Рішення від 22.12.2021 по справі 360/6306/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

22 грудня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/6306/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Управління соціального захисту населення Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (далі - відповідач), в якому позивач просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення у формі повідомлення від 18 червня 2021 року Управління соціального захисту населення Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області про необхідність повернення ОСОБА_1 надмірно виплаченої йому тимчасової державної соціальної допомоги, як особі, яка не набула права на пенсію в сумі 5689,40 грн (а.с.1-2).

В обґрунтування позову зазначено, що позивач є особою, яка має право на державну соціальну допомогу, яка не набула право на пенсію. До 31.05.2021 позивач перебував на обліку у відповідача та отримував відповідну державну допомогу в розмірі 1364,82 грн. З червня 2021 року позивач став отримувати таку допомогу в сумі 226,94 грн. 18 червня 2021 відповідачем винесено рішення у формі повідомлення про те, що в зв'язку з автоматичним подовженням строку виплати соціальної допомоги йому було надмірно сплачено таку допомогу в період з 01.01.2021 по 31.05.2021 в сумі 5689,40 грн, яку необхідно повернути на рахунок відповідача. Позивач вважає, що має право на подальше отримання такої соціальної допомоги, оскільки він досяг віку, визначеного ч.1 ст.26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування - 60 років, однак не має необхідного трудового стажу для отримання пенсії та не має інших джерел існування. На підставі викладеного, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Відповідач до канцелярії суду через відділ діловодства та обліку звернення громадян 15.12.2021 за вхідним реєстраційним номером 44435/2021 надав відзив на позовну заяву від 15.12.2021 №17150/01 (а.с.27-29), в якому заперечував проти задоволення позову.

В обґрунтування зазначив, що 30.10.2019 позивач звернувся до УСЗН Сєвєродонецької міської ВЦА із заявою про призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату. Заяву було розглянуто та призначено допомогу на період з 14.08.2019 по 13.02.2020 в розмір 1277,57 грн в місяць. 14.02.2020 позивач надав нову заяву про призначення допомоги. Заяву було розглянуто та призначено допомогу на період з 14.02.2020 по 13.08.2020 в розмірі 735,20 грн в місяць. 12.10.2020 позивач надав нову заяву про призначення допомоги, яку було розглянуто та призначено допомогу на період з 14.08.2020 по 31.12.2020. Період виплати було обмежено програмним забезпеченням строком 31.12.2020 згідно п. 1 Порядку призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2017 №1098, згідно якого призначення допомоги здійснюється з 01.01.2018 по 31.12.2020. З 01.01.2021 позивачу було автоматично продовжено виплату допомоги. 16.03.2021 позивач надав нову заяву про призначення допомоги. Заяву було розглянуто та зроблено перерахунок автоматично подовженої допомоги на період з 01.01.2021 по 30.06.2021 в розмірі 226,94 грн в місяць з урахування автоматично сплаченої допомоги. 16.07.2021 позивач надав до УСЗН заяву про припинення допомоги з 01.08.2021. 21.10.2021 позивач надав нову заяву для призначення допомоги. Заяву було розглянуто та призначено допомогу на період з 01.07.2021 по 31.12.2021 в розмірі 518,36 грн з урахуванням автоматичного подовження. Рішенням УСЗН від 24.11.2021 було зроблено коригування періоду призначення допомоги за заявою позивача від 12.10.2020 з урахуванням сплаченого: з 12.10.2020 по 30.11.2020 в розмірі 1307,82 грн; з 01.12.2020 по 11.04.2021 в розмірі 1364,82 грн. Після вищевказаного коригування періоду призначення допомоги та її розміру, рішенням УСЗН від 13.12.2021 було зроблено коригування періоду призначення допомоги за заявою позивача від 16.03.2021 з урахуванням сплаченого: з 16.03.2021 по 30.06.2021 в розмірі 226,94 грн в місяць; з 01.07.2021 по 15.09.2021 в розмірі 311,94 грн в місяць. Після коригування вищевказаного періоду призначення допомоги та її розміру, рішенням УСЗН від 13.12.2021 було зроблено коригування періоду призначення допомоги за заявою позивача від 21.10.2021 з урахуванням сплаченого: з 16.09.2021 по 30.11.2021 в розмірі 1018,81 грн в місяць; з 01.12.2021 по 15.03.2022 в розмірі 1098,81 грн в місяць. Станом на 13.12.2021, після проведення відповідного перерахунку, сума надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді державної соціальної і допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, за період з 14.08.2020 по 11.10.2020 та з 16.03.2021 по 11.04.2021 становить 3566,17 грн, в зв'язку з чим повідомлення від 16.06.2021 9934/08 вважається недійсним. Відповідне повідомлення від 13.12.2021 № 1/8657 було направлено позивачу. На підставі викладеного, просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

16.12.2021 адвокатом позивача надано відповідь на відзив, в якому просив задовольнити позові вимоги (а.с.152).

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 15.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.21-22).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і.н. НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с.5-6,7).

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 має страховий стаж 18 років, матиме право на пенсійну виплату з 14.08.2024 (а.с.37).

30.10.2019 позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату (а.с.30-32).

Рішенням відповідача від 05.11.2019 призначено за заявою від 30.10.2019 допомогу в сумі 1277,57 грн з 14.08.2019 по 13.02.2020 (а.с.62).

14.02.2020 позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату (а.с.64-66).

Рішенням відповідача від 24.02.2020 призначено за заявою від 14.02.2020 допомогу в сумі 735,20 грн з 14.02.2020 по 13.08.2020 (а.с.86).

12.10.2020 позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату (а.с.87-88).

Рішенням відповідача від 22.10.2020 призначено за заявою від 12.10.2020 допомогу в сумі 1307,82 грн з 14.08.2020 по 31.12.2020 (а.с.100).

16.03.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату (а.с.101-103).

Рішенням відповідача від 18.05.2021 призначено за заявою від 16.03.2021 допомогу в сумі 226,94 грн з 01.01.2021 по 30.06.2021 (а.с.115).

03.06.2021 відповідачем проведено перевірку правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення державної соціальної допомоги, яку оформлено Актом (а.с.118).

16.06.2021 за №9934/08 відповідачем винесено повідомлення про повернення на надміру отриманих коштів тимчасової державної соціальної допомоги особам, які не набули права на пенсію. Вказаним повідомленням встановлено, що у зв'язку з автоматичним подовженням строку виплати була надмірно виплачена допомога у період з 01.01.2021 по 31.05.2021 в сумі 5689,40 грн (а.с.140).

16.07.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив призупинити виплату допомоги з 01.08.2021 (а.с.119).

З довідки від 20.10.2021 №1/7449 вбачається, що з січня по травень 2021 року позивач отримував допомогу в сумі 1364,82 грн, з червня по липень 2021 року включно 226,94 грн (а.с.128).

21.10.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату (а.с.120-122).

Рішенням відповідача від 27.10.2021 призначено допомогу в сумі 518,36 грн з 01.07.2021 по 31.12.2021 (а.с.137).

З протоколу введення виконавчого листа від 10.11.2021 вбачається, що УСЗН надмірно виплачено позивачу допомогу в розмірі 20% щомісячної суми призначеної допомоги та сформовано позивачу борг в сумі 5689,40 грн (а.с.138).

13.12.2021 відповідачем винесено повідомлення №1/8657 про повернення надмірно отриманих коштів тимчасової соціальної допомоги особам, які не набули права на пенсію. Вказаним повідомлення встановлено, що у зв'язку з автоматичним подовження строку виплати була надмірно виплачена допомога за період 14.08.2020 по 11.10.2020 та з 16.03.2021 по 11.04.2021 в сумі 3566,17 грн. Повідомлення про повернення надміру отриманих коштів тимчасової державної соціальної допомоги особам, які не набули права на пенсію від 16.06.2021 №9934/08 на суму 5689,40 грн вважати не дійсним (а.с.150).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовані вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з п.5 Розд. ІІ Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 року № 2148-VIII установлено в період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2020 року особам, які досягли віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та не набули страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті, за умови наявності у них не менше 15 років страхового стажу, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

Зазначена тимчасова державна соціальна допомога призначається органами соціального захисту населення і виплачується до досягнення такими особами віку, з якого вони набувають право на призначення пенсії.

Тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, призначається з урахуванням її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і виплачується за рахунок коштів державного бюджету.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 року №1098 затверджено Порядок призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату (далі - Порядок №1098).

Вказаний Порядок №1098 визначає механізм призначення у період з 1 січня 2018 р. по 31 грудня 2020 р. тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, але не набула права на пенсійну виплату у зв'язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті (далі - тимчасова допомога), за наявності в неї не менш як 15 років страхового стажу, та її виплати (пункту 1 Порядку №1098).

Пунктом 2 Порядку №1098 визначено, що призначення тимчасової допомоги особі проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) (крім мм. Києва та Севастополя) рад, органами виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань соціального захисту населення, виконавчими органами рад об'єднаних територіальних громад (далі - органи соціального захисту населення) з урахуванням її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу.

Тимчасова допомога перераховується особі кожні шість місяців з урахуванням змін її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу і виплачується до досягнення такою особою віку, з якого вона набуває право на пенсійну виплату.

Згідно з п.5 Порядку №1098 для призначення тимчасової допомоги особа подає органу соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання такі документи:

заяву;

під час подання заяви пред'являються паспорт громадянина України та документ, що засвідчує реєстрацію особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (картка платника податків), або дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру, внесені до паспорта громадянина України або свідоцтва про народження (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);

довідку про наявний страховий стаж, видану органами Пенсійного фонду України;

декларацію про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї) за останні шість календарних місяців, що передують місяцю звернення за призначенням тимчасової допомоги;

копію рішення про призначення опікуна (для особи, яку визнано недієздатною).

Інформація про склад сім'ї особи, яка звернулася за призначенням тимчасової допомоги, зазначається в декларації про доходи та майновий стан.

Форми заяви та декларації про доходи та майновий стан затверджуються Мінсоцполітики в установленому порядку.

Якщо особа звертається за призначенням тимчасової допомоги не за зареєстрованим місцем проживання, органи соціального захисту населення перевіряють відомості щодо неотримання нею такої допомоги за її зареєстрованим місцем проживання з використанням інформаційних систем.

Відповідальність за достовірність наданої інформації покладається на особу, яка звернулася за призначенням тимчасової допомоги.

За приписами п.12 Порядку №1098 тимчасова допомога не призначається у разі, коли:

середньомісячний сукупний дохід сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців перевищує 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

особа одержує пенсію або державну соціальну допомогу, що призначається відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю” або “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”;

особа або члени її сім'ї протягом 12 місяців перед зверненням за наданням тимчасової допомоги здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, іншого транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатили послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, іншого транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень;

особа працює, провадить іншу діяльність, пов'язану з отриманням доходу;

за результатами вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім'ї виявлено, що особа має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно (здавання в найм або в оренду житлового приміщення (будинку) або його частини; один чи кілька членів сім'ї працюють без оформлення трудових відносин в установленому порядку; можливість отримання доходу від утримання худоби, птиці, інших тварин; дохід від народних промислів, використання наявної сільськогосподарської техніки, вантажних машин, мікроавтобусів тощо);

у власності особи або членів її сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю, чи більш як один автомобіль, інший транспортний засіб (механізм).

За наявності обставин, передбачених в абзацах четвертому - шостому цього пункту, тимчасова допомога може бути призначена органом соціального захисту населення на підставі рішень утворених ним комісій, якщо у складі сім'ї є особа з інвалідністю.

Рішення про призначення тимчасової допомоги в таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов особи, яка звернулася за призначенням такої допомоги.

При цьому, у відповідності до п.16 Порядку №1098 виплата призначеної тимчасової допомоги припиняється, якщо особою приховано відомості або навмисно подано недостовірні дані про її дохід та майновий стан, що вплинуло на призначення тимчасової допомоги і визначення її розміру та внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, що настає за тим, у якому виявлено зазначені факти; у разі працевлаштування або зайняття підприємницькою діяльністю - з місяця, в якому особа працевлаштувалася або зайнялася підприємницькою діяльністю; у разі призначення пенсії - з дати її призначення; у разі виїзду на постійне місце проживання за кордон - з першого числа місяця, що настає за місяцем виїзду; у разі смерті особи - з місяця, що настає за тим, у якому особа померла. У разі неодержання тимчасової допомоги протягом шести місяців підряд її виплата тимчасово припиняється.

Пунктом 24 Порядку №1098 визначено, що якщо особою приховано відомості або навмисно подано недостовірні дані про її дохід та майновий стан, що вплинуло на призначення тимчасової допомоги і визначення її розміру та внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів і встановлюють строк їх повернення залежно від матеріального стану особи; повідомляють особі про обсяг надміру виплачених коштів і строк їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів під час виплати тимчасової допомоги в наступні періоди на підставі своїх рішень проводять щомісячні відрахування у розмірі, який не перевищує 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлений строк вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Таким чином, особа зобов'язана повернути надміру виплачені кошти лише у тому разі, коли вона приховала відомості або навмисно подала недостовірні дані про її дохід та майновий стан при зверненні до відповідного державного органу із заявою, що вплинуло на призначення зазначеної допомоги та визначення її розміру.

В матеріалах справи відсутні докази того, що позивачем були приховані відомості або подані недостовірні дані про його дохід та майновий стан, що вплинуло на призначення тимчасової допомоги і визначення її розміру та внаслідок чого були надміру виплачені кошти.

При прийнятті оскарженого повідомлення, відповідач не вказав підстави, внаслідок чого утворилась надмірно виплачена допомога та не зазначив вказану підставу у відзиві на позов.

Посилання відповідача на пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 №264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» (далі - Постанова №264), як на правомірність своїх дій щодо повернення надмірно виплаченої суми допомоги, суд вважає неприйнятним з огляду на те, що відповідач неправильно трактує вказану норму без суцільного його змісту.

Так, перш за все, Постанова №264 прийнята Урядом з метою посилення соціального захисту населення на період вжиття заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та визначає автоматичне продовження певних видів державної соціальної допомоги.

Пункт 2 Постанови №264 передбачає:

Установити, що орган соціального захисту населення проводить перерахунок розміру виплаченої державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю на підставі поданої особою або її законним представником заяви та необхідних документів.

Якщо за результатами проведеного перерахунку:

виявляється, що розмір отриманої допомоги був меншим, орган соціального захисту населення проводить доплату в розмірі різниці між перерахованим і виплаченим розміром допомоги;

не підтверджується право на отримання допомоги або її розмір буде меншим від виплаченої під час карантину допомоги, органи соціального захисту населення:

- визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю;

- встановлюють строки повернення коштів, які підлягають поверненню залежно від матеріального стану багатодітної сім'ї;

- повідомляють отримувачу допомоги про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.

Якщо отримувач допомоги протягом одного місяця з дати скасування карантину не подав заяви та необхідних документів, що не дає змоги провести перерахунок допомоги, органи соціального захисту населення вживають заходів, передбачених абзацами п'ятим - сьомим цього пункту.

Суми коштів, які підлягають поверненню, повертаються:

отримувачем допомоги самостійно;

за згодою отримувача допомоги у повному обсязі за рахунок наступних виплат допомоги;

за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок сум наступних виплат допомоги в розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.

У разі неможливості добровільного повернення виплачених сум допомоги такі кошти стягуються у судовому порядку.

Перерахунок проводиться з місяця виплати допомоги, яку продовжено відповідно до підпунктів 1 і 3 пункту 1 цієї постанови, але не раніше ніж з місяця встановлення карантину.

Не підлягають поверненню кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям, виплачені отримувачам під час карантину до 1 липня 2020 р., якщо не було підтверджено право на отримання допомоги або її розмір внаслідок перерахунку зменшився. Якщо отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, допомоги на дітей одиноким матерям повернув суми надміру виплачених коштів, орган соціального захисту населення повертає такі кошти отримувачу допомоги.

Отже, у випадку позивача, вказаний вище алгоритм застосовується у разі, коли не підтверджується право на отримання допомоги або її розмір буде меншим від виплаченої під час карантину допомоги.

Проте, як вже зазначав суд, жодного правового обґрунтування, чому розмір встановленої допомоги є надмірно виплачений відповідач не навів.

Також суд звертає увагу на те, що вказаний пункт Постанови також передбачає альтернативні дії отримувача допомоги при виявленні надмірно виплачених коштів, як то: повернення отримувачем допомоги самостійно; за згодою отримувача допомоги у повному обсязі за рахунок наступних виплат допомоги; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок сум наступних виплат допомоги в розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.

Отже, у разі наявності законних підстав для повернення таких надмірно виплачених коштів, відповідач повинен був запропонувати позивачу один із вказаних варіантів, а не безальтернативно встановлювати у повідомленні повернення допомоги на рахунок відповідача.

Підсумовуючи вище викладене, суд дійшов висновку про те, що повідомлення від 16.06.2021 №9936/08 про повернення надмірно отриманих коштів тимчасової соціальної допомоги особам, які не набули права на пенсію є протиправним та підлягає скасуванню.

Крім того, зважаючи на те, що на момент звернення з адміністративним позовом до суду позивачу не було відомо про повідомлення №1/8657 від 13.12.2021, яким повідомлення від 16.06.2021 №9934/08 на суму 5689,40 грн вирішено вважати не дійсним, суд вважає за необхідне застосувати ч.2 ст.9 КАС України, вийти за межі позовних вимог та визнати також протиправним повідомлення №1/8657 від 13.12.2021 про повернення надмірно отриманих коштів тимчасової соціальної допомоги особам, які не набули права на пенсію.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З огляду на викладене, позовні вимоги належить задовольнити з обранням належного та ефективного способу захисту порушених прав позивача.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк (частина перша статті 133 КАС України).

Згідно з частиною другою статті 133 КАС України якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Станом на 01 січня 2021 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 2270,00 грн. Тобто, за одну вимогу немайнового характеру фізична особа має сплатити судовий збір у розмірі 908,00 грн.

Ухвалою суду про відкриття провадження у справі від 15.11.2021 з метою дотримання права позивача на доступ до правосуддя, відстрочено позивачу сплату судового збору у розмірі 908,00 грн на підставі пункту 3 частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір» до ухвалення судового рішення у справі.

Оскільки судом встановлено порушення відповідачем конституційного права позивача на отримання соціальної допомоги, як складової частини права на соціальний захист, внаслідок чого позовні вимоги підлягають задоволенню, судовий збір у розмірі 908,00 грн до Державного бюджету України належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати повідомлення Управління соціального захисту населення Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області від 16 червня 2021 року №9936/08 про повернення ОСОБА_1 надміру отриманих коштів тимчасової державної соціальної допомоги особам, які не набули права на пенсію.

Визнати протиправним та скасувати повідомлення Управління соціального захисту населення Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області від 13 грудня 2021 року №1/8657 про повернення ОСОБА_1 надміру отриманих коштів тимчасової державної соціальної допомоги особам, які не набули права на пенсію.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (93404, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк(з), вул.Новікова, будинок 15-Б, код ЄДРПОУ 24179564) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень 00 копійок.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.М. Басова