Постанова від 23.12.2021 по справі 520/11628/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2021 р. Справа № 520/11628/21

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Курило Л.В.,

Суддів: Рєзнікової С.С. , Мельнікової Л.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.08.2021, головуючий суддя І інстанції: Волошин Д.А., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022 по справі № 520/11628/21

за позовом ОСОБА_1

до Головне управління ДФС у Харківській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Харківській області (надалі - ГУ ДФС у Харківській області, відповідач), в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Харківській області щодо не включення у довідку від 20.05.2021 № 45/20-97-08-218 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 надбавки за особливості проходження служби та надбавки за службу в умовах режимних обмежень, як складових розміру грошового забезпечення за відповідною посадою, станом на 05.03.2019 згідно з Постановою КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" для перерахунку пенсії з 01.04.2019;

- зобов'язати Головне управління ДФС у Харківській області оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення за посадою, відповідній посаді ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 для перерахунку його пенсії з 01.04.2019 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції згідно Постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", в якій зазначити розміри (суми в гривнях) таких видів грошового забезпечення передбачених Постановою КМУ від 30 серпня 2017 року № 704: посадового окладу; окладу за військовим (спеціальним) званням; надбавки за вислугу років за надбавку за особливості проходження служби та надбавки за службу в умовах режимних обмежень; премії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що він звернувся 12.05.2021 до відповідача із заявою про виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до ГУ ПФУ в Харківській області, в якій просив зазначити розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії. Проте, відповідач лише частково задовольнив вимоги його заяви, а саме до довідки від 20.05.2021 із додаткових видів грошового забезпечення включив лише премію - 10%. Позивач зазначав, що надана нова довідка не відповідає формі, встановленій Додатком № 2 Порядку № 45, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, що діяла до змін, внесених постановою КМУ №103 від 21.02.2018, оскільки в ній відсутні такі показники додаткових видів грошового забезпечення (які чинні на момент перерахунку пенсії) як надбавки за службу в умовах режимних обмежень і надбавка за особливості проходження служби.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 30.08.2021 по справі № 520/11628/21 у задоволенні позову відмовлено.

Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просив його скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги позивач зазначає, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не відповідає вимогам Додатку 2 Порядку № 45, оскільки у ній відсутні такі показники як надбавка за службу в умовах режимних обмежень та надбавка за особливості проходження служби. Вважає, що суд першої інстанції керувався лише позицією відповідача та не витребував у останнього докази того, що працівникам Головного управління ДФС у Харківській області не встановлювалися надбавка за службу в умовах режимних обмежень та надбавка за особливості проходження служби, зокрема зарплатних відомостей, звітів та інших документів на підтвердження вказаної обставини.

Відповідач надав до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу, в якому, посилаючись на правильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи, просить залишити апеляційну скаргу ОСОБА_1 без задоволення, а рішення суду- без змін.

На підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено апеляційним судом, що ОСОБА_1 12.05.2021 звернувся до ГУ ДФС у Харківській області з заявою, в якій просив скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення із зазначенням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

ГУ ДФС у Харківській області листом від 21.05.2021 № 1059/6/20-97-09-54 (а.с. 14) склав та направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, а також ОСОБА_1 довідку від 20.05.2021 №45/20-97-08-48 з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, а також враховуючи постанову Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19 від 17.12.2019, залишеного в силі постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 (а.с.12).

Позивач в позовній заяві вказував, що надана довідка не відповідає формі, встановленій Додатком №2 Порядку №45, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, що діяла до змін, внесених постановою КМУ №103 від 21.02.2018, оскільки в ній відсутні такі показники додаткових видів грошового забезпечення (які чинні на момент перерахунку пенсії), як надбавки за службу в умовах режимних обмежень і надбавки за особливості проходження служби.

Позивач не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо відмови у наданні довідки про розмір грошового забезпечення із зазначення розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії, звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх соціальних прав.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з відсутності правових підстав для включення у довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховуються для перерахунку пенсії, таких додаткових видів грошового забезпечення як надбавки за особливості проходження служби та за службу в умовах режимних обмежень, оскільки виплати надбавок за особливості проходження служби та за службу в умовах режимних обмежень станом на 05.03.2019 не передбачались Постановою № 704, та ГУ ДФС в Харківській області працівникам за відповідною або аналогічною посадою та спеціальним званням відповідно до Порядку № 45 не встановлювались.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є, зокрема, Закон "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ), яким визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» ?(далі - Закон № 2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ, грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відповідно до ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма ст. 43 зазначеного Закону міститься в розділі V Обчислення пенсії, тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідно з частинами 1, 2, 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (далі - Постанова № 704).

Положеннями пункту 1 Постанови № 704 затверджено додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатком 15.

Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Положеннями ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно з ч. 2 та 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 затвердив Порядок № 45.

Відповідно до п. 1 Порядку № 45, пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

За приписами абз. 1 п. 5 Порядку № 45, у редакції постанови Кабінету України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21.02.2018 (далі - Постанова № 103), під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМ України № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Колегія суддів зазначає, що до компетенції Кабінету Міністрів України входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45. Проте, зміни внесені Постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, відповідно до якої ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та ст. 9 Закону № 2011-ХІІ.

При цьому, порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач та Управління, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Тобто, на відповідача покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 45.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано Порядком № 3-1.

Відповідно до пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а, від 15.07.2020 у справі №520/3360/19.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач звернувся до ГУ ДФС у Харківській області із заявою, в якій просив скласти нову довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідач склав довідку від 20.05.2021 №48/20-97-08-48 з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, а також враховуючи постанову Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 від 17.12.2019, яка залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.

Зазначена довідка містить наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням (майор), надбавка за вислугу років (40%), премія (10%) (а.с.12).

Позивач вважає, що відповідачем протиправно не включено до вказаної довідки такі види додаткового грошового забезпечення, як надбавки за особливості проходження служби та надбавки за службу в умовах режимних обмежень.

Колегія суддів зазначає, що довідка про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії позивача видається ГУ ДФС у Харківській області на підставі Порядку № 45, що визначає механізм дій відповідних органів при здійсненні перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ та Постанови № 704, що регулює розміри складових грошового забезпечення, що враховуються при видачі відповідних довідок для перерахунку пенсії.

Відповідно до п. 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що при перерахунку пенсії не враховуються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), що скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Проте, фактично зміст перерахунку підлягає в оновленні складових грошового забезпечення, що застосовуються для перерахунку пенсії таким чином, щоб розмір пенсії був актуальним до розміру грошового забезпечення за відповідною посадою. Тому ті надбавки, які особа отримувала під час звільнення зі служби, але станом на момент перерахунку пенсії за відповідною посадою не встановлені, для перерахунку пенсії не враховуються.

Вказаний висновок відповідає правовим висновкам Великої палати Верховного Суду щодо застосування норм права, викладеним в постанові від 12.12.2018 у зразковій справі № 802/2196/17-а та в постанові Верховного Суду від 09.09.2020 року у справі №640/19107/18, які в силу приписів ч. 5 ст. 242 КАС України, враховуються судом.

Cтаном на 05.03.2019 (дата виникнення у позивача права на перерахунок пенсії) надбавка за особливості проходження служби та надбавка за службу в умовах режимних обмежень, як додатковий вид грошового забезпечення, за посадою, яку займав позивач (старший оперуповноважений з особливо важливих справ) не встановлені та, як наслідок, не виплачувались. Вказані обставини підтверджуються довідкою відділу фінансово-бухгалтерського забезпечення ГУ ДФС у Харківській області, складеною на виконання ухвали суду від 30.06.2021, відповідно до змісту якої виплата грошового забезпечення за аналогічною посадою позивача - старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ ГУ ДФС у Харківській області складали: посадовий оклад - 5500,00 грн; оклад за військовим званням (майор) - 1340,00 грн; надбавка за вислугу років (40%) - 2736,00 грн та премія (10%) - 550,00 грн; надбавка за особливості проходження служби та надбавка за службу в умовах режимних обмежень не встановлювалися та не виплачувалися.(а.с.27).

Доказів зворотнього матеріали справи не містять.

Таким чином, доводи апеляційної скарги позивача щодо невитребування доказів щодо виплати працівникам відповідача за відповідною або аналогічною посадою та спеціальним званням надбавки за особливості проходження служби та надбавки за службу в умовах режимних обмежень є необґрунтованими.

Колегія суддів враховує, що відповідно до п. 6 Постанови № 704 (в редакції станом на 05.03.2019) надбавка за особливості проходження служби та надбавка за службу в умовах режимних обмежень, як додаткові види грошового забезпечення не визначені, як такі, що підлягають виплаті, відсутні такі надбавки і серед переліку додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які затверджені згідно з додатком 15 Постанови № 704.

Враховуючи, що виплати надбавок за особливості проходження служби та за службу в умовах режимних обмежень Постановою № 704 станом на 05.03.2019, не передбачались та ГУ ДФС в Харківській області працівникам за відповідною або аналогічною посадою та спеціальним званням відповідно до Порядку № 45 не встановлювались, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність правових підстав для включення у довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховуються для перерахунку пенсії, таких додаткових видів грошового забезпечення як надбавки за особливості проходження служби та за службу в умовах режимних обмежень.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом, викладена у постанові від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18, та врахована колегією суддів відповідно до вимог ч. 5 ст. 242 КАС України.

На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Також суд у цій справі враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (п. 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. При цьому, зазначений Висновок, крім іншого, акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Враховуючи зазначені вище положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору по даній справі, колегія суддів прийшла до висновку про відсутність необхідності надання відповіді на інші аргументи сторін, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є важливими для прийняття даного судового рішення.

Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для його скасування не вбачається.

При цьому, колегія суддів вказує, що в силу приписів ст. 139 КАС України та результату розгляду справи по суті, у суду апеляційної інстанції відсутні підстави для перерозподілу судових витрат.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.08.2021 по справі № 520/11628/21 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Л.В. Курило

Судді С.С. Рєзнікова Л.В. Мельнікова