Рішення від 22.12.2021 по справі 160/18454/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2021 року Справа № 160/18454/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення з 01.04.2019 ОСОБА_1 розміру пенсії за вислугу років до 70 % грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в розмірі 80% грошового забезпечення згідно оновленої довідки управління СБ України в Дніпропетровській області №55/11/202-347 від 08.10.2020 року про розмір грошового забезпечення, із врахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії, та в розмірі 100% підвищення.

Ухвалою суду від 12.10.2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Згідно розписки ухвалу про відкриття провадження та копію позовної заяви з додатками представником відповідача отримано 25.10.2021 року.

Станом на 22 грудня 2021р. відзив на позов від відповідача не надходив.

Статтею 261 КАС України визначенні особливості подання заяв по суті справи у спрощеному позовному провадженні, а саме відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі (ч.1). Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі (ч.2).

Відповідно до положень ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи обставини ненадання відповідачем відзиву у встановлений строк (протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі) та законодавчу встановлену послідовність надання письмових заяв по суті, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» за № 2262-ХІІ від 09.04.1992р.

З мотивувальної частини рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.10.2019р. у справі №160/7732/19 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/85421326, яке згідно відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень, набрало законної сили 12.11.2019р.) слідує, що з копії протоколу за пенсійною справою 0402011402 (СБУ) від 15.10.2013 року вбачається, що на момент призначення пенсії по вищезазначеній пенсійній справі основний розмір пенсії становив 80% грошового забезпечення (вислуга років 33). 10 червня 2019 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надано відповідь № 4113/Ч-09 на звернення позивача від 27.05.2019 року, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" з 01.01.2018 року позивачу було проведено перерахунок пенсії за чинною на момент перерахунку редакцією Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно резолютивної частини вказаного рішення визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 80% до 70 % сум грошового забезпечення та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНКОПП НОМЕР_1 ) відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

З мотивувальної частини рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.01.2021р. у справі №160/16434/20 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/94096675, яке згідно відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень, набрало законної сили 11.02.2021р.) слідує, що 15.10.2020 Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області направило довідку № 55/11/202-382 про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії. 21.10.2020 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 02.11.2020 ОСОБА_1 повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії.

Згідно резолютивної частини вказаного рішення визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягає у відмові в проведенні з 01.04.2019 перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки управління Служби безпеки України в Дніпропетровській області № 55/11/202-347 від 08.10.2020 року про розмір грошового забезпечення та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки управління СБ України в Дніпропетровській області № 55/11/202-347 від 08.10.2020 року про розмір грошового забезпечення, із врахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії, у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та з врахуванням положень постанови КМ України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та провести виплати за перерахованою пенсією з урахуванням вже виплачених сум.

Листом вих.№32480-25075/Ч-01/8-0400/21 від 16.09.2021р. Відділ розгляду звернень Управління обслуговування громадян ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомив позивача про розгляд його звернення від 11.08.2021р. з питань перерахунку пенсії на виконання рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.10.2019 по справі №160/7732/19 та від 11.01.2021р. по справі №160/16434/20 надано роз'яснення листом від 27.04.2021 за №14057-7796/Ч-01/8-0400/21.

Також в листі зазначено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду 11.01.2021р. по справі №160/16434/20 не зобов'язано органи ПФ України перераховувати пенсію виходячи з 80% відповідних сум грошового забезпечення, тому проведено перерахунок пенсії за умовами статті 31 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки від 08.10.2020 за №55/11/202-347, яка надана Управлінням Служби безпеки України в Дніпропетровській області.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років до 70 % грошового забезпечення, позивач звернулася до суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів.

Надаючи оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до п.6 ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

У преамбулі Закону України №2262-ХІІ зазначено, що Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з п. «а» ст.13 Закону України №2262-ХІІ (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (п. «а» ст.12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (ст.43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до ст.13 Закону України №2262-ХІІ (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення, тому позивачу призначена пенсія у розмірі 80% від грошового забезпечення за 33 роки вислуги.

Згідно Закону України від 27.03.2014 №1166-VІI «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України» (далі - Закон України №1166-VІI) до ч.2 ст.13 Закону України №2262-ХІІ внесено зміни та визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

З матеріалів справи (листа вих.№32480-25075/Ч-01/8-0400/21 від 16.09.2021р.) вбачається, що відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії позивача за довідкою Управлінням Служби безпеки України в Дніпропетровській області від 08.10.2020 за №55/11/202-347, зменшено з 80% до 70% максимальний розмір пенсії, передбачений частиною другою ст.13 Закону України №2262-ХІІ.

Постанова №103 містить вказівку виключно щодо здійснення перерахунку пенсій, призначених згідно Закону України №2262-ХІІ з урахуванням сум грошового забезпечення, визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Прийняття Постанови №103 було необхідним в демократичному суспільстві з огляду на чисельні судові спори щодо неприйняття відомостей про підвищення грошового забезпечення в порядку ст.63 Закону України №2262-ХІІ, та саме: на виконання ч.4 ст. 63 вказаного Закону прийнята Постанова №103.

Метою Уряду був захист прав громадян України на пенсійне забезпечення шляхом визнання права пенсіонерів на перерахунок пенсій у зв'язку із підвищенням одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що мало наслідком збільшення розміру пенсійних виплат.

При здійсненні перерахунку пенсії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області неправомірно вирішено питання про перерахунок пенсії із урахуванням чинного на дату такого перерахунку обмеження максимального розміру пенсії 70% відповідного грошового забезпечення.

Згідно з ч.1 ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року №1/99-рп, частину першу ст. 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Відповідно зміст суб'єктивного права особи, у тому числі права позивача, що виникло за фактом набуття права на пенсію за вислугу років виходячи з 77% розміру грошового забезпечення, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент виникнення такого права.

Згідно вказаного правила «закон зворотної сили не має», дія закону чи іншого нормативно-правового акта поширюється тільки на ті відносини, які виникли після набуття ним чинності.

Це є однією з найважливіших гарантій правової стабільності, впевненості суб'єктів права в тому, що їх правове становище не погіршиться з прийняттям нового закону чи іншого нормативного акта, а також необхідною умовою довіри до держави і права, що зазначено в окремій думці судді Конституційного Суду України ОСОБА_2 стосовно Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення ч. 1 ст. 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів).

Верховний Суд України в постановах від 28.10.2014 та 31.03.2015 наголошував, що нові правові норми можуть поширювати свою дію виключно на ті події, факти, які виникли після набрання чинності зазначеними нормативно-правовими актами, а отже, стосуються тих осіб, у яких право на призначення пенсії з'явилося після набрання відповідними актами чинності.

Крім того, суд зазначає, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

Зазначена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 08.07.2015 у справі №732/48/15, Верховного Суду від 31.01.2018 року у справі №523/4930/15, від 27.02.2018 у справі №642/3284/17 (адміністративне провадження №К/9901/2058/17).

З огляну на зазначене, дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 80% на 70% грошового забезпечення з 01.04.2019 року є протиправними, а відтак позовні вимоги в цій частині є такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до п.2 та 4 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до п.2 та 4 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Враховуючи наведені норми, обставини наявності протиправності дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 80% на 70% грошового забезпечення з 01.04.2019 року, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, буд.26, м.Дніпро, 49094; код ЄДРПОУ 21910427) здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в розмірі 80% грошового забезпечення згідно оновленої довідки управління СБ України в Дніпропетровській області №55/11/202-347 від 08.10.2020 року про розмір грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Разом з тим, вимоги про здійснення перерахунку та виплати пенсії із врахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії, суд залишає без задоволення з огляду на те, що відсутні обставини неврахування відповідачем усіх складових грошового забезпечення для обрахунку пенсії.

Також задоволенню не підлягають вимоги про перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019р. в розмірі 100% підвищення, оскільки згідно вищезазначеного листа вих.№32480-25075/Ч-01/8-0400/21 від 16.09.2021р. зазначено, що донарахована доплата за період з 01.07.2019 по 31.12.2109 з урахуванням 100% суми підвищення, обчисленого станом на 01.03.2018, у сумі 16986,51 грн.

За вказаних обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Стосовно розподілу судових витрат. У відповідності до статті 139 КАС України судові витрати у вигляді сплаченої суми судового збору у розмірі 908,00 грн. підлягають стягненню з відповідача.

Відповідно до частини 5 статті 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9,73-78, 90, 139, 241 - 246, 250, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення з 01.04.2019 ОСОБА_1 розміру пенсії за вислугу років до 70 % грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, код ЄДРПОУ 21910427) здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) в розмірі 80% грошового забезпечення згідно оновленої довідки управління СБ України в Дніпропетровській області №55/11/202-347 від 08.10.2020 року про розмір грошового забезпечення.

В іншій частині заявлених позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, буд.26, м.Дніпро, 49094; код ЄДРПОУ 21910427).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, передбачені статтями 295, 297 цього Кодексу.

Суддя Д.В. Сидоренко