21 грудня 2021 року Справа № 160/17591/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого суддіСидоренко Д.В.
судді судді за участі секретаря судового засіданняБоженко Н.В. Озерянської С.І. Шевченко І.Є.
за участі:
представників позивача представника відповідача в режимі ВКЗ представників третьої особи-1 Доненко О.В., Франскевич Ю.І. Стародубець М.В. Кочури С.В., Ровенської І.В.
розглянувши у підготовчому засіданні адміністративну справу за позовом Дніпровської міської ради до Державної авіаційної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Міжнародний аеропорт "Дніпропетровськ", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Міністерство інфраструктури України про визнання протиправним та скасування наказу, -
28.09.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Дніпровської міської ради до Державної авіаційної служби України, в якому позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати наказ Державної авіаційної служби України №1007 від 30.06.2021 року "Про видачу Сертифіката аеродрому "Дніпро"".
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.10.2021 року відкрито провадження у адміністративній справі, справу призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження, з проведенням підготовчого засідання. Також, цією ухвалою суду було залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Міжнародний аеропорт "Дніпропетровськ" та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Міністерство інфраструктури України.
29.11.2021 року ТОВ "Міжнародний аеропорт "Дніпропетровськ" до суду подано клопотання про передачу адміністративної справи з Дніпропетровського окружного адміністративного суду до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Третя особа обґрунтовує вказане клопотання тим, що за загальною правовою нормою, визначеною в ч.2 ст.26 КАС України, справа №160/17591/21 повинна розглядатися за місцезнаходженням відповідача, тобто в Окружному адміністративному суді міста Києва. Також в клопотання зазначено, що Дніпровська міська рада оскаржує наказ Державної авіаційної служби України №1007 від 30.06.2021р. «Про видачу Сертифікату аеродрому «Дніпро» саме як нормативно правовий акт, у зв'язку з чим справа повинна по виключній підсудності розглядатися Окружним адміністративним судом міста Києва, який при розгляді справи повинен проаналізувати чи є оскаржуваний наказ нормативно-правовим, чи актом індивідуальної дії.
17.12.2021р. до суду надійшли заперечення від Дніпровської міської рада на клопотання третьої особи ТОВ "Міжнародний аеропорт "Дніпропетровськ" про передачу адміністративної справи №160/17591/21 до Окружного адміністративного суду міста Києва. В обґрунтування правової позиції позивач зазначає, що твердження третьої особи про відповідність оскаржуваного наказу №1007 ознакам нормативно-правового акту не ґрунтується на жодному юридичному обґрунтуванні. Також позивач зазначає, що оскаржуваний наказ не містить в собі ознак нормативно-правового акта; право оскаржити вказаний наказ саме як ненормативний акт, має право не тільки ТОВ "Міжнародний аеропорт "Дніпропетровськ", а й територіальна громада міста Дніпра; відсутнє в клопотанні об'єктивного логічного пояснення, в чому саме полягає зацікавленість третьої особи на передачу даної справи; що Товариству з обмеженою відповідальністю «Галтера», яке згідно з журналістськими розслідуваннями здійснює діяльність в інтересах та під контролем бізнесмена ОСОБА_1 , належність 99,4555% акцій ПАТ «Дніпроавіа», яке в свою чергу є одноособовим власником ТОВ "Міжнародний аеропорт "Дніпропетровськ", а однозначна судова практика ОАС міста Києва свідчить про повний захист вказаних осіб; Президентом України в квітні 2021 року внесено на розгляд ВР України законопроект №5369 «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду.
В підготовче засідання з'явилися представники позивача та третьої особи ТОВ "Міжнародний аеропорт "Дніпропетровськ", які підтримали власні правові позиції в повному обсязі.
Представник відповідача в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою програмного забезпечення "EasyCon" поклався на вирішення клопотання на розсуд суду.
Розглянувши заяву ТОВ "Міжнародний аеропорт "Дніпропетровськ" про передачу адміністративної справи з Дніпропетровського окружного адміністративного суду до Окружного адміністративного суду міста Києва, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст.5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Згідно з ч.1 ст.25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч.2 ст.26 КАС України, позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що КАС України встановлює умовно декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).
Водночас, якщо предметом адміністративної справи є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) саме стосовно особи-позивача, то позивач може застосувати альтернативну підсудність. В протилежному випадку, має застосовуватися правило пред'явлення позову залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача.
Відповідно до п.19 ч.1 ст.4 КАС України індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
Предметом даного позову є оскарження наказу Державної авіаційної служби України №1007 від 30.06.2021 року "Про видачу Сертифіката аеродрому "Дніпро", яким видано ТОВ "Міжнародний аеропорт "Дніпропетровськ" сертифікат аеродрому «Дніпро» №UA-005 з датою первинної видачі 01.07.2021 року.
Аналіз змісту оскаржуваного акту свідчить, що останній відповідає ознакам індивідуального акту, оскільки стосується ТОВ "Міжнародний аеропорт "Дніпропетровськ" та вичерпує свою дію виконанням.
Отже, оскільки оскарження індивідуального акту суб'єкта владних повноважень, який прийнято не стосовно конкретної особи, тобто Дніпровської міської ради, справа має вирішуватися адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцезнаходженням відповідача.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходження юридичної особи відповідача - Державної авіаційної служби України: Україна, 01135, місто Київ, ПРОСПЕКТ ПЕРЕМОГИ, будинок 14.
Юрисдикція Окружного адміністративного суду міста Києва згідно з Додатком №1 до Указу Президента України від 16.11.2004 р. №1417/2004 «Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі» поширюється на місто Київ.
За таких обставин та враховуючи вищенаведене, дана справа не підсудна Дніпропетровському окружному адміністративному суду, а її розгляд має здійснюватися за правилами територіальної підсудності окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ (Окружним адміністративним судом міста Києва).
Згідно з пунктами 3, 8 ч.1 ст.29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду. Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Разом з тим, суд звертає увагу, що відповідно до ч.1 ст.318 КАС України, рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Отже, порушення окружним адміністративним судом правил як предметної, так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення, з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Наведене дає підстави вважати, що процесуальний закон забороняє адміністративним судам розглядати справи, які йому територіально не підсудні, і зобов'язує суд направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю, внаслідок чого суд вважає за необхідне передати дану справу за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Керуючись статтями 25, 29, 241, 243, 256, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративну справу №160/17591/21 за позовом Дніпровської міської ради до Державної авіаційної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Міжнародний аеропорт "Дніпропетровськ", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Міністерство інфраструктури України, про визнання протиправним та скасування наказу №1007 від 30.06.2021 року "Про видачу Сертифіката аеродрому "Дніпро" - передати на розгляд Окружного адміністративного суду міста Києва (Україна, 03150, місто Київ, ВУЛИЦЯ ВЕЛИКА ВАСИЛЬКІВСЬКА, будинок 81А) за підсудністю.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена у строки та порядку, передбачені статями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали складений 23.12.2021 року.
Головуючий суддя Д.В. Сидоренко
Суддя Н.В. Боженко
Суддя С.І. Озерянська