Постанова від 22.12.2021 по справі 400/5422/20

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2021 р.м.ОдесаСправа № 400/5422/20

Головуючий в 1 інстанції: Гордієнко Т. О.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді-доповідача Скрипченка В.О.,

суддів Косцової І.П. та Осіпова Ю.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Добрий дядя" на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 9 лютого 2021 року (суддя Гордієнко Т.О., м. Миколаїв, повний текст рішення складений 09.02.2021) по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Добрий дядя" до Головного управління ДПС у Миколаївській області та Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

26 листопада 2020 року ТОВ "Компанія "Добрий дядя" звернулося до адміністративного суду з позовом до Державної податкової служби України та ГУ ДПС у Миколаївській області, в якому просило визнати протиправними та скасувати рішення комісії ГУ ДПС у Миколаївській області від 19.10.2020 року №2045782/38963393 про відмову в реєстрації податкової накладної від 30.09.2020 №11; зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану позивачем податкову накладну №11 від 30.09.2020 датою, коли вона була надіслана до ДПС, а саме 30.09.2020 року.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 9 лютого 2021 року у задоволенні позову товариства було відмовлено.

Не погоджуючись із постановленим у справі судовим рішенням ТОВ "Компанія "Добрий дядя" подало апеляційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального права та неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким повністю задовольнити його позов.

В обґрунтування скарги апелянт зазначив, що у нього наявні усі необхідні первинні документи, які вимагаються чинним законодавством для такого характеру господарських операцій, ці документи відповідають вимогам закону та дозволяють за їх аналізом дійти висновку про реальність вчинення господарської операції. При цьому, факт наявності дебіторської заборгованості не може впливати на право платника податків реєструвати податкову накладну та відображати відповідні податкові зобов'язання, адже такої заборони не передбачено податковим кодексом.

Відповідач надіслав до апеляційного суду відзив на апеляційну скаргу, у якому, посилаючись на законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Справа розглянута судом першої інстанції за правилами спрощеного позовного провадження.

Апеляційним судом справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до статті 311 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, відзиву на неї, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах поданої скарги, апеляційний суд дійшов таких висновків.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 1 вересня 2020 року ТОВ "Компанія "Добрий дядя" (Орендар) уклало з ФОП ОСОБА_1 (Орендодавець) договір оренди, предметом якого є приміщення площею 50 кв.м, за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до умов цього Договору, вартість орендної плати становить 4 000 грн. на місяць. Термін оренди становить один рік, договір набуває юридичної сили з 01.09.2020 року та діє до 01.09.2021 року.

Того ж дня ТОВ "Компанія "Добрий дядя" (Орендодавець) уклало с ТОВ Консалтингова компанія Лагар" (Суборендар) Договір майнового найму - Суборенди приміщення №01/09-20, предметом якого є нежитлове приміщення площею 50 кв.м, за адресою: АДРЕСА_1 , що належить ТОВ "Компанія "Добрий дядя" на праві договору оренди нежитлового приміщення від 01.09.2020 року, укладеного з ФОП ОСОБА_1 .

Строк суборенди встановлюється з 1 вересня 2020 року до 1 вересня 2021 року (п. 4.1 Договору). Суборендна плата встановлена в розмірі 500 000 грн., в т.ч. ПДВ за повний календарний місяць (п. 6.1 Договору). Сплата здійснюється Суборендатаром щомісячно авансом з п'ятого до десятого числа (п. 6.2 Договору)

1 вересня 2020 року ТОВ "Добрий Дядя та ТОВ "Консалтингова компанія Лагард" також підписали Акт приймання-передачі приміщення відповідно до договору майнового найму - Суборенди приміщення №01/09-20 від 01.09.2020.

30 вересня 2020 року ТОВ "Добрий Дядя" склав рахунок на оплату №180, відповідно до якого "Консалтингова компанія Лагард" за суборенду нежитлового приміщення за вересень 2020 згідно Договору майнового найму - Суборенди приміщення №01/09-20 від 01.09.2020 повинна сплатити 500 000,00 грн., з яких 83 333,33 грн. - ПДВ.

Також 30 вересня 2020 ТОВ "Добрий Дядя" та ТОВ "Консалтингова компанія Лагард" підписали Акт надання послуг №176, відповідно до якого виконавцем (ТОВ "Добрий Дядя") були надані послуги: суборенда нежитлового приміщення за вересень 2020 згідно Договору майнового найму - Суборенди приміщення №01/09-20 від 01.09.2020. Замовник (ТОВ "Консалтингова компанія Лагард") претензій по об'єму, якості та строку наданих послуг не має.

Того ж дня ТОВ "Добрий Дядя" складено податкову накладну №11 про надання ТОВ "Консалтингова компанія Лагард" у суборенду нежитлового приміщення за вересень 2020 згідно Договору майнового найму - Суборенди приміщення №01/09-20 від 01.09.2020 на суму 500 000,00 грн., в т.ч. 83 333,33 грн. ПДВ, та 8 жовтня 2020 року надіслало для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно отриманої Квитанції від 08.10.2020 року, яка зареєстрована в ЄРПН №9256577912, податкову накладну №11 від 30.09.2020 прийнято, але її реєстрацію зупинено із зазначенням причини, а саме: "Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 03.09.2020 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 68.20.12, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

15 жовтня 2020 року ТОВ "Добрий Дядя" направило контролюючому органу пояснення, в яких зазначило, що для здійснення господарської діяльності та отримання прибутку товариство веде торгівельну діяльність та надання посередницьких, комерційних послуг, здає в суборенду приміщення. Також платником податків додані первинні документи, договір оренди, акти наданих послуг, що підтверджують правомірність господарської операції. До пояснення позивач додав первинні документи у кількості 9 додатків.

17 жовтня 2020 року ТОВ "Добрий Дядя" та ТОВ "Консалтингова компанія Лагард" підписали Додаткову угоду до Договору майнового найму - Суборенди приміщення №01/09-20 від 01.09.2020 року, відповідно до пункту 2 якої сторони погодили відстрочити факт оплати заборгованості за вересень 2020 року до 31 грудня 2020 року включно без застосування штрафних санкцій. Суборендар має право сплачувати заборгованість одним платежем або частинами.

Пунктом 3 Додаткової угоди від 17.10.2020 до Договору майнового найму - Суборенди приміщення №01/09-20 від 01.09.2020 року, п. 6.2. Договору майнового найму - суборенди приміщення №01/09-20 від 01.09.2020 викладено у наступній редакції: "Сплата суборендної плати здійснюється суборендарем щомісяця не пізніше останнього дня наступного місяця за попередній".

19 жовтня 2020 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №2045782/38963393 про відмову у реєстрації податкової накладної №11 від 30.09.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вважаючи зазначене рішення Комісії протиправним ТОВ "Добрий Дядя" звернулося до суду з даним позовом про його скасування.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог товариства суд першої інстанції, на підставі тих документів, які позивач надав для реєстрації податкової накладної, дійшов висновку, що спірне рішення контролюючого органу відповідає критеріям правомірності, оскільки на момент направлення позивачем податкової накладної для реєстрації в ЄРПН та прийняття спірного рішення відповідачем про відмову у реєстрації податкової накладної №11 від 30.09.2020 року оплата за суборенду приміщення суборендарем не здійснена, а Додаткова угода щодо відстрочення сплати не укладена.

Надаючи правову оцінку законності і обґрунтованості рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.

Так, частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно підпунктів "а", "б" пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно п. 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем. (пункт 201.10 статті 201 ПК України).

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Відповідно до пункт 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджено постановою КМУ від 11.12.2019 року №1165 (далі - Порядок №1165), відповідно до пункту 5 якого платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до пункту 7 цього Порядку, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Згідно пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Згідно пункту 11 Порядку №1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року №520, згідно пунктів 2-4 якого, прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно п. 7 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, контролюючий орган відмовив у реєстрації податкової накладної від 30.09.2020, оскільки позивачем не надано розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків.

З цього приводу суд першої інстанції правильно звернув увагу, що за умовами Договору оренди від 01.09.2020 року суборендар вже повинен був здійснити оплату за вересень 2020 року, а відтак, зобов'язаний був надати документи щодо перерахунку йому цих коштів.

Ураховуючи встановлені обставини суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відсутність розрахункових документів у цій справі є безумовною підставою для відмови у реєстрації податкової накладної, що і було зроблено відповідачем, який прийняв оспорюване рішення.

Зважаючи на наведене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Добрий дядя".

Підсумовуючи викладене колегія суддів вважає, що доводи, викладені в апеляційній скарзі не знайшли свого підтвердження, суд першої інстанції правильно з'ясував усі обставини справи, оскаржуване рішення ухвалено судом відповідно до норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.

Відповідно до частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відтак, апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Добрий дядя" задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 292, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, апеляційний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Добрий дядя" залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 9 лютого 2021року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає відповідно до ч. 6 ст. 12, ст. 257 та ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя-доповідач В.О.Скрипченко

Суддя І.П.Косцова

Суддя Ю.В.Осіпов