Рішення від 14.12.2021 по справі 280/1007/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

14 грудня 2021 року Справа № 280/1007/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., за участю секретаря судового засідання Келюх К.С.,

представника позивача - Комракова С.В.,

представника відповідача - Шушняєва О.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (69035, м.Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14; код ЄДРПОУ 00130926)

до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, буд.19, код ЄДРПОУ 39369133)

про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

04.02.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (далі - позивач) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - відповідач), відповідно до якого позивач просить суд:

- визнати протиправною і скасувати постанову відповідача від 25.11.2020 №2168 «Про накладення штрафу на ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання»;

- зобов'язати відповідача вжити вичерпних дій для повернення з бюджету на користь позивача штрафу у розмірі 255000,00 грн. (двісті п'ятдесят п'ять тисяч гривень), сплаченого згідно платіжного доручення №30012 від 28.12.2020.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 25.11.2020 №2168 накладено на ПАТ «Запоріжжяобленерго» штраф за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання у розмірі 255000,00 грн., яким сплачено підприємством з огляду на імперативність приписів частини п'ятої статті 20 Закону України «Про національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг». Вважає, що висновки про порушення у постанові НКРЕКП №2168 не відповідають обставинам перевірки, а саме постанову прийнято з численними порушенням Конституції України, Законів України «Про ринок електричної енергії», «Про національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», Порядку контролю за дотримання ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого Постановою НКРЕКП від 14.06.2018 №428, та іншого законодавства України, внаслідок чого вказана постанова як протиправна підлягає скасуванню.

Представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги з підстав, зазначених у позовній заяві (вх.№6982 від 04.02.2021) та відповіді на відзив (вх.№20094 від 07.04.2021). Просив позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою суду від 05.02.2021 відмовлено у задоволенні заяви Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» про забезпечення позову.

Ухвалою суду від 09.02.2021 відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче судове засідання на 30.03.2021.

Відповідач позовні вимоги не визнав, 10.03.2021 надав до суду відзив на позовну заяву (вх.№13708), в якому зазначає, що Постанова 2168 «Про накладення штрафу на ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання» прийнята Комісією з дотриманням вимог законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про ринок електричної енергії», на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, безсторонньо, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, пропорційно, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, а тому в силу вимог статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для задоволення позову відсутні.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву (вх.№13708 від 10.03.2021) та запереченнях (вх.№22142 від 19.04.2021). Просив залишити позовні вимоги без задоволення.

Протокольною ухвалою суду від 10.03.2021 продовжено строк проведення підготовчого провадження на 30 (тридцять) днів, відкладено підготовче судове засідання на 21.04.2021.

Протокольною ухвалою суду від 21.04.2021 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 19.05.2021.

19.05.2021 у судовому засіданні оголошено перерву до 20.07.2021.

Протокольною ухвалою суду від 20.07.2021 оголошено перерву до 04.10.2021.

Під час проведення судового засідання 04.10.2021 головуючим суддею ухвалено відкласти розгляд справи на 10.11.2021.

Ухвалою суду від 10.11.2021 задоволено клопотання представника позивача про відкладення розгляду справи. Відкладено розгляд справи на 14.12.2021.

14.12.2021 у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.

Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши думку сторін, суд встановив наступне.

На підставі постанов НКРЕКП від 26.08.2020 №1617 «Про проведення позапланової виїзної перевірки ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» та від 07.10.2020 №1856 «Про збільшення строку проведення позапланової виїзної перевірки ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» та посвідчень на перевірку від 09.09.2020 №438 та №439, було проведено позапланову виїзну перевірку дотримання ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 25.07.2017 №932, Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 13.04.2017 №504, та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 27.12.2017 №1470, за період діяльності з 25.11.2015 по 28.09. 2020, за результатами якої складено Акт складений за результатами проведення позапланової виїзної перевірки дотримання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії від 27.10.2020 №422 та Акт складений за результатами проведення позапланової виїзної перевірки дотримання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії від 27.10.2020 №423

03.11.2020 ПАТ «Запоріжжяобленерго» направило на адресу НКРЕКП письмові пояснення та обґрунтування (заперечення) до актів перевірки №422 і №423, до яких на підтвердження заперечень додано 74 аркуші документів. Також, в ході проведення перевірки ПАТ «Запоріжжяобленерго» надавав пояснення і документальні підтвердження на користь відсутності порушень.

Водночас, судячи з Обґрунтування до проекту постанови НКРЕКП №2168 Комісія не врахувала більшість наведених в запереченнях доводів і доданих документів.

В мотивувальній частині оскаржуваної постанови зазначено, що в результаті розгляду 25.11.2020 на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, Актів позапланової виїзної перевірки від 27.10.2020 №422 та №423, проведеної відповідно до постанов НКРЕКП від 26.08.2020 №1617 «Про проведення позапланової виїзної перевірки ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» та від 07.10.2020 №1856 «Про збільшення строку проведення позапланової виїзної перевірки ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» на підставі посвідчень на перевірку від 09.09.2020 №438 та №439, установлено, що ПУБЛІЧНИМ АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 00130926) недотримано вимоги нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушено Ліцензійні умови про провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджені постановою НКРЕКП від 25.07.2017 року №932, Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії, затверджені постановою НКРЕКП від 13.04.2017 №504, та Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджені постановою НКРЕКП від 27.12.2017 №1470. І нижче наводиться перелік порушень нормативних актів.

Позивач, не погодившись з правомірністю постанови про накладення штрафу, звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Нормативно-правовим актом, який визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище, є Закон України «Про ринок електричної енергії» (тут і надалі у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин).

У силу пункту 72 частини першої статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії», регулятором є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Згідно з частиною першою статті 8 Закону України «Про ринок електричної енергії», господарська діяльність з виробництва, передачі, розподілу електричної енергії, постачання електричної енергії споживачу, трейдерська діяльність, здійснення функцій оператора ринку та гарантованого покупця провадиться на ринку електричної енергії за умови отримання відповідної ліцензії.

Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з виробництва, передачі, розподілу електричної енергії, постачання електричної енергії споживачу, трейдерської діяльності, здійснення функцій оператора ринку та гарантованого покупця затверджуються Регулятором (частина друга статті 8 Закону України «Про ринок електричної енергії»).

Пунктом 11 частини четвертої статті 6 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що регулятор має право проводити перевірки учасників ринку електричної енергії (крім споживачів) відповідно до цього Закону.

Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначений Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг».

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України. Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, в особливому порядку призначення членів Регулятора та припинення ними повноважень, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом, встановленні умов оплати праці членів та працівників Регулятора. Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Згідно з пунктом 6 частини четвертої статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», під час здійснення державного контролю Регулятор має право накладати штрафні санкції та вживати заходів, передбачених законом.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії (частина друга статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»).

Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про ринок природного газу», «Про теплопостачання» (частина четверта статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»).

Так, у силу частини першої статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема, є порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності.

Порядок контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.06.2018 №428 (надалі - Порядок №428 у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 7.1 Порядку №428 передбачено, що за результатами проведених планових та позапланових перевірок складається акт перевірки за формою, наведеною в додатку 21 до цього Порядку.

Приписами пункту 7.4 Порядку №428 визначено, що у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг НКРЕКП у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій НКРЕКП має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

Письмові пояснення та обґрунтування є невід'ємною частиною акта перевірки.

Строк внесення на засідання НКРЕКП та/або строк розгляду акта перевірки може бути продовжений за обґрунтованим клопотанням ліцензіата з метою дотримання принципів справедливості, об'єктивності та неупередженості під час прийняття рішення за результатами перевірки.

За результатами розгляду приймається рішення про застосування до ліцензіата санкцій, заходів державного регулювання, передбачених законами України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», «Про ринок природного газу» та «Про теплопостачання».

У той же час, згідно з підпунктами 7.1 та 7.2 Регламенту Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 06.12.2016 №2133, у призначений час головуючий на засіданні, за наявності кворуму, відкриває засідання НКРЕКП та ставить питання щодо зауважень та пропозицій до порядку денного. Питання розглядаються, як правило, у тій послідовності, у якій їх включено до порядку денного засідання, якщо інші пропозиції від учасників засідання не надійшли.

У разі надання інших пропозицій від учасників засідання питання порядку денного можуть розглядатися в іншій послідовності, ніж передбачено.

Реєстрація учасників засідання НКРЕКП здійснюється на офіційному веб-сайті НКРЕКП у розділі «РЕЄСТРАЦІЯ ОНЛАЙН» напередодні та завершується за 20 хвилин до початку засідання.

До початку засідання НКРЕКП його учасники повинні підтвердити свою присутність у секретаря засідання і надати документи, що підтверджують їх повноваження щодо виступу на засіданні і представництва інтересів.

Щодо посилань представника позивача на те, що перевірку призначено і проведено з численними порушенням, суд зазначає про таке.

Згідно зі статтею 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Так, 06.08.2020 Верховним Судом було прийнято постанову у справі №826/8674/16 (за позовом Приватного акціонерного товариства «Білоцерківська теплоелектроцентраль» до НКРЕКП, про визнання протиправним та скасування наказа НКРЕКП від 18.04.2016 №69 «Про проведення позапланової перевірки ПрАТ «Білоцерківська ТЕЦ»), у якій Верховний Суд дійшов наступних висновків:

«19. Суд вважає за необхідне застосувати правову позицію, висловлену Верховним Судом у постанові судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду від 21.02.2020 у справі №826/17123/18, стосовно оскарження наказу як акта індивідуальної дії.

20. У разі якщо контролюючим органом було вчинено дії направлені на проведення перевірки на підставі наказу про її проведення і за наслідками таких дії прийнято рішення, то цей наказ як акт індивідуальної дії реалізовано його застосуванням, а тому його оскарження після проведення перевірки не є належним способом захисту права, оскільки наступне скасування наказу не може призвести до відновлення порушеного права. Належним способом захисту порушеного права у такому випадку є саме оскарження рішення, прийнятого за результатами перевірки».

Оскільки предметом спору у даній справі є Постанова №2168, суд вважає необґрунтованим посилання позивача на Постанову №1617 у якості обґрунтування нібито протиправності результатів позапланової перевірки.

Крім того, твердження ПАТ «Запоріжжяобленерго» про відсутність будь-якої інформації відносно підстав перевірки, є хибним, оскільки в обґрунтуванні до проекту Постанови №1617 зазначено, що що підставою для проведення позапланової виїзної перевірки ПАТ «Запоріжжяобленерго» були численні звернення громадян, які містили ознаки порушення ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» вимог пункту 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії», пункту 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії №932, пункту 2.2 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії №504, підпункту 26 пункту 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії №1470, підпункту 1.7.1 пункту 1.7 та підпункту 2.1.3 пункту 2.1 Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, затверджених постановою НКРЕ від 17.01.2018 №32 (далі - Правила), пункту 4.2 Договору про приєднання до електричних мереж (типова форма), що є додатком 1 до Правил, пункту 4.2.4 глави 4.2 та пунктів 4.5.5 та 4.5.6 глави 4.5 розділу IV Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2019 №310 (далі - Кодекс),, пункту 4.2 Договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу (типова форма), що є додатком 1 до Кодексу, пункту 2.1.12 глави 2.1 глави 2.1 розділу II, глави 8.4 розділу IV та підпункту 4 пункту 9.6.1 глави 9.6 розділу IX Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312 (далі - ПРРЕЕ), пункту 6 розділу II Порядку продажу, обліку та розрахунків за вироблену електричну енергію з альтернативних джерел енергії об'єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, затвердженого постановою НКРЕ від 27.02.2014 №170.

Також суд зазначає, що абзацом четвертим підпункту 5 частини сьомої статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон про НКРЕКП) передбачено, що разі виявлення під час проведення позапланової виїзної перевірки однорідних порушень або таких, що прямо випливають із питань, необхідність перевірки яких стала підставою для проведення позапланової перевірки, Регулятор має право перевіряти такі порушення із подальшим застосуванням до суб'єкта господарювання відповідальності, передбаченої законодавством.

Таким чином, Регулятор має право виявляти під час проведення позапланової виїзної перевірки однорідних порушень або таких, що прямо випливають із питань, необхідність перевірки яких стала підставою для проведення позапланової виїзної перевірки ПАТ «Запоріжжяобленерго».

Відповідно до пункту 2.3 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.06.2018 №428 (далі - Порядок контролю) для проведення перевірки оформляється посвідчення за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку, яке підписується Головою НКРЕКП або виконуючим обов'язки Голови НКРЕКП і засвідчується печаткою та долучається разом з актом перевірки після її закінчення до ліцензійної справи.

При цьому типовою формою посвідчення наведеною в додатку 1 до Порядку контролю передбачено, що оформлення посвідчення здійснюється із зазначенням відповідного виду господарської діяльності.

Отже, зважаючи на той факт, що в обґрунтуванні Департаменту ліцензійного контролю до проекту постанови НКРЕКП «Про проведення позапланової виїзної перевірки ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» передбачено проведення позапланового заходу державного контролю відповідно до питань, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, а саме дотримання ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО», зокрема Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 25.07.2017 №932 (які діяли на момент виникнення відповідних спірних правовідносин між Позивачем та особами, звернення яких стали підставою для здійснення позапланової виїзної перевірки ПАТ «Запоріжжяобленерго»), Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 27.12.2017 №1470 та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії затверджених постановою НКРЕКП від 13.04.2017 №504 - було оформлено 2 окремі посвідчення на проведення позапланової виїзної перевірки дотримання ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та ліцензійних умов з постачання електричної енергії.

Таким чином, на підставі двох посвідчень на проведення перевірки складені Акт №422 та Акт №423.

Відповідно до пункту 4.3 Порядку контролю строк проведення позапланової виїзної перевірки не може перевищувати 10 робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - трьох робочих днів.

У разі великих обсягів перевірки строк проведення позапланової виїзної перевірки за рішенням НКРЕКП може бути збільшений до 20 робочих днів, а для суб'єктів малого підприємництва - до п'яти робочих днів.

Таким чином, керуючись вимогами Порядку контролю, відповідно до постанови НКРЕКП від 07.10.2020 №1856 «Про збільшення строку проведення позапланової виїзної перевірки ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» строк проведення позапланового заходу державного контролю збільшено до 27.10.2020 (включно).

Суд звертає увагу на те, що подані позивачем Пояснення та обґрунтування (заперечення) ПАТ «Запоріжжяобленерго» до Актів позапланової виїзної перевірки дотримання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії від 27.10.2020 №422, №423 опрацьовані та були розміщенні на офіційному веб-сайті НКРЕКП.

Крім того, в обґрунтуванні до проекту Постанови №2168, який розміщено на офіційному веб-сайті НКРЕКП чітко визначено, що «Ліцензіат листом від 03.11.2020 №001-33/16864 надав до НКРЕКП письмові заперечення та пояснення до Акту позапланової виїзної перевірки від 27.10.2020 №422 та Акту позапланової виїзної перевірки від 27.10.2020 №423, який розміщено на офіційному вебсайті НКРЕКП в мережі Інтернет».

Таким чином, НКРЕКП у повній мірі були опрацьовані письмові заперечення та пояснення позивача при прийнятті оскаржуваної постанови.

Разом з тим, врахування або не врахування пояснень викладених у запереченнях Позивача, відноситься до внутрішньої компетенції державного органу.

Тож, з огляду на вищезазначене, хибними та безпідставними є твердження ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» щодо нібито призначення перевірки і проведення останньої з численними порушеннями.

Що стосується твердження позивача про те, що його притягнуто до відповідальності за недотримання вимог актів НКРЕКП, щодо яких не здійснено державної реєстрації і які не мають характеру обов'язковості нормативно-правових актів, а також ліцензійних умов, які втратили чинність, суд звертає увагу на те, що у позовній заяві не зазначено, які саме акти НКРЕКП не мають характеру обов'язковості нормативно-правового акту.

Крім того, позивач хибно та всупереч положенням КАС України посилається на начебто невідповідність положення частини шостої статті 13 Закону про НКРЕКП до Конституції України.

Так, статтею 147 Конституції України передбачено, що Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність Конституції України законів України та у передбачених цією Конституцією випадках інших актів, здійснює офіційне тлумачення Конституції України, а також інші повноваження відповідно до цієї Конституції.

Діяльність Конституційного Суду України ґрунтується на принципах верховенства права, незалежності, колегіальності, гласності, обґрунтованості та обов'язковості ухвалених ним рішень і висновків.

Відповідно до статті 150 Конституції України, зо повноважень Конституційного Суду України належить:

1) вирішення питань про відповідність Конституції України (конституційність):

законів та інших правових актів Верховної Ради України;

актів Президента України;

актів Кабінету Міністрів України;

правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим;

2) офіційне тлумачення Конституції України;

3) здійснення інших повноважень, передбачених Конституцією України.

Питання, передбачені пунктами 1, 2 частини першої цієї статті, розглядаються за конституційними поданнями: Президента України; щонайменше сорока п'яти народних депутатів України; Верховного Суду; Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини; Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

Разом з тим, статтею 152 Конституції України передбачено, що закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.

Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Матеріальна чи моральна шкода, завдана фізичним або юридичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодовується державою у встановленому законом порядку.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про Конституційний суд України» Конституційний Суд України (далі - Конституційний Суд) є органом конституційної юрисдикції, який забезпечує верховенство Конституції України, вирішує питання про відповідність Конституції України законів України та у передбачених Конституцією України випадках інших актів, здійснює офіційне тлумачення Конституції України, а також інші повноваження відповідно до Конституції України.

Отже, повноваження перевіряти відповідність законів України та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим положенням Конституції України, а також надання офіційного тлумачення Конституції України, відповідно до положень самої Конституції України та Закону України «Про Конституційний Суд України» надано ВИКЛЮЧНО Конституційному Суду України.

Водночас, жодних доказів того, що частина шоста статті 13 Закону про НКРЕКП не відповідає Конституції України надано не було, зокрема, на момент розгляду справи питання щодо відповідності частини шостої статті 13 Закону про НКРЕКП Конституції України Конституційним Судом України не розглядається.

Крім того, ухвалами Конституційного Суду України від 27.12.2011 №66-у/2011, від 27.03.2013 №10-у/2013, від 08.07.2015 №29-у/2015 встановлено, що наведення лише змісту положень законів та цитування деяких приписів Конституції України без наведення аргументів щодо невідповідності Основному Закону України положень закону не є правовим обґрунтуванням їх неконституційності у розумінні пункту 4 частини другої статті 39, частини першої статті 71 Закону України «Про Конституційний Суд України» (ухвали Конституційного Суду України від 27.12.2011 №66-у/2011, від 27.03.2013 №10-у/2013, від 08.07.2015 №29-у/2015).

Враховуючи зазначене вище, доводи Заявника можуть бути розглянуті лише Конституційним Судом в конституційному провадженні щодо надання оцінки відповідності Конституції України частини шостої статті 13 Закону про НКРЕКП.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, Актами №422 та №423 встановлено та зафіксовано недотримання ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії №932, Ліцензійних умов з постачання електричної енергії та Ліцензійні умови з розподілу електричної енергії №1470, а саме:

- пункту 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії», яким встановлено, що у разі відокремлення оператор систем розподілу є правонаступником в частині прав та обов'язків, зокрема пов'язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та із провадженням діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією;

- пункт 2.2 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії у частині здійснення ліцензованої діяльності відповідно до законів України «Про електроенергетику», «Про ринок електричної енергії», «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють діяльність в електроенергетиці, зокрема:

- пункт 6 розділу II Порядку продажу, обліку та розрахунків за вироблену електричну енергію з альтернативних джерел енергії об'єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 27.02.2014 №170, у частині надання під час улаштування вузла обліку (засобу обліку) представниками електропостачальника у двох примірниках для ознайомлення та підписання побутовому споживачу підготовленого та підписаного відповідальною особою електропостачальника договору купівлі-продажу,

- підпункт 4 пункту 9.6.1 глави 9.6 розділу IX Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312 (далі - Правила роздрібного ринку електричної енергії), щодо обов'язку електропостачальника у рахунках за електричну енергію та на власному вебсайті в особистому кабінеті споживача зазначати інформацію про розмір наданої житлової субсидії та/або пільги (у разі наявності);

- пункт 2.2 глави 2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії №932 щодо обов'язку ліцензіата здійснювати господарську діяльність з розподілу електричної енергії відповідно до законів України «Про електроенергетику», «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про ринок електричної енергії» та інших нормативно- правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, зокрема:

Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 17.01.2013 №32 (далі - Правила), а саме:

- підпункту 2.1.2 пункту 2.1 Правил (у редакції, що діяла з 12.05.2017), яким встановлено, що електропередавальна організація протягом п'яти робочих днів від дня подання заяви надає замовнику підписаний договір про приєднання, невід'ємною частиною якого є технічні умови стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок,

- підпункту 2.1.3 пункту 2.1 Правил (у редакції, що діяла до 12.05.2017), яким, зокрема, встановлено, що інший строк виконання послуги з приєднання погоджується із замовником у договорі про приєднання з посиланням на вимоги нормативних документів, що визначають строки проектування та будівництва. Про збільшення строку надання послуги зі стандартного приєднання електропередавальна організація повідомляє замовнику в день переривання, встановленого абзацом третім цього підпункту, строку із зазначенням кількості робочих днів продовження строку та переліку організацій, до яких звернулась електропередавальна організація щодо питання землевідведення з посиланням на офіційне листування,

- підпункту 2.1.3 пункту 2.1 Правил (у редакції, що діяла з 12.05.2017), яким, зокрема, встановлено, що встановлені строки надання послуг зі стандартних приєднань можуть бути змінені за згодою сторін договору про приєднання у разі впливу істотних факторів на тривалість будівельно-монтажних робіт або з інших причин, погоджених сторонами договору про приєднання. У разі необхідності збільшення строку надання послуги зі стандартного приєднання через затримку здійснення заходів щодо відведення земельних ділянок для розміщення відповідних об'єктів електроенергетики (затримка в погодженні власника (власників) або користувача (користувачів) земельної ділянки (земельних ділянок)) електропередавальна організація не пізніше ніж за 10 робочих днів до закінчення строку надання послуги з приєднання письмово та відповідно до вимог розділу IV цих Правил повідомляє замовника про збільшення терміну проектування на 30 календарних днів (з наданням документального підтвердження причин виникнення затримки),

- підпункту 2.1.4 пункту 2.1 Правил (у редакції, що діяла до 12.05.2017), яким встановлено, що електропередавальна організація надає замовнику підписаний договір про користування електричною енергією або договір про постачання електричної енергії не пізніше 5 днів після введення в експлуатацію електроустановок зовнішнього електрозабезпечення,

- підпункту 2.1.4 пункту 2.1 Правил (у редакції, що діяла з 12.05.2017), яким встановлено, що енергопостачальник надає замовнику підписаний договір про постачання електричної енергії або договір про користування електричною енергією не пізніше 5 робочих днів після введення в експлуатацію об'єкта замовника та електроустановок зовнішнього електрозабезпечення від точки приєднання до об'єкта замовника, підписання між електропередавальною організацією та замовником двох примірників акта про надання/отримання послуги з приєднання електроустановок до електричних мереж та виконання всіх зобов'язань за договором про приєднання,

- пункту 4.2 Договору про приєднання до електричних мереж (типова форма), що є додатком 1 до Правил (у редакції, що діяла з 12.05.2017), щодо обов'язку виконавця послуг надати замовнику рахунок на сплату плати за приєднання не пізніше 3 (трьох) робочих днів від дати укладення цього Договору;

Кодексу, а саме:

- пункту 4.1.2 глави 4.1 розділу IV Кодексу, яким встановлено, що ОСР не має права відмовити у приєднанні електроустановок замовника до системи розподілу за умови дотримання замовником вимог цього розділу, абзац другий пункту 4.1.2 глави 4.1 розділу IV Кодексу (у редакції, що діяла до 07.12.2019), відповідно до якого послуга з приєднання надається на підставі договору про приєднання, що укладається за типовою формою,

- пункту 4.2.3 глави 4.2 розділу IV Кодексу (у редакції, що діяла з 07.12.2019), яким встановлено, що підготовка ОСР проекту зовнішнього електрозабезпечення, виконання ОСР будівельних робіт в електричних мережах від точки забезпечення потужності до точки приєднання електроустановок замовника проводиться після отримання від замовника оплати вартості приєднання,

- пункту 4.2.4 глави 4.2 розділу IV Кодексу (у редакції, що діяла до 07.12.2019), яким встановлено, що інший строк виконання послуги зі стандартного приєднання погоджується із Замовником у договорі про приєднання з посиланням на вимоги нормативних документів, що визначають строки проектування та будівництва, або з інших причин, погоджених сторонами договору про приєднання. У разі необхідності збільшення строку надання послуги зі стандартного приєднання через затримку здійснення заходів щодо відведення земельних ділянок для розміщення відповідних об'єктів електроенергетики (затримка в погодженні власника (власників) або Користувача (Користувачів) земельної ділянки (земельних ділянок)) ОСР не пізніше ніж за 10 календарних днів до закінчення строку надання послуги з приєднання письмово (або у спосіб, узгоджений із Замовником) повідомляє Замовника про збільшення строку проектування на не більше ніж 30 календарних днів (з наданням документального підтвердження причин виникнення затримки),

- пункту 4.5.5 глави 4.5 розділу IV Кодексу (у редакції, що діяла з 07.12.2019), яким встановлено, що технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проектом договору про стандартне приєднання надаються замовнику ОСР протягом 10 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня, від дати реєстрації заяви про приєднання,

- пункту 4.2 Договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу (типова форма), що є додатком 1 до Кодексу (у редакції, що діяла з 07.12.2019), згідно з якими виконавець послуг зобов'язаний надати замовнику рахунок на сплату плати за приєднання не пізніше 3 (трьох) робочих днів з моменту укладення Договору у встановленому законодавством порядку;

- підпункту 26 пункту 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії №1470 щодо обов'язку ліцензіата розраховувати плату за приєднання до електричних мереж оператора системи розподілу на підставі методики (порядку) формування плати за приєднання до системи передачі та системи розподілу, затвердженої НКРЕКП та надавати послуги з приєднання електроустановки замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії» за умови дотримання замовником вимог Кодексу, а саме:

- пункту 4.1.2 глави 4.1 розділу IV Кодексу, яким встановлено, що ОСР не має права відмовити у приєднанні електроустановок замовника до системи розподілу за умови дотримання Замовником вимог цього розділу, пункту 4.5.5 глави 4.5 розділу IV Кодексу (у редакції, що діяла з 07.12.2019), яким встановлено, що технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проектом договору про стандартне приєднання надаються замовнику ОСР протягом 10 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня від дати реєстрації заяви про приєднання (у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією),

- пункту 4.5.6 глави 4.5 розділу IV Кодексу, якими встановлено, що технічні умови на нестандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проектом договору про нестандартне приєднання надаються замовнику не пізніше 10 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня, від дати реєстрації заяви про приєднання, та 20 робочих днів у разі необхідності погодження технічних умов з ОСП,

- пункту 4.2 Договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу (типова форма), який є додатком 1 до Кодексу (у редакції, що діяла 07.12.2019), згідно з яким виконавець послуг зобов'язаний надати замовнику рахунок на сплату плати за приєднання не пізніше 3 (трьох) робочих днів з моменту укладення Договору у встановленому законодавством порядку;

Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме:

- пункту 2.1.12 глави 2.1 розділу II (у редакції, що діяла до 27.06.2020) у частині того, що невід'ємними частинами договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є, зокрема інші додатки, оформлені сторонами за взаємною згодою,

- пункту 8.2.5 глави 8.2 розділу VIII (у редакції, що діяла з 27.07.2019), яким встановлено, що у разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення, у ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою, пункту 8.4.6 глави 8.4 розділу VIII, яким встановлено, що в разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави, положення цієї глави застосовуються за умови виявлення місця підключення до відповідних мереж, про що зазначається в акті про порушення та позначається на схемі (крім випадків, передбачених цим пунктом);

- підпункту 14 пункту 2.3 Порядку забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживачам за їх недотримання, який затверджено постановою НКРЕКП від 1.06.2018 №375 (далі - Порядок забезпечення стандартів якості електропостачання), яким встановлено, що до гарантованих стандартів якості надання послуг ОСР належить розгляд звернень/скарг/претензій споживачів з дня отримання звернення/скарги/претензії споживача у строк 30 днів; у строк 45 днів, якщо під час розгляду звернення необхідно здійснити технічну перевірку або провести експертизу засобу обліку електричної енергії.

В свою чергу, позаплановою виїзною перевіркою ПАТ «Запоріжжяобленерго» були встановленні порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії №932, Ліцензійних умов з постачання електричної енергії та підпункту 26 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії №1470.

Суд звертає увагу на те, що на момент прийняття Постанови №2168 Ліцензійні умови з розподілу електричної енергії №932 та Ліцензійні умови з постачання електричної енергії - втратили чинність

З огляду на вище зазначене на ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» накладено штраф виключно за порушення підпункту 26 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії №1470 щодо обов'язку ліцензіата розраховувати плату за приєднання до електричних мереж оператора системи розподілу на підставі методики (порядку) формування плати за приєднання до системи передачі та системи розподілу, затвердженої НКРЕКП, та надавати послуги з приєднання електроустановки замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії» за умови дотримання замовником вимог Кодексу, а саме:

- пункту 4.1.2 глави 4.1 розділу IV Кодексу, яким встановлено, що ОСР не має права відмовити у приєднанні електроустановок замовника до системи розподілу за умови дотримання замовником вимог цього розділу,

- пункту 4.5.5 глави 4.5 розділу IV Кодексу (у редакції, що діяла з 07.12.2019), яким встановлено, що технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проектом договору про стандартне приєднання надаються замовнику ОСР протягом 10 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня від дати реєстрації заяви про приєднання (у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією),

- пункту 4.5.6 глави 4.5 розділу IV Кодексу, якими встановлено, що технічні умови на нестандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проектом договору про нестандартне приєднання надаються замовнику не пізніше 10 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня, від дати реєстрації заяви про приєднання, та 20 робочих днів у разі необхідності погодження технічних умом з ОСП,

- пункту 4.2 Договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу (типова форма), який є додатком 1 до Кодексу (у редакції, що діяла з 07.12.2019), згідно з яким виконавець послуг зобов'язаний надати замовнику рахунок на сплату плати за приєднання не пізніше 3 (трьох) робочих днів з моменту укладення Договору у встановленому законодавством порядку;

Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме:

- пункту 8.2.5 глави 8.2 розділу VIII (у редакції, що діяла з 27.07.2019), яким встановлено, що у разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення, у ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою,

- пункту 8.4.6 глави 8.4 розділу VIII, яким встановлено, що в разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави, положення цієї глави застосовуються за умови виявлення місця підключення до відповідних мереж, про що зазначається в акті про порушення та позначається на схемі (крім випадків, передбачених цим пунктом);

- підпункту 14 пункту 2.3 Порядку забезпечення стандартів якості електропостачання, яким встановлено, що до гарантованих стандартів якості надання послуг ОСР належить розгляд звернень/скарг/претензій споживачів з дня отримання звернення/скарги/претензії споживача у строк ЗО днів; у строк 45 днів, якщо під час розгляду звернення необхідно здійснити технічну перевірку або провести експертизу засобу обліку електричної енергії.

Щодо порушення ПАТ «Запоріжжяобленерго» пункту 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» та 14 пункту 2.3 глави 2 Порядку забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживачам за їх недотримання, який затверджено постановою НКРЕКП від 12.06.2018 №375, суд зазначає наступне.

Згідно з пунктом 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії», оператори систем розподілу (ОСР) у разі відокремлення є правонаступниками в частині прав та обов'язків, зокрема пов'язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та із провадженням діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією.

Відповідно підпункту 14 пункту 2.3 глави 2 Порядку забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживачам за їх недотримання, який затверджено постановою НКРЕКП від 12.06.2018 №375, до гарантованих стандартів якості надання послуг ОСР належать: розгляд звернень/скарг/претензій споживачів з дня отримання звернення/скарги/претензії споживача: у строк 30 днів; у строк 45 днів, якщо під час розгляду звернення необхідно здійснити технічну перевірку або провести експертизу засобу обліку електричної енергії.

Актом №422 встановлено та зафіксовано, що ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» не надало TOB «Українська промислово-будівельна компанія» відповідь на звернення, яке надійшло до Ліцензіата 22.01.2020 та не повернуло переплату за спожиту електричну енергію у сумі у розмірі 129108,89 грн.

При цьому погашення заборгованості відбулось після прийняття рішення Господарським судом Запорізької області було від 15.07.2019 по справі №908/1068/19, щодо задоволення у повному обсязі позову TOB «УПБК» до ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО».

Крім того Актом №422 встановлено та зафіксовано, що ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» не надало ФОП ОСОБА_1 відповідь на звернення, яке надійшло до Ліцензіата 27.08.2019 вх.№21365/007-067 та не повернуло переплату за спожиту електричну енергію у розмірі 16 761,38 грн. Зазначена сума була повернута лише 02.10.2019 відповідно до платіжного доручення від №31656.

Таким чином, вище наведене свідчить про порушення ПАТ «Запоріжжяобленерго» пункту 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» та 14 пункту 2.3 глави 2 Порядку забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживачам за їх недотримання, який затверджено Постановою НКРЕКП від 12.06.2018 №375.

Щодо порушення ПАТ «Запоріжжяобленерго» пунктів 2.2 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії та Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії №932, суд зазначає.

Зважаючи на той факт, що відповідно до посвідчень на проведення позапланової виїзної перевірки від 09.09.2020 №438 та №439 перевіряємий період становить з 27.11.2015 по 28.09.2020, в Актах №422 та №423 було встановлено та зафіксовно порушення ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» вимог нормативно-правових актів, що були чинні момент здійснення порушення.

Так, що на момент прийняття Постанови №2168 Ліцензійні умови з розподілу електричної енергії №932 та Ліцензійні умови з постачання електричної енергії втратили, тож чинність санкції до ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» за виявлені порушення вищезазначених нормативно-правових актів не застосовувались.

Суд наголошує щодо наявності у позивача обов'язку із надання послуг з приєднання, з огляду на наступне.

Відповідно до статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії» оператор системи передачі та оператори систем розподілу не мають права відмовити в приєднанні електроустановок замовника до системи передачі або системи розподілу за умови дотримання замовником кодексу системи передачі та кодексу систем розподілу (пункт 1 статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії»).

Послуга з приєднання електроустановок замовника до системи передачі та системи розподілу є платною послугою та надається оператором системи передачі або оператором системи розподілу відповідно до договору про приєднання (пункт 3 статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії»).

Крім того підпунктом 3 пункту 1 статті 46 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що оператор системи розподілу надає послуги з приєднання до системи розподілу відповідно до кодексу систем розподілу.

Таким чином Законом України «Про ринок електричної енергії» встановлено обов'язок оператора системи розподілу надання послуги з приєднання до системи розподілу.

Щодо встановлених Регулятором позаплановою перевіркою порушень ПАТ «Запоріжжяобленерго» за зверненням ФОП ОСОБА_2 , слід зазначити про таке.

До НКРЕКП надійшло звернення ФОП ОСОБА_2 від 28.02.2020 (вх. НКРЕКП від 28.02.2020 №ЗВГ-3934/20) щодо помилкового розрахунку при визначенні вартості плати за приєднання електроустановок замовника, яке було розглянуто Регулятором та листом НКРЕКП від 09.04.2020 №5109/17/9-20 ФОП ОСОБА_2 надано відповідь.

За результатами опрацювання наданих комісії з перевірки матеріалів встановлено, що ФОП ОСОБА_2 22.01.2020 звернувся до ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» із заявою про приєднання до електричних мереж.

Між ФОП ОСОБА_2 та ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» взаємовідносини щодо приєднання магазин-кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 » замовника до електричних мереж за адресою: АДРЕСА_1 врегульовані Договором від 27.04.2020 (дата підписання з боку ФОП ОСОБА_2 після виправлення ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» арифметичної помилки в частині розрахунку вартості плати за приєднання електроустановок) №2010- 0160 (далі - Договір №2010-0160), невід'ємними додатками до якого є відповідні Технічні умови стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок від 05.02.2020 №2010-0160 (додаток №1) та Графік виконання робіт з проектування та будівництва (додаток №2). Величина існуючої дозволеної приєднаної потужності становить 25 кВт, в т.ч існуюча 10,0 кВт (І ступінь потужності).

Відповідно до пункту 3.1. розділу 3 Методики (порядку) формування плати за приєднання до системи передачі та системи розподілу, затвердженої постановою НКРЕКП від 18.12.2018 №1965 плата за стандартне приєднання П ст, тис. грн, розраховується за формулою (наведена у цьому пункті).

Згідно Додатку 1 до постанови НКРЕКП від 22.11.2019 №2460 ставка плати за стандартне приєднання електроустановок до електричних мереж І ступеня (до 16 кВт включно) на 2020 рік для міської та сільської місцевостей III категорії надійності електропостачання (приєднання електроустановок замовника до діючих мереж оператора системи розподілу на відстань, що не перевищує 300 метрів по прямій лінії від місця забезпечення потужності до місця приєднання) для ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» зі ступенем напруги в точці приєднання 0,4 кВт складає 0,994 тис. грн. за 1 кВт без ПДВ.

При підготовці проекту Договору №2010-0160 фахівцем ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» було допущено арифметичну помилку в частині розрахунку вартості плати за приєднання електроустановок замовника. Помилка була обумовлена тим, що при визначенні величини потужності, замовленої до приєднання (у точці приєднання), було враховано існуючу величину потужності у точці приєднання об'єкта замовника зазначену у Додатку №1 до Договору №2010-0160 25 кВт. Тобто, розрахунок вартості плати за приєднання було виконано наступним чином: 25 кВт х 994,00 грн = 24 850,00 грн (без ПДВ) + 4 970,00 грн ПДВ = 29 820,00 грн. Рахунок вартості послуги з приєднання на суму 29 820,00 грн. ФОП ОСОБА_2 не сплачувався.

Після розгляду НКРЕКП звернення ФОП ОСОБА_2 від 28.02.2020, на підставі листа Регулятора від 09.04.2020 №5109/17/9-20, ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» здійснено розрахунок вартості плати за приєднання з урахуванням потужності 15 кВт, тобто 15 кВт х 994,00 грн = 14 910,00 грн (без ПДВ) + 2 982,00 грн ПДВ = 17 892,00 грн.

В подальшому між ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» та ФОП ОСОБА_2 було укладений відкоригований Договір №2010-0160, який підписано ФОП ОСОБА_2 27.04.2020.

15.10.2020 ФОП ОСОБА_2 звернувся до ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» із заявою щодо подовження строку надання послуг по Договору №2010-0160 до 31.07.2021 у зв'язку із важким фінансовим становищем. ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» було підготовлено Додаткову угоду про подовження строку дії Договору №2010-0160 до 31.07.2021.

Відповідно до підпункту 26 пункту 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії №1470 ліцензіат зобов'язано розраховувати плату за приєднання до електричних мереж оператора системи розподілу на підставі методики (порядку) формування плати за приєднання до системи передачі та системи розподілу, затвердженої НКРЕКП.

Вищенаведене свідчить недотримання Ліцензіатом вимоги підпункту 26 пункту 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії №1470 в частині обов'язку ліцеазіата розраховувати плату за приєднання до електричних мереж оператора системи розподілу на підставі методики (порядку) формування плати за приєднання до системи передачі та системи розподілу, затвердженої НКРЕКП.

Що стосується встановлених Регулятором позаплановою перевіркою порушень ПАТ «Запоріжжяобленерго» за зверненням Товариства з обмеженою відповідальністю «САНЛАЙТ ВЕСЕЛЕ» (далі - TOB «САНЛАЙТ ВЕСЕЛЕ»), суд звертає увагу на таке.

Відповідно до підпункту 26 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії №1470 передбачено обов'язок ліцензіата надавати послуги з приєднання електроустановки замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії» за умови дотримання замовником вимог кодексу систем розподілу, зокрема пункту 4.5.6 глави 4.5 Кодексу розділу IV Кодексу, якими визначено, що технічні умови на нестандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проектом договору про нестандартне приєднання надаються замовнику не пізніше 10 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня від дати реєстрації заяви про приєднання, та 20 робочих днів у разі необхідності погодження технічних умом з ОСП.

До НКРЕКП надійшло звернення TOB «САНЛАЙТ-ВЕСЕЛЕ» від 26.12.2018 (вх. НКРЕКП від 09.01.2019 №410/1-19) (копія додається), щодо недотримання терміну видачі проекту договору про приєднання, невід'ємним додатком до якого є відповідні технічні умови, НКРЕКП листом від 27.03.2019 №3369/17.1.3/7-19 TOB «САНЛАЙТ-ВЕСЕЛЕ» надано відповідь.

Актом №422 встановлено та зафіксовано, що TOB «САНЛАЙТ-ВЕСЕЛЕ» звернулось до ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» із заявою (дата реєстрації 07.08.2018) про нестандартне приєднання електроустановок сонячної електростанції потужністю 4,94 МВт по напрузі 35 kB III категорії надійності електропостачання та надало до ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» усі необхідні документи, передбачені вимогами пункту 4.4.2 Кодексу глави 4.4 розділу IV Кодексу.

Згідно вимог пункту 4.4.4 Кодексу глави 4.4 розділу IV Кодексу, у разі відсутності повного комплекту документів або неналежного оформлення документів, що додаються до заяви, поданих особисто Замовником, ОСР приймає належним чином оформлені документи, надає Замовнику зауваження щодо повноти та належного оформлення документів та вносить відповідну інформацію до реєстру заяв. Процедура надання послуги з приєднання розпочинається після отримання ОСР всіх документів, вичерпний перелік яких передбачений пунктом 4.4.2 цієї глави. При отриманні неповного комплекту документів або неналежно оформлених документів, направлених поштовим відправленням (або в електронному вигляді), ОСР приймає всі отримані документи, вносить відповідну інформацію до реєстру заяв та протягом 2 робочих днів від дня отримання заяви інформує Замовника у спосіб, указаний ним у заяві, про зауваження щодо повноти та належного оформлення документів з обґрунтуванням причин наведених зауважень.

У той же час, заява на нестандартне приєднання електроустановок сонячної електростанції потужністю 4,94 МВт по напрузі 35 kB III категорії надійності електропостачання (дата реєстрації 07.08.2018) ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» так і не була розглянута до вирішення питання щодо сплати компенсації за понесені витрати по Договору від 07.05.2018 №1810-1476, який за ініціативою замовника не укладався. ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» не надавало Замовнику зауваження щодо повноти та належного оформлення документів та не вносило відповідну інформацію до реєстру заяв.

Також, ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО», не надавало на адресу TOB «САНЛАЙТ-ВЕСЕЛЕ» повідомлення щодо не розгляду заяви про нестандартне приєднання електроустановок сонячної електростанції потужністю 4,94 МВт по напрузі 35 kB III категорії надійності електропостачання (дата реєстрації 07.08.2018).

Суд зазначає, що угода про компенсацію вартості фактично понесених витрат між TOB «САНЛАЙТ-ВЕСЕЛЕ» та ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» була підписана 09.08.2018 та передбачала компенсацію вартості фактично понесених витрат, пов'язаних з розробкою Технічних умов в рамках заходів з приєднання до електричних мереж у розмірі 3730, 22 грн.

TOB «САНЛАЙТ-ВЕСЕЛЕ» звернулось до ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» із заявою (дата реєстрації 14.01.2019) про нестандартне приєднання електроустановок сонячної електростанції потужністю 4,94 МВт по напрузі 35 kB III категорії надійності електропостачання.

ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» було підготовлено технічні умови від 29.01.2019 №1910-0080 та Договір №1910-0080 та відправлено на погодження до НЕК «Укренерго» та які не були погоджені ОСП у зв'язку з необхідністю збільшення пропускної здатності ПЛ 330 кВ (Дніпр-Донбас-Молочанська), про що було повідомлено ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» листом від 04.03.2019 №6235/006-37.

ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» листом від 11.03.2019 №006-37/3722 повідомило TOB «САНЛАЙТ-ВЕСЕЛЕ» щодо неузгодження з боку НЕК «Укренерго» технічних умов від 29.01.2019 №1910-0080 які є додатком до Договору №1910-0080.

Комісія з перевірки зазначає, що фактично проект технічних умов на нестандартне приєднання від 29.01.2019 №1910-0080, підписані ОСР, разом з проектом договору про не надало TOB «САНЛАЙТ- ВЕСЕЛЕ».

TOB «САНЛАЙТ-ВЕСЕЛЕ» звернулось до ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» із заявою (дата реєстрації 25.04.2019) про нестандартне приєднання електроустановок CEC потужністю 9 МВт по напрузі 35 kB III категорії надійності електропостачання.

Актом №422 встановлено, що технічні умови на нестандартне приєднання, підписані ОСР, які є невід'ємним додатком до договору про приєднання, разом з проектом договору були надані TOB «САНЛАЙТ-ВЕСЕЛЕ» тільки 03.07.2019, термін затримки надання замовнику технічних умов на нестандартне приєднання, склав 36 календарних днів.

Таким чином, ліцензіатом було порушено вимоги підпункту 26 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії №1470, а саме надавати послуги з приєднання електроустановки замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії» за умови дотримання замовником вимог кодексу систем розподілу, зокрема пункту 4.1.2. глави 4.1. розділу IV Кодексу, відповідно до якого ОСР не має права відмовити в приєднанні електроустановок Замовника до системи розподілу за умови дотримання Замовником вимог цього розділу та пункту 4.5.6 глави 4.5 Кодексу розділу IV Кодексу, якими визначено, що технічні умови на нестандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проектом договору про нестандартне приєднання надаються замовнику не пізніше 10 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня від дати реєстрації заяви про приєднання, та 20 робочих днів у разі необхідності погодження технічних умом з ОСП. Розраховувати плату за приєднання до електричних мереж оператора системи розподілу на підставі методики (порядку) формування плати за приєднання до системи передачі та системи розподілу, затвердженої НКРЕКП.

Стосовно встановлених Регулятором позаплановою перевіркою порушень ПАТ «Запоріжжяобленерго» за зверненням ОСОБА_3 , суд зазначає наступне.

Так, до НКРЕКП надійшло звернення ОСОБА_4 в інтересах ОСОБА_3 від 27.05.2020 (вх. НКРЕКП від 28.05.2020 №ЗВГ-6708/20), щодо недотримання терміну видачі проекту договору про приєднання, невід'ємним додатком до якого є відповідні технічні умови, та листом від 18.06.2020 №6817/17/9-20 ОСОБА_4 надано відповідь.

ОСОБА_3 звернувся до ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» із заявою (дата реєстрації 12.06.2019) про стандартне приєднання (житловий будинок з встановленням генеруючих установок та попереднім підключенням будівельних механізмів, АДРЕСА_2 ).

ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО», листом від 13.06.2019 №1765/1, повідомило Замовника, що територія в районі АДРЕСА_2 розподілена на земельні ділянки, що передані у власність фізичним особам для будівництва та обслуговування житлових будинків, а в межах зони забудови відсутні електричні мережі ПАТ «Запоріжжяобленерго». Отже, вказана територія має ознаки комплексної забудови.

Листом від 23.08.2019 ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» повідомило ОСОБА_5 (представник ОСОБА_6 ) про неможливість надання послуги з приєднання оскільки територія, на якій розміщується земельна ділянка ОСОБА_3 підлягає комплексній забудові.

У той же час, перевіркою встановлено, що відповідно до листа Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (далі - відділення АМКУ) №58- 02/02-487, територія земельної ділянки ОСОБА_6 не вважається територією, яка підлягає комплексній забудові, оскільки територія сформована в період з 1994 по 2010 рік земельними ділянками переданими у власність або користування, функціональне використання земельних ділянок, що формують територію, визначене та відповідає наявній затвердженій у 2009 та 2013 роках містобудівній документації міста Бердянська, частина цих земельних ділянок на сьогодення має сформовану забудову, що забезпечена інженерними межами, в тому числі електропостачанням: станом з 2010 року відсутня потреба у формуванні нових земельних ділянок на території. Відділення АМКУ у своєму листі опирається на думку виконавчого комітету Бердянської міської ради (далі - Виконком) - лист від 12.08.2019 №04- 3107/28, в якому було зазначено, що територія на якій знаходиться земельна ділянка ОСОБА_6 - не відноситься до території, що підлягає комплексній забудові. Також Виконком надав ОСОБА_6 відомості щодо території, яка на «Плані зонування території міста Бердянська» визначена зоною Ж-Ір, що обмежена вулицями Південна-Мазепи, Фестивальна-Промислова та сформована Земельними ділянками: садового товариства « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (земельна ділянка надана у дійсне користування CT «Міраж» рішенням Виконкому від 14.07.1997, ПЛ «Імпульс» за адресою: вуж. Промислова 3-а (ділянка забудована), КП «Облводоканал» за адресою: АДРЕСА_3 (ділянка забудована), для індивідуального житлового будівництва, наданими у власність та користування громадянам рішенням Бердянської міської ради. Разом з тим, відповідно до інформації про сусідів Замовника - найближчими приєднаними до мереж Товариства являються об'єкти по вуж. Вознесенська. 16 та АДРЕСА_4 - що знаходяться у 120 м та 190 м від Об'єкта Замовника, що свідчить про той факт, що на даний момент цей масив є електрифікованим і плани забудови наявні на сайті міської ради.

Згідно до положень пункту 4.1.2 глави 4.1 розділу IV Кодексу, ОСР не має права відмовити в приєднанні електроустановок Замовника до системи розподілу за умови дотримання Замовником вимог цього розділу.

ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» не надало комісії з перевірки підтвердження щодо недотримання Замовником розділу IV Кодексу, таким чином Ліцензіат безпідставно відмовив Замовнику в приєднанні електроустановок.

ОСОБА_3 вдруге звернувся до ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» із заявою від 27.05.2020 (дата реєстрації 28.05.2020) про стандартне приєднання (житловий будинок з встановленням генеруючих установок та попереднім підключенням будівельних механізмів, АДРЕСА_2 ), III категорія надійності електропостачання.

За результатами розгляду заяви ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» засобами поштового зв'язку, супровідним листом від 08.07.2020 №006-071/10458, Замовнику було направлено проект Договору про стандартне приєднання №2010-1036 для підписання.

Згідно пункту 7.2 Договору №2010-1036, моментом укладення договору є дата повернення Замовником підписаного екземпляра Договору Виконавцю послуг (ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО»).

Замовник повернув підписаний примірник Договору до ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» 17.07.2020, отже Договір було укладено 17.07.2020. Невід'ємним додатком до Договору №2010-1036 є відповідні Технічні умови стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок від 12.06.2020 №2010-1036 (величина замовленої до приєднання (у точці приєднання) потужності становить 31,0 кВт (II ступінь приєднання) - додаток 1.

Відповідно до положень пункту 4.5.5 глави 4.5 розділу IV Кодексу, технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проектом договору про стандартне приєднання надаються замовнику ОСР протягом 10 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня від дати реєстрації заяви про приєднання (у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією). Заява Замовника була зареєстрована 28.05.2020, таким чином термін надання технічних умов до 11.06.2020.

Таким чином, ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» було недотримано термін видачі проекту договору про приєднання, невід'ємним додатком до якого є відповідні технічні умови на 27 календарні дні.

Вище наведене свідчить про порушення Ліцензіатом вимоги підпункту 26 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії №1470, а саме надавати послуги з приєднання електроустановки замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії» за умови дотримання замовником вимог кодексу систем розподілу, а саме вимог пункту 4.1.2 глави 4.1 розділу IV Кодексу, яким визначено, що ОСР не має права відмовити в приєднанні електроустановок Замовника до системи розподілу за умови дотримання Замовником вимог цього розділу та вимог пункту 4.5.5 глави 4.5 Кодексу розділу IV Кодексу (у редакції, що діяла на момент звернення замовника до ОСР), якими визначено, що технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проектом договору про стандартне приєднання надаються замовнику ОСР протягом 10 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня від дати реєстрації заяви про приєднання (у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією).

Також судом встановлено, що до НКРЕКП надійшло звернення ОСОБА_7 в інтересах ОСОБА_8 від 22.11.2018, передане за належністю Запорізьким обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України (вх. НКРЕКП від 03.12.2018 №ЗВГ-7363/18), щодо недотримання терміну видачі проекту договору про приєднання, невід'ємним додатком до якого є відповідні технічні умови, листом від 11.01.2019 №695/17/9-19 ОСОБА_7 було надано відповідь.

ОСОБА_8 звернулася до ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» із заявою про стандартне приєднання до електричних мереж (зміна технічних параметрів - величина замовленої до приєднання (у точці приєднання) потужності становить 20,0 кВт (II ступінь приєднання), вищезазначена заява була зареєстрована 11.09.2018 вх№24317/006-37.

ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» листом від 13.09.2018 №006-37/14060 було повідомлено Замовника про необхідність обґрунтування величини заявленої потужності та надання розрахунку дозволеної потужності струмоприймачів, які планується приєднати до електричних мереж ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» у відповідності з вимогами розрахунку потужності згідно з ДБН В 2.5.-23- 2010 «Проектування електрообладнання об'єктів цивільного призначення» у зв'язку з інтенсивним розвитком курортної сфери у м. Бердянськ Запорізької області та великим навантаженням електричних мереж.

Суд звертає увагу, що зазначена вимога ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» до споживача ОСОБА_8 не встановлена вимогами пункту 4.4.2 глави 4.1 розділу IV Кодексу, при цьому надана ОСОБА_8 заява з додатками до неї відповідає вимогам пункту 4.4.2 глави 4.1 розділу IV Кодексу та містить усі необхідні документи, які додаються до заяви про приєднання (копія документа, який підтверджує право власності чи користування цим об'єктом; ситуаційний план та викопіювання з топографо-геодезичного плану в масштабі 1:2000 із зазначенням місця розташування об'єкта (об'єктів) Замовника; належним чином оформлена довіреність чи інший документ на право укладати та підписувати договір про приєднання; реєстраційний номер облікової картки платника податків).

ОСОБА_8 надала до ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» лист (зареєстровано 10.10.2018) з відповіддю на лист ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» від 13.09.2018 №006-37/14060 у якому обґрунтувала величину заявленої потужності та надало розрахунок дозволеної потужності струмоприймачів, які планується приєднати до електричних мереж ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО».

Відповідно до вимог пункту 4.5.5 Кодексу глави 4.5 розділу IV Кодексу, технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проектом договору про стандартне приєднання надаються Замовнику ОСР протягом 10 робочих днів від дня реєстрації заяви про приєднання.

Отже, ОСОБА_8 повинна була одержати договір про приєднання, невід'ємним додатком до якого є відповідні технічні умови до 25.09.2018.

За інформацією Ліцензіата, технічні умови від 19.10.2018 №1810-2326 та проект договору про приєднання до електричних мереж №1810-2326 були надані замовнику на підпис 29.10.2018.

Таким чином ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» було не дотримано термін видачі проекту договору про приєднання, невід'ємним додатком до якого є відповідні технічні умови на 34 календарні дні.

Таким чином вищенаведене вказує на порушення ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» вимог пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії №932, у частині здійснення ліцензованої діяльності відповідно до законів України «Про електроенергетику», «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про ринок електричної енергії» та інших нормативно- правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме вимог пункту 4.5.5 глави 4.5 Кодексу розділу IV Кодексу, якими визначено, що технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проектом договору про стандартне приєднання надаються замовнику ОСР протягом 10 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня від дати реєстрації заяви про приєднання (у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією).

Також, до НКРЕКП надійшло звернення ОСОБА_9 від 03.07.2018 (вх. НКРЕКП від 03.07.2018 №ЗВГ- 3666/18) (копія додається) щодо ненадання ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» рахунку на сплату плати за приєднання, яке було розглянуто НКРЕКП та листом від 03.09.2018 №7477/17/9-18 ОСОБА_9 надано відповідь.

Актом №422 встановлено та зафіксовано, що ОСОБА_9 11.04.2018 звернулася до ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» із заявою про приєднання до електричних мереж.

Між ОСОБА_9 та ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» взаємовідносини щодо приєднання житлового будинку замовника до електричних мереж за адресою: АДРЕСА_5 врегульовані Договором від 12.04.2018 №1853-0782 (далі - Договір №1853-0782).

Положеннями пункту 2.1 Правил визначено, що стандартне приєднання передбачає подання замовником до електропередавальної організації заяви про приєднання електроустановки певної потужності відповідно до додатка 2 до цих Правил, необхідних документів та оплату замовником електропередавальній організації вартості приєднання відповідно до умов договору про приєднання.

Електропередавальна організація безоплатно протягом п'яти робочих днів від дня подання зазначеної заяви надає замовнику підписаний договір про приєднання, з визначенням у ньому розміру плати за приєднання, невід'ємною частиною якого є технічні умови стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок відповідно до додатка 3 до цих Правил.

Згідно пункту 4.2 Договору №1853-0782, Виконавець послуг зобов'язаний надати Замовнику рахунок на сплату плати за приєднання не пізніше 3 (трьох) робочих днів від дати укладення цього Договору.

Перевіркою встановлено, що ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» було надано рахунок замовнику від 08.01.2019 на суму 5 250,00 грн з порушенням терміну зазначеного у Договорі №1853-0782 на 180 робочих днів.

Таким чином, ПАТ«ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» було порушено вимоги пункту 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії №932, у частині здійснення ліцензованої діяльності відповідно до законів України «Про електроенергетику», «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про ринок електричної енергії» та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, зокрема вимог пункту 4.2 Договору про приєднання до електричних мереж (типова форма), що є додатком 1 до ППЕЕМ.

07.07.2020 до НКРЕКП надійшло звернення ОСОБА_10 (вх. НКРЕКП від 15.07.2020 №ЗВГ-8258/20) (копія додається) щодо ненадання рахунку на сплату плати за приєднання, яке було розглянуто НКРЕКП та листом від 11.08.2020 №2711/17.1.1/8-20 ОСОБА_10 надано відповідь.

Актом №422 встановлено та зафіксовано, що ОСОБА_10 12.11.2019 звернулася до ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» із заявою про приєднання до електричних мереж.

Між ОСОБА_10 та ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» взаємовідносини щодо приєднання житлового будинку замовника до електричних мереж за адресою: АДРЕСА_6 врегульовані Договором від 26.11.2019 №1951-2262 (далі - Договір №1951-2262).

Перевіркою встановлено, що Договір №1951-2262, відповідає Типовій формі Договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу, що є Додатком 1 до Кодексу, який був чинний на момент надання заяви від ОСОБА_10 (редакція до 07.12.2019).

Послуга з приєднання надається на підставі договору про приєднання, що укладається за типовою формою, який є додатком до Кодексу.

Пунктом 4.2.3 глави 4.2 розділу IV Кодексу, визначено, що процедура надання послуги стандартного приєднання передбачає, серед іншого, оплату замовником вартості приєднання відповідно до умов договору про приєднання.

Відповідно до пункту 4.2.4 глави 4.2 розділу IV Кодексу, строк надання послуги зі стандартного приєднання для електроустановок Замовника першого ступеня потужності становить 20 календарних днів від дати оплати Замовником ОСР вартості приєднання відповідно до договору про приєднання.

Інший строк виконання зазначених заходів погоджується із Замовником у договорі про приєднання з посиланням на вимоги нормативних документів, що визначають строки проектування та будівництва, або з інших причин, погоджених сторонами договору про приєднання.

Відповідно до Графіка виконання робіт з проектування та будівництва (додаток 2), гранично допустимі норми тривалості виконання проектних та будівельних робіт з моменту оплати замовником вартості послуги з приєднання становлять 12,2 місяці.

Згідно пункту 4.2 Типової форми Договору, Виконавець послуг зобов'язаний надати Замовнику рахунок на сплату плати за приєднання не пізніше 3 робочих днів від дати укладення цього Договору у встановленому законодавством порядку. Замовник сплачує попередню оплату за приєднання на поточний рахунок Виконавця послуг у розмірі 100 відсотків плати, визначеної пунктом 4.1 цього розділу, упродовж 5 робочих днів від дати підписання цього Договору Сторонами (пункт 4.4). За домовленістю Сторін може бути встановлений інший порядок оплати шляхом конкретизації умов цього Договору (пункт 4.5).

Актом №422, що у Договорі №1951-2262, термін надання виконавцем послуг Замовнику рахунку на сплату плати за приєднання викладено у пункті 4.3 розділу 4 та передбачає обов'язок Виконавця послуг надати Замовнику рахунок на сплату плати за приєднання не пізніше 3 робочих днів від дати укладення цього Договору у встановленому законодавством порядку.

У зв'язку з неможливістю оплати вартості послуги з приєднання замовник, разом з підписаним примірником Договору, надав до ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» гарантійний лист від 28.02.2020 вх.№1000 з пропозицією розпочати виконання умов Договору №1951-2262, не чекаючи факту оплати та яким зобов'язується виконати оплату послуги за приєднання після отримання рахунку.

Перевіркою встановлено, що зміни до Договору №1951-2262 в частині встановлення іншого порядку оплати вартості послуги з приєднання сторонами не вносились, додаткові угоди не укладались На виконання рекомендацій НКРЕКП викладених у листі від 11.08.2020 №2711/17.1.1/8-20 ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» необхідно було надати ОСОБА_10 рахунок на оплату послуги з приєднання до електричних мереж протягом 3 (трьох) робочих днів з дня отримання листа. ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» 20.08.2020 було надано рахунок №1951-2262/51 на суму 12660,00 грн, який був оплачений ОСОБА_10 26.08.2020.

Таким чином, ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» було порушено вимоги пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії №1470, якими встановлено, що ліцензіат повинен надавати послуги з приєднання електроустановки замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії» за умови дотримання замовником вимог Кодексу, а саме порушення умов пункту 4.2 розділу 4 Договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу (типова форма), який є додатком 1 до Кодексу, згідно з якими, Виконавець послуг зобов'язаний надати замовнику рахунок на плату плати за приєднання не пЬніїие 3 (трьох) робочих днів з моменту укладення Договору у встановленому законодавством порядку.

Судом встановлено, 06.03.2020 до НКРЕКП надійшло звернення ОСОБА_11 (вх. НКРЕКП від 11.03.2020 №ЗВГ-5409/20) (копія додається), щодо недотримання ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» порядку проведення розрахунку збитків за актом про порушення ПРРЕЕ, НКРЕКП листом від 16.04.2020 №5401/20/9-20 ОСОБА_11 надано відповідь.

Актом №422 встановлено, що 13.01.2020 представниками ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО», за адресою м. Запоріжжя, вул. Фінансова, 18, за участі ОСОБА_12 було складено акт про порушення №10001304 (далі - Акт). В Акті зазначено: «Здійснив самовільне підключення електричної проводки до електричної мережі ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» з порушенням схеми обліку - підключення двох електричних розеток поза приладу обліку. Точка самовільного підключення Ґ та N проводів знаходиться на дообліковому проводі. Контролер під час контрольного огляду не мав можливості виявити дане порушення. Порушення продемонстроване споживачу».

У пункті 4 Акта зазначено, що самовільне підключення виконано мідним проводом із перерізом 1,5 мм2 та алюмінієвими проводами із перерізом 2 мм2.

У заходах, які було вжито для усунення порушення (пункт 9 Акта), зазначено: «демонтаж безоблікових розеток».

Акт було підписано чотирма представниками оператора системи, є відмітка про відмову від підпису Сюляєва Д.С. При цьому, Акт не містить підписів свідків та інформації про здійснення відеозйомки.

Згідно з пунктом 8.2.5 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правив, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил. Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлова-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Згідно до положень пункту 8.4.2 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, зокрема, у разі виявлення порушення зазначеного у підпункті 6 цього пункту, а саме: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.

Відповідно до пункту 8.4.6 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктам 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави, положення цієї глави застосовуються за умови виявлення місця підключення до відповідних мереж, про що зазначається в акті про порушення та позначається на схемі (крім випадків, передбачених цим пунктом).

18.02.2020 на засіданні комісії по розгляду Акта про порушення, ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» було прийнято рішення, оформлене Протоколом №22 (далі - Протокол), здійснити на підставі Акта про порушення розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії за формулою 8 пункту 8.4.12 глави 8.4 розділу VIII ПРЕЕЕ, за період з 13.01.2019 по 13.01.2020. Сума нарахувань склала 28416,48 грн (з ПДВ).

Відповідно до Протоколу для проведення розрахунку застосовано найменший допустимий струм, який може протікати через поперечну площу перерізу проводу (мідь 1,5 мм2), що використаний у схемі самовільного підключення до електромережі, згідно з главою 1.3 Правил улаштування електроустановок, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21.07.2017 №476.

Протокол та рахунок від 18.02.2020 №22 по Акту про порушення було направлено споживачу рекомендованим листом 21.02. 2020, оскільки споживач під час засідання комісії відмовився отримати вищезазначений протокол та рахунок.

Крім того комісія з перевірки зазначає, що відповідно до положень пункту 8.2.5 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ в Акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням:

- меж балансової належності;

- перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення;

- номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення;

- фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

При цьому, в Акті та на схемі електроживлення споживача, оформленої додатком №1 до Акта, чітко не зазначено місце самовільного підключення електропроводки до електричної мережі.

Вищенаведене свідчить про порушення ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» вимог пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії №932, у частині здійснення ліцензованої діяльності відповідно до законів України «Про електроенергетику», «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про ринок електричної енергії» та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме вимог пункту 8.2.5 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ (у редакції, що діяла на момент складення акту про порушення №10001304), яким визначено що у разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлова-експлуатаційної організації, баланс утримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відео зйомкою та пункту 8.4.2 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ (у редакції, що діяла на момент складення акту про порушення №10001304), яким визначено що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави, положення цієї глави застосовуються за умови виявлення місця підключення до відповідних мереж, про що зазначається в акті про порушення та позначається на схемі (крім випадків, передбачених цим пунктом).

Щодо твердження позивача про незаконність постанови щодо зобов'язання ПАТ «Запоріжжяобленерго» вжити заходів, слід зазначити про таке.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 17 Закону про НКРЕКП, Регулятор для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, приймає обов'язкові до виконання рішення з питань, що належать до його компетенції.

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 17 Закону про НКРЕКП, Регулятор має право, зокрема, приймати рішення з питань, що належать до його компетенції, які є обов'язковими до виконання.

Відповідно до пункту 1 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», у межах здійснення заходів державного регулювання, пунктом 2 постановляючої частини Постанови №2168 зобов'язано ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО»:

- забезпечити у строк до 01.02.2021 проведення навчання персоналу, залученого до оформлення актів про порушення, у частині оформлення актів про порушення та проведення за ними нарахувань збитків відповідно до нормативно-правових актів, про що до 15.02.2021 повідомити НКРЕКП та Відділ НКРЕКП у Запорізькій області з наданням належним чином завірених копій підтвердних документів;

- до 10 числа щомісячно (до надання належним чином завіреної копії акта про надання послуги зі стандартного приєднання, підписаного зі сторони замовника та представника ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО») письмово інформувати НКРЕКП та Відділ НКРЕКП у Запорізькій області, з наданням належним чином завірених копій підтвердних документів, щодо стану надання послуги зі стандартного приєднання;

- гр. ОСОБА_13 згідно з укладеним договором про приєднання до електричних мереж від 06.12.2017 №1710-2012;

- гр. ОСОБА_14 згідно з укладеним договором про приєднання до електричних мереж від 14.04.2017 №1757-0823;

- гр. ОСОБА_15 згідно з укладеним договором про приєднання до електричних мереж від 25.01.2017 №1710-0110;

- гр. ОСОБА_16 згідно з укладеним договором про приєднання до електричних мереж від 04.10.2017 №1710-2011;

- гр. ОСОБА_17 згідно з укладеним договором про приєднання до електричних мереж від 25.01.2017 №1710-0415;

- гр. ОСОБА_18 згідно з укладеним договором про приєднання до електричних мереж від 27.11.2015 №1510-2187;

- TOB «АРСЕНАЛ» згідно з укладеним договором про приєднання до електричних мереж від 20.04.2017 №1710-0940;

- ФОП ОСОБА_19 згідно з укладеним договором про приєднання до електричних мереж від 17.05.2018 №1810-0895;

- TOB «APT 2005» згідно з укладеним договором про приєднання до електричних мереж від 05.09.2017 №1710-1577;

- гр. ОСОБА_20 згідно з укладеним договором про приєднання до електричних мереж від 30.06.2018 №1810-1241;

- гр. ОСОБА_3 згідно з укладеним договором про приєднання до електричних мереж від 17.07.2020 №2010-1036;

- до 10 числа щомісячно (до остаточного врегулювання спірного питання) письмово інформувати НКРЕКП та Відділ НКРЕКП у Запорізькій області з наданням належним чином завірених копій підтвердних документів щодо стану врегулювання спірного питання із гр. ОСОБА_12 ;

- надати компенсацію за недотримання гарантованих стандартів якості надання послуг ОСР щодо своєчасного розгляду звернень TOB «Українська промислово-будівельна компанія» від 22.01.2020 та ФОП ОСОБА_21 від 27.08.2019 відповідно до вимог Порядку забезпечення стандартів якості електропостачання, про що у термін до 15.02.2021 повідомити НКРЕКП та Відділ НКРЕКП у Запорізькій області з наданням належним чином завірених копій підтвердних документів;

- надати компенсацію за недотримання гарантованих стандартів якості надання послуг ОСР щодо дотримання терміну видачі технічних умов на приєднання гр. ОСОБА_6 за заявами від 12.06.2019 та 28.05.2020, TOB «САНЛАЙТ-ВЕСЕЛЕ» за заявами від 07.08.2018 та 14.01.2019, гр. ОСОБА_8 за заявою від 11.09.2018, гр. ОСОБА_22 за заявами від 04.03.2019 та від 01.04.2019, про що у термін до 15.02.2021 повідомити НКРЕКП та Відділ НКРЕКП у Запорізькій області з наданням належним чином завірених копій підтвердних документів.

Таке рішення НКРЕКП є одним із основних способів виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, тобто є заходом державного регулювання.

Так, як вбачається з назви Постанови №2168 «Про накладення штрафу на ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання», НКРЕКП за наслідками проведеної перевірки було накладено санкцію та застосовано захід державного регулювання, а тому оформлення такого рішення у вигляді постанови є цілком логічним.

Згідно з частиною другою статті 3 Закону про НКРЕКП Регулятор здійснює державне регулювання шляхом:

- нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом;

- ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг;

- формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом;

- державного контролю та застосування заходів впливу;

- використання інших засобів, передбачених законом.

Так, варто зазначити, що повноваження Регулятора визначені статтею 17 Закону про НКРЕКП.

Отже, зазначений в пункті 2 резолютивної частини Постанови №2168 рішення НКРЕКП є одним із основних способів виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, тобто є заходом державного регулювання, та прийнятий відповідно до пунктів 1 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону про НКРЕКП.

Одночасно, такий захід не передбачає видання окремого розпорядження.

Щодо підстав для застосування штрафу та дотримання принципу пропорційності Регулятором, суд зазначає наступне.

Так, у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

Як було зазначено вище, відповідно до статті 22 Закону про НКРЕКП суб'єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу», «Про засади функціонування ринку електричної енергії України», «Про ринок природного газу», «Про трубопровідний транспорт», «Про теплопостачання», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах.

Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом про НКРЕКП, законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про ринок природного газу» та «Про теплопостачання».

Згідно з частиною першою статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Згідно з частиною другою статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Згідно з частиною третьою статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії до відповідних учасників ринку можуть застосовуватися санкції у виді:

- попередження про необхідність усунення порушень;

- штрафу;

- зупинення дії ліцензії;

- анулювання ліцензії.

Відповідно до положень пункту 4 частини четвертої статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» Регулятор у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на учасників ринку (крім споживачів) у таких розмірах від 5 тисяч (85000 грн.) до 100 тисяч (1700000 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку електричної енергії, що підлягає ліцензуванню, зокрема за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Крім того суд звертає увагу на те, що позапланова виїзна перевірка, за якою складені Акт №422 та Акт №423, була проведення за зверненнями фізичних осіб права яких, були порушенні діями ПАТ «Запоріжжяобленерго».

Враховуючи вищевикладене у сукупності, суд вважає оскаржувану Постанову №2168 про накладення на ПАТ «Запоріжжяобленерго» штрафу у розмірі 255000,00 грн. такою, що прийнята правомірно, а тому скасуванню не підлягає.

У зв'язку із тим, що суд дійшов висновку про правомірність оскаржуваної постанови, підстави для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача вжити вичерпних дій для повернення з бюджету на користь позивача штрафу у розмірі 255000,00 грн. (двісті п'ятдесят п'ять тисяч гривень), сплаченого згідно платіжного доручення №30012 від 28.12.2020 немає.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною другою статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго».

У зв'язку із відмовою у задоволенні позову розподіл судових витрат судом не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 250, 255 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (69035, м.Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14; код ЄДРПОУ 00130926) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, буд.19, код ЄДРПОУ 39369133) про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення в повному обсязі складено та підписано 21.12.2021.

Суддя М.С. Лазаренко