Іменем України
22 грудня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/6108/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Варченка Володимира Григорійовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду 22 жовтня 2021 року надійшов адміністративний позов адвоката Варченка Володимира Григорійовича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Луганській області) з такими вимогами:
визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає в неправильному обчисленні страхового стажу на підземних роботах та, як наслідок, відмови в перерахунку пенсії позивачу відповідно до заяви від 20 жовтня 2020 року;
зобов'язати відповідача зарахувати до пільгового стажу позивача період роботи з 28 грудня 1989 року по 11 листопада 1993 року на Шахті імені 60-річчя СРСР виробничого об'єднання «Свердловантрацит», яка перейменована на Шахту «Довжанська - Капітальна» виробничого об'єднання «Свердловантрацит»;
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити (з урахуванням раніше виплачених сум) позивачу пенсію у розмірі 80 % заробітної плати (доходу) з 20 жовтня 2020 року року відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що при призначенні пенсії відповідачем до пільгового стажу позивача зараховано лише 14 років 01 місяць 27 днів за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (форма ОК-5), про що позивачу стало відомо лише у жовтні 2020 року, що підтверджується Підсистемою про Призначення та Виплати Пенсії, наданою позивачу відповідачем. Позивач, зазначає, що при наявності спеціального стажу більше 15 років пенсія повинна була призначена на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2021 року (справа № 360/4863/20) зобов'язано Марківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20 жовтня 2020 року про перерахунок пенсії за віком з врахуванням додаткових документів для призначення пенсії, наявних у ОСОБА_1 , та переглядом пенсії за віком з 01 листопада 2020 року. Листом від 02 липня 2021 року відповідач знову відмовив позивачу в проведенні перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» через те, що довідки, видані підприємствами, які знаходяться на тимчасово окупованій території України, є недійсними і для перерахунку пенсії не застосовуються.
Позивач 19 серпня 2021 року за вимогою відповідача повторно надав відповідачу оригінали довідок, необхідних для перерахунку пенсі, з метою повторно розглянути заяву від 20 жовтня 2020 року згідно з рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2021 року (справа № 360/4863/20).
Відповідач втретє відмовив в перерахунку пенсії і жодного разу не прийняв рішення по заяві.
Ухвалою від 26 жовтня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (арк. спр. 49-50).
Від ГУПФУ в Луганській області 15 листопада 2021 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав (арк. спр. 55-58).
Позивач 25 вересня 2019 року звернувся до Управління із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 відповідно до норм пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наслідками розгляду якої Марківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України (далі - Марківське ОУПФУ) прийнято рішення від 01 жовтня 2019 року № 123850001242 від 01.10.2019 року згідно зі статтею 114 Закону № 1058-IV. На день звернення страховий стаж ОСОБА_1 склав - 32 роки 6 місяців 25 днів, у тому числі пільговий стаж роботи за списком № 1 - 14 років 1 місяць 27 днів, який зараховано за даними, наявними у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціальної о страхування.
До підземного пільгового стажу не зараховано період роботи позивача на шахті імені 60-річчя СРСР виробничого об'єднання «Свердловантрацит» з 28 грудня 1989 року по 11 листопада 1993 року в зв'язку з неможливістю визначити за наданими документами, зокрема, трудовою книжкою, постійної зайнятості протягом повного робочого дня на підземних роботах, а саме: відсутня інформація про підземні спуски в шахту, про відволікання від основної роботи (перебування у відпустках без збереження заробітної плати, в учбових відпустках, участь у страйках, переведення на роботи з неповним робочим днем чи па інші роботи).
Позивач звернувся до Марківського ОУПФУ 20 жовтня 2020 року з заявою довільної форми про перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зарахувавши до пільгового стажу періоди роботи з 08 травня 1987 року по 20 листопада 1987 року, з 28 грудня 1989 року по 11 листопада 1993 року на Шахті імені 60 річчя СРСР виробничого об'єднання «Свердловантрацит» та службу в армії з 01 грудня 1987 року по 14 листопада 1989 року, в задоволенні якої відмовлено листом від 26 жовтня 2020 року.
На адресу Марківського ОУПФУ 16 лютого 2021 року надійшла копія рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2021 року в справі № 360/4863/20, яким зобов'язано Марківське ОУПФУ повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20 жовтня 2020 року про перерахунок пенсії за віком з врахуванням додаткових документів для призначення пенсії, наявних у позивача, та переглянути розмір пенсії за віком з 01 листопада 2020 року. На виконання рішення суду відділом методології та організації роботи із застосування пенсійного законодавства управління пенсійного забезпечення по пенсійній справі проведено перерахунок пенсії з 01 листопада 2020 року, та до загального страхового стажу додано період строкової військової служби з 01 грудня 1987 року по 09 листопада 1989 року.
Позивач 07 червня 2021 року звернувся до ГУПФУ в Луганській області з заявою довільної форми про перерахунок пенсії, разом з якою надав оригінали довідок від 29 вересня 2020 року № № 1558, 1559, 1560, 1561, 1562, виданих органами, їх посадовими та службовими особами, що знаходяться па тимчасово окупованій території України. Листом від 02 липня 2021 року № 2388-2321/К-02/8-1200/21 позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії відповідно статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у зв'язку з тим, що довідки, видані на тимчасово окупованій території України, є недійсними і для перерахунку не застосовуються.
Позивач 19 серпня 2021 року надав нове звернення та копії попередньо наданих документів (долучених до звернення від 07 червня 2021 року) для перерахунку пенсії згідно з рішенням суду.
Відповідач зазначає, що довідки від 29 вересня 2020 року № № 1558, 1559, 1560, 1561, 1562 не можуть бути враховані для призначення пенсії, оскільки згідно з інформацією, наявною в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, установа з кодом 61138876, яка видала довідки про періоди пільгової роботи, не зареєстрована на підконтрольній українській владі території. Також встановлено недоліки цих довідок, а саме: по довідці № 1558 за період з 08 травня 1987 року по 09 липня 1987 року та з 11 серпня 1987 року по 20 серпня 1987 року не вказано до якого саме списку виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим якою постановою Кабінету Міністрів України, віднесено учня підземного гірничого підземної дільниці № 12; по довідці № 1559 за період з 24 вересня 1987 року по 24 вересня 1987 року не вказано до якого саме списку виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим якою постановою Кабінету Міністрів України, віднесено учня підземного гірничого підземної дільниці № 12. Крім того, в довідках не зазначена інформація згідно з листом Мінсоцзахисту від 05.11.1993 № 02-82 щодо первинних документів, якими адміністрація підприємства повинна підтвердити тривалість роботи на підземних умовах; що навчання підземним роботам проходило протягом повного робочого дня; що оплата праці здійснювалася за тарифними ставками, передбаченими для робітників відповідних професій, за якими вони надаються. Також не вірно проведено обчислення пільгового стажу, зазначеного в довідках № № 1558, 1559, 1560, з урахуванням додаткових відомостей, зазначених у довідці про відсутність спусків під землю № 1561.
Інших заяв по суті справи від сторін не надходило.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
З копій виданих на ім'я позивача паспорта громадянина України, картки платника податків, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи встановлено такі дані про позивача: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 (арк. спр. 11, 12).
Позивач звернувся до Марківського ОУПФУ із заявою від 25 вересня 2019 року про призначення пенсії за віком, за результатами розгляду якої рішенням від 01 жовтня 2019 року № 123850001242 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах (робота за списком № 1) з 25 вересня 2019 року довічно (арк. спр. 59-60, 91, 107).
Згідно з інформацією, що міститься в ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії, стаж ОСОБА_1 для розрахунку права на пенсію за віком складає 32 роки 06 місяців 25 днів, пільговий стаж - 14 років 01 місяць 27 днів, у тому числі: з 04.03.2002 по 31.05.2003, з 01.06.2003 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 27.12.2011, з 30.12.2011 по 31.03.2013, з 01.04.2013 по 30.09.2014, з 01.05.2015 по 30.11.2016 (арк. спр. 92).
Також судом встановлено, що спірний період роботи зарахований Марківським ОУПФУ до загального страхового стажу позивача.
Позивач звернувся до відповідача з заявою від 20 жовтня 2020 року про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до положень Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», разом з якою надав копії паспорту, довідки про присвоєння РНОКПП, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (арк. спр. 121).
Листом від 26 жовтня 2020 року № 65-73/К-21/8-1238/20 відповідач повідомив позивача, що загальний стаж його роботи складає 32 роки 06 місяців 25 днів, пільговий - 14 років 06 місяців 27 днів. Зарахувати до пільгового стажу періоди роботи з 08 травня 1987 року по 20 листопада 1987 року та з 28 грудня 1989 року по 11 листопада 1993 року на Шахті імені 60 річчя СРСР виробничого об'єднання «Свердловантрацит» не має законних підстав з причини відсутності підтвердження пільгового стажу уточнюючими довідками підприємств. Період служби в Армії не зараховано до страхового стажу через ненадання позивачем військового квитка (арк. спр. 15).
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2021 року, яке набрало законної сили з 26 квітня 2021 року, позов адвоката Варченко К.Г. в інтересах ОСОБА_1 до Марківського ОУПФУ про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність Марківського ОУПФУ щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії за віком на підставі заяви від 20 жовтня 2020 року; зобов'язано Марківське ОУПФУ повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20 жовтня 2020 року про перерахунок пенсії за віком з врахуванням додаткових документів для призначення пенсії, наявних у ОСОБА_1 , та переглядом розміру пенсії за віком з 01 листопада 2020 року; у задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Як слідує з описової та мотивувальної частин рішення суду, позивачем в матеріали справи надані оригінали довідок від 29 вересня 2020 року №№ 1558, 1559, 1560, виданих Державним унітарним підприємством Луганської народної республіки «Республіканська паливна компанія «Востоквугілля», про періоди роботи ОСОБА_1 на Шахті імені 60-річчя СРСР виробничого об'єднання «Свердловантрацит». Суд вважав, що у даному випадку і при обставинах, що склались у зв'язку з тимчасовою окупацією певних територій Луганської області, позивач з метою відновлення порушеного права має надати відповідачу оригінали довідок, які підтверджують пільговий характер праці, та інші наявні у нього документи, а Марківське ОУПФУ має врахувати уточнюючі страховий стаж довідки та інші документи, видані ОСОБА_1 підприємствами, установами та організаціями, що розташовані на тимчасово непідконтрольній українській владі території, оскільки їх неприйняття порушуватиме баланс між конституційним правом позивача на соціальне забезпечення та завданням відповідача щодо перевірки правильності нарахування пенсії.
Позивач звернувся до ГУПФУ в Луганській області із заявою від 07 червня 2021 року про перерахунок пенсії, разом з якою надав довідки від 29 вересня 2020 року № № 1558, 1559, 1560, 1561, 1562 та копію наказу про атестацію робочого місця, на яку отримав лист ГУПФУ в Луганській області від 02 липня 2021 року № 2388-2321/К-02/8-1200/21 з повідомленням, що надані позивачем довідки, видані на тимчасово окупованій території України, є недійсними і для перерахунку не застосовуються. Наявного у позивача стажу за списком № 1 не достатньо для здійснення перерахунку відповідно до статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» (арк. спр. 16, 17-19).
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 19 серпня 2021 року за перерахунком його пенсії на виконання рішення суду в справі № 360/4863/20 та з врахуванням наданих ним довідок, на яку отримав лист ГУПФУ в Луганській області від 06 вересня 2021 року № 3555-3682/К-02/8-1200/21 з повідомленням, що надані позивачем довідки від 29 вересня 2020 року № № 1558, 1559, 1560, 1561, 1562, оскільки їх видано установою, не зареєстрованою на підконтрольній українській владі території, а також встановлено недоліки цих довідок, а саме: по довідці № 1558 за період з 08 травня 1987 року по 09 липня 1987 року та з 11 серпня 1987 року по 20 серпня 1987 року не вказано до якого саме списку виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим якою постановою Кабінету Міністрів України, віднесено учня підземного гірничого підземної дільниці № 12; по довідці № 1559 за період з 24 вересня 1987 року по 24 вересня 1987 року не вказано до якого саме списку виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим якою постановою Кабінету Міністрів України, віднесено учня підземного гірничого підземної дільниці № 12. Крім того, в довідках не зазначена інформація згідно з листом Мінсоцзахисту від 05.11.1993 № 02-82 щодо первинних документів, якими адміністрація підприємства повинна підтвердити тривалість роботи на підземних умовах; що навчання підземним роботам проходило протягом повного робочого дня; що оплата праці здійснювалася за тарифними ставками, передбаченими для робітників відповідних професій, за якими вони надаються. Також не вірно проведено обчислення пільгового стажу, зазначеного в довідках № № 1558, 1559, 1560, з урахуванням додаткових відомостей, зазначених у довідці про відсутність спусків під землю № 1561 (арк. спр. 20, 21-23).
Згідно з інформацією, що міститься в ІКІС ПФУ: Перерахунок пенсії на виконання рішення суду відповідачем прийнято рішення від 25 жовтня 2021 року № 123850001242 про перерахунок пенсії з 01 листопада 2020 року, згідно з яким враховано, що страховий стаж складає 34 роки 06 місяців 04 дні, страховий стаж за списком № 1 - 14 років 01 місяць 27 днів, у тому числі: з 04.03.2002 по 31.05.2003, з 01.06.2003 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 27.12.2011, з 30.12.2011 по 31.03.2013, з 01.04.2013 по 30.09.2014, з 01.05.2015 по 30.11.2016 (арк. спр. 108-1117).
Тобто з викладеного слідує, що період роботи позивача з 28 грудня 1989 року по 11 листопада 1993 року на шахті імені 60-річчя СРСР виробничого об'єднання «Свердловантрацит» до страхового стажу за списком № 1 знову не зарахований.
Дослідженням записів у трудовій книжці позивача від 08 травня 1987 року серії НОМЕР_2 за спірний період судом встановлено:
Шахта імені 60-річчя СРСР в/о «Свердловантрацит»
запис № 11 від 28 грудня 1989 року - прийнятий гірником підземним 3 розряду з повним робочим днем під землею, наказ від 28.12.1989 № 710/п;
запис № 12 від 31 жовтня 1990 року - переведений гірником очисного вибою підземним 5 розряду з повним робочим днем під землею, записка про переведення;
запис № 13 від 26 серпня 1991 року - переведений гірником підземним 3 розряду з повним робочим днем під землею, записка про переведення;
запис № 14 від 11 листопада 1993 року - звільнений за власним бажанням, наказ від 18.01.1994 (арк. спр. 24-25).
Дослідженням довідок від 29 вересня 2020 року № № 1558-1560 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, виданих Державним унітарним підприємством Луганської народної республіки «Республіканська паливна компанія «Востоквугілля», встановлено, що ОСОБА_1 працював повний робочий день під землею на Шахті імені 60-річчя СРСР виробничого об'єднання «Свердловантрацит», яка в подальшому перейменована на Шахту «Довжанська-Капітальна» виробничого об'єднання «Свердловантрацит», зокрема:
у період з 28 грудня 1989 року по 29 липня 1990 року гірником підземним видобувної ділянки № 1, що передбачено списком 1 розділом 1 підрозділом 1 постанови Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173, 0 років 07 місяців 0 днів;
у період з 30 липня 1990 року по 30 жовтня 1990 року навчання на курсах УКК професії гірника очисного вибою, оплата здійснювалася 100 % тарифна ставка машиніста підземних установок 1 розряду, що передбачено списком 1 розділом 1 підрозділом 1 постанови Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173, 0 років 03 місяці 0 днів;
у період з 31 жовтня 1990 року по 25 серпня 1991 року гірником очисного вибою видобувної дільниці № 1, що передбачено списком 1, розділом 1, підрозділом 1а, пунктом 1010100а постанови Ради Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10, 0 років 09 місяців 25 днів;
у період з 26 серпня 1991 року по 11 листопада 1993 року гірником підземним видобувної дільниці № 1, що передбачено списком 1, розділом 1, підрозділом 1а, пунктом 1010100а постанови Ради Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10, 2 роки 01 місяць 14 днів (арк. спр. 30-31).
Також позивачем надано копію наказу директора Шахти «Довжанська-Капітальна» виробничого об'єднання «Свердловантрацит» від 28 лютого 1995 року № 314 «Про результати проведення атестації робочих місць», згідно з яким підтверджено право переходу на пенсію на пільгових умовах для працівників шахти, зокрема для гірників очисного вибою, гірників (арк. спр. 36).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. […].
Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Абзацами 9, 10 частини 3 статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Особам, яким призначено пенсію, органи Пенсійного фонду видають пенсійні посвідчення.
Видача пенсійного посвідчення для пенсіонерів здійснюється безоплатно.
Порядок видачі, зразок та форма пенсійного посвідчення затверджуються правлінням Пенсійного фонду.
Відповідно до абзаців першого-другого пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
Частиною четвертою статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Згідно з абзацом першим частини п'ятої статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Абзацами першим та другим пункту 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058-IV визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Відповідно до статті 1 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345-VI) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Відповідно до статті 8 Закону № 345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до частини першої статті 59 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Статтею 62 Закону № 1788-XII визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).
Зазначений Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункт 4.1 Порядку № 383).
Відповідно до пункту 4.3 Порядку № 383 у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами правці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 (набула чинності 21.08.1992) (далі - Порядок № 442), атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Згідно приписів пункту 3 Порядку № 442 атестація проводиться згідно з цим Порядком та методичними рекомендаціями щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці, що затверджуються Мінсоцполітики і МОЗ.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 442 атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінсоцполітики разом з МОЗ (пункт 8 Порядку № 442).
Пунктом 10 Порядку № 442, окрім іншого, передбачено, що результати атестації використовуються при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли і трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).
Згідно з пунктом 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Відповідно до абзацу шостого пункту 1.9 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Абзацом першим пункту 2.7 розділу II Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Відповідно до абзаців першого-другого пункту 2.23 розділу II Порядку № 22-1 при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
Згідно з пунктом 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Пунктом 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 визначено, що при прийманні документів працівник сервісного центру:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;
з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Згідно з абзацами другим, третім, четвертим, шостим пункту 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Згідно з пунктом 4.7 розділу IV Порядку № 22-1, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Підставою для повідомлення заявника про перерахунок/відмову перерахувати пенсію може бути виключно рішення, прийняте територіальним органом ПФУ з цього питання.
Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.
Як слідує з матеріалів справи, позивач звернувся до Марківського ОУПФУ із заявою від 20 жовтня 2020 року про перерахунок пенсії відповідно до положень Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із зарахуванням до пільгового стажу за списком № 1, зокрема й періоду роботи з 28 грудня 1989 року по 11 листопада 1993 року на Шахті імені 60-річчя СРСР виробничого об'єднання «Свердловантрацит».
Проте, Марківське ОУПФУ листом від 26 жовтня 2020 року № 65-73/К-21/8-1238/20 відмовило позивачу в такому перерахунку з причини відсутності підтвердження пільгового стажу уточнюючими довідками підприємств.
Позивач, не погодившись з такою відмовою, звернувся до суду за захистом своїх прав. Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2021 року в справі № 360/4863/20, яке набрало законної сили з 26 квітня 2021 року, визнано протиправною бездіяльність Марківського ОУПФУ щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії за віком на підставі заяви від 20 жовтня 2020 року та зобов'язано Марківське ОУПФУ повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20 жовтня 2020 року про перерахунок пенсії за віком з врахуванням додаткових документів для призначення пенсії, наявних у ОСОБА_1 (уточнюючих довідок від 29 вересня 2020 року № № 1558-1560, виданих Державним унітарним підприємством Луганської народної республіки «Республіканська паливна компанія «Востоквугілля»), та переглядом розміру пенсії за віком з 01 листопада 2020 року.
З метою надання вказаних уточнюючих довідок позивач звернувся до ГУПФУ в Луганській області із заявою від 07 червня 2021 року про перерахунок пенсії, разом з якою надав довідки від 29 вересня 2020 року № № 1558, 1559, 1560, 1561, 1562 та копію наказу про атестацію робочого місця, на яку отримав лист ГУПФУ в Луганській області від 02 липня 2021 року № 2388-2321/К-02/8-1200/21 з повідомленням, що надані позивачем довідки, видані на тимчасово окупованій території України, є недійсними і для перерахунку не застосовуються. Наявного у позивача стажу за списком № 1 не достатньо для здійснення перерахунку відповідно до статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці».
Позивач повторно звернувся до відповідача із заявою від 19 серпня 2021 року за перерахунком його пенсії на виконання рішення суду в справі № 360/4863/20 та з врахуванням наданих ним довідок, на яку отримав лист ГУПФУ в Луганській області від 06 вересня 2021 року № 3555-3682/К-02/8-1200/21 з повідомленням про неможливість врахування уточнюючих довідок через те, що їх видано установою, не зареєстрованою на підконтрольній українській владі території, а також через відсутність у довідках інформації про Список виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим якою постановою Кабінету Міністрів України, за період з 08.05.1987 по 09.07.1987, з 11.08.1987 по 20.08.1987, з 24.09.1987 по 24.09.1987, а також через відсутність в довідках інформації, визначеної листом Мінсоцзахисту від 05.11.1993 № 02-82.
Встановлені обставини свідчать, що відповідач, який є правонаступником Марківського ОУПФУ, продовжує протиправно ухилятися від виконання рішення суду, яке набрало законної сили, та яким зобов'язано Марківське ОУПФУ повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії із врахуванням інформації, вказаної в уточнюючих довідках.
Більш того, відповідач продовжує ухилятися від прийняття відповідного рішення за заявою позивача про перерахунок пенсії.
Так, Верховним Судом в постанові від 21 грудня 2020 року в справі № 229/4165/17 викладено правовий висновок, що у разі звернення пенсіонера з заявою про перерахунок пенсії та надання необхідних документів, уповноважений орган Пенсійного фонду України має за результатами розгляду такої заяви прийняти мотивоване рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії. При цьому, рішення про відмову в перерахунку пенсії має містити зазначення причин відмови та порядку його оскарження.
Однак, як вже вище вказано, відповідач ухиляється від прийняття рішення за заявою позивача від 20 жовтня 2020 року та продовжує надсилати позивачу листи, що свідчить про недотримання ГУПФУ в Луганській області встановленого законодавством порядку вирішення питання про перерахунок пенсії, а саме порушення положень частини п'ятої статті 45 Закону № 1058-IV та пункту 4.3 Порядку № 22-1.
Твердження відповідача щодо недотримання позивачем встановленого порядку звернення за перерахунком пенсії, оскільки він не звертався до відповідача із заявою встановленого зразка, а відповідачем остаточне рішення стосовно розгляду заяви позивача про перерахунок його пенсії не приймалося, суд відхиляє як безпідставні та необґрунтовані, оскільки зміст заяви позивача очевидно дає змогу оцінити намір заявника, містить всю необхідну інформацію, а відповідач в листах не зазначає про неналежну форму та зміст заяви позивача про перерахунок пенсії.
Суд також вважає за необхідне зауважити, що відмовивши позивачу в розгляді його заяви по суті, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).
Аналогічний за змістом правовий висновок викладено Верховним Судом в постанові від 27 листопада 2019 року в справі № 748/696/17.
За наведеного правового регулювання та встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно не прийняв вмотивоване рішення за заявою позивача про перерахунок пенсії від 20 жовтня 2020 року.
Щодо наведених в листах мотивів незарахування до пільгового стажу за списком № 1 спірного періоду, суд зазначає таке.
З вищевказаних правових норм слідує, що страховий стаж особи за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку (до 01.01.2004) обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом № 1058-IV, - за даними трудової книжки, після впровадження системи персоніфікованого обліку (після 01.01.2004) - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
При цьому, значення трудової книжки, як основного документа, що підтверджує пільговий стаж роботи, встановлено статтею 62 Закону № 1788-ХІІ, і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Проте, якщо трудова книжка відсутня або у ній не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема у постановах від 07 березня 2018 року в справі № 233/2084/17, від 16 травня 2019 року в справі № 161/17658/16-а, від 27 лютого 2020 року в справі № 577/2688/17, від 31 березня 2020 року в справі № 446/656/17, від 21 травня 2020 року в справі № 550/927/17, від 10 грудня 2020 року в справі № 195/840/17.
Після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж - період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, якими можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
За наслідками дослідження записів в трудовій книжці позивача суд встановив, що записи про роботу позивача з 28 грудня 1989 року по 11 листопада 1993 року на Шахті імені 60-річчя СРСР виробничого об'єднання «Свердловантрацит» містять всю необхідну інформацію про період та про пільговий характер виконуваної позивачем роботи (зайнятість повний робочий день на підземних роботах в шахті). Достовірність внесеної інформації підтверджена підписами уповноважених осіб роботодавці, які скріплені відповідними печатками, тому у суду відсутні будь-які підстави для сумніву в достовірності внесених до трудової книжки даних. Тобто, суд дійшов висновку, що відповідач взагалі безпідставно вимагає від позивача надання уточнюючих довідок.
Також наданими позивачем разом із заявою про перерахунок пенсії документами підтверджено проведення атестації робочих місць, за якими позивач працював протягом спірного періоду.
В свою чергу, надані позивачем уточнюючі довідки, обов'язок врахування яких при прийнятті рішення за заявою позивача від 20 жовтня 2020 року, покладений на відповідача (правонаступника Марківського ОУПФУ) рішенням суду в справі № 360/4863/20, у повній мірі узгоджуються з записами в трудовій книжці позивача.
На обґрунтування неврахування вказаної в довідках інформації, відповідач посилається на обставини, яким вже надана правова оцінка судом при розгляді справи № 360/4863/20, а також на неповноту вказаної в довідках інформації про період навчання позивача, який жодним чином не стосується спірного періоду роботи позивача на Шахті імені 60-річчя СРСР виробничого об'єднання «Свердловантрацит». З таких саме підстав, суд вважає необґрунтованими посилання відповідача й на лист Мінсоцполітики.
Стверджуючи про розбіжність вказаної в довідках від 29 вересня 2020 року № № 1558-1560 інформації з інформацією, вказаною у довідці від 29 вересня 2020 року, та неправильність обчислення пільгового стажу, відповідач жодним чином не конкретизує, в чому саме така невідповідність полягає.
В свою чергу, дослідженням вказаних довідок судом встановлено, що роботодавцем зарахований весь період роботи позивача з 28 грудня 1989 року по 11 листопада 1993 року на Шахті імені 60-річчя СРСР виробничого об'єднання «Свердловантрацит» до пільгового стажу за списком № 1 без врахування додаткових відомостей та виключення з цього періоду днів, коли позивач не виконував підземні роботи за професією гірника та гірника очисного вибою. При цьому, суд зауважує, що згідно з довідкою від 29 вересня 2020 року № 1561 таких днів за період з 28 грудня 1989 року по 11 листопада 1993 року налічується тільки 41 день, однак відповідач відмовляє в зарахуванні до пільгового стажу позивача за списком № 1 майже 4 років роботи позивача, що суд вважає не припустимим. Суд вважає, що відповідач повноважний зарахувати спірний період роботи до пільгового стажу позивача за списком № 1 за виключенням того періоду, протягом якого позивач згідно з довідкою № 1561 підземні гірничі роботи не виконував.
Зважаючи на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно не зарахував до пільгового стажу за списком № 1 період роботи позивача на Шахті імені 60-річчя СРСР виробничого об'єднання «Свердловантрацит» з 28 грудня 1989 року по 11 листопада 1993 року, підтверджений записами в трудовій книжці позивача, а також уточнюючими довідками від 29 вересня 2020 року № 1558-1562, чим допустив бездіяльність, яка, в свою чергу, призвела до протиправного незастосування відповідачем до спірних правовідносин статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та отримання позивачем пенсії в розмірі, меншому ніж 80 % заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV, оскільки сукупний стаж роботи позивача шахтарем з урахуванням спірного періоду є більшим 15 років. Відповідно вимоги позивача в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Як наслідок задоволення основної вимоги, підлягає задоволенню й похідна вимога позивача щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок його пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із зарахуванням до пільгового стажу за списком № 1 спірного періоду роботи позивача.
Щодо дати, з якої слід здійснити такий перерахунок судом встановлено, що вперше із заявою про проведення перерахунку позивач звернувся до відповідача 20 жовтня 2020 року, тому згідно з положеннями частини четвертої статті 45 Закону № 1058-IV, перерахунок пенсії позивача має бути здійснений з 01 листопада 2020 року.
Що стосується інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, суд вважає за необхідне зауважити, що у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» зазначено, що суд зобов'язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника. Виходячи з позиції цього суду, що висловлена в пункті 42 рішення «Бендерський проти України», судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються.
Вказані вимоги зобов'язують суди при вирішенні справи у кожному конкретному випадку вживати передбачені законом заходи з метою з'ясування всіх обставин у справі, що мають значення для вирішення спору, встановити та надати вичерпну оцінку фактичним обставинам у межах спірних правовідносин з метою з'ясування об'єктивних причин та факторів, що зумовили настання для платника негативних наслідків у вигляді порушеного права, що підлягає захисту, та в достатній мірі висвітлити мотиви прийняття конкретних рішень.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За встановлених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною восьмою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Позивачем за подання до суду даного позову сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн, що підтверджено квитанцією про сплату від 04 жовтня 2021 року № 8 (арк. спр. 8).
Зважаючи, що позов підлягає задоволенню, суд вважає за необхідне стягнути судовий збір у розмірі 908,00 грн на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов адвоката Варченка Володимира Григорійовича в інтересах ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9, код за ЄДРПОУ 21782461) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо незарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи за списком № 1 періоду роботи на Шахті імені 60-річчя СРСР виробничого об'єднання «Свердловантрацит» з 28 грудня 1989 року по 11 листопада 1993 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за заявою від 20 жовтня 2020 року з 01 листопада 2020 року відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із зарахуванням до пільгового стажу за списком № 1 періоду роботи на Шахті імені 60-річчя СРСР виробничого об'єднання «Свердловантрацит» з 28 грудня 1989 року по 11 листопада 1993 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Пляшкова