10 грудня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/8587/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
Адвокат в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 у врахуванні довідки № 83 від 27.05.2021 p., яка видана АО “КРК “Рыбфлот-ФОР” за період роботи з 02 вересня 1985 р. по 04 травня 1995 р. при призначенні пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 за віком з 09 червня 2021 р. (з дати призначення), з урахуванням довідки № 83 від 27.05.2021 p., яка видана АО “КРК “Рыбфлот-ФОР” за період роботи з 02 вересня 1985 р. по 04 травня 1995 р.
В обґрунтування вказаних вимог представником позивача зазначено, що ним подано достовірні відомості та вчинено всі дії для здійснення перерахунку пенсійного забезпечення з урахуванням доходів за період з 02 вересня 1985 р. по 04 травня 1995 р. включно. Натомість, як зазначає позивач, відповідач протиправно не вчиняє дій щодо перерахунку пенсії та вказує на не підтвердження первинними документами сум заробітної плати за вказаний період, а подані ним документи ставить під сумнів.
З поданого до суду відзиву на позовну заяву встановлено, що представник відповідача посилався на те, що під час розрахунку пенсії позивачу були враховані всі надані ним документи, проте на запити Головного управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 16.02.2021 №1100-0207-10/8317, 18.03.2021 №1100-0207- 10/13074 та 26.07.2021 № 1100-0207-10/31553 до державної установи - управління Пенсійного фонду Російської Федерації в м. Калінінграді Калінінградської області щодо перевірки обґрунтованості видачі довідки про заробітну плату від 27.05.2021 № 83, видану AT "КРК "Рибфлот - ФОР" за період роботи з 01.09.1985 по 31.05.1995. Однак, управлінням Пенсійного фонду Російської Федерації вищевказана перевірка не була проведена, тому підстави для врахування довідки про заробітну плату при обчисленні пенсії відсутні. Таким чином, представник відповідача вважає дії посадових осіб управління пенсійного фонду під час нарахування пенсійного забезпечення позивачеві правомірними, а адміністративний позов необґрунтованим та наголошує на відмові в його задоволенні(а.с. 52-53).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 з 09.06.2021 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області і отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (а.с. 26-50).
До заяви про призначення пенсії за віком, позивачем було додано трудову книжку, довідку № 83 від 27.05.2021, яка видана АО «КРК «Рыбфлот-ФОР», архівну довідку № 83 від 26.05.2021, яка видана АО «КРК «Рыбфлот-ФОР» та довідку № 1 від 26.06.2015 АО «КРК «Рыбфлот-ФОР» (а.с. 9-13).
Відповідно до відомостей, які містяться у довідках № 83 від 27.05.2021 р. та № 83 від 26.05.2021 позивач працював на Калінінградській базі тралового флоту на суднах флоту рибної промисловості, які плавають в морях та океанах на посаді матроса 2-го класу, постійно повний робочий день з 02.09.1985 по 04.05.1995, отримував заробітну плату, з якої були вирахувані соціальні внески до Пенсійного фонду. Дана обставина також підтверджується записом у трудовій книжці позивача (а.с. 9-13).
Листом від 20.10.2021 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило позивачу про відмову у врахуванні довідки про заробітну плату від 27.05.2021 № 83, видану AT "КРК "Рибфлот - ФОР" за період роботи з 01.09.1985 по 31.05.1995, на запити Головного управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 16.02.2021 №1100-0207-10/8317, 18.03.2021 №1100-0207- 10/13074 та 26.07.2021 № 1100-0207-10/31553 до державної установи - управління Пенсійного фонду Російської Федерації в м. Калінінграді Калінінградської області щодо перевірки обґрунтованості видачі довідки про заробітну плату від 27.05.2021 № 83, видану AT "КРК "Рибфлот - ФОР" за період роботи з 01.09.1985 по 31.05.1995. Однак, управлінням Пенсійного фонду Російської Федерації вищевказана перевірка не була проведена, тому підстави для врахування довідки про заробітну плату при обчисленні пенсії відсутні (а.с. 14).
Не погоджуючись з такими діями відповідача позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них та їхніх сімей.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частина перша статті 77 КАС України закріплює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Оскільки відповідач по справі в силу норм ст.5 КАС України є суб'єктом владних повноважень, то застосуванню при вирішенні спору підлягають норми ч.2 ст.77 КАС України, де зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Представник позивача просить суд, визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 у врахуванні довідки № 83 від 27.05.2021 p., яка видана АО “КРК “Рыбфлот-ФОР” за період роботи з 02 вересня 1985 року по 04 травня 1995 року при призначенні пенсії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 за віком з 09 червня 2021 року (з дати призначення), з урахуванням довідки № 83 від 27.05.2021, яка видана АО “КРК “Рыбфлот-ФОР” за період роботи з 02 вересня 1985 року по 04 травня 1995 року, отриманого у Росії.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Порядок прийняття та оформлення документів для призначення пенсії за віком врегульовано “Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до п.2.1. Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, зокрема, для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Пунктом 4.2. цього Порядку передбачено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
В той же час п.4.7. Порядку гарантує, що право особи на одержання пенсії встановлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Аналіз вказаних норм свідчить про те, що відповідні Управління пенсійного фонду України здійснюють, зокрема, перерахунок пенсії на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх документів, які надані саме заявником до органу, що здійснює такий перерахунок.
Також чинним законодавством, встановлене право останнього вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб подання додаткових документів, передбачених законодавством, й перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Як встановлено судом, позивач на підтвердження розміру заробітної плати, отриманої у період роботи з 02 вересня 1985 року по 04 травня 1995 року надав довідку про заробітну плату від 27.05.2021 № 83, видану AT "КРК "Рибфлот - ФОР" за період роботи з 02 вересня 1985 року по 04 травня 1995 року (а.с. 11).
На запити Головного управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 16.02.2021 №1100-0207-10/8317, 18.03.2021 №1100-0207-10/13074 та 26.07.2021 № 1100-0207-10/31553 до державної установи - управління Пенсійного фонду Російської Федерації в м. Калінінграді Калінінградської області щодо перевірки обґрунтованості видачі довідки про заробітну плату від 27.05.2021 № 83, видану AT "КРК "Рибфлот - ФОР" за період роботи з 01.09.1985 по 31.05.1995. Однак, управлінням Пенсійного фонду Російської Федерації вищевказана перевірка не була проведена, тому відповідач не врахував зазначену довідку довідки про заробітну плату при обчисленні пенсії (а.с. 45-46).
Враховуючи викладене, суд звертає увагу, що неможливість відповідачем перевірити обґрунтованість видачі документів підприємствами, установами та організаціями не може бути підставою для неврахування зазначених документів при призначенні та виплаті пенсії позивачу.
Отже, з огляду встановлені обставини, а також на право пенсійного фонду, а не обов'язок перевіряти обґрунтованість видачі довідок про заробітну плату підприємств, установ та організацій, суд приходить до висновку, що позивачем подано всі необхідні відомості та вчинено всі дії для здійснення нарахування його пенсійного забезпечення з урахуванням поданої довідки від 27.05.2021 № 83, натомість відповідач протиправно її не врахував при призначенні пенсії, а тому позовні вимоги є законними та обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 139 КАС України, судовий збір у розмірі 908 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Представником позивача подано заяву про розгляд питань про розподіл судових витрат після ухвалення рішення по суті позовних вимог в якій вказано, що докази щодо остаточного розміру витрат на правничу допомогу, будуть надані до суду протягом 5 днів після ухвалення рішення суду, а тому розподіл витрат на правничу допомогу судом не здійснювався.
Керуючись ст.ст.139, 143, 241-246, 255, 263 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , адреса для листування: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7 а, м. Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії, задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 у врахуванні довідки № 83 від 27.05.2021, яка видана АО “КРК “Рыбфлот-ФОР” за період роботи з 02 вересня 1985 року по 04 травня 1995 року при призначенні пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 за віком з 09 червня 2021 року, з дати призначення, з урахуванням довідки № 83 від 27.05.2021, яка видана АО “КРК “Рыбфлот-ФОР” за період роботи з 02 вересня 1985 року по 04 травня 1995 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Присудити на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908 грн. (дев'ятсот вісім грн.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-296.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. Сагун