Рішення від 22.12.2021 по справі 360/4140/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

22 грудня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4140/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання дій протиправними та стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

06.08.2021 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (далі - відповідач), в якому позивач після уточнення позовних вимог просить:

- визнати протиправним дії 1 державного пожежно-рятувального загону Головного Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо зайвого утримання податків з виплати ОСОБА_1 винагороди за безпосередню участь в АТО стягненої відповідно до рішення Луганського окружного адміністративного суду 14.04.2020, зміненого постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 01.07.2020 в розмірі 4866,58 грн;

- стягнути з 1 державного пожежно-рятувального загону Головного Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на користь ОСОБА_1 зайво утримані податки з виплати винагороди за безпосередню участь в АТО в розмірі 4866,58 грн стягнену відповідно до рішення Луганського окружного адміністративного суду 14.04.2020, зміненого постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 01.07.2020.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 14.04.2020, зміненого постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 01.07.2020, по справі № 360/842/20 стягнено з відповідача винагороду за безпосередню участь в АТО за період з серпня 2015 р. по квітень 2018 р. в сумі 24956,84 грн з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів.

23.07.2020 позивачем була подана заява про виконання рішення суду по справі № 360/842/20 до Управління Державної казначейської служби України у м. Сєвєродонецьку Луганській області.

04.09.2020 на рахунок позивача згідно рішенням суду були нараховані кошти в сумі 20090,26 грн, що на 4866,58 грн менше, ніж за рішенням суду.

12.07.2021 позивач звернувся до ДПРЧ-12 ГУ ДСНС України у Луганській області, на що отримав довідку від ДПРЧ-12 від 15.07.2021 № 13/363/419 про, що на час отримання судового рішення № 360/842/20 від 23.07.2020 позивач не мав підписаного контракту та не отримував грошове заохочення за виконання ним службових обов'язків і ДПРЧ-12 згідно п. 3,4,5 Постанови КМУ від 15 січня 2021 року № 44 не має право компенсувати суми податків з фізичних осіб.

Позивач вважає, що відповідач незаконно утримав та не виплатив позивачу грошові кошти в сумі податків на доходи фізичних осіб 18% та військового збору 1,5% у сумі 4866,58 грн, порушивши Постанову КМУ від 15 січня 2004 року № 44 п. 2.

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.

Ухвалою суду від 11.08.2021 позов було залишено без руху для усунення недоліків. У встановлений судом строк позивачем недоліки було усунуто.

Ухвалою суду від 25.08.2020 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

16.09.2021 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву (арк. спр. 26-27), в обґрунтування якого відповідач послався на те, що згідно Наказу ДСНС № 325 від 17.05.2021 «Про зміну найменування та внесення змін до установчих документів» 12 Державна пожежно-рятувальна частина Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (далі- 12 ДПРЧ Головного управління) входить до складу 1 ДПРЗ Головного управління.

01.07.2020 Першим апеляційним адміністративним судом було змінено в частині рішення Луганського окружного адміністративного суду в справі № 360/842/20, постановлено стягнути з 12 Державної пожежно-рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на користь ОСОБА_1 винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з серпня 2015 року по квітень 2018 року в загальній сумі 24956,84 грн, з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів.

Згідно ст. 168.1.1. Податкового кодексу України податковий агент, який виплачує оподаткований дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб визначеною із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку, визначену ст. 167 ПКУ, згідно якої ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами та військовий збір за ставкою, визначеною п.п. 1.3 п. 16 прим.1 підрозділ 10 розд. XX ПКУ (п.п. 168.1.1 п.168.1 ст.168 ПКУ та п.п. 14.4 п. 16 прим.1 підрозділ 10 розділ XX ПКУ), згідно якої тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір, ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування.

Таким чином, на виконання рішення суду 04.08.2020 на картковий рахунок ОСОБА_1 у розмірі 20090 грн 26 коп. було переведено кошти з поміткою «стягнення винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з серпня 2015 по квітень 2018, згідно виконавчого листа ЛОАС від 20.07.2020 по справі № 360/842/20 на картку ОСОБА_1 ».

Враховуючи відрахування установлених законом податків та інших обов'язкових платежів на доходи фізичних осіб, 12 ДПРЧ Головного управління в якості податкового агента утримав з ОСОБА_1 грошові кошти в сумі податків на доходи фізичних осіб 18 % - 4492,23 грн та військовий збір 1,5 % - 374,35 грн, що в загальній сумі складає 4866,58 грн.

Відповідно до п.п. 2, 3, 4, 5 Постанови КМУ № 44 від 15.01.2004 грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.

Зазначена в абзаці першому цього пункту грошова компенсація також виплачується іноземцям та особам без громадянства, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця.

Виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошове забезпечення), що пов'язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб".

Виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення.

Грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.

Відповідач вважає, що виконав свої обов'язки перед ОСОБА_1 щодо виплати винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з серпня 2015 року по квітень 2018 року.

На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Ухвалою суду від 26.10.2021 вирішено подальший розгляд справи здійснювати у порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 25.11.2021 закрито підготовче провадження в справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач в судове засідання не прибув, просив розглядати справу без його участі (арк. спр. 79).

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.

Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи положення статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 (арк. спр. 3-4).

ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 26.02.2016 (арк. спр. 7).

28.12.2018 ОСОБА_1 звільнено із служби цивільного захисту на підставі наказу Головного управління ДСНС України у Луганській області від 28.12.2018 № 421 (арк. спр. 5).

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 14.04.2020 у справі № 360/842/20 позов ОСОБА_1 задоволено частково. Стягнуто з 12 Державної пожежно - рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (код ЄДРПОУ 38141401, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Новікова, буд.1-Б) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , і.н. НОМЕР_1 , ареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з серпня 2015 року по квітень 2018 року в загальній сумі 17 157,57 грн (сімнадцять тисяч сто п'ятдесят сім гривень 57 коп), з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 01.07.2020 у справі № 360/842/20 рішення Луганського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2020 року у справі № 360/842/20 змінено в мотивувальній частині щодо розрахунку суми винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з серпня 2015 року по квітень 2018 року. Змінено резолютивну частину рішення Луганського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2020 року, виклавши її другий абзац у наступній редакції: «Стягнути з 12 Державної пожежно - рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (код ЄДРПОУ 38141401, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Новікова, буд.1-Б) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , і.н. НОМЕР_1 , ареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з серпня 2015 року по квітень 2018 року в загальній сумі 24956,84 грн. (двадцять чотири тисячі дев'ятсот п'ятдесят шість грн. 84 коп.), з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів». В іншій частині рішення Луганського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2020 року у справі № 360/842/20 залишено без змін (арк. спр. 9-13).

20.07.2020 позивачу видано виконавчий лист № 360/842/20 щодо стягнення з 12 Державної пожежно - рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на користь ОСОБА_1 винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з серпня 2015 року по квітень 2018 року в загальній сумі 24956,84 грн. (двадцять чотири тисячі дев'ятсот п'ятдесят шість грн. 84 коп.), з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів (арк. спр. 8).

04.09.2020 позивачу на особовий рахунок надійшли кошти за виконавчим листом №360/842/20 в сумі 20090,26 грн (арк. спр. 15).

З листа УДКСУ у м. Сєвєродонецьку Луганській області від 01.07.2021 № 02-46-08/1092 встановлено, що листом від 02.09.2020 №15/114/2057 12 ДПРЧ ГУ ДСНС у Луганській області було надано відповідь з інформацією для здійснення дезспірного списання коштів, зокрема, зазначено обов'язкові до відрахування податки та збори із стягнення винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з серпня 2015 року по квітень 2018 року: військовий збір 1,5% у сумі 374,35 грн., податок на доходи фізичних осіб 18 % у сумі 4492,23 грн. Оскільки справляння та сплата податків і зборів з доходів громадян є обов'язком роботодавця та працівника, суд визначає суму стягнення без утримання податків та інших обов'язкових платежів, про що було зазначено в резолютивній частині постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 01.07.2020 по справі №360/842/20. Як податковий агент, 12 ДПРЧ ГУ ДСНС, згідно норм Податкового Кодексу України, зобов'язаний виплатити позивачеві винагороду за безпосередню участь в АТО, утримавши з нього при стягненні законодавчо встановлені податки та збори. Разом з тим, контрольні функції органів Казначейства при виплаті податків та зборів врегульовані Порядком казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 24.12.2012 №1407 (далі за текстом - Порядок №1407) та Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої Постановою Національного банку України від 21.01.2004 №22 (далі за текстом - Інструкція). Керуючись Порядком №1407, Порядком №845 та Інструкцією Управлінням було здійснено безспірне списання коштів з 12 ДПРЧ ГУ ДСНС України у Луганській області 04 вересня 2020 року, попередньо проконтролювавши наявність платіжних доручень для сплати податків та зборів (арк. спр. 20-25).

Також позивач 12.07.2021 звернувся до ДПРЧ-12 ГУ ДСНС України у Луганській області, на що отримав довідку від ДПРЧ-12 від 15.07.2021 № 13/363/419, в якій зазначено, що на час отримання судового рішення № 360/842/20 від 23.07.2020 позивач не мав підписаного контракту та не отримував грошове заохочення за виконання ним службових обов'язків і ДПРЧ-12 згідно п. 3,4,5 Постанови КМУ від 15 січня 2021 року № 44 не має право компенсувати суми податків з фізичних осіб (арк. спр. 36-37).

Спірним у справі є ненарахування та невиплата відповідачем грошової компенсації сум податку з грошової винагороди за безпосередню участь в АТО у період часу з серпня 2015 року по квітень 2018 року та оподаткування військовим збором у розмірі 1,5% доходів ОСОБА_1 у вигляді 24956,84 грн грошової винагороди за безпосередню участь в АТО в період часу з серпня 2015 року по квітень 2018 року.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України установлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пунктом 163.1 статті 163 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Згідно з підпунктом 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу) у вигляді: г) суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що обов'язково відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з цим розділом.

Відповідно до пункту 168.5 статті 168 Податкового кодексу України суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими, особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.

Відповідно до пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.

Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.

Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.

Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.

Платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Кодексу.

Згідно абзацу а) підпункту 176.2 статті 176 ПК України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані: своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.

Отже, відповідач у взаємовідносинах щодо нарахування та сплати військового збору із грошового зобов'язання позивача є податковим агентом.

Звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV цього Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу.

Згідно із Законом України «Про внесення зміни до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування військовим збором грошового забезпечення військовослужбовців та інших осіб, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції» від 18.06.2015 № 548 тимчасово, на період проведення антитерористичної операції, не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в антитерористичній операції.

Враховуючи зазначене вище, оскільки об'єктом оподаткування військовим збором є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до складу якого включаються доходи у вигляді грошового забезпечення, такі доходи підлягають оподаткуванню військовим збором за ставкою 1,5 відсотка. Військовий збір не сплачується лише у періоди безпосередньої участі особи в АТО.

Судом встановлено, що позивач відноситься до категорії осіб, які звільнені від сплати військового збору в період безпосередньої участі в АТО. Відтак, грошова винагорода за безпосередню участь в АТО в період часу з серпня 2015 року по квітень 2018 року не повинна бути оподаткована військовим збором.

Також, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 р. № 44 затверджено Порядок виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (далі за текстом - Порядок № 44).

Цей Порядок визначає умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ) у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошова компенсація).

Пунктом 2 зазначеного Порядку встановлено, що грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.

Виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошове забезпечення), що пов'язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України Про податок з доходів фізичних осіб (п. 3 Порядку № 44).

Зі змісту пунктів 4, 5 вказаного вище Порядку № 44 вбачається, що виплата грошової компенсації здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.

Грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.

Таким чином, нарахування та виплата позивачу грошової винагороди за безпосередню участь в АТО у період часу з серпня 2015 року по квітень 2018 року мала бути здійснена із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку № 44.

Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:

- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);

- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3);

- визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4);

- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

В рамках адміністративного судочинства:

дії - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;

бездіяльність - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;

рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).

Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З урахуванням обставин справи, суд вважає за необхідне обрати інший спосіб захисту порушених прав, ніж обраний позивачем, визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачеві грошової компенсації сум податку з грошової винагороди за безпосередню участь в АТО у період часу з серпня 2015 року по квітень 2018 року, визнати протиправними дії відповідача щодо оподаткування військовим збором у розмірі 1,5% доходів позивача у вигляді 24956,84 грн грошової винагороди за безпосередню участь в АТО в період часу з серпня 2015 року по квітень 2018 року, стягнути з 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області грошові кошти на користь ОСОБА_1 у розмірі 4492,23 грн, які є грошовою компенсацією сум податку з грошової винагороди позивача за безпосередню участь в АТО у період часу з серпня 2015 року по квітень 2018 року; стягнути з 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на користь ОСОБА_1 у розмірі 374,35 грн, які є неправомірним оподаткуванням військовим збором у розмірі 1,5% доходів позивача у вигляді 24956,84 грн грошової винагороди за безпосередню участь в АТО в період часу з серпня 2015 року по квітень 2018 року. Саме такий спосіб захисту, на думку суду, у повній мірі відповідає об'єкту порушених прав позивача та є ефективним.

При цьому виходячи з правової природи вказаних сум (компенсація ПДФО та незаконно утриманий військовий збір), будь-які відрахування з присуджених позивачу сум не повинні здійснюватися.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі викладеного позовні вимоги належать до задоволення з обранням належного способу захисту порушених прав позивача.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивача звільнено від їх сплати в установленому законом порядку.

Керуючись статтями 2, 6, 72-77, 90, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 ) до 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (код за ЄДРПОУ 38141401, місцезнаходження: 93400, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вулиця Новікова, будинок 1-Б) про визнання дій протиправними та стягнення коштів задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації сум податку з грошової винагороди за безпосередню участь в АТО у період часу з серпня 2015 року по квітень 2018 року.

Стягнути з 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на користь ОСОБА_1 грошові кошти у розмірі 4492,23 грн, які є грошовою компенсацією сум податку з грошової винагороди ОСОБА_1 за безпосередню участь в АТО у період часу з серпня 2015 року по квітень 2018 року.

Визнати протиправними дії 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо оподаткування військовим збором у розмірі 1,5% доходів ОСОБА_1 у вигляді 24956,84 грн грошової винагороди за безпосередню участь в АТО в період часу з серпня 2015 року по квітень 2018 року.

Стягнути з 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на користь ОСОБА_1 грошові кошти у розмірі 374,35 грн, які є неправомірним оподаткуванням військовим збором у розмірі 1,5% доходів ОСОБА_1 у вигляді 24956,84 грн грошової винагороди за безпосередню участь в АТО в період часу з серпня 2015 року по квітень 2018 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.О. Свергун