Рішення від 23.12.2021 по справі 128/3325/21

Справа № 128/3325/21

РІШЕННЯ

Іменем України

23 грудня 2021 року м. Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області

в складі:

головуючого судді Бондаренко О.І.

секретаря судового засідання Літневської А.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Вінниці цивільну справу за заявою Стрижавського дитячого будинку - інтернату, заінтересовані особи ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , Вінницький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про встановлення факту народження, -

ВСТАНОВИВ:

Стрижавський дитячий будинок - інтернат, заінтересовані особи ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , Вінницький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) звернувся до суду з заявою про встановлення факту народження, посилаючись на те, що у Стрижавському дитячому будинку - інтернаті перебувають дві вихованки - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які прибули до вказаного дитячого будинку 30.06.1999 із Вінницької обласної психоневрологічної лікарні ім. акад. О.І. Ющенка, без жодних документів, які б встановлювали їх особу.

До того, вони 18.05.1999 року були виявлені працівниками органів внутрішніх справ на залізничній станції «Копайгород» та доставлені до Барської центральної районної лікарні, де перебували по 28.05.1999 року.

Враховуючи те, що діти з помірною розумовою відсталістю з емоційними і поведінковими порушеннями самостійно повідомити інформацію про себе, окрім імені не могли, з метою пошуку інформації про батьків дівчаток, 02.11.2011 року до Вінницького районного відділу внутрішніх справ надіслано відповідний запит.

Згідно відповіді з відділу внутрішніх справ Вінницького району така інформація відсутня.

Також, було отримано відповідь з Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області №01-23/406 від 16.02.2012 року, згідно якої за результатами здійсненої перевірки та за наявними обліками Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, а також за обліками безвісно зниклих осіб, будь-яка інформація відносно вихованок будинку-інтернату ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , відсутні.

Крім того, в архіві Вінницького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) та Державному реєстрі актів цивільного стану громадян відсутні актові записи про народження ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

На даний час вищевказані особи потребують отримання паспорта громадянина України, однак відсутність свідоцтва про народження унеможливлюють його отримання.

Представник заявника Стрижавського дитячого будинку - інтернату, вона ж представник неповнолітніх ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася, надавши суду заяву, в якій просить розглянути справу в її відсутність, вимоги заяви підтримує, просить їх задоволити.

Представник заінтересованої особи Вінницького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, в якій просить справу розглянути в його відсутність, при вирішенні заяви покладається на розсуд суду.

Відповідно до ст. 247 ч.2 ЦПК України, суд вважає, що справу можливо розглянути без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення зі слідуючих підстав.

Судом встановлено, що у Стрижавському дитячому будинку - інтернаті перебувають дві вихованки - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які прибули до вказаного дитячого будинку із Вінницької обласної психоневрологічної лікарні ім. акад. О.І. Ющенка без жодних документів, які б встановлювали їх особу (а.с. 7 - 8). 18.05.1999 року діти були виявлені працівниками органів внутрішніх справ на залізничній станції «Копайгород» та доставлені до Барської центральної районної лікарні, де перебували по 28.05.1999 року.

Діти ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , 1989 року народження, з помірною розумовою відсталістю з емоційними і поведінковими порушеннями (а.с. 11 - 18); самостійно повідомити інформацію про себе, окрім імені, дівчата не могли.

Згідно повідомлення відділу внутрішніх справ Вінницького району №348 від 11.01.2012 року інформація щодо ОСОБА_2 та ОСОБА_1 - відсутня (ас. 20).

Згідно повідомлення Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області №01-23/406 від 16.02.201 року, за результатами здійсненої перевірки та за наявними обліками Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, а також за обліками безвісно зниклих осіб будь-яка інформація відносно вихованок будинку-інтернату ОСОБА_2 та ОСОБА_1 відсутня (а.с. 21).

В архіві Вінницького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) та Державному реєстрі актів цивільного стану громадян відсутні актові записи про народження ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с. 23).

Відповідно до ч. 3 ст. 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені та смерть.

Відповідно до п. 5 ч.1 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами; перебування фізичної особи на утриманні; каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Встановлення даного факту, що має юридичне значення необхідно заявнику для отримання вихованками паспортів громадян України.

Згідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Відповідно до абз. 2, 3 Пункт 24 глави 1 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні (затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 №52/5), у разі досягнення дитиною 16 років державна реєстрація її народження може проводитися за її особистою заявою з пред'явленням паспорта та відповідно до законодавства, яке регулює порядок поновлення актових записів цивільного стану.

Державна реєстрація народження на підставі рішення суду про встановлення факту народження проводиться за правилами поновлення актових записів, якщо з дня народження дитини, зазначеного у рішенні суду, минуло більше року.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Відповідно до ч. 1 ст. 144 СК України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно ст. 7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України № 789-XII від 27.02.91 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.

Згідно з ст. 18 ЦПК України, судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом. Обов'язковість судового рішення не позбавляє осіб, які не брали участі у справі, можливості звернутися до суду, якщо ухваленим судовим рішенням вирішено питання про їхні права, свободи чи інтереси.

З огляду на викладене, суд вважає, що дійсно, для проведення державної реєстрації народження дітей є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, якими є Я, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту народження дитини, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати громадянами України свідоцтво про народження дитини, виданого державним органом України

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 41, 144 СК України, ст. ст. 4, 10, 76, 247, 264, 265, 268, 273, 293, 315 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

Заяву Стрижавського дитячого будинку - інтернату - задоволити.

Встановити факт, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Вінниця.

Встановити факт, що ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Вінниця.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду через Вінницький районний суд Вінницької області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.І. Бондаренко