Ухвала від 23.12.2021 по справі ЗВ/360/576/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником

23 грудня 2021 року СєвєродонецькСправа № ЗВ/360/576/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши у письмовому провадженні заяву Головного управління ДПС у Луганській області про заміну сторони виконавчого провадження ВП №64083715 за вимогою №Ф-1606-55У, виданою 09.11.2020 Головним управлінням ДПС у Луганській області про стягнення з фізичної особи ОСОБА_1 боргу в сумі 4646,74 грн,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Головного управління ДПС у Луганській області про заміну сторони виконавчого провадження ВП №64083715 за вимогою №Ф-1606-55У, виданою 09.11.2020 Головним управлінням ДПС у Луганській області про стягнення з фізичної особи ОСОБА_1 боргу в сумі 4646,74 грн (а.с.1-3).

В обґрунтування заяви зазначено, що Старобільським відділом державної виконавчої служби у Старобільському районі Луганської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) 29.11.2021 відкрито виконавче провадження №64083715 з примусового виконання вимоги №Ф-1606-55У, виданої 09.11.2020 Головним управлінням ДПС у Луганській області про сплату ОСОБА_2 боргу в сумі 4646,74 грн з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Вимога №Ф-1606-55У від 09.11.2020 набрала законної сили 13.12.2020.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» наказом ДПС України від 30.09.2020 № 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби України» розпочато виконання утвореними територіальними підрозділами ДПС функцій і повноважень територіальних органів ДПС України, що ліквідуються. Відповідно до наказу ДПС України від 24.12.2020 № 755 «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій» з 01.01.2021 розпочато здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи, згідно з наказом ДПС України від 30.09.2020 № 529 та відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893.

Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Головне управління ДПС у Луганській області перебуває в стані припинення за рішенням засновників з 15.10.2020. Головне управління ДПС у Луганській області зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з кодом ВП 44082150. Державною податковою службою України, з метою реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893, враховуючи наказ ДПС України від 30.09.2020 №529, видано наказ від 12.11.2020 № 643 «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС».

З посиланням на статтю 379 КАС України, заявник просив суд замінити сторону виконавчого провадження №64083715 з примусового виконання вимоги №Ф-1606-55У, виданої 09.11.2020 Головним управлінням ДПС у Луганській області, про сплату боргу ОСОБА_1 в сумі 4646,74 грн, а саме: стягувача з Головного управління ДПС у Луганській області на правонаступника Головне управління ДПС у Луганській області.

Представники сторін у судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином (а.с.13,14,15,16).

Згідно з частиною другою статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до частини дев'ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути заяву у письмовому провадженні на підставі наявних у справі доказів.

Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження, дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.

09.11.2020 головним управління ДПС у Луганській області винесено вимогу №Ф-1606-55У про те, що станом на 22.12.2020 за ОСОБА_1 рахується заборгованість в сумі 4646,74 грн (а.с.4).

Старшим державним виконавцем Старобільським відділом державної виконавчої служби у Старобільському районі Луганської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) винесено постанову про відкриття ВП №64083715 від 29.11.2021 (а.с.5).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 (зі змінами і доповненнями, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.09.2019 № 846) утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 “Про утворення територіальних органів Державної податкової служби” постановлено утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 “Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби” наказом ДПС України від 30.09.2020 № 529 “Про утворення територіальних органів Державної податкової служби України” розпочато виконання утвореними територіальними підрозділами ДПС функцій і повноважень територіальних органів ДПС України, що ліквідуються.

Державною податковою службою України видано наказ від 12.11.2020 № 643 “Про затвердження положень про територіальні органи ДПС” (а.с.6).

Відповідно до абзацу третього пункту 1 Положення про Головне управління ДПС у Луганській області, затвердженого наказом ДПС України від 12.11.2020 № 643, Головне управління ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ ВП 44082150) є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ 43143746) у відповідних сферах діяльності.

Згідно із абзацом 3 пункту 1 Положення про Головне управління ДПС у Луганській області, останнє є правонаступником усіх прав та обов'язків Головного управління ДПС у Луганській області (ЄДРПОУ 43143746).

Відповідно до наказу ДПС України від 24.12.2020 № 755 “Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій” з 01.01.2021 розпочато здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи, згідно з наказом ДПС України від 30.09.2020 № 529 та відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893.

Основні завдання та повноваження Державної податкової служби України визначені в Положенні про Державну податкову службу України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 (далі - Положення № 227).

Відповідно до пункту 7 Положення № 227 Державна податкова служба України здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи.

Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Головне управління ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ 43143746) перебуває в стані припинення за рішенням засновників з 15.10.2020.

Головне управління ДПС у Луганській області зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з кодом ВП 44082150.

Відповідно до частини першої статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

При цьому публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.

Отже, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

У такому випадку також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.

Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.

Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб'єкта владних повноважень як юридичної особи.

Перехід до Головного управління ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ ВП 44082150) функцій і повноважень Головного управління ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ 43143746), що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, є фактом публічного правонаступництва.

Аналогічний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 30 грудня 2020 року у справі № 805/4361/17-а.

Враховуючи зазначене, суд вважає, що заяву про заміну сторони виконавчого провадження слід задовольнити та замінити стягувача - Головне управління ДПС у Луганській області на правонаступника - Головне управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44082150), який у спірних правовідносинах є органом державної влади та контролюючим органом (податковим органом, органом стягнення).

Керуючись статтями 241, 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву Головного управління ДПС у Луганській області про заміну сторони виконавчого провадження ВП №64083715 за вимогою №Ф-1606-55У, виданою 09.11.2020 Головним управлінням ДПС у Луганській області про стягнення з фізичної особи ОСОБА_1 боргу в сумі 4646,74 грн задовольнити.

Замінити стягувача у виконавчому провадженні ВП №64083715 з примусового виконання вимоги від 09.11.2020 №Ф-1606-55У, виданої Головним управлінням ДПС у Луганській області, про стягнення з ОСОБА_1 боргу в сумі 4646,74 грн, з Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 43143746) на правонаступника - Головне управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44082150, місцезнаходження: 93401, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72).

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

СуддяН.М. Басова