вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
17.12.2021м. ДніпроСправа № 904/3940/19 (904/8394/21)
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОСАХІНВЕСТ-2002" (49054, м.Дніпро, Кіровський район, проспект Олександра Поля, буд.101, ідентифікаційний номер юридичної особи 31870837)
до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м.Дніпро, вул.Сімферопольська, 17-А, ідентифікаційний номер юридичної особи ВП 44118658)
про про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань надмірно сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 467 224, 03 грн.
Суддя Суховаров А.В.
При секретарі судового засідання Рудь В.Г.
Представники:
від позивача - Павлова Ю.М., свідоцтво ДП №4666 від 13.02.2020, ордер АЕ №1104578 від 18.11.2021;
від відповідача - Горбань Р.С., посв. ОН №000354 від 18.02.2020.
В провадженні господарського суду Дніпропетровської області перебуває справа №904/3940/19 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОСАХІНВЕСТ-2002" (49054, м.Дніпро, Кіровський район, проспект Олександра Поля, буд.101, ідентифікаційний номер юридичної особи 31870837) на стадії ліквідації.
Повноваження ліквідатора по справі покладені на арбітражного керуючого Пасько Ганну Маратівну, яка діє на підставі свідоцтва на право здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №1824 від 26.06.2017.
11.10.2021 до господарського суду Дніпропетровської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОСАХІНВЕСТ-2002" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань надмірно сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 467 224, 03 грн., в обґрунтування якої зазначає про утворення переплати по вказаних нарахуваннях.
Ухвалою суду від 26.10.2021 вищевказаний позов прийнято до розгляду в межах справи №904/3940/19 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОСАХІНВЕСТ-2002"; відкрито провадження у справі; розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 18.11.2021.
18.11.2021 Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звернулось до господарського суду із зустрічним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОСАХІНВЕСТ-2002" про визнання протиправними дії посадових осіб ТОВ "Агросахінвест-2002"; зобов'язання посадових осіб ТОВ "Агросахінвест-2002" надати бухгалтерську документацію та іншу документацію контролюючому органу для проведення документальної позапланової перевірки.
Ухвалою суду від 18.11.2021 вищевказаний позов повернуто Головному управлінню ДПС у Дніпропетровській області без розгляду.
18.11.2021 від відповідача надійшов відзив на позов, за змістом якого відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, вказує, що згідно даних інтегрованої картки платника податків ТОВ "АГРОСАХІНВЕСТ-2002" сума переплати по податку на прибуток за КБК 11021000 у розмірі 467 224,03 грн. утворилася за рахунок:
- існуючої переплати станом на 01.01.2017 у сумі 512,03 грн.;
- 30.03.2017 при сплаті податку платіжним дорученням №5509 в сумі 50 000,0 грн.;
- 18.09.2017 шляхом подання:
1) уточнюючої Декларації з податку на прибуток за І квартал 2016 року №9271114623 від 18.09.2016, в якій відображено зменшення суми нарахованого податку на прибуток у сумі 65 710,00 грн.;
2) уточнюючої Декларації з податку на прибуток за 1 півріччя 2016 року №9271114747 від 18.09.2016 , в якій відображено зменшення суми нарахованого податку на прибуток у розмірі 75 722, 00 грн.;
3) уточнюючої Декларації з податку на прибуток за 9 місяців 2016 року №927111 18,09.2016, в якій відображено зменшення суми нарахованого податку на прибуток у сумі 62 438,00 грн.;
4) уточнюючої Декларації з податку на прибуток за 2016 рік №9271114787 від 18.09.2016, в якій відображено зменшення суми нарахованого податку на прибуток у сумі 16 018,00 грн.;
5) уточнюючої Декларації з податку на прибуток за І квартал 2017 року №919051. 18.09.2016, в якій відображено зменшення суми нарахованого податку на прибуток у 117, 00 грн.;
6) уточнюючої Декларації з податку на прибуток за 1 півріччя 2017 року від 18.09.2016, в якій відображено зменшення суми нарахованого податку на прибуток у сумі 93 606,00 грн. та 19.09.2016 шляхом подання уточнюючої Декларації з податку на прибуток 2015 рік №9276996117 від 19.09.2016, в якій відображено зменшення суми нарахованого податку на прибуток у сумі 93 101,00 грн.
Таким чином, відповідач зазначає про неможливість повернення надмірно або помилково сплачених коштів по податку на у сумі 467 224, 03 грн., сплачених до бюджету України, про що зазначено у відповідному листі платнику (від 29.07.20 року №54650/6/04-36-18-07-13).
Разом з тим, за змістом наданого відзиву відповідач вказує, що наявною у позивача переплатою можуть бути погашені донарахування, які, ймовірно, виявляться за результатом проведення позапланової документальної перевірки підприємства позивача.
В підготовчому засіданні 18.11.2021 розгляд справи відкладено на 25.11.2021.
25.11.2021 від позивача надійшли додаткові пояснення, за змістом яких позивач наполягає на задоволенні позовних вимог, з огляду на те, що позивач у відповідності до передбаченого ст. 43 ПК України порядку повернення платником надмірно сплаченого податку та авансових внесків, звернувся до податкового органу з відповідною заявою.
В підготовчому засіданні 25.11.2021 від відповідача надійшло усне клопотання про витребування у позивача платіжних доручень, згідно яких ТОВ "АГРОСАХІНВЕСТ-2002" здійснювались перерахування податку на прибуток.
Ухвалою суду від 25.11.2021 підготовче засідання відкладено на 02.12.2021.
02.12.2021 до господарського суду Дніпропетровської області надійшло клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, за змістом якого відповідач просить суд долучити до матеріалів справи ІКП по податку на прибуток з 2016-2020 роки.
02.12.2021 від позивача надійшла відповідь на відзив, за змістом якої позивач стверджує, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.08.2018 року у справі № 0440/5341/18 стало підставою для виникнення переплати з податку на прибуток у позивача з 03.08.2018 року, що відображено відповідачем в інтегрованих картках платника податків. Разом з тим, позивач вказує, що перебування підприємства боржника в ліквідаційній процедурі, унеможливлює погашення донарахувань за рахунок переплати, що виникла у позивача, оскільки суперечить приписам ст.ст. 59, 61, 64 КУзПБ.
02.12.2021 від позивача надійшли заперечення на клопотання відповідача про витребування доказів від 25.11.2021.
Ухвалою суду від 02.12.2021 підготовче засідання на 09.12.2021.
Ухвалою суду від 09.12.2021 у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про витребування доказів відмовлено.
В підготовчому засіданні 09.12.2021 в порядку ч.6 ст.183 ГПК України підготовче провадження закрито, розпочато судовий розгляд справи по суті.
В судовому засіданні 09.12.2021 оголошено перерву до 14.12.2021.
В судовому засіданні 14.12.2021 представник позивача наполягає на задоволенні позовних вимог, представник відповідача заперечує проти позову.
В порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 14.12.2021 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -
Як вбачається з інформації, наявної в особистому кабінеті платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОСАХІНВЕСТ-2002» обліковується переплата з податку на прибуток приватних підприємств.
На підставі наказу №6478-п від 14.11.2017 в період з 20.11.2017 по 27.11.2017 співробітниками ГУ ДФС у Дніпропетровській області була проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ТОВ «Агросахінвест-2002» з питань дотримання податкового законодавства з податку на прибуток та податку на додану вартість за період з 01.06.2015 по 31.07.2017.
За результатами зазначеної перевірки 28.11.2017 року Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області було складено акт №28226/04-36-14-04/31870837 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки фінансово-господарської діяльності з питань дотримання вимог податкового законодавства ТОВ «Агросахінвест-2002».
В акті перевірки №28226/04-36-14-04/31870837 від 28.11.2017 року контролюючим органом було зроблено висновок про порушення ТОВ «Агросахінвест-2002»:
1) п.198.1 п. 198.2, п.198.3, п.198.6 ст.198 ПК України від 02.12.2010 p. №2755-Vl (зі змінами та доповненнями) в результаті чого підприємством занижено податок на додану вартість на загальну суму 14 340 851 грн., в т.ч.: за грудень 2015р. в сумі 1097409 грн., за січень 2016р. в сумі 765739 грн., за лютий 2016р. в сумі 900543 грн., за березень 2016р. в сумі 979257 грн., за квітень 2016р. в сумі 1358565 грн., за травень 2016р. в сумі 528836 грн., за травень 2016р. в сумі 366223 грн., за липень 2016р. в сумі 454322 грн., за серпень 2016р. в сумі 449319 грн., за вересень 2016р. в сумі 324 464 грн., за жовтень 2016 р. в сумі 503 689 грн., за листопад 2016р. в сумі 621804 грн., за грудень 2016р. в сумі 785914 грн., за січень 2017р. в сумі 665861 грн., за лютий 2017р. в сумі 193509 грн., за березень 2017р. в сумі 776199 грн., за квітень 2017р.в сумі 810019 грн., за травень 2017 р. в сумі 987104 грн.; за червень 2017 р. в сумі 1031217 грн.; за липень 2017р. в сумі 740858 грн. та завищено від'ємне значення з податку на додану вартість за липень 2017 р. на суму 7279054 грн.;
2) ст.22, ст.23, пп. 14.1.257 п.14.1 ст.14, п.п.134.1.1 п. 134.1 ст.134 ПК України від 02.12.2010 р. №2755-VI (зі змінами та доповненнями), в результаті чого занижено податок на прибуток підприємства на загальну суму 15 300 171 грн., в т.ч. за 2015 рік на суму 3233084 грн., за 2016 рік на суму 8590928 грн., за півріччя 2017 року на суму 3476159 грн. та завищено від'ємне значення об'єкту оподаткування податком на прибуток, в т.ч.: за 2015 р. на суму 2391056 грн.; за 2016 р. на суму 16835032 грн.; за півріччя 2017 р. на суму 24846109 грн.
На підставі висновків, викладених в акті перевірки відповідачем винесені податкові повідомлення-рішення:
- №0001651422 від 29.01.2018 року, відповідно до якого Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області встановлено порушення п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 ПК України, в результаті чого ТОВ «Агросахінвест-2002» зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на суму 7 279 054,00 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 207,10 грн.
- №0001871422 від 29.01.2018 року, відповідно до якого Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області встановлено порушення п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3, п.198.6 ст. 198 ПК України, в результаті чого ТОВ «Агросахінвест-2002» збільшено суму грошового зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 14 340 851,00 грн. та нараховано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 7 170 425,50 грн.
- №0001641422 від 29.01.2018 року, відповідно до якого Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області встановлено порушення пп. 134.1.1 п. 134.1 ст.134 ПК України, в результаті чого ТОВ «Агросахінвест-2002» зменшено суму від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток в розмірі 24 846 109,00 грн.
- №0001631422 від 29.01.2018 року, відповідно до якого Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області встановлено порушення ст.22, ст.23, пп.14.1257 п. 14.1 ст.14, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 ПК України, в результаті чого ТОВ «Агросахінвест-2002» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 15 300 171,00 грн. та нараховано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 6 033 543,50 грн.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.08.2018 (повний текст складено 03.08.2018) по справі №0440/5341/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОСАХІНВЕСТ-2002» до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області вищевказані податкові повідомлення-рішення визнано протиправними та скасовано.
Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 19.12.2019 року по справі №904/3940/19 Товариство з обмеженою відповідальністю «АГРОСАХІНВЕСТ-2002» (49054, м. Дніпро, Кіровський район, пр. Олександра Поля, буд. 101, код ЄДРПОУ 31870837) визнано банкрутом; відкрито ліквідаційну процедуру у справі; ліквідатором по справі призначено арбітражного керуючого Цифру Г.М. (в подальшому прізвище змінено на Пасько Г.М.), яка діє згідно свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого №1824 від 26.06.2017.
З огляду на інформацію, наявну в особистому кабінеті платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОСАХІНВЕСТ-2002» (а.с.20-21), ліквідатором встановлено факт наявності переплати податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 467 224, 03 грн., яка утворилась 03.08.2021.
Згідно відповіді (вих.№49195/6/04-36-12-07-47 від 12.07.2021), наданої Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області на запит ліквідатора ТОВ «АГРОСАХІНВЕСТ-2002» (за вих. №02-01/6 від 17.06.2021), в інтегрованій картці за кодом бюджетної класифікації 11021000 «Податок на прибуток приватних підприємств» по ТОВ «АГРОСАХІНВЕСТ-2002» обліковується переплата у розмірі 467 224, 03 грн., яка виникла на підставі ухвали суду від 17.07.2018.
Заявою від 13.07.2021 ліквідатор Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОСАХІНВЕСТ-2002» звернувся до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з вимогою про повернення переплати у розмірі 467 224, 03 грн.
Листом від 29.07.2021 Головне управління ДПС у Дніпропетровській області відмовило заявнику у задоволенні вимоги щодо повернення вказаної суми переплати, посилаючись на те, що переплата утворилась у строк, що перевищує 1095 днів, тому, в розумінні приписів ст.ст. 43, 102 Податкового кодексу України, підстави для її повернення відсутні.
За викладених обставин, ліквідатор Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОСАХІНВЕСТ-2002» звернувся до господарського суду з позовом щодо повернення вказаної суми переплати у розмірі 467 224, 03 грн. на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОСАХІНВЕСТ-2002».
На час розгляду спору відповідач не надав господарському суду доказів добровільної сплати спірної суми переплати.
Суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Приписами статті 43 Податкового кодексу України визначено умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені.
Помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або на єдиний рахунок або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені.
Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
У разі повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у порядку, визначеному пунктом 200-1.5 статті 200-1 цього Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку.
Повернення у випадках, визначених законодавством, сум податку на додану вартість, контроль за справлянням яких покладено на контролюючий орган, визначений підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, при ввезенні товарів на митну територію України здійснюється в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент оформлення митної декларації/аркуша коригування, на підставі яких здійснюватиметься таке повернення.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подає його для виконання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
У разі якщо повернення сум податку на доходи фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу, відповідне повідомлення надсилається контролюючим органом до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення шістдесятиденного строку з дня отримання відповідної податкової декларації.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані, або з єдиного рахунку.
Відповідно до приписів п.102.5 ст. 1025 ПКУ заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем виникнення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
На виконання, зокрема, приписів статті 43 ПК України, розроблено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 3 Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у поданні або заяві платника. Повернення платежів фізичним особам, які не мають рахунків у банках, може здійснюватися шляхом повернення у готівковій формі коштів за чеком органу Казначейства з відповідних рахунків, відкритих у банках на Ім'я органу Казначейства, або з відповідних рахунків банку чи підприємства поштового зв'язку, вказаних у поданні або заяві платника (його довіреної особи).
Пунктом 4 Порядку визначено, що повернення помилково або надміру зарахованих до державного бюджету платежів в іноземній валюті здійснюється у валюті платежу з валютних рахунків Державної казначейської служби України (далі - Казначейство України), відкритих на ім'я Казначейства України в банках, або у гривневому еквіваленті іноземної валюти, розрахованому за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на дату повернення коштів з бюджету, з відповідних рахунків за надходженнями, відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, про що платник зазначає у своїй заяві.
Згідно з пунктом 5 Порядку подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Відповідно до пункту 15 Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету здійснюється з того бюджету, до якого такі кошти були зараховані (з урахуванням положень пунктів 39-1 та 39-2 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України). Якщо платіж, що повертається, був сплачений до загального (спеціального) фонду державного або місцевих бюджетів, але згідно з бюджетним законодавством не передбачений серед джерел надходжень бюджетів у поточному бюджетному році, то повернення здійснюється за рахунок податків та зборів, не віднесених до інших категорій (код класифікації доходів бюджету 19090500) або інших надходжень (код класифікації доходів бюджету 24060300) відповідного бюджету.
Згідно з ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до стаття 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Статтею 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Згідно частини 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до положень частини 1 - 3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
За викладених обставин, позивач у відповідності до наведених положень законодавства, звернувся до відповідача з вимогою про повернення переплати у розмірі 467 224, 03 грн., яка утворилась за результатом прийняття до виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.08.2018 року у справі №0440/5341/18, яким було задоволено адміністративний позов ТОВ «Агросахінвест-2002» про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень щодо ТОВ «Агросахінвест-2002», у тому числі, щодо зменшення суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток та щодо збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток та нарахування штрафних (фінансових) санкцій, що свідчить про наявність підстав для повернення вказаної суми переплати на користь позивача за вимогою останнього, а отже обґрунтованість заявлених позивачем вимог. При цьому, з урахуванням відсутності визначеного законодавцем терміну щодо підстав виникнення переплати, господарський суд пов'язує визначений приписами ст.ст. 43, 102 Податкового кодексу України виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені з вищевказаним рішенням адміністративного суду, винесення якого зумовило виникнення переплату на суму 467 224, 03 грн., яка обліковується в інтегрованій картці ТОВ «Агросахінвест-2002» саме з наступного дня після складення повного тексту рішення адміністративного суду - 03.08.2018, а відтак суд відхиляє твердження відповідача щодо пропущення позивачем визначеного приписами ст.ст. 43, 102 ПКУ терміну для звернення до податкового органу з вимогою про повернення суми переплати, яка, на думку позивача, мала бути заявлена платником податку після кожного зарахування податку, внаслідок якого утворилась переплата, проте така заявлена до стягнення з податкового органу переплата обліковується в інтегровані картці ТОВ «Агросахінвест-2002» саме з 03.08.2018, що виключає можливість встановлення платником податку наявності переплати та її розміру до цього часу.
В силу положень ст. 16 Цивільного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України, держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів, зокрема, шляхом присудження до виконання обов'язку в натурі.
Викладене є підставою для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОСАХІНВЕСТ-2002" (49054, м.Дніпро, Кіровський район, проспект Олександра Поля, буд.101, ідентифікаційний номер юридичної особи 31870837) до Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОСАХІНВЕСТ-2002" (49054, м.Дніпро, Кіровський район, проспект Олександра Поля, буд.101, ідентифікаційний номер юридичної особи 31870837) про стягнення 467 224, 03 грн., 7 008, 36 грн. витрат по сплаті судового збору задовольнити.
Стягнути з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м.Дніпро, вул.Сімферопольська, 17-А, ідентифікаційний номер юридичної особи ВП 44118658) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОСАХІНВЕСТ-2002" (49054, м.Дніпро, Кіровський район, проспект Олександра Поля, буд.101, ідентифікаційний номер юридичної особи 31870837) суму 467 224, 03 грн., 7 008, 36 грн. витрат по сплаті судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного судового рішення і може бути оскарженим протягом цього строку до Центрального апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому ст.ст. 256, 257 ГПК України.
Повний текст рішення складено - 23.12.2021.
Суддя А.В. Суховаров