ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
23 грудня 2021 року м. Київ № 640/15062/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Келеберди В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Європроф» до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Європроф» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, у якому просить суд визнати податкове повідомлення-рішення № 0320121206 від 15.04.2019 р., прийняте Головним управлінням Державної фіскальної служби у м. Києві, протиправним в частині нарахування штрафу в сумі 40086,69 грн. та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0320121206 від 15.04.2019 в цій частині.
В обґрунтування заявлених позовних вимог, позивач посилається на те, що оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням було застосовано до позивача штраф за порушення граничних строків, встановлених п. 201.10 ст. 201 ПК України, однак, ТОВ «Європроф» було дотримано всі приписи законодавства в частині строку реєстрації, а у зв'язку з технічними причинами у роботі серверу податкового органу, їх було зареєстровано не у день їх направлення на реєстрацію.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.08.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
06.09.2019 до суду від ГУ ДФС у м. Києві надійшов відзив на позовну заяву, в якому, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, представник відповідача вказав на те, що проведеною перевіркою було встановлено порушення товариством позивача граничних строків реєстрації податкових накладних, а у разі їх порушення, застосовуються штрафні санкції, з огляду на що, оскаржуване рішення було прийнято законно.
Вивчивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Як вбачається із матеріалів даної справи, 25 березня 2019 року Головне управління Державної фіскальної служби у м. Києві провело камеральну перевірку своєчасності реєстрації товариством з обмеженою відповідальністю «Європроф» податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за 2018-2019 рр.
За результатом проведеної перевірки, відповідачем був складений акт № 2828/26-15-12-06-16/36578259 від 25.03.2019, яким встановлено порушення ТОВ «Європроф» граничних строків реєстрації податкових накладних.
Керуючись правом, наданим п. 86.7. ст. 86 Податкового кодексу України, ТОВ «Європроф» 05.04.2019 надало свої заперечення до акта камеральної перевірки, які, у подальшому, не були враховані відповідачем та на підставі акта камеральної перевірки, ГУ ДФС у м. Києві 15.04.2019 прийняло податкове повідомлення-рішення № 0320121206 яким, відповідно до п. 120.1. ст. 120 ПК України, відповідач за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових нарахував позивачу штраф в загальній сумі 43899,15 грн., що складає 10% від суми податку на додану вартість в несвоєчасно зареєстрованих податкових накладних.
ТОВ «Європроф» 24.06.2019 подало скаргу до ДФС України на податкове повідомлення-рішення № 0320121206 від 15.04.2019, яка рішенням Державної фіскальної служби України № 28401/0/99-99-11-06-01-25 від 20.06.2019 залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення без змін.
Позивач вважає вказане податкове повідомлення-рішення в частині накладення штрафних санкцій у розмірі 40086,69 грн. протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки відсутній сам факт порушення граничного строку реєстрації податкових накладних, що і зумовило звернення до суду з даним позовом.
При вирішенні спору, суд виходить з наступного.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України, Єдиний реєстр податкових накладних - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконаної влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
На дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін. (п. 201.1 ст. 201 ПК України)
Порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів. (п. 120-1.1 ст. 120 ПК України)
Так, на виконання вказаних положень ПК України, ТОВ «Європроф» в період з 19 по 28 грудня 2018 року склало наступні податкові накладні: № 126 від 26.12.2018, № 116 від 26.12.2018, № 37 від 19.12.2018, № 117 від 26.12.2018, № 125 від 26.12.2018, № 41 від 20.12.2018, № 121 від 26.12.2018, № 105 від 22.12.2018, № 36 від 19.12.2018, № 133 від 28.12.2018, № 101 від 28.12.2018, № 108 від 28.12.2018, № 130 від 28.12.2018, № 77 від 20.12.2018, № 102 від 28.12.2018, № 98 від 28.12.2018, № 131 від 28.12.2018, № 100 від 28.12.2018.
При цьому, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця. - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Оскільки податкові накладні, наведені вище були складені після 16 грудня, тому граничною датою для їх реєстрації в ЄРПН фактично було 15 січня 2019 року.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН здійснюється відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29 грудня 2010 року (далі - Порядок № 1246).
Відповідно до вимог пункту 5 Порядку № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до ЄРПН у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 ПК України, а також з урахуванням Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг. які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
За змістом пункту 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 2001.3 і 2001.9 статті 2001 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
З матеріалів справи слідує, що ТОВ «Європроф», з дотриманням вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України щодо граничних строків реєстрації податкових накладних, засобами електронного зв'язку 14 та 15 січня 2019 року направило для реєстрації в ЄРПН наступні податкові накладні:
- № 126 від 26.12.2018, № 116 від 26.12.2018, № 37 від 19.12.2018, № 117 від 26.12.2018, № 125 від 26.12.2018, № 41 від 20.12.2018, № 121 від 26.12.2018, № 105 від 22.12.2018, № 36 від 19.12.2018, № 133 від 28.12.2018, № 101 від 28.12.2018, № 108 від 28.12.2018, № 130 від 28.12.2018, № 77 від 20.12.2018, № 102 від 28.12.2018, № 98 від 28.12.2018, № 131 від 28.12.2018, № 100 від 28.12.2018.
При цьому, суд звертає увагу на те, що факт дотримання позивачем вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України підтверджується даними програмного забезпечення для подання звітності до контролюючих органів M.E.Doc, яке має функцію «протокол» до кожної сформованої податкової накладної. Дана функція містить інформацію про всі етапи проходження документу: підписання, відправка, доставка до ДФС, отримання квитанції та інші. Копії роздрукованих протоколів до кожної податкової накладної, зазначеної в таблицях 1 та 2, додано до матеріалів справи.
Згідно з пунктами 13, 14 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Відповідно до вимог пункту 2 Порядку № 1296, операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації. Згідно пункту 3 Порядку № 1296, операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Відповідно до п.201.10 ст. 201 ПК України, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Суд вважає за необхідне наголосити на тому, що платники податків можуть нести відповідальність лише за ті дії в рамках процедури реєстрації податкових накладних, на які вони мають можливість впливати, тобто, відповідальність за порушення граничного строку реєстрації податкової накладної може наступати у платника податків лише у разі ненадіслання такої накладної до Реєстру, при цьому, у разі вчинення таких дій та нереєстрації саме з обставин, що залежать від податкового органу, такий платник не може нести відповідальність, адже не може вплинути на внутрішні процеси організації роботи суб'єкта владних повноважень.
Суд висновує, що незважаючи на вчасне направлення позивачем податкових накладних на реєстрацію в ЄРПН, всупереч вимог податкового законодавства щодо строку направлення платнику податків квитанції про реєстрацію (або відмову в реєстрації) податкової накладної, відповідачем податкові накладні були зареєстровані в ЄРПН лише 16 та 21 січня 2019 року, тобто, вже після закінчення граничного строку реєстрації, та з порушенням порядку, встановленого ПК України.
Під час проведення камеральної перевірки та прийняття рішення за її результатами, відповідач не врахував обставин, на які позивач не мав вплив, зокрема, інформацію, розміщену на офіційному сайті ДФС України, що 15 січня 2019 року о 10 год. 15 хв. вийшов з ладу один з серверів ЄАІС ДФС (http://sfs.gov.ua/media-tsentr/novini/364081.html).
Таким чином, враховуючи наявність документальних доказів дотримання позивачем строків направлення податкових накладних для реєстрації в ЄРПН, а також інформацію з офіційного сайту ДФС України щодо технічних збоїв з сервером ДФС, суд дійшов висновку про те, що товариство своєчасно направило на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні, а тому накладення на позивача штрафних санкцій в сумі 40086,69 грн. є необґрунтованим, оскільки затримка в реєстрації податкових накладних виникла не з вини позивача.
Тож, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню. При цьому, відзив сторони відповідача не мітить жодних доводів на спростування обставин, що покладені в основу позовної заяви та мітить лише посилання на норми податкового законодавства, що регулює спірні правовідносини.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги, у даному випадку, підлягають задоволенню, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення - скасуванню в частині нарахування штрафу в сумі 40086,69 грн.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, під час звернення позивача з даним позовом до суду останнім сплачено судовий збір за заявлені позовні вимоги у розмірі 1921 грн., які підлягають стягненню з відповідача, на користь останнього у повному обсязі.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 139, 242 - 246, 255 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Європроф» до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві форми «Н» № 0320121206 від 15.04.2019 в частині нарахування штрафу в сумі 40086,69 грн.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Європроф» понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921 грн. (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна гривня) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві.
За приписами статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Порядок та строки подання апеляційної скарги врегульовано приписами статей 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне найменування сторін:
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Європроф» (ЄДРПОУ 36578259, 04119, м. Київ, вул. Сім'ї Хохлових, 8);
Відповідач: Головне управління Державної фіскальної служби у м. Києві (ЄДРПОУ 39439980, 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19).
Суддя В.І. Келеберда