Рішення від 19.11.2021 по справі 344/14033/20

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" листопада 2021 р. справа № 344/14033/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Суддя Остап?юк С.В.,

за участю секретаря Баточенко О.-А.А.,

представника позивача Яша П.К.,

представника відповідача Михайлини Ю.Б.,

представника третьої особи Гамуляк О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області Департаменту патрульної поліції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дії працівників поліції щодо тимчасового затримання транспортного засобу, зобов'язання повернути автомобіль, стягнення моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 25.10.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області Департаменту патрульної поліції про визнання дій працівників поліції щодо тимчасового затримання транспортного засобу у справі про адміністративне правопорушення за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення протиправними та зобов'язання повернути автомобіль; стягнення моральної шкоди та судових витрат, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами загального позовного провадження.

25.11.2020 ухвалою суду до даної справи залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області.

За наслідками розгляду даної адміністративної справи рішенням Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 14.04.2021 позов ОСОБА_1 задоволено частково. Зобов'язано Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області Департаменту патрульної поліції безоплатно повернути ОСОБА_1 транспортний засіб марки МЕRСЕDES-ВЕNZ, д.н.з. НОМЕР_1 . Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 15 000 гривень та 840, 80 гривень судового збору. В решті вимог позову - відмовлено.

29.06.2021 постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду апеляційні скарги ОСОБА_1 та Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області Департаменту патрульної поліції задоволено частково. Рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 14 квітня 2021 року у справі № 344/14033/20 скасовано, а справу направлено для розгляду за підсудністю до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.

15.07.2021 адміністративна справа за № 344/14033/20 надійшла до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.

20.07.2021 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду дану адміністративну справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.

За результатами підготовчого засідання закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач позовні вимоги щодо предмету спору обґрунтовує тим, що працівники відповідача протиправно, без наявності на те правових підстав, тимчасово затримали його транспортний засіб у справі про адміністративне правопорушення за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення з поміщенням на зберігання, провадження в якій закрито за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення. Після закінчення триденного строку тимчасового затримання транспортного засобу на заяву позивача відповідач відмовив у поверненні транспортного засобу. Вважає протиправними дії працівників патрульної поліції щодо тимчасового затримання його транспортного засобу, просить безоплатно повернути належний йому транспортний засіб - автомобіль марки Mercedec-benz, д.н.з НОМЕР_1 та стягнути моральну шкоду в розмірі 100 000 гривень.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав із вказаних у позовній заяві мотивів.

Представник відповідача в судовому засіданні не визнав заявлених позовних вимог, з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.

Представник третьої особи проти позову заперечила.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, суд робить висновок, що адміністративний позов підставний та підлягає до задоволення, виходячи з таких мотивів.

Предметом даного адміністративного позову є протиправність дій Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області Департаменту патрульної поліції щодо тимчасового затримання 12.04.2020 транспортного засобу - автомобіля марки Mercedec-benz, д.н.з НОМЕР_1 , належного ОСОБА_1 .

Суд, у відповідності до статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішуючи питання про те, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, виходить з положень нормативних актів в редакціях, що діяли на момент виникнення цих правовідносин та зазначає зміст норм права відповідно до них.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закону України «Про Національну поліцію України».

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України «Про Національну поліцію України» поліція відповідно до покладених на неї завдань вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення.

Згідно з частинами 1, 2 статті 260 Кодексу України про адміністративні правопорушення у випадках, прямо передбачених законами України, з метою припинення адміністративних правопорушень, коли вичерпано інші заходи впливу, встановлення особи, складення протоколу про адміністративне правопорушення у разі неможливості складення його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим, забезпечення своєчасного і правильного розгляду справ та виконання постанов по справах про адміністративні правопорушення допускаються адміністративне затримання особи, особистий огляд, огляд речей і вилучення речей та документів, у тому числі посвідчення водія, тимчасове затримання транспортного засобу, відсторонення водіїв від керування транспортними засобами, річковими і маломірними суднами та огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, а також щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Порядок адміністративного затримання, особистого огляду, огляду речей і вилучення речей та документів, у тому числі посвідчення водія, тимчасове затримання транспортного засобу, відсторонення водіїв від керування транспортними засобами, річковими і маломірними суднами та огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, а також щодо вживання лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з метою, передбаченою цією статтею, визначається цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до статті 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено порушення, передбачені частинами першою, другою, третьою, четвертою, шостою і сьомою статті 121, частинами третьою, четвертою, п'ятою та шостою статті 122 (в частині порушення правил зупинки, стоянки, що створюють перешкоди дорожньому руху або загрозу безпеці руху, порушення правил зупинки чи стоянки на місцях, що позначені відповідними дорожніми знаками або дорожньою розміткою, на яких дозволено зупинку чи стоянку лише транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю, транспортних засобів, оснащених електричними двигунами (одним чи декількома)), статтями 122-5, 124, 126, частинами першою, другою, третьою і четвертою статті 130, статтями 132-1, 206-1 цього Кодексу, працівник уповноваженого підрозділу, що забезпечує безпеку дорожнього руху, тимчасово затримує транспортний засіб шляхом блокування або доставляє його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку, що дозволяється виключно у випадку, якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху або створює загрозу безпеці руху, або транспортний засіб розміщений на місцях, призначених для зупинки, стоянки, безоплатного паркування транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю, призначених для зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, оснащених електричними двигунами (одним чи декількома), в тому числі за допомогою спеціального автомобіля - евакуатора. При тимчасовому затриманні транспортного засобу складається акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, форма якого затверджується Кабінетом Міністрів України.

Після тимчасового затримання транспортного засобу працівник відповідного уповноваженого підрозділу Національної поліції зобов'язаний надати особі можливість повідомити про тимчасове затримання транспортного засобу та його місцезнаходження іншу особу за власним вибором і вжити заходів щодо повернення автомобіля до місця постійної дислокації, а також забороняє експлуатацію транспортного засобу до усунення несправностей, виявлених у процесі його огляду, або до демонтажу спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.

У разі якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво не перешкоджає дорожньому руху або не створює загрозу безпеці руху, крім розміщення транспортного засобу на місцях, призначених для зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю, транспортних засобів, оснащених електричними двигунами (одним чи декількома), такий транспортний засіб не може бути доставлений для зберігання на спеціальний майданчик. Випадки тимчасового затримання транспортного засобу та доставлення його для зберігання на спеціальний майданчик визначені частиною третьою статті 265-4 цього Кодексу. При тимчасовому затриманні транспортного засобу місце розташування такого транспортного засобу має бути обов'язково зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису). Інформація про тимчасове затримання транспортного засобу має невідкладно передаватися на абонентський номер рухомого (мобільного) зв'язку та на адресу електронної пошти, зазначені належними користувачами або особами, за якими зареєстровані транспортні засоби, відповідно до статті 279-4 цього Кодексу. У разі заподіяння транспортному засобу шкоди при його транспортуванні та/або зберіганні завдані збитки відшкодовуються за рахунок суб'єкта господарювання, що надає такі послуги, та/або відповідного страхового відшкодування, що здійснюється за правовідносинами обов'язкового страхування цивільної відповідальності суб'єкта господарювання, що надає послуги із транспортування та/або зберігання транспортних засобів у разі їх тимчасового затримання

Транспортний засіб може бути тимчасово затриманий на строк до вирішення справи про адміністративне правопорушення, але не більше трьох днів з моменту такого затримання.

Після закінчення триденного строку тимчасового затримання транспортного засобу особа має право звернутися за отриманням тимчасово затриманого транспортного засобу. Таке звернення особи є обов'язковим для його виконання незалежно від стадії вирішення справи про адміністративне правопорушення.

За подання такого звернення та повернення особі тимчасово затриманого транспортного засобу не може стягуватися плата. Повернення транспортного засобу, затриманого шляхом доставки для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку, відбувається невідкладно за зверненням відповідальної особи, зазначеної у частині першій статті 14-2 цього Кодексу, або особи, яка ввезла транспортний засіб на територію України, або особи, яка керувала транспортним засобом на момент вчинення правопорушення, після сплати штрафу за вчинене правопорушення та оплати вартості послуги із транспортування та/або зберігання транспортного засобу.

Порядок тимчасового затримання працівниками уповноважених підрозділів Національної поліції транспортних засобів та їх зберігання встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України за № 1395 від 07.11.2015 відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Закону України "Про національну поліцію", з метою встановлення нормативно-правового регулювання здійснення проваджень уповноваженими особами Національної поліції України у справах про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затверджено Інструкцію з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі (далі - Інструкція).

Відповідно до розділу ХІІІ «Тимчасове затримання транспортних засобів» Інструкції тимчасове затримання транспортного засобу проводиться поліцейським відповідно до Порядку тимчасового затримання працівниками уповноважених підрозділів Національної поліції транспортних засобів та їх зберігання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1102, у разі наявності в нього підстав вважати, що водієм учинено порушення, передбачені частинами першою - четвертою, шостою і сьомою статті 121, частинами третьою - п'ятою статті 122 (у частині порушення правил зупинки, стоянки, що створюють перешкоди дорожньому руху або загрозу безпеці руху, порушення правил зупинки чи стоянки на місцях, що позначені відповідними дорожніми знаками або дорожньою розміткою, на яких дозволено зупинку чи стоянку лише транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю), статтями 122-5, 124, 126, частинами першою - четвертою статті 130, статтями 132-1, 206-1 КУпАП.

За наявності правових підстав, передбачених абзацом першим пункту 1 цього розділу, тимчасове затримання транспортного засобу проводиться шляхом його блокування або доставлення для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку.

Тимчасове затримання транспортного засобу шляхом доставлення його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку проводиться виключно за умов, що розміщення такого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху чи створює загрозу безпеці руху або транспортний засіб розміщений на місцях, призначених для зупинки, стоянки, безоплатного паркування транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю.

За відсутності умов, зазначених в абзаці третьому цього пункту, тимчасове затримання транспортного засобу проводиться шляхом блокування за допомогою технічних пристроїв.

Випадки, коли розміщення транспортного засобу вважається таким, що суттєво перешкоджає дорожньому руху або створює загрозу безпеці руху, визначені частиною третьою статті 265-4 КУпАП.

Доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку здійснюється за допомогою спеціальних автомобілів-евакуаторів (далі - евакуатор), у тому числі тих, що належать підприємствам, установам та організаціям, які провадять діяльність, пов'язану з транспортуванням транспортних засобів, і з якими територіальним (у тому числі міжрегіональним) органом Національної поліції укладені в установленому порядку договори.

Для доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку поліцейський викликає евакуатор через чергового відповідного територіального органу Національної поліції.

У разі тимчасового затримання транспортного засобу складається акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу відповідно до форми затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1102 «Про затвердження Порядку тимчасового затримання працівниками уповноважених підрозділів Національної поліції транспортних засобів та їх зберігання».

У разі коли водій, що вчинив правопорушення, присутній під час тимчасового затримання транспортного засобу і порушення неможливо усунути на місці в максимально короткий строк, поліцейський оформляє протокол про адміністративне правопорушення, а у випадках, передбачених КУпАП, виносить постанову у справі про адміністративне правопорушення без складення протоколу. У протоколі (постанові) робиться відповідний запис про тимчасове затримання транспортного засобу із зазначенням інформації про складення акта огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, що долучається до протоколу (постанови).

Про місце зберігання тимчасово затриманого транспортного засобу поліцейський повідомляє водієві під час складання протоколу про адміністративне правопорушення або винесення постанови у справі про адміністративне правопорушення, а в разі його відсутності - до чергової частини територіального органу Національної поліції.

Транспортний засіб може бути тимчасово затриманий на строк до вирішення справи про адміністративне правопорушення, але не більш як на три дні з дати такого затримання.

Строк затримання транспортного засобу обчислюється з моменту складення акта огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, а строк зберігання - з моменту доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку.

Повернення тимчасово затриманого транспортного засобу, що зберігається на спеціальному майданчику чи стоянці, здійснюється за зверненням відповідальної особи, особи, яка ввезла транспортний засіб на територію України, або особи, яка керувала транспортним засобом на момент вчинення правопорушення.

Умовами повернення зазначеним особам транспортного засобу є оплата вартості послуги з транспортування та/або зберігання транспортного засобу у розмірі, встановленому спільним наказом МВС та Мінекономрозвитку, а в разі винесення постанови про накладення стягнення у вигляді штрафу - його сплата.

З аналізу статті 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення та розділу ХІІІ «Тимчасове затримання транспортних засобів» Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі транспортний засіб може бути тимчасово затриманий на строк до вирішення справи про адміністративне правопорушення, але не більш як на три дні з дати такого затримання.

Суд встановив, що 12.04.2020 працівниками Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області Департаменту патрульної поліції відносно позивача складено протокол про адміністративне правопорушення серії ОБ за №196536 за керування ним транспортним засобом марки «Mercedes Benz», д.н.з НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння, відповідальність за що передбачена частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Також працівниками відповідача складено акт огляду та тимчасового затримання вказаного транспортного засобу та його переміщення на спеціальний майданчик чи стоянку за адресою: АДРЕСА_1 .

14.04.2020 позивач звернувся із скаргою до Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області Департаменту патрульної поліції на неправомірні дії працівників поліції та повернення належного йому транспортного засобу, тобто у трьох денний строку.

12.05.2020 позивач отримав відповідь відповідно до якої його повідомлено, що факти наведені скаржником у скарзі щодо неправомірних дій працівників поліції та неповернення транспортного засобу не знайшли свого об'єктивного підтвердження. Підставою ж затримання транспортного засобу позивача вказано статтю 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до постанови Івано-Франківського міського суду від 03.06.2020 за № 344/5259/20 провадження в справі відносно позивача за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрито за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Також, згідно з постановою Івано-Франківського апеляційного суду від 11.08.2020 за №344/5201/20 провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно позивача за статтею 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрито за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Рішенням Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 27.04.2021 за № 344/5588/20 скасовано постанову інспектора патрульної поліції в Івано-Франківській області лейтенанта поліції Грицишин Михайла Ярославовича серії ЕАК №2379761 від 12.04.2020 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за частиною 2 статті 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрито справу про відповідне адміністративне правопорушення.

Підставою для тимчасового затримання транспортного засобу позивача та застосування статті 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення слугували висновки працівників відповідача про порушення ним статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Однак, постановою Івано-Франківського міського суду від 03.06.2020 за № 344/5259/20, яка набрала законної сили, провадження в справі відносно позивача за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрито за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Таким чином, за наявності підстав вважати порушення вимог статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення у працівників відповідача були підстави для тимчасового затримання транспортного засобу з поміщенням на зберігання, проте після закінчення триденного строку тимчасового затримання транспортного засобу позивач 14.04.2020 року звернувшись за отриманням тимчасово затриманого транспортного засобу мав право на отримання власного авто і таке звернення особи є обов'язковим для його виконання незалежно від стадії вирішення справи про адміністративне правопорушення.

Тому, з цих підстав, є протиправними дії Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області Департаменту патрульної поліції щодо тимчасового затримання 12.04.2020 транспортного засобу - автомобіля марки Mercedec-benz, д.н.з НОМЕР_1 , належного ОСОБА_1 понад триденного строку.

Оскільки, провадження в справі відносно позивача за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративне правопорушення закрито за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, відповідно особа звільняється від сплати штрафу і відповідно з позивача не може стягуватися плата за послуги із транспортування та/або зберігання транспортного засобу.

Таким чином, для належного захисту порушених прав позивача слід зобов'язати Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області Департаменту патрульної поліції безоплатно повернути ОСОБА_1 належний йому транспортний засіб - автомобіль марки Mercedec-benz, д.н.з НОМЕР_1 .

При цьому, обов'язок повернення вказаного транспортного засобу позивачу покладено саме на Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області Департаменту патрульної поліції, як на орган, який здійснив таке затримання.

Як наслідок, позовні вимоги в цих частинах є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Вимоги про стягнення моральної шкоди задоволенню не підлягають, оскільки, моральну шкоду розуміють як втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.

Відповідно до частини 1 статті 1167 Цивільного кодексу України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, тобто заподіяна моральна шкода відшкодовується тій фізичній чи юридичній особі, права якої були безпосередньо порушені протиправними діями (бездіяльністю) інших осіб.

При відшкодуванні моральної шкоди необхідно з'ясовувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних страждань, а також в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та чим він при цьому керується, обов'язковому з'ясуванню підлягає наявність такої шкоди.

Позивачем не доведено факту заподіяння моральної шкоди, а судом не встановлено підстав для задоволення вимог про відшкодування шкоди, наявності самої шкоди, її розміру.

Враховуючи вище викладене, суд робить висновок, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню частково.

Стаття 132 Кодексу адміністративного судочинства України визначає види судових витрат.

Відповідно до частини 1 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 132 даного Кодексу до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно з частиною 1 статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

Відповідно частини 2 статті 134 даного Кодексу за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Згідно з пунктом 1 частини 3 зазначеної статті Кодексу адміністративного судочинства України для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.

Відповідно до частини 4 статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Частина 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Документально підтвердженими судовими витратами в даній справі є витрати позивача на сплату судового збору в розмірі 2 943, 10 гривень, згідно з квитанціями № 23869, 23915 від 20.10.2021, за № 0.0.2124722450.1 від 15.05.2021, та витрати, пов'язані з розглядом справи (на професійну правничу допомогу) згідно договору про надання правової допомоги від 19.10.2020, ордеру серії ІФ № 036095 на надання правової допомоги, квитанції за № 0300645 від 19.10.2020 про сплату позивачем гонорару адвокату Яшу Петру Казимировичу в розмірі 15 000 гривень.

Розмір витрат позивача на оплату послуг адвоката є співмірними із складністю справи та виконаними адвокатом роботами (наданими послугами); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; значенням справи для сторони.

Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають стягненню витрати на сплату судового збору в розмірі 2 943, 10 гривень та витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 15 000 гривень.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області Департаменту патрульної поліції (вулиця Юності, 23, місто Івано-Франківськ, 76494, код ЄДРПОУ 40108646) щодо тимчасового затримання 12.04.2020 транспортного засобу - автомобіля марки Mercedec-benz, д.н.з НОМЕР_1 , належного ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ).

Зобов'язати Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області Департаменту патрульної поліції (вулиця Юності, 23, місто Івано-Франківськ, 76494, код ЄДРПОУ 40108646) безоплатно повернути ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) належний йому транспортний засіб - автомобіль марки Mercedec-benz, д.н.з НОМЕР_1 .

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області Департаменту патрульної поліції (вулиця Юності, 23, місто Івано-Франківськ, 76494, код ЄДРПОУ 40108646) витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 15 000 (п'ятнадцять тисяч) гривень та 2 943, 10 (дві тисячі дев'ятсот сорок три) гривні 10 копійок сплаченого судового збору.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап'юк С.В.

Рішення складене в повному обсязі 29 листопада 2021 р.