про повернення заяви
22 грудня 2021 року ЛуцькСправа № 140/15731/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Волдінера Ф. А.,
вивчивши заяву військової частини НОМЕР_1 про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Військова частина НОМЕР_1 звернулась із заявою про визнання виконавчого листа № 11858/21, виданого 02 серпня 2021 року Волинським окружним адміністративним судом про зобов'язання військової частини НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 04 жовтня 2018 року (з урахуванням виплачених сум) відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, таким, що не підлягає виконанню.
Порядок визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню визначено приписами статті 374 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Так відповідно до частини першої вказаної норми, суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Однак, приписами статті 374 КАС України не врегульовано вимоги до форми відповідної заяви.
Водночас, такі вимоги встановлено статтею 383 КАС України, якою регламентується порядок вирішення питання про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.
Згідно частини другої статті 383 КАС України, у заяві про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, зазначається: 1) найменування адміністративного суду, до якого подається заява; 2) ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо вони відомі; 3) ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо вони відомі; 4) ім'я (найменування) третіх осіб, які брали участь у розгляді справи, поштова адреса, номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо вони відомі; 5) номер адміністративної справи; 6) відомості про набрання рішенням законної сили та про наявність відкритого касаційного провадження; 7) інформація про день пред'явлення виконавчого листа до виконання; 8) інформація про хід виконавчого провадження; 9) документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати за подання відповідної заяви; 10) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
Крім того, частиною третьою статті 383 КАС України визначено, що на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом. До заяви додаються докази її надсилання іншим учасникам справи.
Відповідно до приписів частини п'ятої статті 383 КАС України, у разі невідповідності заяви вказаним вище вимогам вона ухвалою суду, прийнятою в порядку письмового провадження, повертається заявнику.
Питання визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню і питання визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду відносяться до процесуальних питань, пов'язаних з виконанням судових рішень в адміністративних справах.
Відтак, суд вважає за необхідне застосувати у даній справі аналогію права щодо поширення вимог встановлених приписами статті 383 КАС України до заяв, що подаються в порядку статті 374 КАС України.
В свою чергу, заява військової частини НОМЕР_1 про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню не відповідає зазначеним вимогам.
Так, до заяви додано копії документів (доказів) неналежної якості, що не дають можливості встановити зміст цих документів, також заявником не подано до суду доказів надіслання заяви іншим учасникам справи, що унеможливлює розгляд цієї заяви у встановлений статтею 374 КАС України десятиденний строк.
Таким чином, зважаючи на наведене, суд дійшов висновку, що заява військової частини НОМЕР_1 про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, підлягає поверненню.
Керуючись статтями 374, 383 КАС України, суд
Повернути заяву військової частини НОМЕР_1 про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Копію ухвали про повернення заяви надіслати особі, яка її подала, разом із заявою і доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя Ф.А. Волдінер