Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
22 грудня 2021 р. № 520/3161/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом В.о. керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області (вул. Харківська, буд. 98,м. Чугуїв,Харківська область,63503) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ) Вовчанської міської ради Харківської області (вул. Соборна, буд. 92,м. Вовчанськ,Харківська область,62504), третя особа: ОСОБА_4 ( АДРЕСА_4 ) про визнання протиправним та скасування рішення,-
Позивач, В.о. керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати незаконним та скасувати рішення Вовчанської міської ради Харківської області від 22.02.2019 року № 4.6-VІІ Про надання дозволу на виготовлення технічної документації ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 щодо встановлення меж земельної ділянки, розташованої за адресою АДРЕСА_5 для будівництва і обслуговування будівель торгівлі з подальшою передачею земельної ділянки в спільну часткову оренду за рахунок земель житлової та громадської забудови (вид угідь - забудовані землі).
В обґрунтування позову зазначено, що рішення Вовчанської міської ради Харківської області від 22.02.2019 року № 4.6-VІІ Про надання дозволу на виготовлення технічної документації ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 щодо встановлення меж земельної ділянки, розташованої за адресою АДРЕСА_5 для будівництва і обслуговування будівель торгівлі з подальшою передачею земельної ділянки в спільну часткову оренду за рахунок земель житлової та громадської забудови (вид угідь - забудовані землі) є протиправним та таким, що винесено з порушенням норм чинного законодавства України, а тому підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 26.10.2021 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідача надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачами, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Відповідачі - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та Вовчанська міська рада Харківської області, відзив на адміністративний позов не надали, отже, своїм правом на подання відзиву по адміністративній справі відповідачі не скористалися.
Відповідно до ч. 2 ст. 175 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Третя особа - ОСОБА_4 , правом на подання пояснень не скористалася.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що Вовчанською міською радою Харківської області 22.02.2019 на XLVIII сесії VII скликання прийнято рішення № 4.6-VII «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 щодо встановлення меж земельної ділянки, розташованої за адресою АДРЕСА_5 для будівництва і обслуговування будівель торгівлі з подальшою передачею земельної ділянки в спільну часткову оренду за рахунок земель житлової та громадської забудови (вид угідь - забудовані землі)», яке затверджене міським головою Вовчанської міської ради Харківської області ОСОБА_4 .
Під час голосування міський голова Вовчанської міської ради Харківської області ОСОБА_5 проголосував за прийняття вищевказаного рішення шляхом підняття руки. Голос ОСОБА_5 на засіданні сесії міської ради зараховано як голос «за», про що внесено запис в протокол поіменного голосування, копія якого міститься в матеріалах справи. Рішення прийнято більшістю депутатів.
Чугуївською місцевою прокуратурою Харківської області, під час вивчення стану додержання особами, уповноваженими на виконання функцій держави та місцевого самоврядування вимог ЗУ "Про запобігання корупції", в ході опрацювання вказаного рішення було встановлено, що міський голова Вовчанської міської ради Харківської області ОСОБА_5 є рідним сином ОСОБА_3 , яка є співвласником частини приміщення, розташованого на земельній ділянці по АДРЕСА_5 .
Також судом встановлено, що за вказаним фактом Управлінням стратегічних розслідувань в Харківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України було складено протоколи про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією № 597 від 19.10.2020 та № 600 від 19.10.2020 та направлено до суду.
Постановою Вовчанського районного суду Харківської області від 10.11.2020 по справі № 617/1820/20 було накладено на адміністративне стягнення за правопорушення передбачені ч.ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП, а саме: за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів та за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів, остаточне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 5 100,00 грн. Вказана постанова набрала законної сили 20.11.2020.
Вказаною постановою Вовчанського районного суду Харківської області від 10.11.2020 по справі № 617/1820/20 встановлено, що ОСОБА_5 перебуваючи на посаді голови Вовчанської міської ради Харківської області будучи, згідно п. «б», п.1 ч. 1, ст. 3 Закону № 1700-VII, суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, при голосуванні «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації ОСОБА_2 , ОСОБА_3 за адресою АДРЕСА_5 для будівництва і обслуговування будівель торгівлі з подальшою передачею земельної ділянки в спільну часткову оренду за рахунок земель житлової та громадської забудови» від 22.02.2019, маючи в даному питанні приватний інтерес, який зумовлений майновим інтересом у вигляді надання дозволу на виготовлення технічної документації матері ( ОСОБА_3 ) під час вказаних дій виник реальний конфлікт інтересів, про який ОСОБА_5 не повідомив не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли дізнався чи повинен був дізнатися про наявність реального конфлікту інтересів безпосереднього керівника, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, нередбачене п.1-4 ч. 1 ст. 28, Закону України «Про запобігання корупції».
Крім того, ОСОБА_5 перебуваючи на посаді голови Вовчанської міської ради Харківської області будучи, згідно п. «б», п.1 ч. 1, ст. З Закону №1700-VII, суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, при голосуванні «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації ОСОБА_2 , ОСОБА_3 за адресою АДРЕСА_5 для будівництва і обслуговування будівель торгівлі з подальшою передачею земельної ділянки в спільну часткову оренду за рахунок земель житлової та громадської забудови» від 22.02.2019 ,маючи в даному питанні приватний інтерес, який зумовлений майновим інтересом у вигляді надання дозволу на виготовлення технічної документації матері ( ОСОБА_3 ), ОСОБА_5 вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене п. 1-4 ч.1 ст. 28, Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Позивач, вбачаючи в рішенні Вовчанської міської ради Харківської області від 22.02.2019 року № 4.6-VІІ порушення вимог антикорупційного законодавства, звернувся до суду з даним позовом.
Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 140 Конституції України встановлено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Відповідно до частини другої статті 2 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон № 280/97-ВР) місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно з пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради здійснюється вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
У статті 45 названого Закону передбачено, що сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Загальний склад ради визначається відповідно до закону про вибори.
Рада вважається повноважною за умови обрання не менш як двох третин депутатів від загального складу ради.
Згідно з частиною дванадцятою статті 46 Закону № 280/97-ВР сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради, що також встановлено Регламентом Вовчанської міської ради, затвердженого рішенням ІІ пленарного засідання ІІ (позачергової) сесії Вовчанської міської ради VII скликання № 2- VII від 15.12.2015 року.
Відповідно до частин 1-3 статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. Рішення ради приймається відкритим (у тому числі поіменним) або таємним голосуванням.
Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (частина десята статті 59 Закону № 280/97-ВР).
У статті 59-1 цього Закону передбачено, що сільський, селищний, міський голова, секретар, депутат сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови, депутат районної, обласної, районної у місті ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про це під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання.
Здійснення контролю за дотриманням вимог частини першої цієї статті, надання зазначеним у ній особам консультацій та роз'яснень щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, поводження з майном, що може бути неправомірною вигодою та подарунками, покладається на постійну комісію, визначену відповідною радою.
З аналізу Закону № 280/97-ВР вбачається, що ним урегульовано питання організації роботи органу місцевого самоврядування, яким є міська рада, визначено обсяг повноважень та порядок діяльності вказаного органу.
З аналізу частини другої статті 59-1 Закону № 280/97-ВР вбачається, що обов'язки щодо попередження конфлікту інтересів у депутата місцевої ради покладено не лише на такого депутата, але і на відповідну постійну комісію ради.
Якщо Законом № 280/97-ВР врегульовано правовий статус, склад та повноваження і порядок дій органів місцевого самоврядування, то терміни "реальний конфлікт інтересів", "потенційний конфлікт інтересів", "неправомірна вигода", "подарунок" вживаються у значенні, наведеному в Законі України "Про запобігання корупції" № 1700-VII, що прямо зазначено у примітці до статті 59-1 названого Закону.
Закон № 1700-VII визначає правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення недоліків корупційних правопорушень.
У статті 1 цього Закону надано значення термінів, які у ньому вживаються:
близькі особи - особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом і мають взаємні права та обов'язки із суб'єктом, зазначеним у частині першій статті 3 цього Закону (крім осіб, взаємні права та обов'язки яких із суб'єктом не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі, а також - незалежно від зазначених умов - чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням згаданого суб'єкта;
потенційний конфлікт інтересів - наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень;
реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень .
Зокрема, згідно з підпунктом "б" пункту 1 частини першої статті 3 Закону № 1700-VII суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування: народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону № 1700-VII особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані:
1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;
2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;
3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;
4) вживати заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Тобто, при виникненні конфлікту інтересів у депутата сільської ради він має діяти у відповідності до правила, передбаченого у статті 59-1 Закону № 280/97-ВР, згідно з яким можливість брати участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою пов'язано з виконанням ним такої умови: самостійного публічного оголошення про це під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання.
Разом з тим у частині другій статті 35 Закону № 1700-VII зазначено, що у разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу (комітету, комісії, колегії тощо), вона не має права брати участь у прийнятті рішення цим органом.
Крім того, у частині другій статті 35 Закону № 1700-VII передбачено, що про конфлікт інтересів такої особи може заявити будь-який інший член відповідного колегіального органу або учасник засідання, якого безпосередньо стосується питання, що розглядається.
З урахуванням вимог статті 59-1 та 47 Закону № 280/97-ВР суд зазначає, що про наявність такого конфлікту інтересів мав заявити і міський голова Вовчанської міської ради Харківської області ОСОБА_5 .
Згідно з частиною першою статті 67 Закону № 1700-VII нормативно-правові акти, рішення, видані (прийняті) з порушенням вимог цього Закону, підлягають скасуванню органом або посадовою особою, уповноваженою на прийняття чи скасування відповідних актів, рішень, або можуть бути визнані незаконними в судовому порядку за заявою заінтересованої фізичної особи, об'єднання громадян, юридичної особи, прокурора, органу державної влади, зокрема НАЗК, органу місцевого самоврядування.
Як вже було встановлено судом вище, ОСОБА_4 , як міський голова Вовчанської міської ради Харківської області брав участь у голосуванні за прийняття рішення Вовчанської міської ради Харківської області від 22.02.2019 року № 4.6-VІІ Про надання дозволу на виготовлення технічної документації ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 щодо встановлення меж земельної ділянки, розташованої за адресою АДРЕСА_5 для будівництва і обслуговування будівель торгівлі з подальшою передачею земельної ділянки в спільну часткову оренду за рахунок земель житлової та громадської забудови (вид угідь - забудовані землі).
У світі існує чітке бачення того, що корупція становить серйозну загрозу верховенству права, підриває основи демократії, нівелює соціальну справедливість, перешкоджає економічному розвитку та загрожує належному виконанню державою своїх зобов'язань щодо поваги, захисту, сприяння та виконання прав людини, що знайшло своє відображення у Конвенції Організації Об'єднаних Націй проти корупції від 31 жовтня 2003 року, яка набрала чинності для України з 01 січня 2010 року, та відповідно до статті 9 Конституції України є частиною національного законодавства України(далі - Конвенція ООН проти корупції).
Тому частину першу статті 67 Закону № 1700-VII не можна розглядати окремо і без співставлення з вимогами статі 35 названого Закону щодо імперативної заборони, брати участь у прийнятті рішення органом у разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. ОСОБА_4 вказану норму порушив, що підтверджено постановою Вовчанського районного суду Харківської області від 10.11.2020 по справі № 617/1820/20
Отже, для встановлення порушення процедури прийняття рішення, визначальним є сам факт участі у голосуванні за наявності конфлікту інтересів (незалежно потенційного чи реального), а не вплив такого голосування на прийняте рішення з урахуванням наявності кваліфікованої більшості, необхідної для прийняття позитивного рішення колегіальним органом.
Прийняте в умовах реального конфлікту інтересів, рішення органу місцевого самоврядування компрометує, спаплюжує таке рішення, та, як наслідок, нівелює довіру суспільства до органів місцевого самоврядування в цілому.
Зазначена позиція суду узгоджується з позицією Верховного суду викладеною в постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.11.2020 року по справі № 820/727/17.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов В.о. керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області (вул. Харківська, буд. 98,м. Чугуїв,Харківська область,63503) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ) Вовчанської міської ради Харківської області (вул. Соборна, буд. 92,м. Вовчанськ,Харківська область,62504), третя особа: ОСОБА_4 ( АДРЕСА_4 ) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити в повному обсязі.
Скасувати рішення Вовчанської міської ради Харківської області від 22.02.2019 року № 4.6-VІІ Про надання дозволу на виготовлення технічної документації ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 щодо встановлення меж земельної ділянки, розташованої за адресою АДРЕСА_5 для будівництва і обслуговування будівель торгівлі з подальшою передачею земельної ділянки в спільну часткову оренду за рахунок земель житлової та громадської забудови (вид угідь - забудовані землі).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Спірідонов М.О.