Рішення від 22.12.2021 по справі 300/6248/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" грудня 2021 р. справа № 300/6248/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про

визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку та виплати позивачу пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком згідно частини 4 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції до змін, внесених Законом України №76-VІІІ від 28.12.2014, відповідно до вимог пункту 3 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України №1-р(ІІ)2021 від 07.04.2021 та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком згідно частини 4 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції до змін, внесених Законом України №76-VІІІ від 28.12.2014, відповідно до вимог пункту 3 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України №1-р(ІІ)2021 від 07.04.2021;

визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу шкоди, завданої внесеною зміною Законом України №76-VІІІ від 28.12.2014 відповідно до вимог пункту 4 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України №1-р(ІІ)2021 від 07.04.2021 та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу з 01.01.2015 шкоду, завдану внесеною зміною Законом України №76-VІІІ від 28.12.2014 відповідно до вимог пункту 4 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України №1-р(ІІ)2021 від 07.04.2021.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач допустив протиправні дії щодо відмови у перерахунку та виплати позивачу пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком згідно частини 4 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції до змін, внесених Законом України №76-VІІІ від 28.12.2014, відповідно до вимог пункту 3 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України №1-р(ІІ)2021 від 07.04.2021 та щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу шкоди, завданої внесеною зміною Законом України №76-VІІІ від 28.12.2014 відповідно до вимог пункту 4 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України №1-р(ІІ)2021 від 07.04.2021.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.10.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 26.11.2021. У відзиві представник Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо задоволення позову заперечив, з обґрунтувань що відповідач діяв в межах повноважень і в спосіб, визначений чинним законодавством. Просив в задоволенні позову відмовити.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію по ІІІ групі інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

За результатом розгляду заяви позивача щодо перерахунку пенсії згідно рішення Конституційного Суду України №1-р(ІІ)2021 від 07.04.2021, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповіддю №6461-6059/С-02/8-0900/21 від 13.08.2021 повідомило, що пенсія позивачу перерахована та виплачується відповідно до норм чинного законодавства, оскільки позивач отримує пенсію по III групі інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі фактичних збитків при 60 відсотках втрати працездатності в мінімальному розмірі. До 01.07.2021 розмір пенсії становив 2210,22 грн. З 01.07.2021 набрав чинності Закон України від 29.06.2021 № 1584-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" (далі - Закон № 1584). Згідно з Законом №1584 з 01.07.2021 встановлено, мінімальний розмір пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема для осіб з III групи інвалідності не може бути нижчим ніж 3700,00 грн. Якщо у разі в осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, стосовно яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, а також осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат та компенсацій до пенсій, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в осіб з інвалідністю III групи - 60% розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за попередній рік, таким особам з інвалідністю виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії в сумі, якої не вистачає до зазначених розмірів. Розмір пенсії з 01.07.2021 становить 3870,82 грн. в тому числі: 3700,00 грн. - розмір пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків; 170,82 грн. - додаткова пенсія інвалідам III групи з числа потерпілих 1 категорії (а.с.24, 25).

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.

Згідно частин 1, 2 статті 152 Конституції України закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.

Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Конституційний Суд України 07.04.2021 прийняв рішення №1-р(ІІ)2021 у справі №3-333/2018(4498/18), відповідно до резолютивної частини якого, вирішив:

1. Визнати такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), частину третю статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VIII щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.

2. Частина третя статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VIII щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, визнана неконституційною, втрачає чинність через три місяці з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

3. Верховній Раді України протягом трьох місяців з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення привести нормативне регулювання, встановлене статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VIII щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, у відповідність із Конституцією України та цим Рішенням.

У разі неприведення нормативного регулювання, встановленого статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, у відповідність із Конституцією України та цим Рішенням через три місяці з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення застосуванню підлягатиме частина четверта статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"" від 6 червня 1996 року № 230/96-ВР:

"В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:

по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком;

по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;

по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком;

дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком".

4. Громадяни України, на яких поширюється дія статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII, мають право на відшкодування шкоди, якої вони зазнали внаслідок дії частини третьої статті 54 цього закону в редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VIII.

5. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

Отже, у разі неприведення вищевказаного нормативного регулювання статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у відповідність із Конституцією України та рішенням Конституційного Суду України №1-р(ІІ)2021 від 07.04.2021 через три місяці з дня ухвалення Конституційним Судом України даного рішення від 07.04.2021 - підлягатиме застосуванню частина четверта статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 06.06.1996 №230/96-ВР, якою передбачено, що: "В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком".

Щодо обставини з приведення нормативного регулювання статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у відповідність із Конституцією України та рішенням Конституційного Суду України №1-р(ІІ)2021 від 07.04.2021 через три місяці з дня ухвалення Конституційним Судом України даного рішення від 07.04.2021, як умови для застосування частини четвертої статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 06.06.1996 №230/96-ВР, якою передбачено, що: "В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком", суд встановив наступне.

Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" №1584-IX від 29.06.2021 внесено до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 13, ст. 178 із наступними змінами) зміни, зокрема згідно пункту 2 розділу I даного Закону частину третю статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладено в такій редакції:

"В усіх випадках розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими:

для I групи інвалідності - 6000 гривень;

для II групи інвалідності - 4800 гривень;

для III групи інвалідності - 3700 гривень;

для дітей з інвалідністю - 3700 гривень";

Відповідно пункту 1 до розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №1584-IX від 29.06.2021 цей Закон набирає чинності з 1 січня 2022 року, крім пункту 2 розділу I цього Закону та пункту 2 цього розділу, які набирають чинності з 1 липня 2021 року.

Відтак, з 1 липня 2021 року підлягає до застосування частина третя статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції Закону №1584-IX від 29.06.2021, якою передбачено, що в усіх випадках розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими: для I групи інвалідності - 6000 гривень; для II групи інвалідності - 4800 гривень; для III групи інвалідності - 3700 гривень; для дітей з інвалідністю - 3700 гривень.

Отже, Законом №1584-IX від 29.06.2021 з 1 липня 2021 року, тобто протягом трьох місяців з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення №1-р(ІІ)2021 від 07.04.2021 нормативне регулювання, встановлене статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" приведене у відповідність із Конституцією України та цим Рішенням.

Враховуючи наведене, не підлягає до застосування до спірних правовідносин частина четверта статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 06.06.1996 №230/96-ВР, якою передбачено, що: "В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком", оскільки Законом України від 29.06.2021 за №1584-IX з 1 липня 2021 року, тобто в період до трьох місяців з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення №1-р(ІІ)2021 від 07.04.2021, приведене у відповідність із Конституцією України та рішенням Конституційного Суду України №1-р(ІІ)2021 від 07.04.2021 нормативне регулювання, встановлене статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 28.12.2014 №76-VIII щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Таким чином, є безпідставними доводи позивача щодо протиправності дій відповідача з приводу відмови у перерахунку та виплати позивачу пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком згідно частини 4 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції до змін, внесених Законом України №76-VІІІ від 28.12.2014, відповідно до вимог пункту 3 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України №1-р(ІІ)2021 від 07.04.2021.

Щодо вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу шкоди, завданої внесеною зміною Законом України №76-VІІІ від 28.12.2014 відповідно до вимог пункту 4 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України №1-р(ІІ)2021 від 07.04.2021 та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу з 01.01.2015 шкоду, завдану внесеною зміною Законом України №76-VІІІ від 28.12.2014 відповідно до вимог пункту 4 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України №1-р(ІІ)2021 від 07.04.2021, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини третьої статті 152 Конституції України матеріальна чи моральна шкода, завдана фізичним або юридичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодовується державою у встановленому законом порядку.

Відповідно до статті 92 Закону України "Про Конституційний Суд України" юридичну позицію Конституційний Суд викладає у мотивувальній та/або резолютивній частині рішення, висновку.

Як зазначено вище, відповідно до пункту 4 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України №1-р(ІІ)2021 від 07.04.2021, громадяни України, на яких поширюється дія статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII, мають право на відшкодування шкоди, якої вони зазнали внаслідок дії частини третьої статті 54 цього закону в редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VIII.

Згідно пункту 3.2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України №1-р(ІІ)2021 від 07.04.2021, у Рішенні від 7 жовтня 2009 року №25-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що "відповідно до частини третьої статті 152 Конституції України матеріальна чи моральна шкода, завдана фізичним або юридичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодовується державою у встановленому законом порядку. Тому позитивним обов'язком держави є прийняття відповідного закону, який має визначати порядок та умови такого відшкодування" (абзац п'ятий підпункту 3.3 пункту 3 мотивувальної частини). На підставі викладеного та з метою реального поновлення у правах громадян України, на яких поширюється дія статті 54 Закону № 796-XII, Конституційний Суд України вважає, що держава зобов'язана розробити порядок (юридичний механізм) відшкодування шкоди, якої вони зазнали внаслідок дії статті 54 Закону № 796-XII у редакції Закону №76-VIII.

Проте, закон, який би встановлював порядок відшкодування державою матеріальної чи моральної шкоди, завданої актами і діями, що визнані неконституційними, на даний час не прийнятий.

При цьому, суд зазначає, що нормативно-правовими актами не встановлено обов'язку в Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з відшкодування фізичним особам шкоди, завданої внаслідок дії частини третьої статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції Закону України №76-VIII від 28.12.2014, яка відповідно до пункту 1 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України №1-р(ІІ)2021 від 07.04.2021 визнана такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною) щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Враховуючи наведене, відповідачем у даній справі не було завдано позивачу неправомірними діями шкоду, оскільки в розумінні частини третьої статті 152 Конституції України матеріальна шкода, завдана фізичним особам актами, що визнані неконституційними, відшкодовується державою та у встановленому законом порядку, а спірні правовідносини виникли у зв'язку з визнанням такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), частини третьої статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 28.12.2014 №76-VIII щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.

З огляду на наведене, відсутні підстави для визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу шкоди, завданої внесеною зміною Законом України №76-VІІІ від 28.12.2014 відповідно до вимог пункту 4 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України №1-р(ІІ)2021 від 07.04.2021 та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу з 01.01.2015 шкоду, завдану внесеною зміною Законом України №76-VІІІ від 28.12.2014 відповідно до вимог пункту 4 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України №1-р(ІІ)2021 від 07.04.2021.

Таким чином, суд дійшов до висновку, позовні вимоги є необґрунтованими, тому в задоволенні позову слід відмовити.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (ідентифікаційний № НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С.Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Григорук О.Б.