м. Вінниця
23 грудня 2021 р. Справа № 120/13559/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_2 , позивачка) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУ ПФУ у Вінницькій області, управління пенсійного фонду, відповідач), яким просив:
- визнати протиправною відмову, що міститься у рішенні №024650002799 від 07.04.2021 р.;
- зобов'язати призначити пенсію за віком на підставі статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 06.04.2021 р., зарахувавши до загального страхового стажу період роботи з 01.01.1990 р. по 23.11.1992 р. та з 24.11.1992 р. по 10.09.1999 р.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачка вказує, що має право на призначення пенсії за віком , оскільки її стаж підтверджений записами в трудовій книжці. Зазначає, що зверталась до відповідних установ, однак через пожежу в лютому 2020 р. документація була знищена. Проте, при звернені до органу пенсійного фонду отримала відмову у призначені пенсії за віком з мотивів недостатності стажу.
Не погоджуючись із даною відмовою та вказуючи, що має необхідний трудовий стаж підтверджено низкою документів, вважає відмову у призначені пенсії протиправною, у зв'язку з чим звернулась з цим позовом до суду.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 17.11.2021 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду у письмовому провадженні в порядку статті 263 КАС України.
10.12.2021 р. на адресу суду надійшов відзив , підписаний представником відповідача Р.Гоцуляк.
Разом з тим, статтею 131-2 Конституції України визначено, що виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.
Згідно пункту 11 частини 16-1 Перехідних положень Конституції України, представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 1 січня 2020 року.
Водночас, частиною третьою статті 55 КАС України встановлено, що юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб'єкта владних повноважень), або через представника.
Слід зазначити, що окрім довіреності, представником управління не надано жодних документів на право представництва чи самопредставництва, зокрема, ордеру адвоката або положення про юридичну особу, які уповноважуюють представника управління Р.Гоцуляка діяти/підписувати заяви/відзиви від імені ГУ ПФУ у Вінницькій області.
Відтак, суд доходить висновку, що відзив підписано особою, яка не має права його підписувати, а отже при розгляді справи не беруться до уваги доводи викладені у ньому.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд встановив наступне.
30.03.2021 р. позивачка звернулась через вебпортал до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком.
За наслідком розгляду цієї заяви прийнято рішення №024650002799 від 07.04.2021 р., у якому зазначено про відмову у призначенні пенсії за віком, мотивовану тим, що страховий стаж заявниці становить 24 роки 23 дні. При цьому вказано, що до страхового стажу не зараховано періоди роботи з 01.01.1990 р. по 23.11.1992 р. з огляду на відсутність відомостей про встановлений мінімум трудової участі й фактичну кількість здійснених вихододнів, а з з 24.11.1992 р. по 10.09.1999 р. через відсутність розпорядчого документу, який став підставою для звільнення з роботи.
Відтак, у зв'язку із відсутністю необхідного стажу, підстави для приначення пенсії відсутні.
Не погоджуючись з такою позицією суб'єкта владних повноважень позивачка звернулася з цим позовом до суду.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд керується та виходить з наступного.
Відповідно до положень статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років.
Отже, право на призначення пенсії мають особи, які досягли 60 років та мають страховий стаж не менше 28 років.
Процедура подання документів для оформлення пенсій визначається Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 р. № 22-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до пункту 1.1 Порядку 22-1, заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Згідно пункту 2.1 Порядку 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого, такі документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Положеннями пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку 22-1 визначено, що заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
При прийманні документів працівник сервісного центру: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Статтею 62 Закону № 1788-XII передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, як зазначалось вище, разом із заявою про призначення пенсії подаються документи про підтвердження стажу, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р№ 637.
Пунктами 1, 3 Порядку №637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Як видно із матеріалів справи, позивачка надала управлінню пенсійного фонду лише дублікат трудової книжки (дата заповнення 10.09.1999 р.), в якій містяться записи про те, що з 1990 по 1999 року остання працювала в КСП "Прогрес" зокрема в 1990 дояркою, з 1991 р. по 1993 "техніч.", з 1994 по 1996 р. "зав.ферм.", з 1997 р. по 1998 р. "зав.госп." та в 1999 р. свинаркою.
Суд акцентує увагу, що записи за спірні періоди внесені і посвідчені СТОВ «Прогрес».
Надаючи оцінку цим записам, суд вказує наступне.
Згідно із наказом Міністерства праці України, Міністерства Юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України затверджено Інструкцію про порядок ведення трудових книжок працівників № 58 від 29.07.1993 (далі Інструкція № 58).
Відповідно до п. 1 Інструкції № 58 трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації (далі - підприємство) усіх форм власності або у фізичної особи понад п'ять днів, у тому числі осіб, які є співвласниками (власниками) підприємств, селянських (фермерських) господарств, сезонних і тимчасових працівників, а також позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню.
Пункт 1 Розділу 1 Інструкції № 58 визначено, що при влаштуванні на роботу працівники зобов'язані подавати трудову книжку, оформлену в установленому порядку.
Згідно пункту 2.2 розділу 2 Інструкції № 58 заповнення трудової книжки вперше проводиться власником або уповноваженим ним органом не пізніше тижневого строку з дня прийняття працівника на роботу або прийняття студента вищого, учня професійно-технічного навчального закладу, що здобули професію (кваліфікацію) за освітньо-кваліфікаційним рівнем "кваліфікований робітник", "молодший спеціаліст", "бакалавр", "спеціаліст" та продовжують навчатися на наступному освітньо-кваліфікаційному рівні, на стажування.
Пунктом 2.4 розділу 2 Інструкції № 58 передбачено, що усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилами чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.
Отже, як видно процитованих норм, заповнення трудової книжки вперше проводиться власником або уповноваженим ним органом не пізніше тижневого строку з дня прийняття працівника на роботу.
Так, на арк. 2-6 трудової книжки містяться записи про те, що ОСОБА_1 з 1990 по 1999 року працювала в КСП "Прогрес" зокрема в 1990 дояркою, з 1991 р. по 1993 "техніч.", з 1994 по 1996 р. "зав.ферм.", з 1997 р. по 1998 р. "зав.госп." та в 1999 р. свинаркою.. Вказані записи скріплені печаткою СТОВ “Прогрес”, яке до 03.08.1999 р. утворено не було, доказів протилежного не надано ані суду, ані пенсійному органу.
Окремо суд вказує й на те, що як видно із реєстру застрахованих осіб, зокрема форми ОК-5, страхувальником (роботодавцем) ОСОБА_1 в періоди з 1998 по 1999 п.вказано Колективне сільгосппідприємство "Прогрес" із кодом "037317202", в той час, як записи в трудову книжку внесено СТОВ "Прогрес" із кодом "03731721".
При цьому, доказів, що СТОВ "Прогрес" є правонаступником КСП "Прогрес" суду не надано. Окремо суд акцентує увагу на тому, що згідно листа СТОВ «Прогрес» (із кодом ЄДРПОУ"03731721" ) від 04.10.2021 р., товариство вказало на те, що створено 03.08.1999 р. та не є правонаступником КСП "Прогрес".
Окрім того, пунктом 2.15 Інструкції №58 передбачено, якщо за час роботи працівника назва підприємства змінюється, то про це окремим порядком у графі 3 трудової книжки робиться запис: "Підприємство таке-то з такого-то числа переіменоване на таке-то", а у графі 4 проставляється підстава перейменування - наказ (розпорядження), його дата і номер.
Однак, в трудовій книжці відсутні такі відомості.
Стосовно посилань позивачки на те, що згідно довідки від 30.09.2021 р. відповідна документація знищена пожежою, то тут суд вказує, що в довідці вказано найменування ТОВ "Прогрес" , в той час , як записи до трудової книжки внесені СТОВ "Прогрес".
Більш того, доказів, які б підтверджували той факт, що в коморі ТОВ "Прогрес", в якій відбувалась пожежа, перебувала/зберігалась документація, яка стосувалась в тому числі роботи позивачки в КСП "Прогрес" - відсутні.
Враховуючи зазначене та дослідивши матеріали пенсійної справи та інші докази у справі, доходить висновку, що доводи позивачки про зарахування до трудового стажу періоду її роботи з 01.01.1990 р. по 23.11.1992 р. та з 24.11.1992 р. по 10.09.1999 р. в колгоспі “Прогрес” с. Суботівка та КСП “Прогрес” с. Суботівки, Могилів Подільського району Вінницької області є необгрунтованими та не підтвердженими належними доказами.
Суд вказує, що запис про звільнення та дані про відпрацьовані позивачем дні з 1990 по 1999 року засвідчені печаткою СТОВ “Прогрес” (із кодом ЄДРПОУ"03731721" ), яке на час внесення записів до серпня 1999 р. не існувало та не є правонаступником КСП "Прогрес", а отже не уповноважено вносити відповідні записи.
Слід зазначити, що за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, неточних чи неправильних записів, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами, однак такі ані пенсійному органу, ані суду не надано.
За сукупністю наведених обставин, враховуючи ту обставину, що стаж за переіод з 1990 - 1999 р. не підтверджено відповідними документами, а наявного стажу не достатньо для призначення пенсії - відсутні підстави вважати, що оскаржуване рішення є протиправним, відповідно, відсутні правові підстави зобов'язувати суб'єкта владних повноважень призначати пенсію із урахуванням відповідного стажу.
За змістом статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вище наведене, на думку суду, відповідач при наданні оскаржуваної відповідач діяв в межах та у спосіб визначений чинним законодавством.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів, оцінивши докази, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини не підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, що не є суб'єктом владних повноважень у разі відмови у задоволені позову - судовий збір не відшкодовуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , ін.код НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 13322403).
Повний текс рішення оформлено 23.12.21
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна