Рішення від 23.12.2021 по справі 320/7185/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2021 року м. Київ справа №320/7185/20

Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О., розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Київській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління ДПС України у Київській області (далі - позивач) з позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому просить суд стягнути з відповідача податковий борг у розмірі 2 277 079 грн. 88 коп.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що у відповідача утворилася заборгованість перед бюджетом за результатами несплати самостійно задекларованих зобов'язань та податкових повідомлень-рішень у розмірі 2 277 079 грн. 88 коп. Податкові органи в силу закону від імені держави здійснюють функції з контролю за своєчасністю, правильністю нарахування та сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів), а також стягнення з платників податків заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами, тому позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача податкового боргу.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання. Вказаною ухвалою суду встановлено відповідачу десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

Відповідач, належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі, відзив до суду не подав, з клопотанням та іншими заявами до суду не звертався.

Згідно з вимогами ст. 79 КАС України відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом із поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу. У випадку визнання поважними причин неподання учасником справи доказів у встановлений законом строк суд може встановити додатковий строк для подання вказаних доказів. Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляд судом не приймаються, крім випадку, коли особа, що їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежать від неї.

Із урахуванням наведеного суд зазначає, що за час розгляду справи відповідач правом надання до суду відзиву не скористався, необхідні документи до суду не подав, не зазначив про об'єктивну причину їх ненадання і не надав доказів, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.

За таких обставин суд визнає, що відповідач без поважних причин не надав докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, а тому згідно з приписами ст.77 КАС України суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

17 березня 2021 р. сторони в судове засідання не прибули, про причини не прибуття не повідомили, із заявами та клопотаннями до суду не зверталися.

Ураховуючи положення ч. 9 ст. 205 КАС України 17 березня 2021 р. протокольною ухвалою суду вирішено подальший розгляд справи здійснено судом без участі представників сторін у порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

У відповідача утворилася заборгованість перед бюджетом за результатами несплати узгоджених податкових повідомлень-рішень.

У період з 7 вересня 2018 р. по 13 вересня 2018 р. контролюючим органом було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи та з питань нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 за період діяльності з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 р.

За результатами складено Акт перевірки від 20 вересня 2018 р. № 804/10-36-13-03/ НОМЕР_1 . Контролюючим органом встановлено наступні порушення:

- п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України та вимог, встановленні главою 1 розділу XIV щодо перебування на спрощеній системі оподаткування в частині перевищення ФОП ОСОБА_1 обсягу доходу в сумі 5 000 000 грн. 00 коп. за 2016 р.;

- пп. 49.18.5 п. 49.18 ст. 49, п. 177.11 ст. 177 Податкового кодексу України в частині неподання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2017 рік;

- п. 292.1 ст. 292, п. 293.3 ст. 293 Податкового кодексу України в частині заниження єдиного податку на загальну суму 19 636 грн. 43 коп.;

- п. 167.1 ст. 167, п. 177.1 ст. 177, п. 177.2 ст. 177 Податкового кодексу України в частині заниження суми чистого доходу за 2017 рік на суму 3 958 111 грн. 00 коп., що призвело до заниження податку на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності на суму 712 459 грн. 98 коп. за 2017 рік;

- п. 2 ч. 1 ст. 7, ст. 8, ч. 2 ст. 9 Закону України від 8 липня 2010 р. № 2464- VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в частині заниження ЄСВ за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. на загальну суму 101 277 грн. 00 коп.;

- п. 181.1 ст. 181, п. 183.1 ст. 183, п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України в частині заниження за період з 1 січня 2017 р. по 31 грудня 2017 р. суми податку на додану вартість 808 218 грн. 84 коп.;

- п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України в частині заниження військового збору від здійснення підприємницької діяльності на суму 59 371 грн. 67 коп.

На підставі Акту перевірки контролюючим органом було прийнято наступні податкові повідомлення-рішення:

- податкове повідомлення-рішення від 6 листопада 2018 р. № 0019181303 на суму 1 010 273 грн. 55 коп. по ПДВ, з яких податкові зобов'язання на суму 808 218 грн. 84 коп. та штрафні санкції на суму 202 054 грн. 71 коп.;

- податкове повідомлення-рішення від 6 листопада 2018 р. № 0019161303 на суму 890 574 грн. 97 коп. податку на доходи фізичних осіб, з яких податкові зобов'язання на суму 712 459 грн. 98 коп. та штрафні санкції на суму 178 114 грн. 99 коп.;

- податкове повідомлення-рішення від 6 листопада 2018 р. № 0019191303 на суму 170 грн. 00 коп. по податку на доходи фізичних осіб;

- податкове повідомлення-рішення від 6 листопада 2018 р. № 0019191303 на суму 74 214 грн. 59 коп. по військовому збору, з яких податкові зобов'язання на суму 59 371 грн. 67 коп. та штрафні санкції на суму 14 842 грн. 92 коп.;

- податкове повідомлення-рішення від 6 листопада 2018 р. № 0019161303 на суму 24 545 грн. 54 коп. по єдиному податку з фізичних осіб, з яких податкові зобов'язання на суму 19 636 грн. 43 коп. та штрафні санкції на суму 4 909 грн. 11 коп.

Вказані податкові повідомлення-рішення було направлено на адресу відповідача, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення та поштовим конвертом.

Крім того, за результатами перевірки на підставі пп. 129.1.2 ст. 129 Податкового кодексу України за весь період заниження податкової бази, відповідачу було нараховано пеню: по ПДВ - на суму 142 848 грн. 80 коп.; по податку на доходи фізичних осіб - на суму 118 428 грн. 42 коп.; по військовому збору - на суму 9 869 грн. 04 коп.; по єдиному податку з фізичних осіб - на суму 6 154 грн. 97 коп.

Отже, станом на день звернення до суду відповідачем вказані зобов'язання не виконуються, а загальний податковий борг складає 2 277 079 грн. 88 коп., а саме: по ПДВ у розмірі 1 153 122 грн. 35 коп.; по податку на доходи фізичних осіб у розмірі 1 009 173 грн. 39 коп.; по військовому збору у розмірі 84 083 грн. 63 коп.; по єдиному податку з фізичних осіб у розмірі 30 700 грн. 51 коп.

Наявність податкового боргу підтверджується також довідкою податкового органу про суму боргу, обліковими картками, розрахунком податкового зобов'язання, пені та штрафних санкцій.

Позивачем було направлено податкову вимогу відповідачу від 21 січня 2019 р. №3-54 на загальну суму 1 123 957 грн. 40 коп. Вказану вимогу направлено на адресу відповідача, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення та поштовим конвертом.

У зв'язку несплатою відповідачем у добровільному порядку суми боргу позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд бере до уваги наступне.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів з 1 січня 2011 р. регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Підпункт 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлює, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до вимог пп.14.1.156 п.14.1 ст.14 ПК України податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк);

Згідно з вимогами пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Пунктом 56.11 статті 56 ПК України передбачено, що самостійно визначене платником податків податкове зобов'язання оскарженню не підлягає.

Крім того, відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Отже, у випадку визначення податкового (грошового) зобов'язання органом ДПС граничним днем сплати буде десятий календарний день, що настає за днем отримання платником відповідних податкових повідомлень-рішень.

Суд зазначає, що грошові зобов'язання не були сплачені, що підтверджується обліковими картками.

Згідно з вимогами пункту 59.1 статті 59 ПК України (далі - у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у разі, коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Положенням пункту 58.3 статті 58 ПК України встановлено, що у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (пункт 59.4 статті 59 Податкового кодексу України).

При цьому, згідно із пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Позивачем було направлено податкову вимогу відповідачу від 21 січня 2019 р. №3-54 на загальну суму 1 123 957 грн. 40 коп. Вказану вимогу направлено на адресу відповідача, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення та поштовим конвертом.

На час розгляду справи та прийняття рішення по суті заявлених позовних вимог доказів про сплату відповідачем податкового боргу у розмірі 2 277 079 грн. 88 коп. до суду не надано.

Тому суд вбачає наявність, передбачених чинним законодавством підстав для стягнення коштів з рахунків відповідача у банках, обслуговуючих такого платника, у розмірі суми податкового боргу - 2 277 079 грн. 88 коп.

Аналізуючи в сукупності вищевикладене та враховуючи підтвердження матеріалам справи наявності податкового боргу відповідача та дотримання податковим органом законодавчо встановленої процедури стягнення податкового боргу, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 295 КАС, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути кошти з рахунків у банках ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Державного бюджету України для погашення податкового боргу у розмірі 2 277 079 (два мільйона двісті сімдесят сім тисяч сімдесят дев'ять) грн. 88 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повне найменування сторін:

Позивач - Головне управління Державної податкової служби у Київській області, адреса: вул. Народного Ополчення, 5А, м. Київ, 03151, код ЄДРПОУ - 43141377.

Відповідач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 .

Суддя Журавель В.О.

Дата складення рішення суду 23 грудня 2021 року.