Рішення від 23.12.2021 по справі 640/13106/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/423

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2021 року м. Київ № 640/13106/20

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Юнайтед форест"

до Державної податкової служби України в особі Головного управління ДПС у м. Києві

провизнання протиправним та скасування рішення

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Юнайтед Форест" звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за № 0065284208 від 22.04.2020 року.

Ухвалою суду від 30.06.2020 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами без виклику сторін.

24.07.2020 р. надано відзив на позов.

Також 30.07.2020 р. позивачем подано клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін.

Ознайомившись з клопотанням, матеріалами справи, суд дійшов висновку про те, що вони є достатніми для розгляду справи в порядку письмового провадження.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Юнайтед Форест" (04114, м. Київ, вул. Автозаводська, 72А, код 22902499) зареєстроване в якості юридичної особи 03.10.1994 р., перебуває на обліку як платник податків у Головному управлінні ДПС у м. Києві, ДПІ в Оболонському районі; 46.49 Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення (основний). Товариство знаходиться на обліку як платник єдиного внеску.

Головним управлінням ДПС у м. Києві відповідно до ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" прийнято рішення від 22.04.2020 р. за № 0065284208 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, згідно з яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 5 193, 55 грн. (10%) за період з 21.01.2014 р. по 21.02.2014 р. та нараховано пеню в розмірі 499, 64 грн. (0,1% недоїмки) за кожен день прострочення платежу.

Згідно з розрахунком штрафних санкцій їх застосовано за період з 21.01.2014 р. по 21.02.2014 р.

Рішенням ДПС України від 01.06.2020 р. за №17761/6/99-00-08-06-01-06 в задоволенні скарги на вказане рішення відмовлено.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Юнайтед Форест" - вважає рішення від 22.04.2020 р. за № 0065284208 протиправним та просить його скасувати з таких підстав.

Позивач зазначає, що акт перевірки, за наслідками якої винесено рішення, відсутній; за який період проводилася перевірка у рішенні не зазначено.

З висновком про порушення термінів сплати єдиного внеску за період грудень 2013 р., січень 2014 р. позивач не погоджується, оскільки 17.12.2013 р. між позивачем та Управлінням ПФУ в м. Києві в Святошинському районі м. Києва було підписано акт звірки, і до 20.12.2013 р. було подано звіт, а у січні 2014 р. позивач змінив місцезнаходження і почав сплачувати внески з єдиного податку до Управління ПФУ в м. Києві в Оболонському районі м. Києва.

За грудень 2013 р. подано звіт до Управління ПФУ в м. Києві в Оболонському районі м. Києва, згідно з яким нараховано внесків на суму 125 388, 62 грн.

За січень 2014 р. також подано звіт до Управлінням ПФУ в м. Києві в Оболонському районі м. Києва, згідно з якими нараховано внесків на суму 98 955, 97 грн.

В лютому 2014 р. за період з 12.02.2014 р. по 21.02.2014 р. сплачено внесків на суму 48 025, 33 грн.

Позивач зазначає, що всі внески за вказані періоди ним сплачено своєчасно і в повному обсязі, що підтверджується платіжними документами.

Відповідач - Державна податкова служба України в особі Головного управління ДПС у м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив, посилаючись на сплату єдиного внеску період з 21.01.2014 р. по 21.02.2014 р. з порушенням передбаченого терміну, що підтверджується карткою платника.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.

Основним нормативно-правовим актом, що визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку є Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року №2464-VI з наступними змінами та доповненнями у редакції на час виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону №2464-VI (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) платниками єдиного внеску, зокрема, є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Контроль своєчасності подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати податків, зборів, платежів входить до функцій контролюючих органів, а саме органи доходів і зборів (пп. 191.1.2 п. 191.1 ст. 191, п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України).

Згідно з пунктами 1 частини 2 статті 6, абзацу 1 і 2 частини 8 статті 9 Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Також платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.

При цьому, платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі.

Частиною 7 статті 9 зазначеного Закону встановлено, що єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

У відповідності до положень частин 5, 6 і 10 статті 9 Закону № 2464-VI сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування.

Для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.

Обслуговування коштів єдиного внеску здійснюється згідно з положенням про рух коштів, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів днем сплати єдиного внеску вважається день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Відомості про стан розрахунку платника єдиного внеску з бюджетом відображається в оперативній формі обліку, яка ведеться в порядку встановленому наказом Міністерства фінансів України 07 квітня 2016 року №422 "Про затвердження Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а в період до 10 червня 2016 року - наказом Міністерства доходів і зборів України від 05 грудня 2013 року № 765, - інтегрованій картці платника.

У силу приписів частини 11 статті 9 Закону №2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Згідно частиною 10 статті 25 цього Закону на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум (п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464-VI).

Згідно з частиною 13 статті 25 Закону №2464-VI нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Згідно з частиною 16 статті 25 Закону строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

Відповідно до частини 14 статті 25 Закону №2464-VI (в редакції станом на 22.04.2020 р.) про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа податкового органу у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Згідно з ч. 1, п. 2 ч. 2 р. VII Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.

Згідно з частиною одинадцятою статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1-4 та 6 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції в таких розмірах:

за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.

При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за зазначені періоди.

Для платників, зазначених у підпунктах 1, 2 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, таким періодом є календарний місяць, для платників, зазначених у підпунктах 3, 4, 6 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, - календарний квартал.

Таким чином, згідно з наведеними положеннями законодавства винесення рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску не потребує попереднього проведення перевірки, тоді як приймається по факту виявленого порушення, з'ясованого на підставі відомостей про стан розрахунку платника єдиного внеску з бюджетом (в період до 10 червня 2016 р. - згідно з інтегрованою карткою платника).

В даному випадку згідно з розрахунком штрафних санкцій їх застосовано за період з 21.01.2014 р. по 21.02.2014 р. (платежі по єдиному внеску за грудень 2013 р. - січень 2014 р.).

Зокрема, оскільки платники зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, першим днем прострочення оплати є 21.01.2014 р. (за грудень 2013 р.), тоді як згідно з розрахунком оплата відбулася 04.02.2014 р., 07.02.2014 р.; першим днем прострочення оплати є 21.02.2014 р. (за січень 2014 р.), тоді як згідно з розрахунком оплата відбулася 21.02.2014 р.

На підтвердження наведеної у розрахунку інформації надано Інтегровану картку платника з інформацією про платежі з ЄВ, в тому числі, за 04.02.2014 р., 07.02.2014 р. та 21.02.2014 р. (призначення платежу не містить місяць, за який проведено сплату).

В свою чергу, позивачем надано банківські виписки за вказаний період, згідно з якими 04.02.2014 р. перераховано ЄВ за лютий 2014 р., 07.02.2014 р. перераховано ЄВ за січень 2014 р., 21.02.2014 р. перераховано ЄВ за лютий 2014 р.

При чому, яким чином 04.02.2014 р. позивачем перераховано ЄВ за лютий 2014 р., тоді як 07.02.2014 р. перераховано ЄВ за січень 2014 р. (попередній місяць), не є зрозумілим, оскільки згідно з п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

В іншій частини надані позивачем банківські виписки згідно з визначеним місяцем призначення ЄВ підтверджують інформацію про сплату ЄВ після 20.01.2014 р. та 20.02.2014р.

Ч. 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів власних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийнятні (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституції та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З врахуванням викладеного у суду відсутні підстави для висновку про порушення відповідачем вказаних принципів у даному випадку.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 241-246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позовних вимог відмовити.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

3. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 23.12.2021 р.