, інші центральні органи виконавчої влади, яким підпорядковані заклади дошкільної освіти, органи місцевого самоврядування, а також на керівників закладів дошкільної освіти.

Відповідно до ч. 5 ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту», батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному закладі дошкільної освіти у розмірах, визначених органами місцевого самоврядування або відповідними органами управління.

Пільгові умови оплати харчування дітей у закладах дошкільної освіти для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки, надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету.

Пунктом 2.2 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальний закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 21.11.2002 року №667 (далі - Порядок №667), встановлено, що розмір плати за поданням дошкільного навчального закладу встановлюють місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування або підприємства, організації та установи, які перебувають у державній (комунальній) формі власності і мають у своєму підпорядкуванні дошкільні навчальні заклади, один раз на рік з урахуванням матеріального стану сім'ї та режиму роботи закладу. Вони можуть установлювати додаткові пільги щодо батьківської плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів, підприємств, організацій, установ..

Згідно з п.2.3 Порядку №667 розмір плати зменшується на 50 відсотків для батьків, у сім'ях яких троє і більше дітей.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів» № 1243 від 26.08.2002 р., передбачено, установити знижки з плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах у таких розмірах: сім'ям, які мають трьох і більше дітей, за харчування дітей у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах - на 50 відсотків.

Пунктом 2.5 Порядку №667 передбачено звільнення батьків від плати або зменшення розміру плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах проводиться щорічно і може переглядатися на протязі року, але не більше одного разу, та запроваджується в місячний термін після подання відповідних документів (довідок про сукупний дохід кожного члена сім'ї за попередній квартал, виданих за місцем отримання доходів, і довідки про склад сім'ї, виданої житлово-комунальними організаціями, сільськими (селищними) радами).

З наведених нормативних положень встановлено, що орган місцевого самоврядування повинен прийняти загальне рішення про встановлення конкретного розміру вартості харчування та пільгову вартості харчування дітей у закладах дошкільної освіти для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки. А зменшення для певної категорії осіб плати за харчування дітей та забезпечення безкоштовним харчуванням певних категорій дітей здійснюється органом місцевого самоврядування в силу вимог закону, шляхом прийняття індивідуальних рішень після надання визначених законодавством документів.

З матеріалів справи встановлено, що 24.12.2020 року виконавчим комітетом Лебединської міської ради Сумської області прийнято рішення №326 "Про встановлення вартості харчування та встановлення батьківської плати за харчування дітей у закладах дошкільної освіти", яким встановлено з 01.01.2021 р. вартість харчування в закладах дошкільної освіти Лебединської міської територіальної громади з розрахунку 24 гривні за 1 день перебування дитини в закладі, з них: 14 гривень 40 копійок - батьківська плата, 9 гривень 60 копійок - кошти міського бюджету.

Забезпечено безкоштовним харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів, дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», дітей, батьки яких загинули в зоні антитерористичної операції операції Об'єднаних сил, дітей батьки яких мають посвідчення учасника бойових дій в зоні антитерористичної операції/операції Об'єднаних сил, дітей, переселених із тимчасово-окупованої території Луганської та Донецької областей.

Наведене рішення є рішенням загального характеру та прийнято на виконання вимог ст.35 Закону України «Про дошкільну освіту», якою передбачений обов'язок органами місцевого самоврядування визначити розмір плати та пільгові умови оплати за харчування дітей у державному та комунальному закладі дошкільної освіти.

У відповідності до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Колегія суддів вважає, що позиція прокурора щодо існування у відповідача обов'язку по прийняттю на поточний рік рішення про зменшення розміру плати за харчування на 50 відсотків для батьків, у сім'ях яких є троє і більше дітей, які навчаються у державних і комунальних закладах дошкільної та загальної середньої освіти на території Лебединської міської ради, яким зменшено наведений розмір оплати в силу вимог закону, є помилковим та не доведеним, а тому суд першої інстанції правильно відмовив в задоволенні позову.

Відповідно до ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно з ч. 1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких обставин, колегія суддів, переглянувши у межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з приписами норм матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. ст. 245, 246, 250, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Сумської обласної прокуратури залишити без задоволення.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 30.09.2021 року у справі № 480/5713/21 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя О.М. Мінаєва

Судді Я.М. Макаренко З.О. Кононенко

Постанова складена в повному обсязі 23.12.21 р.