Рішення від 21.12.2021 по справі 120/6128/21-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

21 грудня 2021 р. Справа № 120/6128/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання відповіді протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з вимогами визнати протиправною відповідь пенсійного органу №2220-2438/С-02/8-0200/21 від 18 березня 2021 року щодо відмови позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", а також зобов'язати призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 01 жовтня 2019 року по 16 березня 2021 року.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, представник позивача зазначив, що ОСОБА_1 відповідно до записів, що містяться у трудовій книжці позивача, має пільговий трудовий стаж, що становить 31 рік 11 місяців 24 дні.

Починаючи з 01 жовтня 2019 року ОСОБА_1 неодноразово звертався до пенсійного органу із заявами про призначення пенсії, однак Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області відмовляло у призначенні пенсії у зв'язку із відсутністю документів, які підтверджують пільговий характер роботи заявника.

Так, у одному з таких листів від 18 березня 2021 року пенсійний орган повідомив заявника про те, що 01 жовтня, 03 жовтня 2019 року, 30 квітня 2020 року ОСОБА_1 за допомогою електронних сервісів веб-порталу Пенсійного фонду України подано заяви про призначення пенсії за вислугу років. Проте, таким зверненням присвоєно статус "помилковий" і вказано на відсутності підстав для призначення пенсії.

Представник позивача, вважаючи таку відповідь протиправною та такою, що порушує права та інтереси його довірителя, звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалою від 22 червня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд її здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Цією ж ухвалою витребувано у відповідача належним чином засвідчені копії заяв ОСОБА_1 від 01 жовтня 2019 року, від 04 листопада 2019 року та від 30 квітня 2020 року щодо зарахування періодів роботи до стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, а також результати розгляду таких заяв.

06 липня 2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області заперечує проти задоволення позовних вимог та вважає їх безпідставними і необґрунтованими. Зокрема, відзив аргументований тим, що відповідно до абзацу 2 пункту 1 Порядку подання та оформлення документі для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року №13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за №991/27436. Як зазначає представник відповідача далі, 01 жовтня 2019 року позивач звернувся за допомогою електронного сервісу веб-порталу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за вислугу років, проте такому зверненню було надано статус "помилковий" та зазначено, що для більш раннього виходу на пенсію слід надати підтверджуючі документи. 03 жовтня 2019 року позивач повторно подав заяву про призначення пенсії за вислугу років, проте 04 листопада 2019 року заяві ОСОБА_1 було надано статус "помилковий" і зазначено, що для вирішення питання щодо призначення пенсії чи відмови у призначенні пенсії необхідно зазначити в заяві статтю закону, відповідно до якої заявник претендує на призначення пенсії, або надати документи про особливий характер роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах. В подальшому, 30 квітня 2020 року позивач подав заяву про призначення пенсії за вислугу років. Втім, того ж дня такому зверненню було надано статус "помилковий" і вказано, що відсутні правові підстави та документи, які підтверджують пільговий характер роботи для виходу на пенсію за вислугу років. Відтак, оскільки позивачем до жодної із заяв не надавалися документи, які б підтверджували спеціальний стаж, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, статус поданих заяв визначено як "помилковий". Також представник відповідача вказав на те, що з 17 березня 2021 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". За наведених обставин пенсійний орган вважає, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив таке.

01 жовтня 2019 року, 03 жовтня 2019 року та 30 квітня 2020 року ОСОБА_1 через веб-портал Пенсійного фонду України звернувся із заявами про призначення пенсії за вислугу років.

Зі змісту листа Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області вих. №2220-2436/С-02/8-0200/21 від 18 березня 2021 року слідує, що на заяву від 01 жовтня 2019 року надано відповідь про те, що зверненню присвоєно статус "помилковий" і повідомлено про необхідність подання додаткових підтверджуючи документів. На заяву ОСОБА_1 від 03 жовтня 2019 року пенсійним органом надано відповідь про те, що зверненню присвоєно статус "помилковий" та зазначено, що для вирішення питання про призначення пенсії чи відмови в призначенні пенсії необхідно зазначити в заяві статтю закону, на підставі якої слід призначити пенсію, або надати документи про особливий характер роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах. На заяву від 30 квітня 2020 року надано відповідь, якою повідомлено про присвоєння такому зверненню статусу "помилковий" та вказано на відсутність правових підстав та документів, які підтверджують пільговий характер роботи для виходу на пенсію за вислугу років.

При цьому, за результатами розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком пенсійний орган 25 лютого 2021 року прийняв рішення про призначення такої з 17 березня 2021 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли, суд враховує наступне.

Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-ІV, який набрав чинності 01 січня 2004 року (далі - Закон №1058-ІV), визначено принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Відповідно до частини 1 статті 44 Закону ІV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Особливості подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовано однойменним Порядком (надалі - Порядок), що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1).

Так, пунктом 1.1 розділу І Порядку визначено, що заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року №13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за №991/27436.

Згідно з пунктом 1.9 розділу І Порядку днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява про призначення пенсії подається через веб-портал днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на веб-порталі заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через веб-портал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача веб-порталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на веб-порталі.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відтак, положеннями Порядку передбачено можливість подання зокрема й заяви про призначення пенсії через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року №13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за №991/27436.

При цьому, особливу увагу слід звернути на приписи пункту 1.9 розділу І Порядку, згідно із якими у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через веб-портал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача веб-порталу).

Тобто, у разі відсутності усіх необхідних документів для призначення заявникові пенсії в такому випадку пенсійний орган письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через веб-портал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача веб-порталу).

В ході судового розгляду встановлено, що позивач через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України подав заяви про призначення пенсії за вислугу років 01 жовтня 2019 року, 03 жовтня 2019 року та 30 квітня 2020 року.

З листа Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 18 березня 2021 року слідує, що на заяву від 01 жовтня 2019 року надано відповідь про те, що зверненню присвоєно статус "помилковий" і повідомлено про необхідність подання додаткових підтверджуючи документів. На заяву ОСОБА_1 від 03 жовтня 2019 року пенсійним органом надано відповідь про те, що зверненню присвоєно статус "помилковий" та зазначено, що для вирішення питання про призначення пенсії чи відмови в призначенні пенсії необхідно зазначити в заяві статтю закону, на підставі якої слід призначити пенсію, або надати документи про особливий характер роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах. На заяву від 30 квітня 2020 року надано відповідь, якою повідомлено про присвоєння такому зверненню статусу "помилковий" та вказано на відсутність правових підстав та документів, які підтверджують пільговий характер роботи для виходу на пенсію за вислугу років.

Таким чином, у повідомленнях, що надсилалися пенсійним органом заявникові, вказувалось на відсутності документів, які б підтверджували пільговий характер роботи.

Разом із тим, суду не надано доказів того, що такі повідомлення (з пропозицією надання додаткових документів) надсилалися ОСОБА_1 через електронний кабінет користувача веб-порталу, як того вимагає абзац 4 пункту 1.9 розділу І Порядку.

Окрім того, пунктом 4.3 розділу IV Порядку передбачено, що рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Відповідно до пункту 4.7 розділу IV Порядку право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Отже, наведеними приписами Порядку передбачено, що за результатами розгляду заяви про призначення пенсії орган, що призначає пенсію, приймає рішення про призначення такої пенсії або про відмову в її призначенні; при цьому, у рішенні про відмову в призначенні пенсії повинні бути зазначені причини відмови та порядок оскарження такого рішення.

Однак, судом установлено, що пенсійним органом не прийнято одного із обов'язкових рішень за результатами розгляду заяв позивача про призначення пенсії, що подавалися ним 01 жовтня 2019 року, 03 жовтня 2019 року та 30 квітня 2020 року, що свідчить про допущення відповідачем протиправної бездіяльності, яка полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду згаданих заяв.

Присвоєння таким заявам статусу "помилковий" взагалі не передбачено пенсійним законодавством та лише підтверджує бездіяльність пенсійного органу, що допущена під час розгляду заяв позивача про призначення пенсії від 01 жовтня 2019 року, від 03 жовтня 2019 року та від 30 квітня 2020 року.

За таких обставин суд дійшов висновку про допущення відповідачем протиправної бездіяльності під час розгляду заяв позивача про призначення пенсії, адже за результатами розгляду таких ним не прийнято ані рішення про призначення пенсії, ані рішення про відмову в призначенні пенсії.

При цьому, статтею 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що Пенсійний фонд України є зокрема й органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

З огляду на встановлені обставини справи суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача буде зобов'язання відповідача розглянути заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії, що подавалися ним через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України 01 жовтня 2019 року, 03 жовтня 2019 року та 30 квітня 2020 року.

Відтак, оскільки відповідачем не розглянуто заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії від 01 жовтня 2019 року, від 03 жовтня 2019 року та від 30 квітня 2020 року в порядку, передбаченому пенсійним законодавством, та не прийнято рішень за результатами їх розгляду, тому підстави для задоволення позову в частині зобов'язання відповідача призначити позивачеві пенсію з 01 жовтня 2019 року по 16 березня 2021 року відсутні.

Згідно з частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зважає на те, що позивачем при зверненні до суду з позовом сплачено судовий збір в розмірі 908 гривень, що підтверджується квитанцією від 28 травня 2021 року.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Водночас, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (частина 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відтак, з огляду на те, що позивачем при зверненні до суду з позовом сплачено судовий збір в розмірі 908 гривень, а тому на його користь слід стягнути 454 гривень за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Визначаючись з приводу розміру судових витрат, які належить стягнути на користь позивача, суд зважає на те, що позивач звернувся до суду з позовними вимогами, які співвідносяться між собою як основна та похідна, сплативши при цьому судовий збір в розмірі 908 гривень як за звернення до суду з позовом з однією немайновою вимогою.

А тому, задовольняючи позов частково, суд вважає, що половина від суми сплаченого судового збору і є пропорційною до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 134, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, що полягає у неприйнятті рішень за результатами розгляду заяв про призначення пенсії, що подавалися ОСОБА_1 01 жовтня 2019 року, 03 жовтня 2019 року та 30 квітня 2020 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області розглянути заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії від 01 жовтня 2019 року, від 03 жовтня 2019 року та від 30 квітня 2020 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на користь ОСОБА_1 витрати, пов'язані з оплатою судового збору, в розмірі в розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місцезнаходження: 21028, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 13322403)

Рішення суду в повному обсязі складено 21.12.2021

Суддя Яремчук Костянтин Олександрович