Постанова від 14.12.2021 по справі 520/11618/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2021 р. Справа № 520/11618/21

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Мінаєвої О.М.

суддів: Кононенко З.О. , Макаренко Я.М.

за участю секретаря судового засідання Лисенко К.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 року, головуючий суддя І інстанції: Волошин Д.А., м. Харків, повний текст складено 13.09.21 року у справі № 520/11618/21

за позовом ОСОБА_1

до Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків)

про визнання протиправним та скасування наказу

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом до Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), в якому просив суд визнати протиправним та скасувати наказ №2513/к від 10.06.2021, який видано начальником Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), про зобов'язання ОСОБА_1 , головного державного виконавця Міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобаварському районах у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), стати на військовий облік за місцем проживання до 30 червня 2021 року.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 року у справі № 520/11618/21 позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано наказ №2513/к від 10.06.2021 р., який видано начальником Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), про зобов'язання ОСОБА_1 , головного державного виконавця Міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобаварському районах у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), стати на військовий облік за місцем проживання до 30 червня 2021 року.

Відповідач, Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Харків), не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу. Свою незгоду з рішенням суду обґрунтовує тим, що судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права, а висновки, викладені у рішенні суду, не відповідають фактичним обставинам справи. Просить суд апеляційної інстанції рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 року у справі № 520/11618/21 скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач зазначає, що Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Харків) зобов'язане вести облік військовозобов'язаних, які перебувають з ним у трудових відносинах, а також слідкувати за дотриманням ними Порядку і правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних. Проте, ОСОБА_1 09.04.2013 р. медичною комісією при Київському районному військовому комісаріаті м. Харкова визнано непридатним до військової служби у мирний час, обмежено придатним у військовий час за графою І статті пункту «В» статті 42 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України, затверджену наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 року № 402. Пунктом 3.2 вказаного наказу передбачено, повторний медичний огляд військовозобов'язаних, які перебувають у запасі 1 і 2 розрядів, раніше визнаних придатними до військової служби або непридатними до військової служби в мирний час за станом здоров'я проводиться один раз на 5 років військово-лікарською комісією відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. У зв'язку з викладеним, наказом Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 10 червня 2021 року № 2513/к Павла Ізотова зобов'язано вжити заходів щодо постановки на військовий облік за місцем проживання до 30 червня 2021 року. Вважає, що наказ Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) №2513/к від 10.06.2021 р. прийнято у межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією України та законами України.

Позивач в судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечував, просив суд залишити без змін рішення суду першої інстанції.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти постанову, якою позов залишити без задоволення.

Розглянувши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 на підставі наказу №168/к від 15.01.2021, який видано начальником Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), призначений на посаду головного державного виконавця Міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобаварському районах у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків).

Відповідно до абзацу 7 пункту 37 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 №921, та доручення начальника Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 05 лютого 2021 року №18/10-08/21 у 2020 році проведено щорічне звіряння особових карток працівників з обліковими документами районних (міських) військових комісаріатів, за місцем реєстрації, зокрема, 09.10.2020 р. з Київським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки м. Харкова.

За результатами такого звіряння було встановлено, що позивача необхідно направити до Київського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Харкова для постановки на військовий облік, про що є запис у Журналі обліку результатів перевірок стану військового обліку призовників і військовозобов'язаних та звіряння їх облікових даних з даними районних (міських) центрів комплектування та соціальної підтримки Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), оскільки позивач знятий з військового обліку у 2013 року за місцем проживання на підставі наказу Міністерства оборони України від 09 червня 2006 року № 342 «Про затвердження змін до постанови з військового обліку прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин, солдатів і матросів запасу Збройних Сил України та інших військових формувань», який втратив чинність на підставі наказу Міністерства оборони України від 20 грудня 2017 року № 684 «Про затвердження Переліку випадків, за яких громадяни України знімаються з військового обліку військовозобов'язаних».

10.06.2021 року начальником Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) видано наказ №2513/к про зобов'язання ОСОБА_1 , головного державного виконавця Міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобаварському районах у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), стати на військовий облік за місцем проживання до 30 червня 2021 року.

Позивач не погодився із наказом №2513/к від 10.06.2021 р., звернувся до суду з позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не наділений правом або обов'язком видавати накази про зобов'язання стати на військовий облік, тому позовні вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції на підставі наступного.

У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Міжрегіональні управління Міністерства юстиції України діють на підставі положення про міжрегіональні управління Міністерства юстиції України затвердженого наказом Мін'юсту від 23.06.2011 № 1707/5, зареєстрованого в Мін'юсті 23.06.2011 за №759/19497.

Відповідно до п. 2 Положення № 1707/5 міжрегіональне управління в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами Міністерства юстиції України та іншими нормативно-правовими актами.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює Закон України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (надалі - Закон № 2232-XII), даний Закон визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

У відповідності до ст. 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Відповідно ч. 2 Закону № 2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Згідно зі ст. 7 Закону № 2232-XII виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Механізм організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами визначається Порядком організації та ведення військового обліку призовників та військовозобов'язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 грудня 2016 року № 921 (далі - Порядок № 921).

Пунктом 2 Порядку № 921 передбачено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави та полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, підприємств, установ та організацій щодо фіксації, накопичення та аналізу військово-облікових даних призовників і військовозобов'язаних із відображенням їх у військово-облікових документах, а також здійснення контролю за дотриманням призовниками і військовозобов'язаними, посадовими особами державних органів, підприємств, установ та організацій встановлених правил військового обліку.

Відповідно до п. 15 Порядку № 921 військовий облік здійснюється з урахуванням встановлених в Україні правил реєстрації місця проживання фізичних осіб, організовується і безпосередньо ведеться державними органами, а також підприємствами, установами та організаціями, в яких призовники і військовозобов'язані працюють (навчаються).

Військовий облік ведеться на підставі паспорта громадянина України та таких військово-облікових документів, зокрема, для військовозобов'язаних - військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного.

Державні органи, підприємства, установи та організації ведуть персональний облік призовників і військовозобов'язаних за місцем їх роботи (навчання), у тому числі на умовах трудового договору (контракту, угоди), строком більш як три місяці.

Пунктом 37 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №921 від 07.12.2016 (далі - Порядок №921) встановлено, що з метою ведення персонального обліку призовників і військовозобов'язаних на державні органи, підприємства, установи та організації покладається виконання таких заходів:

- перевірка у громадян під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікових документів (у військовозобов'язаних - військових квитків або тимчасових посвідчень, а у призовників - посвідчень про приписку до призовних дільниць). Приймання на роботу (навчання) призовників і військовозобов'язаних здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) військових комісаріатах, а також у разі перебування на військовому обліку в СБУ та Службі зовнішньої розвідки;

- надсилання у семиденний строк до відповідних районних (міських) військових комісаріатів повідомлень про зміну облікових даних призовників і військовозобов'язаних, прийнятих на роботу (навчання) чи звільнених з роботи (відрахованих з закладу освіти);

- оповіщення на вимогу районних (міських) військових комісаріатів призовників і військовозобов'язаних про їх виклик до районних (міських) військових комісаріатів і забезпечення їх своєчасного прибуття;

- забезпечення повноти та достовірності облікових даних призовників і військовозобов'язаних згідно з вимогами, встановленими цим Порядком та іншими документами персонального обліку відповідно до законодавства;

- взаємодія з районними (міськими) військовими комісаріатами щодо строків та способів звіряння даних особових карток, списків призовників і військовозобов'язаних, їх облікових даних, внесення відповідних змін до них, а також щодо оповіщення призовників і військовозобов'язаних;

- організація періодичного звіряння особових карток призовників і військовозобов'язаних із записами у військових квитках та посвідченнях про приписку до призовних дільниць. Не рідше одного разу на рік проведення звіряння особових карток працівників з обліковими документами районних (міських) військових комісаріатів, в яких вони перебувають на військовому обліку;

- у п'ятиденний строк з дня подання відповідних документів внесення до особових карток призовників і військовозобов'язаних змін щодо їх сімейного стану, місця проживання (перебування), освіти, місця роботи і посади та надсилання (у разі наявності) щомісяця до 5 числа до районних (міських) військових комісаріатів повідомлення про зміну облікових даних;

- складення і подання щороку до 1 грудня до районних (міських) військових комісаріатів списків громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць (у разі їх наявності);

- приймання під розписку від призовників і військовозобов'язаних їх військово-облікових документів для подання до районних (міських) військових комісаріатів для звіряння з обліковими даними та оформлення бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час;

- своєчасне оформлення документів для бронювання військовозобов'язаних за центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та на воєнний час;

- постійний контроль за виконанням посадовими особами державних органів, підприємств, установ та організацій, призовниками і військовозобов'язаними встановлених правил військового обліку та проведення відповідної роз'яснювальної роботи;

- постійне інформування районних (міських) військових комісаріатів про громадян та посадових осіб, які порушують правила військового обліку, для притягнення їх до відповідальності згідно із законом;

- ведення та зберігання журналу обліку результатів перевірок стану військового обліку призовників і військовозобов'язаних та звіряння їх облікових даних з даними районних (міських) військових комісаріатів.

Відповідно до п. 22 Порядку № 921 призовники і військовозобов'язані, а також посадові особи, винні в порушенні вимог цього Порядку і Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних (далі - Правила військового обліку) (додаток 1), несуть відповідальність згідно із законом.

Персональний облік призовників і військовозобов'язаних - державних службовців у центральних і місцевих органах виконавчої влади, інших державних органах ведеться згідно з формою Особової картки державного службовця, затвердженою наказом НАДС від 19 травня 2020 р. № 77-20, у пункті 12 якої зазначаються відомості про військовий облік.

Колегія суддів вважає, що саме Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Харків) зобов'язане вести облік військовозобов'язаних, які перебувають з ним у трудових відносинах, а також, слідкувати за дотриманням ними Порядку і Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних.

Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено, що військовозобов'язані - це особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Пунктом 18 Порядку № 921 встановлено, що взяттю на військовий облік військовозобов'язаних державними органами, підприємствами, установами та організаціями підлягають громадяни, придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час, які не досягли граничного віку перебування в запасі Збройних Сил.

Відповідно до пунктів 46, 47 Порядку № 921 звіряння даних особових карток призовників і військовозобов'язаних, які працюють (навчаються) на підприємствах, в установах та організаціях, з обліковими даними документів районних (міських) військових комісаріатів здійснюється згідно з графіком звіряння, який затверджується розпорядженням голови відповідної районної держадміністрації або рішення міської ради.

Особи, відповідальні за ведення військового обліку державних органів, підприємств, установ та організацій, у визначені графіком звіряння строки відряджаються до відповідних районних (міських) військових комісаріатів та проводять звіряння даних особових карток призовників і військовозобов'язаних з їх обліковими документами у районних (міських) військових комісаріатах.

Результати звіряння вносяться до журналу обліку результатів перевірок стану військового обліку та звіряння облікових даних з даними районних (міських) військових комісаріатів.

Звіряння даних особових карток призовників і військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку у військових комісаріатах інших регіонів, здійснюється шляхом надсилання до таких військових комісаріатів двох примірників копій особових карток П-2 або особистих карток державних службовців (розділи, в яких зазначено їх військово-облікові ознаки), а також копій військово-облікових документів.

У разі отримання розпоряджень районних (міських) військових комісаріатів щодо оповіщення призовників і військовозобов'язаних про їх виклик до військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, проходженнях медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на воєнний час, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних керівники державних органів, підприємств, установ та організацій зобов'язані:

- видати наказ про оповіщення призовників і військовозобов'язаних та довести його до їх відома у частині, що стосується забезпечення їх прибуття за викликом районного (міського) військового комісаріату у визначені ним строки та копію наказу надіслати у триденний строк до відповідного районного (міського) військового комісаріату;

- забезпечити здійснення контролю за результатами оповіщення та прибуттям призовників і військовозобов'язаних до районних (міських) військових комісаріатів;

- письмово повідомити районним (міським) військовим комісаріатам про осіб, які не виконали наказ керівника державного органу, підприємства, установи та організації та не прибули за викликом до районного (міського) військового комісаріату.

З матеріалів справи встановлено, що відповідно до абзацу 7 пункту 37 Порядку №921 та доручення начальника Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 05 лютого 2021 року №18/10-08/21 у 2020 році відповідачем проведено щорічне звіряння особових карток працівників з обліковими документами районних (міських) військових комісаріатів, за місцем реєстрації, зокрема, 09.10.2020 р. з Київським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки м. Харкова.

За результатами такого звіряння було встановлено, що позивачу необхідно стати на військовий облік до Київського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Харкова, що підтверджується записом у Журналі обліку результатів перевірок стану військового обліку призовників і військовозобов'язаних та звіряння їх облікових даних з даними районних (міських) центрів комплектування та соціальної підтримки Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про направлення позивача до Київського РВК для постановки на військовий облік.

Викладене обумовлено тим, що позивач знятий з військового обліку у 2013 р. за місцем проживання на підставі наказу Міністерства оборони України №342 від 09.06.2006 року «Про затвердження змін до постанови з військового обліку прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин, солдат і матросів запасу Збройних Сил України та інших військових формувань», який втратив чинність на підставі наказу Міністерства оборони України "Про затвердження Переліку випадків, за яких громадяни України знімаються з військового обліку військовозобов'язаних" №684 від 20.12.2017 року.

Відповідно до наказу Міністерства оборони України "Про затвердження Переліку випадків, за яких громадяни України знімаються з військового обліку військовозобов'язаних" №684 від 20.12.2017 року зняттю з військового обліку військовозобов'язаних у військових комісаріатах, відповідних підрозділах Служби безпеки України підлягають громадяни України, які: були засуджені до позбавлення волі за злочини середньої тяжкості та відбували покарання в установах відбування покарань; за рішенням військово-лікарських комісій (призовних комісій) визнані за станом здоров'я непридатними в мирний час, обмежено придатними у воєнний час через хвороби, які пов'язані з розладами психіки і поведінки, нервової системи, та їх наслідки.

Колегія суддів встановила, що позивач знятий з військового обліку 27.08.2013 р. за місцем проживання, оскільки 09.04.2013 р. медичною комісією при Київському районному військовому комісаріаті м. Харкова його визнано непридатним до військової служби у мирний час, обмежено придатним у військовий час за графою І статті пункту «В» статті 42 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України, затверджену наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 року №402, що підтверджується копією військового квитка позивача серії НОМЕР_1 (а.с. 18-34).

Відповідно до п. 3.2 наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 року №402 повторний медичний огляд військовозобов'язаних, які перебувають у запасі 1 і 2 розрядів, раніше визнаних придатними до військової служби або непридатними до військової служби в мирний час за станом здоров'я, проводиться один раз на 5 років військово-лікарською комісією відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

На підставі викладеного, наказом Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 10 червня 2021 року № 2513/к позивача зобов'язано вжити заходів щодо постановки на військовий облік за місцем проживання до 30 червня 2021 року.

Між тим колегія суддів зазначає, що пункт 37 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України №921 від 07.12.2016, містить вичерпний перелік заходів, які покладаються на державні органи, підприємства, установи та організації з метою ведення персонального обліку призовників і військовозобов'язаних. У пункті 37 Порядку №921 не зазначено, що державні органи, підприємства, установи та організації наділяються правом або обов'язком видавати накази саме про зобов'язання стати на військовий облік.

Більше того, відповідно до п. 47 Порядку №921 у разі отримання розпоряджень районних (міських) військових комісаріатів (додаток 23) щодо оповіщення призовників і військовозобов'язаних про їх виклик до військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на воєнний час, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних керівники державних органів, підприємств, установ та організацій зобов'язані, зокрема, видати наказ про оповіщення призовників і військовозобов'язаних та довести його до їх відома у частині, що стосується забезпечення їх прибуття за викликом районного (міського) військового комісаріату у визначені ним строки та копію наказу надіслати у триденний строк до відповідного районного (міського) військового комісаріату.

Таким чином, відповідно до пункту 47 Порядку №921 навіть у разі отримання розпоряджень районних (міських) військових комісаріатів (додаток 23) щодо оповіщення призовників і військовозобов'язаних про їх виклик до військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на воєнний час, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних керівники державних органів, підприємств, установ та організацій зобов'язані зробити лише передбачені пунктом 47 дії, а саме видати наказ про оповіщення призовників і військовозобов'язаних та довести його до їх відома у частині, що стосується забезпечення їх прибуття за викликом районного військового комісаріату у визначені ним строки та копію наказу надіслати у триденний строк до відповідного районного (міського) військового комісаріату.

Колегія суддів зазначає, що відповідачем не надано жодних належних та допустимих доказів на підтвердження того, що районним військовим комісаріатом було винесено, а відповідачем отримано розпорядження районного військового комісаріату за встановлено формою, а саме згідно додатку 23 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України №921 від 07.12.2016.

Посилання відповідача і апеляційній скарзі на запис у журналі обліку результатів перевірок стану військового обліку призовників і військовозобов'язаних та звіряння їх облікових даних з даними районних військових комісаріатів колегія суддів не приймає, оскільки відповідно до пункту 47 Порядку №921 від 07.12.2016 єдиною правовою підставою для видачі керівником державного органу, підприємства, установи та організації Наказу про оповіщення працівника є отримання розпорядження районних (міських) військових комісаріатів за встановлено формою, а саме згідно додатку 23 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України №921 від 07.12.2016.

Згідно ч. 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується із судом першої інстанції у тому, що у відповідача відсутні повноваження для прийняття наказу №2513/к від 10.06.2021 р. про зобов'язання позивача стати на військовий облік за місцем проживання до 30 червня 2021 року.

Відповідно до п.п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, серед іншого, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення. При розгляді справи встановлено, що при прийнятті оскаржуваного наказу відповідач діяв не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України та всупереч вимогам чинного законодавства.

Відповідно до ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно з ч. 1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 року у справі № 520/11618/21 суд дійшов правильних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. ст. 245, 246, 250, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 року у справі № 520/11618/21 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя О.М. Мінаєва

Судді З.О. Кононенко Я.М. Макаренко

Постанова складена в повному обсязі 23.12.21 р.