Рішення від 20.12.2021 по справі 908/2265/21

номер провадження справи 4/133/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.12.2021 Справа № 908/2265/21

м.Запоріжжя Запорізької області

за позовом Заступника керівника Дніпровської окружної прокуратури міста Запоріжжя Запорізької області, (690206, м. Запоріжжя, вул. Добролюбова, буд. 14) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Запорізької міської ради, (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206)

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорожинвестстрой”, (69035, м. Запоріжжя, пр. Соборний (Леніна), буд. 198; адреса керівника: 69035, м. Запоріжжя, пр. Соборний (Леніна), буд. 178, кв. 39)

про внесення змін до договору оренди землі від 21.07.2008 реєстраційний №040826101201

Суддя Зінченко Н.Г.

Секретар судового засідання Гасумян М.М.

Представники сторін:

від прокурора - Тронь Г.М., посвідчення №058616 від 14.12.2020;

від позивача - Сачава Г.В., посвідчення №751 від 18.10.2021;

Шеремет З.В., розпорядження №1142 к/тр від 13.05.2016;

від відповідача - не з'явився.

УСТАНОВИВ

03.08.2021 до господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява вих. №53-2668 ВИХ-21 від 03.08.2021 (вх. № 2412/08-07/21 від 03.08.2021) Заступника керівника Дніпровської окружної прокуратури міста Запоріжжя Запорізької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Запорізької міської ради, м. Запоріжжя до Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорожинвестстрой”, м. Запоріжжя про внесення змін до договору оренди землі від 21.07.2008 реєстраційний № 040826101201, укладеного між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю “Запорожинвестстрой”, шляхом викладення пунктів 5 та 9 договору в запропонованій прокурором редакції.

Згідно Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.08.2021 справу № 908/2265/21 за вищевказаною позовною заявою розподілено судді Зінченко Н.Г.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 02.09.2021, після усунення недоліків позовної заяви, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 23.09.2021.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 23.09.2021 продовжено строк підготовчого провадження до 02.12.2021, підготовче судове засідання відкладено на 20.10.2021.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 20.10.2021 підготовче судове засідання відкладено на 15.11.2021.

15.11.2021 осіб, які беруть участь у справі, повідомлено про неможливість проведення судового засідання з розгляду справи, призначеного на 15.11.2021 , у зв'язку з перебуванням судді на лікарняному, та повідомлено, що наступне судове засідання з розгляду справи відбудеться 18.11.2021.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 18.11.2021 закрито підготовче провадження по справі та призначено справу до розгляду по суті в судовому засіданні на 24.11.2021.

Ухвалою суду від 24.11.2021 відкладено розгляд справи по суті в судовому засіданні, з повідомленням сторін на 20.12.2021.

В судовому засіданні 20.12.2021 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Присутній у судовому засіданні прокурор в повному обсязі підтримав позовні вимоги.

Заявлені прокурором вимоги ґрунтуються на ст.ст. 15, 16, 1212, 1214 Цивільного кодексу України, ст. ст. 152, 206 Земельного кодексу України, ст.ст. 288, 289 Податкового кодексу України, на підставі яких прокурор просить суд пункти 5 та 9 договору оренди землі від 21.07.2008 реєстраційний № 040826101201, укладеного між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю “Запорожинвестстрой” викласти у наступній редакції: « 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 42 882 434, 04 грн. в цінах на 2021 рік»; « 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 1286473, 02грн., що складає 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах на 2021 рік».

Позивач позовні вимоги прокурора підтримав повністю, просив позов задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про визнання позову не заявив, відзив на позовну заяву не надав, про поважність причин неявки уповноваженого представника суд не попереджав.

Протягом підготовчого провадження відповідач не з'являвся, ухвали суду про відкриття провадження у справі № 908/2265/21 та про відкладення підготовсого засідання, які направлялися на зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань адресу відповідача, поверталися на адресу господарського суду Запорізької області з відміткою відділення поштового зв'язку: “За закінченням терміну зберігання”.

17.12.2021 на адресу суду від представника Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорожинвестстрой” - Котелевського К.В., надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

В обґрунтування клопотання відповідач посилається на те, що з 20.12.2021 на 11:00 в Амур-Нижньодніпровському районному суді м. Дніпропетровська призначено судове засідання по справі № 199/1670/21, в якому Котелевський К.В є представником відповідача. На підтвердження зазначених обставин надано скріншот з офіційного сайту Амур-Нижньодніпровськоого районного суду м. Дніпропетровська.

Розглянувши подане клопотання, суд відмовляє в його задоволенні з наступних підстав.

Відповідно до ч.2 ст. 195 ГПК України суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті.

Як вбачається з матеріалів справи, 24.11.2021 суд розпочав розгляд справи №908/2265/21 по суті, отже тридцятиденний термін розгляду справи по суті спливає - 24.12.2021.

Приписами ч.ч. 3, 4 ст. 120 ГПК України унормовано, що виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Ухвала господарського суду про дату, час та місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії повинна бути вручена завчасно, з таким розрахунком, щоб особи, які викликаються, мали достатньо часу, але не менше ніж п'ять днів, для явки в суд і підготовки до участі в судовому розгляді справи чи вчинення відповідної процесуальної дії.

Отже, у строки визначені господарського процесуальним кодексом суд не має можливості для завчасного повідомлення сторін про іншу дату судового засідання, а отже і для відкладення розгляду справи по суті.

В силу положень частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Праву особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондує обов'язок добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються його безпосередньо та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (ALIMENTARIA SANDERS S.A. V. SPAIN, №11681/85, §35, ЄСПЛ, від 07 липня 1989 року).

Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини 1 статті 6 даної Конвенції (§66-69 рішення Європейського суду з прав людини від 08 листопада 2005 року у справі "Смірнова проти України").

Крім того, відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.

Така правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 24 січня 2018 року у справі №907/425/16.

За приписами п. п. 1, 2 ч. 2 ст. 42, ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 43 ГПК України учасники справи зобов'язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу, сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи. Учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.

Залежно від конкретних обставин суд може визнати зловживанням процесуальними правами дії, що суперечать завданню господарського судочинства, зокрема заявлення завідомо безпідставного відводу або вчинення інших аналогічних дій, спрямованих на безпідставне затягування чи перешкоджання розгляду справи чи виконання судового рішення.

Крім того, суд зауважує, що відповідно до положень ст. 28 ГПК України юридична особа бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

Про дату, час та місце розгляду справи № 908/2265/21 відповідач повідомлений належним чином. Отже, керівник Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорожинвестстрой”, як повноважений представник відповідача у справі, не був позбавлений права прийняти участь в судовому засіданні, призначеному на 22.12.2021.

Крім того, суд зауважує що відповідач у справі був ознайомленний з матеріалами справи - 30.11.2021. Отже, у відповідача було достатньо часу для подання заяв по суті спору, з обґрунтуванням причин поважності їх неподання у встановлений судом строк.

Враховуючи те, що метою судового розгляду є якнайшвидше вирішення господарського спору між сторонами у строки, визначені ГПК України, суд, дійшов висновку про неможливість відкладення розгляду справи по суті, у зв'язку з цим не вбачає правових підстав задоволення клопотання відповідача.

Згідно ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цієї статтею.

Відповідно до п. 2 ч 3 ст. 202 ГПК України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.

З урахуванням викладеного, суд дійшов до висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній матеріалами, яких достатньо для вирішення спору по суті, за відсутністю представника відповідача.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора, позивача суд

УСТАНОВИВ

13.06.2008 Запорізькою міською радою (позивач, орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Запорожинвестстрой” (орендар, відповідач) укладений договір оренди землі (далі - договір).

21.07.2008 договір зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України про земельних ресурсах” про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за №040826101201.

Відповідно до п. 1 договору, орендодавець відповідно до рішення сімнадцятої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради № 53/87 від 12.12.2007 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування торговельного та спортивно-оздоровчого комплексу, яка знаходиться: м. Запоріжжя, вул.Металургів, 1-А.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,0574 га (п. 2 договору).

Відповідно до п. 8 договору, договір укладено на дев'ятнадцять років.

Відповідно до п. 19 договору передача земельної ділянки орендарю здійснюється орендодавцем на умовах, що визначені у договорі, за актом прийому-передачі земельної ділянки, який підписується сторонами і є невід'ємним додатком до договору. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у п'ятиденний термін після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.

Факт передачі позивачем в оренду відповідачу земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:04:037:0227, загальною площею 1,0574 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Металургів, 1-А, земельна ділянка знаходиться у стані придатному для розташування торговельного та спортивно-оздоровчого комплексу, зафіксовано Актом прийому-передачі земельної ділянки від 21.07.2008, який підписано Орендодавцем і Орендарем та скріплено печаткою міської ради.

Згідно з п. 5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 13296487,78 грн. в цінах 2008 року.

Пунктом 9 договору сторони визначили, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 79777,66 грн., на протязі строку будівництва об'єкта, у розмірі 398894, 63 грн. з дня введення об'єкту до експлуатації, що складає 3 % від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2008 року.

Пунктами 10, 11 договору оренди обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Ленінського району 33216812700006 в управлінні Держказначейства у Ленінського районі міста Запоріжжя Головного управління Держказначейства України в Запорізькій області, МФО 813015, ЕДРПОУ 3467713, код 13050200.

Відповідно до п. 12 договору розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.

Також між сторонами укладено додаткові угоди до договору, а саме додаткова угода від 26.05.2009, яка зареєстрована 03.07.2009 №040926101194 та від 28.01.2010, яка зареєстрована 03.02.2010 №041026100205 в частині зміни пункту 9 договору оренди землі від 21.07.2008 №040826101201.

Так, в додатковій угоді від 28.01.2010 пунк 9 викладеннй в наступній редакції: « 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 32272 гри. 02 коп. (тридцять дві тисячі двісті сімдесят дві грн. 02 коп.) на протязі строку будівництва об'єкту, у розмірі 161361 гри. 64 коп. (сто шістдесят одна тисяча триста шістдесят одна гри. 64 коп.) з дня введення об'єкту до експлуатації *, що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2010 р. із врахуванням часткового звільнення орендаря від сплати орендної плати на 2010 рік, згідно рішення Запорізької міської ради №6, від 19.11.2008р. та Запорізької обласної ради від 27.11.2008р. №7

30.06.2015 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 7 “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя”, згідно якого вирішено, зокрема, ввести в дію нормативну грошову оцінку земель міста з 01.01.2016.

Також, 30.06.2015 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 6 “Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)”, яким було затверджено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності в межах міста Запоріжжя.

Відповідно до п.9 таблиці Додатку 3 до рішенням Запорізької місцевої ради №6 від 30.06.2015, ставка орендної плати за використання іншими (крім чітко визначеного у таблиці переліку) земельними ділянками складає 3% від їх нормативної грошової оцінки.

Зазначене рішення оприлюднене 14.07.2015 року в газеті “Запорозька Січ” і набрало чинності з дня його офіційного оприлюднення та введено в дію 01.01.2016.

28.11.2018 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 26 “Про встановлення розміру орендної плати за землю” (далі - рішення № 26). Рішенням № 26 внесені зміни до рішення міської ради від 30.06.2015 № 6 “Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)” та установлено на території м. Запоріжжя розміри орендної плати згідно з додатком.

Рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 6, від 30.06.2015 № 7 та від 28.11.2018 № 26 не скасовувалися та є чинними.

24.05.2021 Запорізькою міською радою за вих. №01/03-32/01795 на адресу орендаря ТОВ «Запорожинвестстрой» направлено пропозицію про внесення змін до договору оренди землі в частині збільшення розміру орендної плати у договір оренди землі разом із розрахунком розміру орендної плати за земельну ділянку, грошова оцінка якої проведена на 01.01.2021 та проектом додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі від 13.06.2008 зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України про земельних ресурсах» від 21.07.2008 №040826101201 для підписання.

Однак, на момент звернення до суду відповідач додаткову угоду не уклав, питання про припинення чи розірвання цього договору не порушує та продовжує використовувати орендовану земельну ділянку.

У зв'язку із цим, прокурор звернувся до суду з даним позовом про внесення змін до договору оренди землі, оскільки щорічно місцевий бюджет недоотримує кошти в розмірі 1286473, 02 грн.

Проаналізувавши норми чинного законодавства, вислухавши пояснення представників прокурора та позивача, оцінивши докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню на наступних підставах.

Статтею 1 Закону України “Про оренду землі” унормовано, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (ст. 2 Закону України “Про оренду землі”)

Згідно з ст. 13 вказаного вище Закону, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

В статті 30 Закону України “Про оренду землі” передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Пунктом 36 Договору оренди землі передбачена можливість внесення змін до договору та порядок внесення змін.

Разом з тим, законодавець передбачає випадки, коли розгляд питання про внесення змін до договору чи про його розірвання передається на вирішення суду за ініціативою однієї із сторін.

У разі, якщо сторона договору не скористалася процедурою позасудового врегулювання питання зміни чи розірвання договору, навіть коли порядок здійснення такої процедури врегульовано законодавчо, не позбавляє таку сторону можливості належним чином реалізувати своє суб'єктивне право на зміну чи припинення договору та вирішити існуючий конфлікт у суді в силу прямої вказівки, що міститься у частині другій статті 651 Цивільного кодексу України (пункт 6.12 постанови Великої Палати Верховного Суду від 08.09.2020 у справі №920/418/19).

Згідно зі статтею 18 Закону України “Про оцінку земель” нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Статтею 20 Закону України “Про оцінку земель” визначено, що дані про нормативну грошову оцінку землі оформлюються, як витяг.

Стаття 23 Закону України “Про оцінку земель” встановлює, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Таким чином, нормативна грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання державою плати за користування землею. Зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок не може ототожнюватися як зміна розміру орендної плати, а є лише її передумовою.

В той же час, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, а також затвердження конкретних ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України віднесено пунктом 35 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до виключеної компетенції сільської, селищної, міської рад, яка реалізується шляхом прийняття відповідних рішень на пленарних засіданнях ради.

Відповідно до ст. 25 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно з пунктами 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.

За змістом ч. 1 ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Згідно із ч. 5 ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Відповідно до норм ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Приписами ст. 188 Господарського кодексу України встановлено, що сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, що передбачено ст. 652 Цивільного кодексу України.

При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 652 Цивільного кодексу України зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3 ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

На час вирішення даного спору в суді, питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою регулюється виключно Податковим кодексом України від 02.12.2010, який набув чинності з 01.01.2011.

Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Згідно із ст. 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України).

Розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території (п. 288.5.1, ст. 288 ПК України).

Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Згідно положень ст. 30 Закону України “Про оренду землі” зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Частиною 1 ст. 15 Закону України “Про оренду землі” визначено, що однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Орендна плата за землю відповідно до ст. 21 Закону України “Про оренду землі” - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

У разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 6 та від 30.06.2015 № 7 не скасовувалися та є чинними.

Верховним Судом України в постанові від 07.10.2015 у справі № 3-481гс15 зазначено, що у випадку, якщо рішення міської ради, яким змінено нормативну грошову оцінку земель міста та затверджено нові ставки орендної плати, є чинним й у встановленому законом порядку незаконним не визнавалось, - воно є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд України і в постанові від 02.03.2016 по справі № 3-476гс15.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Такого-ж висновку дійшов Верховний Суд України у постановах від 06.12.2010 по справі № 2-1/10068-2008, від 27.12.2010 по справі № 27/15-10, від 23.05.2011 по справі № 7/105-10(30/234-09), від 04.07.2011 по справі № 41/81пд, від 20.11.2012 по справі № 28/5005/640/2012.

У разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Таким чином, запропоновані відповідачу для внесення змін у договір розміри нормативної грошової оцінки землі та орендної плати відповідають вимогам чинного законодавства та рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015р. № 6 та № 7.

З аналізу вищенаведених норм вбачається, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок і, як наслідок, зміна розміру земельного податку та ставок орендної плати за землю не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання уповноваженими органами місцевого самоврядування плати за користування землею в межах та на виконання норм Податковим кодексом України.

В свою чергу, орендна плата за земельні ділянки комунальної власності є регульованою ціною. Тому, зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки (бази оподаткування) тягне за собою зміну розміру земельного податку та орендної плати, а отже є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Запорізькою міською радою з метою визначення бази розрахунку орендної плати за земельну ділянку, надану в користування відповідачу отримано у Міськрайонному управлінні у Запорізькому районі та м. Запоріжжі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки в цінах 2021 року.

За даними витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 26.04.2021 № 282/207-21 нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:04:037:0227, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Металургів, 1-А складає 42882434,04 грн. в цінах на 2021 рік.

Розмір орендної плати за користування земельною ділянкою по договору оренди землі в цінах 2021 року складає 1286473,02 грн.: 42882434,04 х 3%, де: 42882434,04 грн. - база розрахунку плати за землю, нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2021 року; 3% - розмір орендної плати у відсотках від нормативної грошової оцінки землі, визначений рішенням ЗМР від 30.06.2015 № 6 (зі змінами внесеними рішенням Запорізької міської ради від 28.11.2018 № 26).

Відповідно до Закону України “Про оренду землі”, відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Статтею 15 Закону України “Про оренду землі” визначено, що орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору.

Згідно із ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Отже, приведення договору оренди землі у відповідність до вимог діючого законодавства є обов'язком сторін.

Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з ст. 74 ГПК України обов'язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Прокурор та позивач надали всі необхідні докази в обґрунтування позовних вимог.

За наведених обставин справи та наданих доказів, вимоги прокурора про внесення змін у пункти 5 та 9 договору оренди землі від 21.07.2008, суд вважає обґрунтованими та документально підтвердженими, а тому задовольняє їх у повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ

1.Позов Заступника керівника Дніпровської окружної прокуратури міста Запоріжжя Запорізької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Запорізької міської ради, м. Запоріжжя до Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорожинвестстрой” задовольнити повністю.

2.Змінити п. 5 Договору оренди землі, зареєстрований 21.07.2008 у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України про земельних ресурсах” за № 040826101201, укладеного між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю “Запорожинвестстрой”, виклавши його в такій редакції: “5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 42882434 (сорок два мільйони вісімсот вісімдесят дві тисячі чотириста тридцять чотири) грн. 04 коп. в цінах на 2021 рік”.

3.Змінити п. 9 Договору оренди землі, зареєстрований 21.07.2008 у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України про земельних ресурсах” за № 040826101201, укладеного між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю “Запорожинвестстрой”, виклавши його в такій редакції: “9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 1286473 (один мільйон двісті вісімдесят шість тисяч чотириста сімдесят три грн. 02 коп.), що складає 3% нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2021 року”.

4.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорожинвестстрой”, (69035, м. Запоріжжя, пр. Соборний (Леніна), буд. 198, код ЄДРПУО 34869358) на користь Запорізької обласної прокуратури в особі Дніпровської окружної прокуратури міста Запоріжжя Запорізької області, (690206, м. Запоріжжя, вул. Добролюбова, буд. 14 (розрахунковий рахунок UА438201720343180001000000271 в ДКСУ у м. Київ, отримувач: Запорізька обласна прокуратура, ЄДРПОУ 02909973, МФО 820172) судовий збір в розмірі 4540 (чотири тисячі п'ятсот сорок) грн. 00 коп. Видати наказ.

Повне рішення оформлено і підписано у відповідності до вимог ст. ст. 240, 241 ГПК України “23” грудня 2021 р.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Відповідно до ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення, а у разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.Г.Зінченко