Рішення від 22.11.2021 по справі 160/16791/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2021 року Справа № 160/16791/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Врони О. В.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (Управління обслуговування громадян, відділ розгляду звернень) щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 надбавки на непрацездатного члена сім'ї ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області (Управління обслуговувань громадян, відділ розгляду звернень) прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 надбавки та її виплати на непрацездатного члена сім'ї ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з дня народження сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до моменту повноліття ОСОБА_2 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у відповідності до п. а ст.16 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» звернувся до Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області із заявою про призначення виплати надбавки до пенсії на утримання непрацездатного члена сім'ї -сина, ІНФОРМАЦІЯ_1 до його повноліття, проте органом Пенсійного фонду у призначенні вказаної надбавки йому було відмовлено через відсутність певних документів. Вказану відмову позивач вважає протиправною, оскільки має право користуватись всіма пільгами і гарантіями, передбаченими чинним законодавством, в тому числі і наданими ст.16 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.09.2021 року відкрито провадження у справі №160/16791/21, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Частиною 2 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

У відповідності до ч.1ст. 262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1, 2 ст. 257, ч.1 ст. 260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.

Згідно з ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 05.11.2021 подало до Дніпропетровського окружного адміністративного суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Відповідач зазначає, що відповідно до п. 9 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 для призначення надбавки на працездатних членів сім'ї необхідно надати такі документи: заяву, копію свідоцтва про народження дитини, копію свідоцтва про шлюб, довідку з навчального закладу про навчання дитини, копію трудової книжки або довідки органів державної податкової служби про облік платника податків-суб'єкта підприємницької діяльності, довідку з відділу праці та соціального захисту населення за місцем проживання про не отримання будь-яких видів допомоги на дитину в цьому органі.

Відповідач вважає, що його лист від 13.05.2021 №15814-9363/Р-01/8-0400/21 на звернення позивача від 24.03.2021 не є рішенням-відмовою в призначенні надбавки на утримання, а є відповіддю на звернення в рамках Закону України «Про звернення громадян». Після надходження додаткових документів, які запропоновано надати позивачу, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повернеться до розгляду питання щодо призначення ОСОБА_1 надбавки до пенсії на утриманця.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» .

24.03.2021 позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України, в якій просив надати пояснення, у зв'язку з чим він не отримував надбавку на дитину ІНФОРМАЦІЯ_1 . Заявником зазначено, що до Пенсійного фонду ним були надані документи, проте надбавку з 2015 року не отримує.

13.04.2021 позивач подав до відповідача заяву про виплату частини пенсії на непрацездатного члена сім'ї сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Розглянувши лист, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в листі №0400-010311-8/57168 від 21.04.2021 повідомило про необхідність додатково надати копію свідоцтва про шлюб або заяву про те, що ОСОБА_1 не перебуває в шлюбі з громадянкою ОСОБА_3 .

Листом №15814-9363/Р-01/8-0400/21 від 13.05.2021 за результатами розгляду звернення ОСОБА_1 , відповідач посилаючись на п. 9 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 повідомив, що для призначення надбавки на непрацездатних членів сім'ї необхідно надати такі документи: заяву, копію свідоцтва про народження дитини, копію свідоцтва про шлюб, довідку з навчального закладу про навчання дитини, копію трудової книжки або довідки органів державної податкової служби про облік платника податків-суб'єкта підприємницької діяльності.

Відповідачем також зазначено про необхідність надати довідку з відділу праці та соціального захисту населення за місцем проживання про те, що заявник і його дружина не отримують на дитину ніяких видів допомоги в цьому органі. Оскільки ОСОБА_1 з матір'ю дитини перебуває у цивільному шлюбі, для призначення надбавки на непрацездатного члена сім'ї пропонувалось надати довідку про перебування сина на його утримані або рішення суду, або заяву на добровільну сплату аліментів.

24.05.2021 за №2405НК/21 позивачем подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області чергову заяву про призначення надбавки до пенсії з підстав знаходження на його утриманні сина, в якій зазначено про виконання п. 9 постанови правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 та звернуто увагу на те, що із визначеного в ній переліку не вбачається необхідною і обов'язковою умовою надання копії свідоцтва про шлюб та не передбачено взагалі надання інформації про знаходження на утриманні заявника непрацездатного члена сім'ї та надання відповідної заяви про добровільну сплату аліментів.

У відповідь листом №20340-15165/Р-018/8-04000/21 від 23.06.2021 орган Пенсійного фонду вказав про необхідність надати свідоцтво про шлюб та зазначив, що за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім"ї приймаються довідки житлово-експлуатаційних або інших організацій з місця проживання (реєстрації), довідки органів місцевого самоврядування, або довідки про реєстрацію місця проживання, видані згідно із вимогами ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Позивач вважає, рішення відповідача у листі від 13.05.2021 №15814-9363/Р-01/8-0400/21 про відмову у призначенні надбавки до його пенсії протиправним, що стало підставою звернення з відповідним позовом до суду.

При вирішені спору суд виходить з наступного:

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (Закон України №2262-ХІІ).

За п. «а» ст.16 Закону України №2262-ХІІ до пенсії за вислугу років, що призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом (у тому числі до обчисленої в мінімальному розмірі), нараховується:

надбавка непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім'ї, що належать до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника (стаття 30), - на кожного непрацездатного члена сім'ї в розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. При цьому надбавка нараховується тільки на тих членів сім'ї, які не одержують пенсійні виплати із солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу на дітей одиноким матерям. За наявності права одночасно на пенсію, зазначені види допомоги і надбавку на непрацездатного члена сім'ї до пенсії за вислугу років за вибором пенсіонера може бути призначено пенсію, державну соціальну допомогу або нараховано на цього члена сім'ї надбавку. За наявності в сім'ї двох або більше пенсіонерів кожний непрацездатний член сім'ї, який перебуває на їх спільному утриманні, враховується для нарахування надбавки тільки одному з пенсіонерів за їх вибором.

Пунктом «а» ст. 30 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що непрацездатним членам сім'ї вважаються: діти, брати, сестри та онуки, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років. При цьому братам, сестрам та онукам право на пенсію надається у тих випадках, якщо у них немає працездатних батьків.

Як вбачається із копії свідоцтва про народження від 04.08.2015 ОСОБА_2 є сином позивача - ОСОБА_1 .

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" врегульовані Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1

Пунктом 9 вказаного Порядку для призначення надбавки на непрацездатних членів сім'ї (відповідно до пункту "а" статті 16 та пункту "а" статті 24 Закону ( 2262-12 ) подаються такі документи:

заява;

довідка уповноваженого органу за місцем проживання про склад сім'ї;

копія свідоцтва про народження дитини;

копія свідоцтва про шлюб;

довідка з навчального закладу про навчання;

копія трудової книжки або довідка органів державної податкової служби про облік платника податків - суб'єкта підприємницької діяльності.

Як вбачається з матеріалів справи позивачем при зверненні 13.04.2021 із заявою до відповідача були надані наступні копії документів:

-свідоцтво про народження ОСОБА_2 ;

-паспорт ОСОБА_1 НОМЕР_1 ;

-трудова книжка НОМЕР_2 ;

-картка платника податків від 21.10.2002;

-довідка про склад сім'ї у житловому приміщенні №3558 від 02.04.2021;

-довідка Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про те, що ОСОБА_1 не отримує надбавку на сина ОСОБА_2 ;

-довідка Центрального управління соціального захисту населення у Центральному районі Дніпровської міської ради №310 від 12.04.2021 про неотримання допомоги;

довідка Центрального управління соціального захисту населення у Центральному районі Дніпровської міської ради №406 від 30.03.2021 про неотримання допомоги матір'ю дитини- ОСОБА_3 .

Вказаний перелік свідчить, що позивачем були надані всі необхідні документи визначені у переліку Порядку №3-1, окрім свідоцтва про шлюб, оскільки позивач на момент звернення з відповідною заявою до відповідача не перебував з матір'ю дитини у зареєстрованому шлюбі.

Аналізуючи норми Порядку №3-1, суд констатує, що даний Порядок чітко визначає перелік документів, які необхідно подати для призначення надбавки на непрацездатних членів сім'ї відповідно до пункту "а" ч.1 статті 24 Закону, який є вичерпним.

Даний Порядок не містить вимог, на які посилається пенсійний орган у своїй відмові, яка оформлена листом Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області №15814-9363/Р-01/8-0400/21 від 13.05.2021, а саме про необхідність надання довідки з відділу праці та соціального захисту населення за місцем проживання про те, що заявник і його дружина не отримують на дитину ніяких видів допомоги в цьому органі та довідки про перебування сина на його утримані або рішення суду, або заяву на добровільну сплату аліментів.

Враховуючи вищенаведені норми суд дійшов висновку про помилковість доводів відповідача про необхідність надання додаткових документів для призначення надбавки відповідно до п. «а» ст.16 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до пенсії на працездатного члена сім'ї.

Щодо вимоги про зобов'язання відповідача прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 надбавки та її виплати на непрацездатного члена сім'ї -сина ОСОБА_2 починаючи з дня його народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд зазначає таке.

Згідно з Рекомендацією №R (80) 2 комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятою Комітетом Міністрів Ради Європи 11 травня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Таким чином, дискреційним повноваженням є повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийняті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення.

Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Водночас, згідно з п. 4 ч.2ст. 245 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.

З урахуванням тієї обставини, що оскаржувані дії відповідача у розглядуваній ситуації не ґрунтуються на дискреційних повноваженнях відповідача як суб'єкта владних повноважень, оскільки алгоритм їх дій чітко зазначений законодавчо, у даному випадку задоволення позову в частині дій зобов'язального характеру не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача.

Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, ці норми одночасно покладають обов'язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.

Належних і достатніх доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач не надав.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем сплачено за подання позовної заяви судовий збір у сумі 908,00 грн. за платіжною квитанцією №0.0.2233481978.1 від 17.08.2021.

Отже, оскільки позовну заяву задоволено, сплачений судовий збір за подачу позову до суду підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача- у сумі 908,00 грн..

Керуючись ст.ст.139,242-246,255,262,295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (Управління обслуговування громадян, відділ розгляду звернень) щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 надбавки на непрацездатного члена сім'ї ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області (Управління обслуговувань громадян, відділ розгляду звернень) (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, ЄДРПОУ 21910427) прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) надбавки та її виплати на непрацездатного члена сім'ї ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з дня народження сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до моменту повноліття ОСОБА_2 .

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, ЄДРПОУ 21910427) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) судові витрати з оплати судового збору у сумі 908,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Врона