Рішення від 23.12.2021 по справі 280/9968/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

23 грудня 2021 року Справа № 280/9968/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

Головного управління ДПС у Запорізькій області (Україна, 69107, Запорізька обл., місто Запоріжжя, пр.Соборний, будинок 166, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44118663), як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (Україна, 04053, місто Київ, Львівська площа, будинок 8, ідентифікаційний код юридичної особи 43005393)

до КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА "КОМУНСЕРВІС" ГУЛЯЙПІЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ (Україна, 70202, Запорізька обл., Гуляйпільський р-н, місто Гуляйполе, ВУЛИЦЯ Н.МАХНА, будинок 62, код ЄДРПОУ 35235989)

про стягнення коштів за податковим боргом, -

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у Запорізькій області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (надалі - позивачі) до КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА "КОМУНСЕРВІС" ГУЛЯЙПІЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ (далі - відповідач), в якому позивач з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог просить суд стягнути кошти з рахунків платника податків у всіх банках, що належить такому платнику податків КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА "КОМУНСЕРВІС" ГУЛЯЙПІЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ, а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податкового боргу у сумі 432 192,52 грн. з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код платежу 14060100 на р/р UA 688999980313090029000008393, отримувач: ГУК у Зап. облЛТ м. Гуляйполе /14060100, код отримувача-37941997, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП).

Ухвалою суду від 25 жовтня 2021 року відкрито спрощене провадження у справі, а розгляд справи призначено без виклику сторін.

Позивач у позові зазначив, що заборгованість відповідача виникла з сум узгоджених податкових зобов'язань визначених самостійно позивачем з податку на додану вартість у сумі 432 192,52 грн.

Представник КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА "КОМУНСЕРВІС" ГУЛЯЙПІЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ проти позовних вимог заперечив з підстав викладених у письмовому відзиві, відповідно до якого зазначає, що на теперішній час заборгованість відповідача з податку на додану вартість зменшено про що свідчить витяг з електронного кабінету платника КП «КОМУНСЕРВІС» по податку на додану вартість. Вказує, що відповідач у справі № 280/9968/21 є комунальним підприємством, засновником якого є ГУЛЯЙПІЛЬСЬКА МІСЬКА РАДА, та який здійснює діяльність у галузі надання житлово - комунальних послуг: 36.00 Забір, очищення та постачання води (основний); 37.00 Каналізація, відведення й очищення стічних вод; 38.11 Збирання безпечних відходів; 38.21 Оброблення та видалення безпечних відходів. Тож, стягнення значної суми коштів з його рахунків у всіх банках одночасно, як вимагає ГУ ДПС у Запорізькій області, може суттєво та досить негативно вплинути на необмежене коло споживачів житлово - комунальних послуг, як фізичних, так і юридичних осіб.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

Відповідачем самостійно надані уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок: № 9141920339 за 01 серпня 2020 року на суму 82671,00 грн., із даної суми сплачено 51140,48 грн. і до стягнення підлягає 31530,52 грн. №9141920371 за 01 липня 2020 року на суму 64494,00 грн. №9141920407 за 01 червня 2020 року на суму 59515,00 грн.; №9141920522 за 01 січня 2020 року на суму 41215,00 грн.; №9141920624 за 01 лютого 2020 року на суму 41951,00 грн. №9141920700 за 01 березня 2020 року на суму 60188,00 грн.; №9141920748 за 01 квітня 2020 року на суму 42668,00 грн.; №9141920497 за 01 грудня 2020 року на суму 121 673,00 грн.; №9141920186 від 31 травня 2021 року на суму 2843,00 грн.; №9141920129 від 31 травня 2021 року на суму 2925,00 грн.; №9141920261 від 31 травня 2021 року на суму 1888,00 грн.; №9141920339 від 31 травня 2021 року на суму 2480,00 грн.; №9141920371 від 31 травня 2021 року на суму 1935,00 грн.; №9141920407 від 31 травня 2021 року на суму 1785,00 грн. №9141920522 від 31 травня 2021 року на суму 1236,00 грн.; №9141920497 від 31 травня 2021 року на суму 3650,00 грн.; №9141920624 від 31 травня 2021 року на суму 1259,00 грн. №9141920700 від 31 травня 2021 року на суму 1806,00 грн.; №9141920748 від 31 травня 2021 року на суму 1280,00 грн.

Також податкові зобов'язання визначені на підставі податкових декларацій з податку на додану вартість у сумі, із яких: №9161542518 від 16 червня 2021 року на суму 73215,00 грн.(термін сплати 30 червня 2021 рік); № 9198633045 від 20 липня 2021 року на суму 79066,00 грн.(термін сплати 30 липня 2021 рік); № 923921571 від 19 серпня 2021 року на суму 96211,00 грн.(термін сплати 30 серпня 2021 рік).

Разом з тим, за час розгляду справи борг боржником частково сплачений і станом на день розгляду справи заборгованість в межах заявлених позовних вимог становить 432 192,52 грн.

Таким чином, КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА "КОМУНСЕРВІС" ГУЛЯЙПІЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ має податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 432 192,52 грн.

Суд зазначає, що відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Пунктом 14.1.39 ПК України (тут і в подальшому в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом, вважається податковим боргом.

Тобто виникнення податкового боргу є юридичним фактом, який пов'язаний з несплатою узгодженої суми податкового зобов'язання протягом установленого строку.

Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

За приписами статті 31 ПК України строком сплати податку та збору визначається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку і сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

У силу пункту 36.1 статті 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Податковим кодексом, законами з питань митної справи.

Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (пункт 38.1 статті 38 ПК України).

Згідно з пункту 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Пунктом 56.11 статті 56 ПК України визначено, що не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Згідно з пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що відповідачем у встановлені ПК України строки не сплачено податкові зобов'язання, які ним самостійно визначені в податкових деклараціях

Згідно з підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: гідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з пунктом 59.5 даної статті ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Судом встановлено, що відповідачу у встановленому порядку направлено податкову вимогу №0040766-1308-0807 від 16 червня 20211 року.

Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно з пункту 95.1 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Пунктом 95.2 статті 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Відповідно до пункту 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що сума узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 432 192,52 грн. є податковим боргом відповідача, який ним не сплачено.

За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідач зобов'язаний погасити податковий борг у вищезазначеному розмірі.

Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості, що є предметом стягнення, або спростовували наявність податкового боргу, суду не надано.

Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що позивачем доведено наявність у відповідача податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 109 907,65 грн. у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Позивачем не надано доказів понесення витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, у зв'язку з чим розподіл судових витрат не здійснюється.

На підставі викладеного, керуючись статей 2, 5, 9, 77, 132, 139, 143, 205, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Головного управління ДПС у Запорізькій області (Україна, 69107, Запорізька обл., місто Запоріжжя, пр.Соборний, будинок 166, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44118663), як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (Україна, 04053, місто Київ, Львівська площа, будинок 8, ідентифікаційний код юридичної особи 43005393) до КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА "КОМУНСЕРВІС" ГУЛЯЙПІЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ (Україна, 70202, Запорізька обл., Гуляйпільський р-н, місто Гуляйполе, ВУЛИЦЯ Н.МАХНА, будинок 62, код ЄДРПОУ 35235989) про стягнення коштів за податковим боргом, - задовольнити.

Стягнути кошти з рахунків платника податків у всіх банках, що належить такому платнику податків КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА "КОМУНСЕРВІС" ГУЛЯЙПІЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ, а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податкового боргу у сумі 432 192,52 грн. з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код платежу 14060100 на р/р UA 688999980313090029000008393, отримувач: ГУК у Зап. облЛТ м. Гуляйполе /14060100, код отримувача-37941997, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Рішення складено та підписано 23 грудня 2021 року.

Суддя Д.В. Татаринов