Справа № 932/10816/21
Провадження №2-о/932/241/21
21 грудня 2021 року м. Дніпро
Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого судді - Куцевола В.В.
при секретарі - Рибалці В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Дніпрі цивільну справу окремого провадження за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа - Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Дніпрі Південно-Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро),-
16.12.2021 року ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою про встановлення факту смерті її тітки - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьку.
Заяву обґрунтовує наступним чином. Вона є внутрішньо переміщеною особою та мешкає у квартирі АДРЕСА_1 . Її тітка - ОСОБА_2 , народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Новотроїцьке, Волноваського району Донецької області. ІНФОРМАЦІЯ_1 , внаслідок атеросклеротичної хвороби серця та набряку легень тітка померла у м. Донецьку, на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Видані їй на тимчасово окупованій території України документи, що засвідчують факт смерті, не мають юридичної сили, і не можуть бути підставою для видачі свідоцтва про смерть державного зразка. Внаслідок того, що провести реєстрацію факту смерті своєї тітки в позасудовому порядку вона можливості не має, звернулась до суду з цією заявою, посилаючись на те, що мешкає у межах Шевченківського району м. Дніпра.
Ухвалою суду від 16.12.2021 року відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 21.12.2021 року.
Заявниця та заінтересована особа у судове засідання не з'явились, письмових заяв чи клопотань до суду не надали. Про день, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, про причини неявки не повідомили. Заявниця прохала у заяві про встановлення факту вирішити справу у її відсутність.
Згідно із вимогами ч. 2 ст. 317 ЦПК України, справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
В зв'язку з неявкою осіб, які приймають участь у справі, суд розглядає справу у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Розглянувши заяву, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про її задоволення за наступних підстав.
Згідно із вимогами ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до вимог п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно із вимогами ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання. Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, а саме: свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_2 , свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 , свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 , свідоцтвом про народження серії НОМЕР_5 , заявниця є племінницею ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно із медичною довідкою № 6191 від 09.10.2021 року, ОСОБА_2 , 1933 року народження, померла ІНФОРМАЦІЯ_4 внаслідок набряку легень, атеросклеротичної хвороби серця.
Заявниці незаконно утвореними на тимчасово окупованій території України формуваннями видано так зване свідоцтво про смерть тітки, у якому зазначено, що смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , настала ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Донецьку.
Так, свідоцтво про смерть тітки видано заявниці Ленінським відділом запису актів цивільного стану ДМУЮ ДНР, що не відповідає вимогам ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Отже, отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану за місцем смерті тітки заявниця не має можливості, оскільки смерть настала на тимчасово окупованій території України.
Згідно з вимогами ст. 1 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», тимчасово окупованими територіями у Донецькій та Луганській областях на день ухвалення цього Закону визнаються частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль, а саме: сухопутна територія та її внутрішні води у межах окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей; внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території, визначеної пунктом 1 цієї частини; надра під територіями, визначеними пунктами 1 і 2 цієї частини, та повітряний простір над цими територіями. Межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях, визначаються Президентом України за поданням Міністерства оборони України, підготовленим на основі пропозицій Генерального штабу Збройних Сил України.
Указом Президента за № 32/2019 від 07.02.2019 року визначено, що м. Донецьк є населеним пунктом, що знаходиться на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до вимог ч. 1-3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Нормою ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» встановлено, що державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Пунктом 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану, які затверджені наказом Міністерства юстиції України №52/2 від 18 жовтня 2000 року, передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації смерті, зокрема є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 за № 1150/13024.
З наведених норм чинного законодавства України та фактичних обставин справи випливає наступне. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 є племінницею ОСОБА_2 , уродженої у с. Новотроїцьке, Волноваського району Донецької області 17.08.1933 року. Тітка заявниці померла у м. Донецьку у 2021 році, на тимчасово окупованій території України. Факт смерті ОСОБА_2 підтверджується медичною довідкою про смерть.
Шевченківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у м. Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) не може бути проведено державну реєстрації смерті ОСОБА_2 , оскільки документи видані заявниці на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Встановлення факту смерті тітки необхідно заявниці для отримання свідоцтва про смерть державного зразка для подальшої реалізації цивільних прав.
Оцінюючи у сукупності надані докази, суд дійшов висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 , з метою забезпечення її права на отримання свідоцтва про смерть її тітки, відповідно до норм чинного законодавства України, та про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме: що смерть ОСОБА_2 , уродженої у с. Новотроїцьке, Волноваського району Донецької області ІНФОРМАЦІЯ_2 , настала у віці 88 років, ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Донецьку, що є тимчасово окупованою територією України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 265-268, 293, 317, 319, 352 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа - Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Дніпрі Південно-Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Новотроїцьке, Волноваського району Донецької області та померла ІНФОРМАЦІЯ_6 у віці 88 років у м. Донецьку.
Рішення допустити до негайного виконання. Оскарження рішення не зупиняє його негайного виконання.
Роз'яснити, що рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 273 ЦПК України та може бути оскаржено, шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Дніпровського апеляційного суду через Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська.
Суддя В.В. Куцевол