Постанова від 28.08.2006 по справі 14/213

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"28" серпня 2006 р.

Справа № 14/213

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Колодій С.Б., 28.08.2006 р., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №14\213

за позовною заявою приватного підприємця ОСОБА_1 (далі по тексту - ПП), м. Кіровоград

до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції (далі по тексту - ОДПІ), м. Кіровоград

про скасування податкового повідомлення-рішення

Секретар судового засідання - Дряпак Я.В.

Представники сторін:

від позивача - ОСОБА_1, приватний підприємець

від відповідача - Коряковцев Я.В., довіреність №19 від 22.05.2006 р.

Подано позов про скасування податкового повідомлення-рішення Кіровоградської ОДПІ від 22.03.2006 р. № НОМЕР_1 про нарахування штрафної санкції в розмірі 600,00 грн.

23.08.2006 р. в зв'язку з помилкою в зазначенні номеру спірного податкового повідомлення-рішення, позивач подав заяву про уточнення позовних вимог та просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення від 22.03.2006 р. №НОМЕР_2.

Позивач посилаючись на підпункт 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» зазначає, що нарахування фінансових санкції на підставі даної норми правомірно у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом.

Стаття 5 Закону України «Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», зазначає позивач, визначає два випадки узгодження податкового зобов'язання, а саме на підставі визначених сум податкових зобов»язань за даними декларацій, що подає платник податків до контролюючого органу або на підставі даних податкового повідомлення, що направляється платнику податків контролюючим органом, який здійснив нарахування сум податкових зобов»язань в випадках, визначених підпунктом 4.2.1 пункту 4.2 статті 4 цього Закону.

Позивач стверджує, що звіт про спрощену систему оподаткування не передбачає узгодження суми податкового зобов'язання, в зв'язку з чим вважає незаконним нарахування штрафної санкції згідно спірного податкового повідомлення-рішення.

В запереченнях на позов відповідач не погоджується з вимогами позивача, вважає свої дії правомірними та просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 зареєстрована суб'єктом підприємницької діяльності 01.07.1999 р., про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію, реєстраційний номер №НОМЕР_3.

Відповідно до статей 9, 14, 15 Закону України “Про систему оподаткування» платники податків і зборів у встановлені законодавством терміни зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів.

Згідно пункту 1.2 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплати до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Єдиний податок регулюється Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб»єктів малого підприємництва», який має статус законодавчого акту.

Згідно статті 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб»єктів малого підприємництва» із змінами і доповненнями ставка єдиного податку для суб»єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць. Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісячно не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.

Крім того даною статтею визначено, що суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку.

Порядок видачі свідоцтва про сплату єдиного податку визначено наказом ДПА України від 29.10.1999 р. №559, зареєстрованим в Мін'юсті України 02.11.1999 р. №752\4045, в редакції наказу ДПА України від 28.12.2001 р. №521, зареєстрованого в Мін'юсті України 21.01.2002 р.

Заява ОСОБА_1 про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності та звіти платника єдиного податку за 2003 рік свідчить, що на 2003 рік позивач обрав спрощену систему оподаткування, обліку та звітності при здійсненні діяльності по оптовий торгівлі та отримав свідоцтво про сплату єдиного податку НОМЕР_4 строком на 1-4 квартали 2003 року, даний факт позивач не заперечив.

Відповідно до рішення Кіровоградської міської ради №430 від 28.12.1999 р. «Про встановлення розмірів ставок єдиного податку по видах діяльності за умов, визначених Указом Президента України від 28.06.1999 р. №746\99 «Про внесення змін і доповнень до Указу Президента України від 03 липня 1998 року №727\98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб»єктів малого підприємництва» та рішення Кіровоградської міської ради №951 від 22.05.2001 р. про внесення змін та доповнень до рішення Кіровоградської міської ради від 28.12.1999 р. №430 ставка єдиного податку при здійсненні оптової торгівлі склала 200,00 грн.

Таким чином позивач погодилася про сплату єдиного податку по відповідному виду діяльності в розмірі, встановленим місцевою Радою та в строк, встановлений Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб»єктів малого підприємництва».

Відповідно до пункту 1 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

За нормами Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб»єктів малого підприємництва» єдиний податок це податок, який суб'єкт підприємницької діяльності щомісячно сплачує на окремий рахунок відділень Державного казначейства України, а відділення Державного казначейства наступного дня після надходження коштів перераховують суми єдиного податку до місцевого бюджету - 43 відсотки, до Пенсійного фонду України - 42 відсотки, на обов'язкове соціальне страхування - 15 відсотків.

Згідно преамбули Закон України «Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є спеціальним законом з питань оподаткування, що встановлює порядок погашення зобов»язань юридичних та фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, які застосовуються до платників податків контролюючими органами, та визнає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних термінів, визначених цим Законом, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф.

За результатами аналізу зазначених норм чинного законодавства господарський суд дійшов висновку, що оскільки за спрощеною системою оподаткування, обліку та звітності суб'єкт малого підприємництва сплачує обов'язковий платіж - єдиний податок, то вимоги чинного законодавства, передбачені, зокрема, Законом України «Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», також поширюються на порядок погашення єдиного податку. Тобто при несвоєчасній сплаті єдиного податку застосування положень статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» щодо нарахування у відповідному розмірі штрафних санкцій є правомірним та таким, що відповідає нормам чинного законодавства.

При цьому слід зазначити, що приватний підприємець ОСОБА_1 в судовому засіданні не заперечила факту порушення нею строків сплати єдиного податку.

Враховуючи вищевикладені обставини та аналіз норм чинного законодавства, господарський суд вважає правомірним застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 600,00 грн. за порушення граничних строків сплати єдиного податку на підставі податкового повідомлення-рішення №НОМЕР_2 від 22.03.2006 р.

Відповідно до наказу № 81 від 31.03.2006 року Державної податкової адміністрації у Кіровоградській області створено Державну податкову інспекцію у м. Кіровограді, яка є правонаступником Кіровоградської об"єднаної державної податкової інспекції в межах м. Кіровограда.

Відповідно до статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником.

Керуючись статтею 55, частинами 1-3 статті 160, частиною 1 статті 162, статтею 163, частинами 1-4 статті 254, статтею 258, пунктом 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Здійснити заміну відповідача Кіровоградську об"єднану держану податкову інспекцію на її правонаступника Державну податкову інспекцію у м. Кіровограді.

В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження , але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складання в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, і копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя

С. Б. Колодій

28.08.2006 р.