Постанова від 23.12.2021 по справі 440/7804/21

Головуючий І інстанції: І.Г. Ясиновський

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2021 р. Справа № 440/7804/21

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Судді-доповідача Ральченка І.М.,

Суддів: Бершова Г.Є. , Чалого І.С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Національної поліції в Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17.09.2021, по справі № 440/7804/21

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Національної поліції в Полтавській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії та скасувати рішення комісії ГУНП в Полтавській області, оформлені листом № 29/В-9/Оп від 04.06.2021 року про відмову в призначенні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням II групи інвалідності;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Полтавській області прийняти рішення щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням II групи інвалідності, що пов'язана з проходженням служби в поліції, в розмірі 90 розмірів прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб станом на 01 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.09.2021 провадження у справі № 440/7804/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії закрити в частині позивних вимог про скасування рішення комісії ГУНП в Полтавській області, оформлені листом № 29/В-9/Оп від 04.06.2021 року про відмову в призначенні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням II групи інвалідності.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 17.09.2021 позов задоволено частково.

Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Полтавській області повторно розглянути заяву (рапорт) ОСОБА_1 від 17.03.2021 про виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням II групи інвалідності, з урахуванням висновків суду.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати на правничу допомогу у розмірі 2 500,00 грн.

Головне управління Національної поліції в Полтавській області (далі - відповідач), не погодившись із рішенням суду в частині задоволення позовних вимог, подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на невірне застосування судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, просило його скасувати та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначив про неврахування судом першої інстанції, що необхідність у наданні актів розслідування нещасного випадку зумовлена тим, що такі акти містять інформацію про обставини травмування, зв'язок такої травми з виконанням обов'язків, оскільки така травма могла бути отримана і поза службою; державна служба державного нагляду за охороною праці ГУНП не мала підстав для перевірки обставин можливого травмування, оскільки розслідування нещасного випадку (травмування позивача) відповідно до вимог Порядку № 1346 не проводилося.

Позивач надав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив відмовити у задоволенні апеляційної скарги.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України справа розглядається в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

На підставі положень ч. 1ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 з 07.11.2015 проходив службу в органах Національної поліції України.

Наказом Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 02.12.2020 № 533 о/с позивача звільнено зі служби в поліції за п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України “Про Національну поліцію” (через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції).

З 02.02.2021 позивачу встановлено ІІ групу інвалідності від захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, що підтверджується довідкою МСЕК Серії 12 ААВ №095702 (а.с. 6).

17.03.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою (рапортом), в якій просив провести виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з тим, що отримав II групу інвалідності від захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції (а.с. 25).

До вказаної заяви (рапорту) було додано: свідоцтво про хворобу №333/С; довідку про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати працездатності у відсотках серії АГ №0023020, якою встановлено ступінь втрати професійної працездатності у відсотках: 70%, видана на підставі Акту огляду МСЕК №317; виписку з акта огляду медико-санітарною експертною комісією до довідки серії 12 ААВ №095702, якою встановлено ІІ групу інвалідності з 02.02.2021; паспорт та ідентифікаційний код; посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_1 , виданого 24.07.2015; довідку Полтавської обласної дирекції ПАТ "НАСК "ОРАНТА" від 03.12.2020 №03-02/2880; заяву-згоду на обробку персональних даних; заяву із реквізитами особового (поточного) рахунку в банку (а.с. 26-29, 31-35).

28.05.2021 ГУНП в Полтавській області відмовило у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги, про що свідчить висновок (а.с. 24).

04.06.2021 ГУНП в Полтавській області повідомлено позивача, що його матеріали щодо призначення одноразової грошової допомоги 28.05.2021 розглянуті комісією ГУНП в Полтавській області відповідно до пп. 4 п. 1 ст. 97 Закону України « Про Національну комісію». Наданий пакет документів не відповідає чинному законодавству, оскільки не містить актів розслідування нещасного випадку, що стався в 2010 році. Що унеможливлює виключення підстав, за яких призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється. Комісією ГУНП прийнято рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності від захворювання, діагноз якого пов'язаний з травмою, отриманою в 2010 році, про що свідчить лист від 04.06.2021 № 29/В-9/Оп (а.с.7).

Позивач, вважаючи, що відповідачем було протиправно не призначено та не виплачено одноразову грошову допомогу, звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач, відмовляючи в призначенні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням II групи інвалідності, діяв не в межах та не на підставі наданих повноважень. Відповідачем не надано доказів на підтвердження формування ним повного пакету документів та визначення службами державного нагляду за охороною праці органів поліції обставини настання події та правильність кваліфікації нещасних випадків, які призвели до втрати працездатності, згідно із законодавством України, як і не надано доказів проведення відповідачем заходів зі з'ясування таких обставин.

Разом з тим, належним способом захисту прав позивача судом визначено зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву (рапорт) позивача про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням II групи інвалідності.

Колегія суддів, переглядаючи рішення суду першої інстанції в частині задоволення позову, погоджується з висновком суду з огляду на наступне.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України "Про Національну поліцію".

Відповідно до ч. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:

1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;

2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;

3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;

4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;

5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;

6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.

Згідно до ч. 2 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 № 4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - Порядок №4), який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги (надалі ОГД ) у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.

Згідно п. 1 Розділу ІІІ Порядку № 4 формування пакета документів для призначення та виплати ОГД у органах поліції, навчальних закладах здійснюється підрозділами фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку (далі - фінансові підрозділи) у взаємодії з підрозділами кадрового забезпечення, службами державного нагляду за охороною праці (далі - СДНОП) органів поліції та навчальних закладів, а також фахівцями військово-лікарської комісії (далі - ВЛК).

СДНОП визначають обставини настання події та відповідають за правильність кваліфікації нещасних випадків, які призвели до втрати працездатності, згідно із законодавством України.

ВЛК відповідають за перевірку матеріалів на відповідність діагнозу, за яким установлено втрату працездатності, переліку хвороб, отриманих під час проходження служби, згідно із законодавством України.

Підрозділи кадрового забезпечення відповідають за достовірність інформації про періоди служби даним з особової справи та правильність визначення випадків для виплати грошової допомоги, згідно із законодавством України.

Фінансові підрозділи відповідають за правильність обчислення та перерахування до установ банку ОГД згідно з реквізитами, зазначеними в заяві (рапорті) особою, яка має право на цю виплату, згідно із законодавством України.

Керівники органів поліції, навчальних закладів відповідають за правильність призначення сум ОГД, згідно із законодавством України.

Відповідно до п. 2 Розділу ІІІ Порядку № 4 посадові особи органів поліції, навчальних закладів у межах своїх повноважень повинні сприяти особам, які мають право на призначення і отримання ОГД відповідно до законодавства України, в отриманні та оформленні ними документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги.

Згідно з п. 3 Розділу ІІІ Порядку № 4 заява (рапорт) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається керівнику органу поліції, навчального закладу за останнім місцем проходження служби поліцейським або за останнім місцем проходження поліцейським служби перед відрядженням до інших органів (далі - останнім місцем проходження служби).

У разі коли такий орган (заклад, установу) ліквідовано, заява подається до органу (закладу, установи) за місцем зберігання особової справи.

Відповідно до п. 5 Розділу ІІІ Порядку № 4 для виплати ОГД у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає:

1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності;

2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках);

3) довідку органу, установи, організації, підрозділу, яким попередньо було здійснено виплату ОГД із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати (у разі отримання такої виплати);

4) копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією;

5) копію постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;

6) копії акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС;

7) копію посвідчення інваліда війни (за наявності);

8) копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;

9) копію документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).

Засвідчення копій документів, зазначених у підпунктах 4-6, здійснює керівник установи, організації, підрозділу, що видала(в) документ. Копії документів, зазначених у підпунктах 7-9, засвідчує своїм підписом фізична особа, що подає документи, та перевіряє особа, що їх приймає.

Відповідно до п. 1 Розділу IV Порядку № 4 у місячний строк з дня реєстрації документів, зазначених у пунктах 4, 5 розділу ІІІ, фінансові підрозділи готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, за встановленою формою (додаток 2).

У разі надсилання запитів до інших органів (підрозділів) поліції, підприємств, установ, організацій, заявника, строк підготовки висновку про призначення ОГД, може бути продовжено, до отримання відповідної інформації, для його належного оформлення, але не більш як на два місяці з дня відправлення запиту.

Згідно з п. 4 Розділу IV Порядку № 4 у Департаменті поліції охорони Національної поліції України та територіальних органах поліції охорони, висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівниками фінансового та кадрового підрозділів, а також керівником територіального органу поліції охорони за місцем проходження поліцейським служби, або особами, які виконують їх обов'язки.

Висновок органу поліції охорони про призначення ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, разом з оригіналами документів та розрахунком потреби в коштах для виплати ОГД (додаток 3), копії довідки про включення розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів) до Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, завірені належним чином, надсилаються для перевірки до Департаменту поліції охорони Національної поліції України.

Висновок про призначення ОГД затверджує/відмовляє начальник Департаменту поліції охорони Національної поліції або особа, яка виконує його обов'язки.

У разі затвердження/відмови висновок, разом з оригіналами документів надсилається Департаментом поліції охорони Національної поліції України до відповідного органу поліції охорони.

Розрахунок потреби в коштах для виплати ОГД, в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, разом із копією висновку про призначення ОГД та копією довідки про включення розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів) до Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, завіреними належним чином, направляється Департаментом поліції охорони Національної поліції України, в межах бюджетних асигнувань встановлених органам поліції охорони на зазначені цілі, до фінансового підрозділу центрального органу управління поліції супровідним листом, з підтвердженням проведення перевірки отриманих матеріалів стосовно призначення допомоги та клопотанням щодо виділення асигнування органу поліції охорони, в якому проходив (проходить) службу поліцейський.

Керівник органу поліції охорони у п'ятнадцятиденний термін після надходження затвердженого висновку приймає рішення про призначення виплати ОГД, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - надсилає особі письмове повідомлення із зазначенням підстав такої відмови.

Згідно п. 5 Розділу І Порядку № 4 ОГД не призначається і не виплачується за наявності підстав, визначених статтею 101 Закону.

Відповідно до ст. 101 Закону України "Про Національну поліцію" призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність, часткова втрата працездатності без визначення інвалідності поліцейського є наслідком:

а) учинення ним діяння, яке є кримінальним або адміністративним правопорушенням;

б) учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння;

в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, який доведений судом);

г) подання особою свідомо неправдивої інформації про призначення і виплату одноразової грошової допомоги.

Судовим розглядом встановлено, що згідно довідки МСЕК Серії 12 ААВ №095702 позивачу встановлено ІІ групу інвалідності від захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції.

При зверненні до відповідача з заявою про призначення одноразової грошової допомоги позивачем було сформовано пакет документів, а саме копії свідоцтва про хворобу № 333/С , довідки МСЕК, довідки ПАТ "НАСК "ОРАНТА", паспорта та ІНН, посвідчення учасника бойових дій, довідки з реквізитами банку.

Підставою для відмови позивачу у призначенні одноразової грошової допомоги слугувало не надання позивачем акту розслідування нещасного випадку, що стався з ним у 2010 році.

При цьому, колегія суддів зазначає, положення Порядку № 4 містять перелік документів, які подаються поліцейським для виплати одноразової грошової допомоги, серед яких зокрема копії акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського.

Разом з тим, позивачу встановлено ІІ групу інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в поліції.

З огляду на викладене, судом першої інстанції вірно зазначено, що оскільки підставою для виплати допомоги позивачу є захворювання, а не поранення (контузії, травми або каліцтва), стосовно яких визначено складення відповідних актів, не надання останніх не є підставою для відмови у призначені та виплаті одноразової грошової допомоги позивачу з підстав, викладених у статті 101 Закону України “Про Національну поліцію”.

Крім того, відповідачем не надано доказів на виконання вимог Порядку №4 щодо сприяння та отримання документів від служб державного нагляду за охороною праці органів поліції щодо обставини настання події та правильність кваліфікації нещасних випадків, які призвели до втрати працездатності, згідно із законодавством України.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Головне управління Національної поліції в Полтавській області повторно розглянути заяву (рапорт) позивача про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням II групи інвалідності.

Доводи апеляційної скарги не знайшли свого обґрунтованого підтвердження в ході апеляційного розгляду справи та не спростовують правильність висновків суду першої інстанції про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовані наведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням, у зв'язку з чим підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Полтавській області - залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17.09.2021 по справі № 440/7804/21 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя-доповідач І.М. Ральченко

Судді Г.Є. Бершов І.С. Чалий