Рішення від 22.12.2021 по справі 280/9873/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

22 грудня 2021 року Справа № 280/9873/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Ж.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Запорізькій області (філія ГСЦ МВС) в особі Територіального сервісного центру МВС №2341 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

20 жовтня 2021 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Запорізькій області (філія ГСЦ МВС) в особі Територіального сервісного центру МВС №2341 (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

визнати протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у реєстрації мотоциклу, 2011 року випуску, марки FT200ZH, кузов (шасі, рама) НОМЕР_1 ;

зобов'язати відповідача здійснити за ОСОБА_1 реєстрацію мотоциклу, 2011 року випуску, марки FT200ZH, кузов (шасі, рама) НОМЕР_1 , з видачею номерних знаків та свідоцтва про реєстрацію мотоциклу, за плату встановлену чинним законодавством для даного виду адміністративних послуг та згідно порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України 1388 від 07.09.1998.

Ухвалою суду від 25.10.2021 відкрито спрощене (письмове) позовне провадження у справі.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що 26.07.2011 між ТОВ НВП «Спецавтоматика» та ОСОБА_1 укладено договір купівлі-продажу №08174/26.07.11/1 мотоциклу FT200ZN, шасі № НОМЕР_1 . З 26.07.2011 позивач є власником мотоциклу 2011 року випуску, марки FT200ZH, кузов (шасі, рама) НОМЕР_1 , двигун № НОМЕР_2 , що підтверджується: договором купівлі-продажу №08174/26.07.11/1; накладною від 26.07.2011; довідкою-рахунком; сертифікатом відповідності серії ВВ, виданого ТОВ НВП «Спецавтоматика», додатком до сертифіката відповідності серії ГІ №924893 та вантажно-митними деклараціями Дніпропетровської митниці. Зазначає, що починаючи з дати набуття права власності на вищезазначений транспортний засіб, позивач не має можливості поставити його на облік, отримати номерні знаки та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу через необґрунтовану відмову з різних причин з боку сервісного центру. 05.10.2021 позивач звернувся до територіального сервісного центу МВС №2341 для реєстрації мотоцикла, відповідно до встановленого чинним законодавством порядку. Разом з тим, відповідно до листа-відповіді ТСЦ МВС №2341 від 09.10.2021 позивачу відмовлено у проведенні реєстрації транспортного засобу з посиланням на п.8 Постанови КМУ №1388 від 07.09.1998 та п.10 Постанови №1388. Позивач вважає відмову позивача протиправною, необґрунтованою та такою, що не відповідає положенням чинного законодавства, у зв'язку з чим просить задовольнити позовні вимоги та зобов'язати відповідача провести реєстрацію транспортного засобу.

15.11.2021 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено, що відмова позивачу у реєстрації транспортного засобу є обґрунтованою та такою, що відповідає вимогам чинного законодавства України. Зазначає, що на час звернення позивача з заявою про реєстрацію мотоцикла на підставі довідки-рахунку серії НОМЕР_3 , виданої ТОВ НВП «Спецавтоматика» від 29.07.2011, в переліку документів, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, які зазначені у п.8 Порядку №1388, відсутній такий документ як довідка-рахунок, видана суб'єктом господарювання, діяльність якого пов'язана з реалізацією транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери. Також зазначив, що позивач під час звернення щодо першої реєстрації мотоциклу, надав сертифікат відповідності, термін дії якого сплинув. Таким чином, відповідач вважає відмову щодо реєстрації за позивачем транспортного засобу на підставі п.8 та п.10 Порядку №1388 правомірною та такою, що відповідає чинному законодавству. З урахуванням викладеного у відзиві, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, встановив наступні обставини.

26 липня 2011 року між ТОВ НВП «Спецавтоматика» та ОСОБА_1 укладено договір купівлі-продажу №08174/26.07.11/1 мотоциклу FT200ZN, шасі № НОМЕР_1 , відповідно до пункту 1.1 якого, Продавець ТОВ НВП «Спецавтоматика» (в особі повіреного ОСОБА_2 , діючого на підставі договору доручення №СА100825-001 від 25.08.2010) зобов'язується передати у власність, а Покупець ОСОБА_1 оплатити та прийняти мотоцикл FT200ZN, шасі № НОМЕР_1 .

У жовтні 2021 року позивач звернувся до ТСЦ МВС №2341 з письмовою заявою щодо реєстрації транспортного засобу мотоциклу FT200ZN, кузов (шасі, рама) № НОМЕР_1 , 2011 року випуску.

Листом ТСЦ МВС №2341 РСЦ ГСЦ МВС в Запорізькій області від 09.10.2021 №31/8-2341-К-176/оп, позивача повідомлено про відмову в реєстрації транспортного засобу на підставі:

п.8 постанови Кабінету Міністрів України №1388-98-п від 07.09.1998: «документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку договори купівлі-продажу транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації в сервісних центрах МВС, за якими продавцями виступають суб'єкти господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, і які підписані від імені таких суб'єктів уповноваженою особою»;

п.10 постанови Кабінету Міністрів України №1388-98-п від 07.09.1998: перша державна реєстрація транспортних засобів в Україні проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану певної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил та нормативів, що підтверджується сертифікатом відповідності, виданим згідно з порядком затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання, або відомостями Державного реєстру сертифікатів відповідності транспортних засобів, виданих уповноваженими органами або органами із сертифікації, та реєстру виданих сертифікатів типу транспортних засобів та обладнання, що формується за повідомленнями уповноважених органів, і сертифікатів відповідності нових транспортних засобів, виданих виробником.

Позивач, не погодившись з правомірністю відмови у реєстрації транспортного засобу, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Закон України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 №3353-ХІІ (далі - Закон №3353-ХІІ) регулює суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначає права, обов'язки і відповідальність суб'єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об'єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання (далі - міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та об'єднань).

Відповідно до статті 34 Закону №3353-ХІІ, державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, а також відсутності будь-яких обтяжень, у тому числі за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.

Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.

Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388 встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків (далі - Порядок №1388).

Згідно пункту 3 Порядку №1388, державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.

Відповідно до пункту 8 Порядку №1388, державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку, серед іншого, договір купівлі-продажу транспортного засобу, за яким продавцем є такий суб'єкт господарювання, який підписано від імені суб'єкта господарювання уповноваженою особою, - у разі продажу транспортних засобів суб'єктами господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами.

Отже, в даному випадку, документами, що підтверджують правомірність придбання спірного транспортного засобу, а відповідно і підставою для його реєстрації, є Договір купівлі-продажу №08174/26.07.11/1 мотоциклу FT200ZN, шасі № НОМЕР_1 , відповідно до пункту 1.1 якого, Продавець ТОВ НВП «Спецавтоматика» (в особі повіреного ОСОБА_2 , діючого на підставі договору доручення №СА100825-001 від 25.08.2010) зобов'язується передати у власність, а Покупець ОСОБА_1 оплатити та прийняти мотоцикл FT200ZN, шасі № НОМЕР_1 . Договір купівлі-продажу підписаний суб'єктом господарювання, який є власником зареєстрованого за ним транспортного засобу і здійснює оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, що підтверджується Випискою з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме, у графі «Види діяльності» вказано КВЕД 45.40 Торгівля мотоциклами, деталями та приладдям до них,технічне обслуговування і ремонт мотоциклів та інше.

Відповідно до положень статі 204 Цивільного кодексу України, правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним. Відповідачем не наведено жодних доказів чи доводів, які б давали підстави вважати укладені правочини недійсними в силу Закону, як і не надано доказів визнання таких угод недійсними в судовому порядку.

Щодо відмови в реєстрації транспортного засобу на підставі п.10 постанови Кабінету Міністрів України №1388-98-п від 07.09.1998, суд зазначає наступне.

Пункт 10 постанови Кабінету Міністрів України №1388-98-п від 07.09.1998 передбачає, що перша державна реєстрація транспортних засобів в Україні проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану певної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил та нормативів, що підтверджується сертифікатом відповідності, виданим згідно з порядком затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання, або відомостями Державного реєстру сертифікатів відповідності транспортних засобів, виданих уповноваженими органами або органами із сертифікації, та реєстру виданих сертифікатів типу транспортних засобів та обладнання, що формується за повідомленнями уповноважених органів, і сертифікатів відповідності нових транспортних засобів, виданих виробником.

З матеріалів справи судом встановлено, що під час звернення до відповідача з заявою про реєстрацію транспортного засобу позивачем було надано сертифікат відповідності серії ВВ, зареєстрований в реєстрі за №UA1.024.0052937-11, виданий Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики Державна система сертифікації УкрСЕПРО, сертифікат видано ТОВ НВП «Спецавтоматика», та додаток до сертифіката відповідності/ свідоцтва про визнання серії ГІ №924893, а відповідно вимоги пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України №1388-98 виконано.

У відзиві на позовну заяву відповідач посилається на те, що під час звернення позивача з заявою про реєстрацію транспортного засобу, останнім було надано сертифікат відповідності термін дії якого сплинув. При цьому, в своїй відмові щодо реєстрації транспортного засобу відповідач вказує на не дотримання п.10 постанови КМУ №1388-98. Проте, п.10 постанови не містить вимог щодо терміну дії сертифіката відповідності.

Таким чином, як вбачається з матеріалів справи, позивач є власником мотоциклу 2011 року випуску, марки FT200ZH, кузов (шасі, рама) НОМЕР_1 , двигун № НОМЕР_2 з 26.07.2011, що підтверджується:

договором купівлі-продажу №08174/26.07.11/1 від 26.07.2021, укладений між ТОВ НВП «Спецавтоматика» та ОСОБА_1 ;

накладною від 26.07.2011;

довідкою-рахунком серії НОМЕР_3 від 29.07.2011, виданою ТОВ НВП «Спецавтоматика»;

сертифікатом відповідності серії ВВ, зареєстрований в реєстрі за №UA1.024.0052937-11, виданий Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики Державна система сертифікації УкрСЕПРО, додаток до сертифіката відповідності/ свідоцтва про визнання серії ГІ №924893;

вантажно-митними деклараціями Дніпропетровської митниці.

Позивач в своїй позовній заяві зазначив, що вищенаведені документи неодноразово пред'являлися співробітникам сервісного центру МВС, проте були проігноровані останнім, протилежного відповідачем не доведено та доказами не спростовано.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивачем було надано вичерпний перелік документів, які необхідні для реєстрації спірного транспортного засобу, а відмова у проведенні реєстрації суперечить положенням Порядку №1388.

Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

За таких обставин, суд вважає за необхідне визнати протиправною відмову відповідача у реєстрації мотоциклу та зобов'язати відповідача здійснити за позивачем реєстрацію мотоциклу, 2011 року випуску, марки FT200ZH, кузов (шасі, рама) НОМЕР_1 , з видачею номерних знаків та свідоцтва про реєстрацію мотоциклу, за плату встановлену чинним законодавством.

Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_4 ) до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Запорізькій області (філія ГСЦ МВС) в особі Територіального сервісного центру МВС 2341 (69006 м. Запоріжжя, вул. Парковий бульвар, буд.12, код ЄДРПОУ ВП 43611797) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Запорізькій області (філія ГСЦ МВС) в особі Територіального сервісного центру МВС 2341 щодо відмови ОСОБА_1 у реєстрації мотоциклу, 2011 року випуску, марки FT200ZH, кузов (шасі, рама) НОМЕР_1 .

Зобов'язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Запорізькій області (філія ГСЦ МВС) в особі Територіального сервісного центру МВС 2341 здійснити за ОСОБА_1 реєстрацію мотоциклу, 2011 року випуску, марки FT200ZH, кузов (шасі, рама) НОМЕР_1 , з видачею номерних знаків та свідоцтва про реєстрацію мотоциклу, за плату встановлену чинним законодавством для даного виду адміністративних послуг та згідно порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Запорізькій області (філія ГСЦ МВС).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Ж.М. Чернова