29 липня 2021 року Справа № 160/7485/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боженко Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Коршівської сільської ради (78240, Івано-Франківська область, Коломийський район, с. Коршів, вул. Шевченка, буд.23, код ЄДРПОУ 04356863) про визнання рішення про відмову в наданні земельної ділянки у користування протиправним, його скасування та зобов'язання вчинити певні дії,-
12 травня 2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Коршівської сільської ради, в якій позивач просить суд:
- визнати рішення Коршівської сільської ради об'єднаної територіальної громади Івано-Франківської області від 23 грудня 2020 року № 39-VІІІ/2020 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 » протиправним.
- скасувати рішення Коршівської сільської ради об'єднаної територіальної громади Івано-Франківської області від 23 грудня 2020 року № 39-VІІІ/2020 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 ».
- зобов'язати Коршівську сільську раду об'єднаної територіальної громади Івано-Франківської області вчинити дії та прийняти рішення стосовно надання мені дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення мені земельної ділянки до 2.0 га для ведення особистого селянського господарства і створення у подальшому сімейного сільськогосподарського кооперативу.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що звернувся з заявою від 07 травня 2020 року, яке надійшло до відповідача 21 травня 2020 року, до Коршівської сільської ради об'єднаної територіальної громади Івано-Франківської області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо приватизації земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,00 га, за рахунок земельної ділянки, яка розташована за межами села Богородичин Коломийського району Івано-Франківської області і відносить до земель запасу, кадастровий номер 2623282200:02:002:1002. До клопотання були надані документи, передбачені ч.6 ст. 118 Земельного кодексу України, а саме: копія паспорту та РНОКПП ОСОБА_1 , графічні матеріали, із зазначенням бажаного місця розташування земельної ділянки. На засіданні постійної комісії з питань земельних відносин Коршівської сільської ради було розглянуто 51 заяву громадян, 6 заяв проголосували проти, включно із заявою позивача. Відповідно до Рішення Коршівської сільської від 23.12.2020 року №39-VІІІ/2020 рішення про надання дозволу позивачу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,0000 га, із земель комунальної власності, що розташована на території Коршівської сільської ради ОТГ за межами населеного пункту с. Богородичин не прийнято в зв'язку з тим, що не набрало необхідної кількості для прийняття рішення.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 травня 2021 року прийнято зазначену вище позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по справі №160/7485/21 за вищезазначеним позовом, ухвалено здійснювати розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).
17.06.2021 року відповідачем отримано копію ухвали суду від 17.05.2021 року, однак встановлений строк відзив на позовну заяву не подано.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до положень статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
07.05.2020 року ОСОБА_1 звернувся із заявою, яка надійшла до відповідача 21.05.2020 року, до Коршівської сільської ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, за рахунок земельної ділянки кадастровий номер 2623282200:02:002:1002, яка розташована на території Коршівської сільської ради ОТГ за межами населеного пункту с. Богородичин. До клопотання були надані копія паспорту, копія реєстраційного номеру облікової картки платника податків, графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
Згідно Протоколу № 1 від 10.12.2020 р. на засіданні постійної комісії земельних відносин Коршівської сільської ради прийнято рішення проти заявленої заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою.
23.12.2020 року на восьмому демократичному скликанні Коршівської сільської ради об'єднаної територіальної громади Івано-Франківської області розглянуто заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого господарства площею 2,00 га, за рахунок земельної ділянки кадастровий номер 2623282200:02:002:1002, яка розташована на території Коршівської сільської ради ОТГ за межами населеного пункту с. Богородичин.
За результатами поіменного голосування з цього питання вирішили: (рішення не набрало відповідної кількості голосів): «За» -1 депутат, «Проти» -19 депутатів, «Утримались» -3 депутати, «Не голосували» -0 депутатів.
Вважаючи не прийняття відповідачем рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність на території Коршівської сільської ради протиправною, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Основним нормативним актом, який регулює земельні відносини, є Земельний кодекс України від 25.10.2001 №2768-ІІІ (з наступними змінами і доповненнями, в чинній на момент виникнення спірних відносин редакції, далі по тексту - Земельний кодекс).
Відповідно до частини першої статті 3 Земельного кодексу, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно статті 116 Земельного кодексу, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону (абзац перший частини першої). Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частина друга). Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (частина третя). Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання (частина четверта).
Статтею 118 Земельного кодексу встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідно до частини першої статті 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно із змістом частини сьомої статті 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади в межах своїх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову. у його наданні.
У п. 30 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що вирішення питань про прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання у концесію об'єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади здійснюється виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
За приписами п.11 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених п. 4 і 16 ст. 26, п. 1, 29 і 31 ст. 43 та ст.ст. 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.
Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Таким чином, нормами чинного законодавства встановлено, що розгляд клопотання заінтересованої особи повинен прийматись у формі рішення, що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування чи органів виконавчої влади виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 23.11.2018р. у справі №826/8844/16.
Так, судом встановлено, що 23.12.2020 року на четвертому пленарному засіданні першої сесії восьмого демократичного скликання Коршівської сільської ради розглянуто заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого господарства площею 2,00 га, за рахунок земельної ділянки кадастровий номер 2623282200:02:002:1002, яка розташована на території Коршівської сільської ради ОТГ за межами населеного пункту с. Богородичин та відмовлено задоволенні заяви. Рішення із даного питання не прийнято в зв'язку з тим, що не набрало необхідної кількості голосів для прийняття рішення.
За результатами поіменного голосування з цього питання вирішили: (рішення не набрало відповідної кількості голосів): «За» -1 депутат, «Проти» -19 депутатів, «Утримались» -3 депутати, «Не голосували» -0 депутатів.
Так, судом встановлено, що на четвертому пленарному засіданні першої сесії восьмого демократичного скликання Коршівської сільської ради клопотання позивача було розглянуто, проте рішення по його заяві щодо надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою прийнято не було, оскільки за прийняття такого рішення бракувало необхідної кількості голосів.
Таким чином, суд погоджується з доводами позивача, що відповідачем в порушення норм чинного законодавства України не прийнято рішення за результатами поіменного голосування, оскільки статтею 118 Земельного кодексу України визначено два альтернативні варіанти правомірної поведінки органу, у разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою: а) надати дозвіл; б) надати мотивовану відмову у наданні дозволу.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовної вимоги щодо визнання рішення Коршівської сільської ради від 23 грудня 2020 року № 39-VІІІ/2020 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 » протиправним, яке підлягає скасуванню так як відповідне рішення Коршівська сільська рада не прийняла у встановленому порядку.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Коршівську сільську раду (78240, Івано-Франківська область, Коломийський район, с. Коршів, вул. Шевченка, буд.23, код ЄДРПОУ 04356863) прийняти рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо приватизації земельної ділянки комунальної власності з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, суд зазначає наступне.
Поняття дискреційних повноважень наведене, зокрема, у Рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, відповідно до яких під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Дискреційні повноваження в більш вузькому розумінні - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчинити конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).
Тобто, дискреційними є право суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом такого права є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова може. При цьому дискреційні повноваження, в тому числі органів місцевого самоврядування, завжди мають межі, встановлені законом.
Аналогічна позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 23 січня 2018 року у справі № 208/8402/14-а та від 29 березня 2018 року у справі №816/303/16.
Європейський суд з прав людини у рішенні по справі «Рисовський проти України» (№29979/04) визнав низку порушення пункту 1 статті 6 Конвенції, статті 1 Першого протоколу до Конвенції та статті 13 Конвенції у справі, пов'язаній із земельними правовідносинами; в ній також викладено окремі стандарти діяльності суб'єктів владних повноважень, зокрема, розкрито елементи змісту принципу належного урядування.
Принцип належного урядування, зокрема, передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовний спосіб. При цьому, на них покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливості уникати виконання своїх обов'язків.
Крім того, в рішеннях Європейського суду з прав людини склалася практика, яка підтверджує, що дискреційні повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен контролювати рішення, прийняті на підставі реалізації дискреційних повноважень, максимально ефективно (див. рішення у справіand Chaush v. Bulgaria №. 30985/96).
Відповідач в межах даної справи протиправно не прийняв жодного з визначених законодавством рішень на етапі надання дозволу на розроблення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки, а тому, обираючи ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, оскільки за клопотанням позивача Коршівська сільська рада прийняла рішення, яке не передбачене нормами ЗК України, суд виходить за межі позовних вимог та зобов'язує відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2.0 (два) га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в межах Коршівської сільської ради ОТГ, з прийняттям рішення щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки: про надання такого дозволу або відмову з урахуванням висновків суду.
При цьому суд звертає увагу, що порядок розгляду такого клопотання та вичерпний перелік підстав для відмови передбачено ст. 118 ЗК України.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі є Коршівська сільська рада, то з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати, документально підтверджені у сумі судового збору - 908,00 грн., згідно вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
У зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді Боженко Н.В., рішення постановлено - 29 липня 2021 року.
Керуючись ст. ст. 139, 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Коршівської сільської ради (78240, Івано-Франківська область, Коломийський район, с. Коршів, вул. Шевченка, буд.23, код ЄДРПОУ 04356863) про визнання рішення про відмову в наданні земельної ділянки у користування протиправним, його скасування та зобов'язання вчинити певні дії -задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Коршівської сільської ради від 23 грудня 2020 року № 39-VІІІ/2020 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 ».
Зобов'язати Коршівську сільську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2.0 (два) га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в межах Коршівської сільської ради ОТГ, з прийняттям рішення щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки: про надання такого дозволу або відмову, з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Коршівської сільської ради (78240, Івано-Франківська область, Коломийський район, с. Коршів, вул. Шевченка, буд.23, код ЄДРПОУ 04356863) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 гривень (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Боженко