Постанова від 22.12.2021 по справі 215/3339/21

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2021 року м. Дніпросправа № 215/3339/21

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),

суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2021 року (суддя Захарчук-Борисенко Н.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до голови Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Недоступа Антона Івановича про визнання протиправною бездіяльність,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до голови Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Недоступа Антона Івановича, в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність голови виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Недоступа Антона Ігоровича, за результатом розгляду заяви від 30.03.2021 року вх. С-293-П у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, яка виявилася у порушені встановленого поряду ст.ст. 3, 8, 19, 22, 144 Конституції України та встановити наявність у нього компетенції (повноважень) діяти до такого порядку;

- визнати протиправною бездіяльність голови виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Недоступа Антона Ігоровича, за результатом розгляду заяви від 30.03.2021 року вх. С-293-П, у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, яка виявилася у відмові депутатським запитом зобов'язати начальника управління охорони здоров'я м. Кривого Рогу Мурашка К.В. вжити заходів до КНП Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 КМР, чим забезпечувати ОСОБА_1 ОНКО хвору людину безкоштовними медикаментами, а не як особу з інвалідністю та встановити у нього компетенції (повноважень) подати такі депутатські запити для належного реагування;

- визнати протиправною бездіяльність голови виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Недоступа Антона Ігоровича, за результатом розгляду заяви від 30.03.2021 року вх. С-293-П у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, яка виявилася у не підкоренні ст. 7 ЗУ «Про звернення громадян»;

- визнати протиправною бездіяльність голови виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Недоступа Антона Ігоровича, за результатом розгляду заяви від 30.03.2021 року вх. С-293-П у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, яка виявилася у відмові надати розпорядження яким надано повноваження особам для розгляду його заяви від 10.03.2021 року та 30.03.2021 року та встановити наявність у нього компетенції (повноважень) так діяти;

- визнати протиправною бездіяльність голови виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Недоступа Антона Ігоровича, за результатом розгляду заяви від 10.03.2021 року вх. С-91-П у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, яка виявилася у порушенні управлінської функції відповідно до п. 3.1 його розпорядження від 15.12.2020 року № 169-р та зобов'язати прийняти рішення в розумінні п. 19 ч. 1 ст. 4 КАС України.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2021 року в задоволенні позову відмовлено.

ОСОБА_1 була подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 3 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.

Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Як було встановлено судом першої інстанції, 30.03.2021 ОСОБА_1 , звернулась до Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради із заявою за вх. № С-293-П.

Заява ОСОБА_1 від 30.03.2021 № С-293-П, розглянута відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та направлена ОСОБА_1 поштою, про що свідчить реєстр витрат конвертів та підтверджується копією відповіді від 31.03.2021 С-293-П.

ОСОБА_1 звернулась з позовом до суду для захисту своїх законних прав та інтересів, які, на її думку, були порушені бездіяльністю виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем відповідно до законодавства України було розглянуто заяву позивача від 30.03.2021, та надано відповідь, а тому позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльність виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, яка виявилась у порушенні правової позиції ст. ст. 1, 3, 8, 19, 21, 22, 33,46, 48, 68 Конституції України та визнання протиправною бездіяльність виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, яка виявилась у неприйнятті після розгляду заяви від 30.03.2021 вх. С-293-П нормативно-правового акту на підставі ст. ст. 3, 8, 19, 33, 46, 68 Конституції України, ст. ст. 7, 18, 19 Закону України «Про звернення громадян» є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені у них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства, забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань) ч. 1 ст. 15 Закону України «Про звернення громадян».

Частиною 4 статті 15 Закону України «Про звернення громадян» передбачено, що рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови.

Відповідно до ст. 19 вказаного Закону, орган державної влади, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані, зокрема, об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.

Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому, загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів ст. 20 Закону України «Про звернення громадян».

Аналіз вказаних норм свідчить про те, що громадяни України наділені правом звернення з відповідними заявами, скаргами до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, засобів масової інформації, їх посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків, а на органи державної влади, органи місцевого самоврядування покладений обов'язок по розгляду таких звернень, заяв і скарг у місячний строк від дня їх надходження.

Виконавчий комітет Тернівської районної у місті ради здійснює свою діяльність на підставі та у відповідності до Конституції України, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», рішення Криворізької міської ради від 31.03.2016 №381 «Про обсяг і межі повноважень районних у місті рад та їх виконавчих органів» зі змінами та інших нормативно-правових актів.

Відповідно до статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Відповідно до статті 41 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» питання організації управління районами в містах належать до компетенції міських рад.

Обсяг і межі повноважень районних у містах рад та їх виконавчих органів визначаються відповідними міськими радами за узгодженням з районними у містах радами з урахуванням загальноміських інтересів та колективних потреб територіальних громад районів у містах.

Рішенням Криворізької міської ради від 31.03.2016 №381 «Про обсяг і межі повноважень районних у місті рад та їх виконавчих органів» визначено обсяг та межі повноважень виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради.

30 березня 2021 року до виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради надійшло звернення ОСОБА_1 вх. № С-293-П.

Відповідно до рішення виконкому Тернівської районної у місті ради від 19.07.2017 №248 «Про затвердження Регламенту виконкому Тернівської районної у місті ради» резолюції на вхідну кореспонденцію накладаються головою районної у місті ради, заступником голови районної у місті ради, заступниками голови районної у місті ради з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючим справами виконкому районної у місті ради відповідно до їх розподілу обов'язків.

Розгляд вхідної документації, відповідно до резолюцій керівництва, виконує визначена посадова особа виконкому Тернівської районної у місті ради.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій.

Вирішення питань викладених в звернені позивача від 30.03.2021 № С-293-П не належать до повноважень виконкому Тернівської районної у місті ради, а саме:

п.1., п.7. Виконком Тернівської районної у місті ради не має повноважень щодо звернень до депутатів місцевих рад з питань вирішення проблемних питань їхніх виборців.

п.2. Виконкому Тернівської районної у місті ради не делеговані повноваження подавати пропозиції Криворізькому міському голові, на вжиття заходів для якості надання медичних послуг, забезпечення права ОНКО хворої на попередження за можливістю страждань і болю відповідно до статей Конституції України для безоплатного відпуску ОСОБА_1 лікарських засобів зазначених у рецептах позивача.

п.3. Виконкому Тернівської районної у місті ради не делеговані повноваження подавати пропозиції Криворізькому міському голові на вжиття заходів до начальника управління охорони здоров'я м. Кривого Рогу Мурашко К.В., який не видав наказ до 30.03.2021, щодо забезпечення ОСОБА_1 , як ОНКО хворої людини, безкоштовними медикаментами для лікувально-профілактичних заходів згідно постанови Кабінету Міністрів України від 17.08.1998 №1303 та який використовує бюджетні кошти за не призначенням.

п.4. Районним у місті бюджетом не передбачені видатки, на відшкодування моральної шкоди в грошовій формі, тобто виконкому Тернівської районної у місті ради не делеговані повноваження частково загладжувати моральні страждання СтояновськоїАлефтини сумою у 1000 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме, 2 270 грн. х 1000 = 2 2 70 000 грн.

п.5. При розгляді звернення № С-293-П від 30.03.2021 виконком Тернівської районної у місті ради скористався статтею 8 Закону України «Про звернення громадян» (раніше позивачу надавалась вичерпна інформація на його звернення від 30.12.2020 № С-748, від 01.02.2021 № С-11-П, від 10.03.2021 № С-91-П стосовно делегованих повноважень виконкому Тернівської районної у місті ради у вирішень питань пов'язаних з медициною) тому, запрошувати скаржника на розгляд його звернення у виконком Тернівської районної у місті ради було недоцільним.

п.6. Законом України «Про звернення громадян» не передбачено обов'язок суб'єктів владних повноважень надавати особам, які до них звертались копії їх звернень.

п.8., п.9 Рішення виконкомом Тернівської районної у місті ради приймаються відповідно до заяв громадян згідно із законом України «Про адміністративні послуги».

п.10. Виконком Тернівської районної у місті ради при розгляді звернень громадян керується Законом України «Про звернення громадян», Регламентом виконкому Тернівської районної у місті ради, рішенням Криворізької міської ради від 31.03.2016 № 381 «Про обсяг і межі повноважень районних у місті рад та їх виконавчих органів», яким регламентуються делеговані повноваження виконкомів районних у місті ради

За результатами розгляду звернення позивачу була підготовлена наступна відповідь. п.1-п.10. Згідно статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Рішенням Криворізької міської ради від 31.03.2016 №381 «Про обсяг і межі повноважень районних у місті рад та їх виконавчих органів» не передбачено здійснення виконкомами районних у місті рад управління медичними установами району.

Тобто, виконком Тернівської районної у місті ради зазначеним рішенням позбавлений повноважень стосовно вирішення різних медичних питань та питань, що стосуються медичних закладів.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про звернення громадян», не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина, з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті.

П.11 Заявнику був наданий витяг з рішення виконкому Тернівської районної у місті ради від 19.07.2017 № 248 «Про затвердження Регламенту виконкому Тернівської у місті ради.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» голова районної у місті ради (у разі її створення) ради обирається відповідною радою шляхом таємного голосування з числа її депутатів на строк повноважень ради. Голова районної у місті ради, зокрема, здійснює керівництво виконавчим апаратом ради; представляє раду у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, трудовими колективами, адміністрацією підприємств, установ, організацій і громадянами, а також у зовнішніх відносинах відповідно до законодавства.

Відповідно рішення Тернівської районної у місті ради № 22 «Про повноваження голови Тернівської районної у місті ради VIII скликання» та розпорядження голови районної у місті ради від 15.12.2020 №169 «Про затвердження розподілу обов'язків між головою районної у місті ради, заступником голови районної у місті ради, заступниками голови районної у місті ради з питань діяльності виконавчих органів ради та керуючою справами виконкому районної у місті ради» визначені повноваження голови районної у місті ради. Рішення та розпорядження є публічно доступним на офіційному сайті виконкому Тернівської районної у місті ради.

Відповідно до статті 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, управління закладами охорони здоров'я, які належать територіальним громадам або передані їм, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення; організація медичного обслуговування у оздоровчих закладах, які належать територіальним громадам або передані їм. До делегованих повноважень віднесено, зокрема, забезпечення відповідно до законодавства пільгових категорій населення лікарськими засобами та виробами медичного призначення.

Управління охорони здоров'я виконкому міської ради підпорядковане Криворізькій міській раді і його виконавчому комітету, а в підпорядкуванні виконкому Тернівської районної у місті ради не знаходиться. Голова Тернівської районної у місті ради не уповноважений керувати або давати доручення начальнику управління охорони здоров'я виконкому Криворізької міської ради.

Таким чином, суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що факт бездіяльності виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради під час розгляду звернення ОСОБА_1 був відсутній.

Рішенням Криворізької міської ради від 31.03.2016 №381 «Про обсяг і межі повноважень районних у місті рад та їх виконавчих органів» не передбачено здійснення виконкомами районних у місті рад управління медичними установами району.

Тобто, виконком Тернівської районної у місті ради зазначеним рішенням позбавлений повноважень стосовно вирішення різних медичних питань та питань, що стосуються медичних закладів.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про звернення громадян» громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.

Статтею 19 цього Закону встановлено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.

Таким чином, вірними є висновки суду першої інстанції, що відповідачем відповідно до законодавства України було розглянуто заяву позивача від 30.03.2021, та надано відповідь, а тому позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльність виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, яка виявилась у порушенні правової позиції ст. ст. 1, 3, 8, 19, 21, 22, 33,46, 48, 68 Конституції України та визнання протиправною бездіяльність виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, яка виявилась у неприйнятті після розгляду заяви від 30.03.2021 вх. С-293-П нормативно-правового акту на підставі ст. ст. 3, 8, 19, 33, 46, 68 Конституції України, ст. ст. 7, 18, 19 Закону України «Про звернення громадян» є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до голови Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Недоступа Антона Івановича про визнання протиправною бездіяльність залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Постанова у повному обсязі складена 22 грудня 2021 року.

Головуючий - суддя А.А. Щербак

суддя Н.П. Баранник

суддя Н.І. Малиш