ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"23" грудня 2021 р. справа № 300/2542/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап'юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Івано-Франківській області до Відділу освіти Косівської районної державної адміністрації про стягнення капіталізованих платежів, -
01.06.2021 Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Івано-Франківській області звернулося в суд з адміністративним позовом до Відділу освіти Косівської районної державної адміністрації про стягнення капіталізованих платежів в розмірі 417 903,71 гривень.
07.06.2021 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справі, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Відділ освіти Косівської районної державної адміністрації є страхувальником працівників щодо страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності. З 01.02.2021 відповідач перебуває в стані припинення, у зв'язку із чим, 09.03.2021 позивач на адресу відповідача направив заяву про сплату капіталізованих платежів в розмірі 417 903,71 гривень, яка залишена без реагування. Просить стягнути капіталізовані платежі з відповідача в судовому порядку.
Відповідач направив суду відзив на позовну заяву із запереченнями щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погодився, із посиланням на відповідні норми права та твердження, а позивач заперечення на відзив.
Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.
15.06.1992 здійснено державну реєстрацію Відділ освіти Косівської районної державної адміністрації, відповідача взято Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Івано-Франківській області на облік як страхувальника, платник єдиного внеску, податків та зборів.
У Верховинському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області знаходиться особова справа потерпілого на виробництві - ОСОБА_1 , який на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» продовжує отримувати страхові виплати від кредитора як особа з інвалідністю ІІІ групи трудового каліцтва, 40% втрати професійної працездатності.
Згідно розрахунків капіталізованих платежів по Відділу освіти Косівської районної державної адміністрації та розшифровки до цих розрахунків, станом на 01.02.2021 потреба в капіталізації коштів для розрахунку з потерпілим ОСОБА_1 (працівником Старокосівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Косівської районної ради Івано-Франківської області Відділу освіти Косівської РДА) складає 417 903,71 гривень.
Підтвердженням факту щодо страхового випадку ОСОБА_1 є копії: постанови за № 0911/188/188.1/60 від 02.03.2021 про продовження раніше призначеної щомісячної страхової виплати; виписки з акта огляду МСЕК №087312 від 02.03.2021; акта №1 про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом від 16.01.2014; окремої думки члена комісії з спеціального розслідування нещасного випадку від 14.01.2014; довідки про середню заробітну плату (дохід) (для розрахунку страхових виплат) від 18.11.2014; акта перевірки достовірності даних про середню заробітну плат для розрахунку страхових виплат для призначення щомісячної страхової виплати в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого одноразової допомоги потерпілому в разі стійкої втрати професійної працездатності від 20.11.2014.
01.02.2021 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про перебування Відділу освіти Косівської районної державної адміністрації в стані припинення.
У зв'язку з наведеним, позивач звернувся до голови комісії з припинення Відділу освіти Косівської районної державної адміністрації із заявою №10-10/319 від 09.03.2021 про визнання грошових вимог на суму 417 903,71 гривень та їх задоволення у першу чергу, яку залишено без реагування.
26.03.2021 голова ліквідаційної комісії Відділу освіти Косівської районної державної адміністрації не визнав грошову вимогу на суму 417 903,71 гривень, оскільки на час звернення позивача із вказаною заявою функції зі сплати страхових внесків перейшли до відділу освіти Косівської міської ради, яким станом на 01.04.2021 вже здійснено відрахування єдиного соціального внеску на суму 5 041 995,52 гривень, в тому числі по Старокосівському ліцеї - 470 418, 35 гривень.
Наведене стало підставою для звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.
Відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом (частина 1 статті 4 Закону).
Відповідно до частини 2 статті 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" роботодавець зобов'язаний: надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із цим Законом (пункт 1); вести облік коштів соціального страхування і своєчасно надавати Фонду встановлену звітність щодо цих коштів (пункт 2); інформувати про кожний нещасний випадок або професійне захворювання на підприємстві (пункт 5); повернути Фонду суму виплаченого матеріального забезпечення та вартість наданих соціальних послуг потерпілому на виробництві у разі невиконання своїх зобов'язань щодо сплати страхових внесків (пункт 9).
Згідно з частиною 2 статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» терміни "застрахована особа", "страхувальники" та "роботодавці" вживаються у цьому Законі у значеннях, наведених у Законі України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Відповідно до статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку (частина 1).
Факт нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання розслідується в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, відповідно до Закону України "Про охорону праці" (частина 2).
Підставою для оплати потерпілому витрат на медичну допомогу, проведення реабілітації у сфері охорони здоров'я, професійної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами (частина 3).
Страхові виплати складаються із страхової виплати втраченого заробітку (або відповідної його частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності (далі - щомісячна страхова виплата); страхових витрат на медичну та соціальну допомогу (пункти 1, 4 частини 7).
Згідно з статтею 42 даного Закону сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, що потерпілий мав до ушкодження здоров'я (частина 1).
Фонд фінансує витрати на медичну та соціальну допомогу, у тому числі на додаткове харчування, придбання ліків, спеціальний медичний, постійний сторонній догляд, побутове обслуговування, протезування, медичну реабілітацію, санаторно-курортне лікування, придбання спеціальних засобів пересування тощо, якщо потребу в них визначено висновками МСЕК та індивідуальною програмою реабілітації особи з інвалідністю (у разі її складення). Фонд організовує цілеспрямоване та ефективне лікування потерпілого у власних спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах або на договірній основі в інших лікувально-профілактичних закладах з метою якнайшвидшого відновлення здоров'я застрахованого (частина 3).
Потерпілому, який став особою з інвалідністю, періодично, але не рідше одного разу на три роки, а особам з інвалідністю I групи щорічно безоплатно за медичним висновком надається путівка для санаторно-курортного лікування; у разі самостійного придбання путівки її вартість компенсує Фонд у розмірі, встановленому правлінням Фонду.
Потерпілому, який став особою з інвалідністю, компенсуються також витрати на проїзд до місця лікування і назад. Особі, яка супроводжує потерпілого до місця лікування і назад (крім санаторно-курортного лікування), Фонд компенсує за наявності підтверджуючих документів (оригіналів) витрати на проїзд і житло за розмірами згідно із законодавством про службові відрядження. Особу, яка супроводжує на санаторно-курортне лікування особу з інвалідністю, якій за висновком МСЕК або індивідуальною програмою реабілітації особи з інвалідністю визначено потребу в супроводі, Фонд забезпечує путівкою без лікування (лише проживання та харчування) або компенсує такі витрати у разі самостійного придбання путівки (частина 4).
За наявності медичних показань для одержання автомобіля і наявності або відсутності протипоказань до керування ним Фонд забезпечує потерпілого автомобілем безоплатно чи на пільгових умовах, організовує та оплачує навчання водінню автомобіля, а також виплачує компенсацію на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобілів або на транспортне обслуговування в порядку та на умовах, що визначаються Кабінетом Міністрів України (частина 5).
Відповідно до частини 1 статті 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" ступінь втрати працездатності потерпілим установлюється МСЕК за участю Фонду і визначається у відсотках професійної працездатності, яку мав потерпілий до ушкодження здоров'я. МСЕК установлює обмеження рівня життєдіяльності потерпілого, визначає професію, з якою пов'язане ушкодження здоров'я, причину, час настання та групу інвалідності у зв'язку з ушкодженням здоров'я, а також необхідні види медичної та соціальної допомоги.
Відповідно пункту 5 частини 1 статті 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, є джерелами формування коштів Фонду.
Постановою Кабінету Міністрів України №986 від 04.12.2019 затверджено Порядок капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників (далі - Порядок №986).
Відповідно до пункту 1 цього Порядку №986 здійснюється капіталізація платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації (зокрема у зв'язку з банкрутством) страхувальника (далі - платежі) для задоволення вимог, що виникли із його зобов'язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю застрахованим особам.
Капіталізація платежів проводиться щодо кожної застрахованої особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідних подальших платежів для забезпечення страхових виплат і витрат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності. Під час капіталізації платежів враховуються заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати на догляд за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів, види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, одноразова допомога в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого, а також інші виплати, передбачені законодавством (пункт 3 Порядку №986).
Відповідно до пункту 4 Порядку №986 капіталізація платежів перед застрахованими особами або перед особами, визначеними у статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", розраховується на період, що визначається як різниця між середньою очікуваною тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та віком особи на момент її проведення, та обчислюється щодо кожного платежу таким чином:
1) щомісячні страхові виплати втраченого заробітку - з урахуванням середньомісячного заробітку та ступеня втрати професійної працездатності;
2) витрати на догляд за потерпілим відповідно до медичного висновку - згідно з нормами, встановленими нормативно-правовими актами;
3) витрати на забезпечення потерпілого автомобілем безоплатно чи на пільгових умовах, організацію та оплату навчання водінню автомобіля, а також на виплату компенсації на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобілів або на транспортне обслуговування - згідно з нормами, встановленими нормативно-правовими актами;
4) витрати на санаторно-курортне лікування - із розрахунку середньої вартості санаторно-курортної путівки: для осіб з інвалідністю I групи - щороку, для інших осіб з інвалідністю - не рідше одного разу на три роки.
Капіталізація платежів включає заборгованість страхувальника з виплат, пов'язаних із його зобов'язаннями відшкодувати шкоду, заподіяну життю або здоров'ю застрахованої особи, а саме суми одноразової допомоги, щомісячних виплат втраченого заробітку, витрат на догляд за потерпілим і виплат за листками непрацездатності (пункт 7 Порядку №986).
У кредиторських вимогах Фонду соціального страхування України до страхувальника, щодо якого розпочато ліквідацію, зазначається сума грошових зобов'язань, обчислена з урахуванням кожного платежу, що підлягає капіталізації (пункт 8 Порядку №986).
Відповідно до частини 1 статті 111 Цивільного кодексу України з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки.
Згідно з частиною 9 статті 111 Цивільного кодексу України виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 112 Цивільного кодексу України Цивільний кодекс України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.
Згідно з частиною 2 статті 1205 Цивільного кодексу України у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
Враховуючи зазначені норми права, суд зазначає, що вказаними нормами передбачено обов'язок страхувальника проводити капіталізацію платежів для продовження страхових виплат від кредитора потерпілому, який став особою з інвалідністю ІІІ групи внаслідок нещасного випадку на виробництві.
Суд встановив, що позивач капіталізацію платежів здійснив щодо ОСОБА_1 . Загальна сума капіталізованих платежів щодо ОСОБА_1 складається із:
- капіталізації платежів для виплат щомісячних страхових виплат втраченого заробітку в розмірі 369 916,57 гривень (1 491,84 гривень х 12 місяців х 18,13 років = 324 564,71 гривень);
- капіталізації платежів на санаторно-курортне лікування в розмірі 91 296 гривень. ОСОБА_1 як особі з інвалідністю 3 групи рекомендовано санаторно-курортне лікування раз у три роки (634 гривень х 24 дні х 6 разів = 91 296,00 гривень);
- капіталізації платежів для придбання палиці в розмірі 2 043 гривень (9 шт. *227 гривень відповідно до Положення про забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації потерпілих унаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 25.03.2008 №23, та наказу Міністерства соціальної політики України від 06.08.2019 №1208 «Про організацію забезпечення окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації».
Капіталізація платежів щодо ОСОБА_1 , передбачених підпунктами 1 - 4 пункту 4 Порядку № 986, розрахована на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.
Як наслідок, до спірних правовідносин слід застосувати пункт 5 частини 1 статті 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Згідно з розрахунком капіталізованих платежів, долученим позивачем до матеріалів даної адміністративної справи, станом на 01.02.2021 сума платежу, яка підлягає капіталізації для розрахунку з зазначеними вище потерпілими, які перебували у трудових відносинах з відповідачем та з його відокремленими підрозділами, становить 417 903,71 гривень.
Щодо твердження відповідача, як на підставу для відмови у задоволенні позовних вимог, про те, що ліквідація Відділу освіти Косівської районної державної адміністрації не є підставою для капіталізації страхових платежів для подальшої їх виплати потерпілому ОСОБА_1 , так як на момент звернення позивача із вимогами функції відповідача зі сплати страхових внесків перейшли до Відділу освіти Косівської міської ради, яким таке відрахування єдиного соціального внеску уже проведено, суд зазначає наступне.
Відповідач не довів суду перехід до Відділу освіти Косівської міської ради майнових прав та обов'язків, в тому числі щодо прийняття обов'язку здійснення страхових виплат потерпілому ОСОБА_1 , а сплата періодичних страхових внесків по соціальних страхових виплатах працюючих осіб цей факт не доводить.
За таких обставин, суд вважає необхідним стягнути з Відділу освіти Косівської районної державної адміністрації на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Івано-Франківській області капіталізовані платежі в розмірі 417 903, 71 гривень.
Виходячи з викладеного, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
Позивач при зверненні з даним адміністративним позовом до суду сплатив судовий збір в розмірі 6 268,56 гривень. Відповідно до частини 2 статі 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Понесених судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз позивачем не заявлено, як наслідок, у справі відсутні судові витрати, що підлягають розподілу.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Відділу освіти Косівської районної державної адміністрації (індекс 78601, вулиця Шевченка, будинок 40, місто Косів, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 02143554) на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Івано-Франківській області (індекс 76014, вулиця Андрія Мельника, будинок 11, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 41315333) капіталізовані платежі в розмірі 417 903 (чотириста сімнадцять тисяч дев'ятсот три) гривень 71 (сімдесят одна) копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційної адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап'юк С.В.