Постанова від 27.05.2010 по справі 2-а-68/09/1470

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2010 р.Справа № 2-а-68/09/1470

Категорія:2.11.12Головуючий в 1 інстанції: Мавродієва М.В.

колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого -судді Стас Л.В.

суддів -Турецької І.О., Косцової І.П.

при секретарі -Ридванській Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 4 червня 2009 року по справі за позовом Миколаївського академічного українського театру драми та музичної комедії до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва про скасування рішень про застосування фінансових санкцій

ВСТАНОВИЛА:

Позивач - Миколаївський академічний український театр драми та музичної комедії звернувся до суду з позовом, в якому просить скасувати рішення ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0003182350/0 від 03.12.2008 на суму 17921,95 грн. та рішення №0003172350/0 від 03.12.2008 на суму 5000,0 грн., посилаючись на те, що відповідно до Інструкції з ведення квиткового господарства в театрально-видовищних підприємствах, затвердженої наказом Міністерства культури і мистецтв №452 від 07.07.1999 року, білетна каса театру, яка була перевірена, не оприбутковує готівкові кошти, а лише здає їх до театральної каси, де вони оприбутковуються до касової книги та задаються до банку, як того вимагає зазначене положення. Крім того, 19.11.2008 реалізації квитків взагалі не було, тому формулювання у акті перевірки, що готівкові кошти у сумі 3584,39 грн. є виторгом за 19 та 20 листопада 2008 року, не відповідає дійсності. Перевірка проведена з порушенням чинного законодавства, оскільки позивач за 10 днів не був повідомлений про дати початку та закінчення перевірки.

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 4 червня 2009 року -позов задоволено частково. Скасовано рішення ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0003182350/0 від 03.12.2008 на суму 17921,95 грн. В іншій частині позову відмовлено.

В апеляційній скарзі, ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить постанову суду від 04.06.2009 року -скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позову.

Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду 1-ї інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов, правильно послався на те, що у квитковій касі театру оприбуткування готівки не відбувається, оскільки в ній не передбачена наявність касової книги. Така книга ведеться у касі театру і до неї заносяться

відомості про здану виручку від продажу квитків, як нештатними уповноваженими з продажу квитків, так і квитковим касиром квиткової каси театру на підставі прибуткових ордерів.

Однак, суд першої інстанції не всебічно дослідив обставини справи, і не дав належну оцінку стосовно того, що на момент перевірки касир білетної каси знаходилась на лікарняному з 13.11.2008 року, а у касі знаходились готівкові не оприбутковані кошти за реалізовані квитки у попередньому, до дня перевірки, періоді.

Як вбачається з матеріалів справи, 20.11.2008 та 21.11.2008 ДПА у Миколаївській області здійснена планова перевірка позивача за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

За результатами перевірки був складений акт від 21.11.2008 року №0437/14/00/23/02226056.

На підставі вказаного акту перевірки ДПІ у Заводському районі М.Миколаєва були прийняті рішення №0003182350/0 від 03.12.2008 на суму 17921,95 грн. та рішення №0003172350/0 від 03.12.2008 на суму 5000,0 грн.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.11 Закону України «Про державну податкову Службу в Україні»від 04.12.1990 №509-ХІІ (далі - Закон №509-ХІІ) органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Частиною 1 статті 15 та частиною 1 статті 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 №265/95-ВР (далі - Закон №265/95-ВР) передбачено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Під час перевірки податковою були встановлені наступні порушення, які знайшли своє відображення у акті від 21.11.2008:

- не проведення розрахункової операції через РРО на суму 13,0 грн. та невидача відповідного розрахункового документу;

- не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків (буфет) сумі коштів, яка зазначена у денному звіті РРО в сумі 987,0 грн. (готівкою 1000,0 грн., 13,0 грн. - покупка, по денному звіту РРО кошти відсутні);

- не оприбуткування готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у касовій книзі розпочатої 12.09.2008 (використовується на дату перевірки) за реалізовані квитки 19 та 20 листопада 2008 року (квиткова каса). Загальна сума не оприбуткованої виручки за 19 та 20 листопада 2008 року складає 3584,39 грн. Облік руху готівкових коштів за 19.11.2008 та 20.11.2008 у касовій книзі, яка перевірялась, відсутній.

На підставі акту перевірки ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва були прийняті два рішення, які позивач просить скасувати.

Згідно п.п.1,2 ст. 3 Закону №265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок, а також видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Відповідно до п.13 ст. 3 цього ж Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.

Відповідно до п.1 Указу президента України від 12.06.1995 №436/95 за неоприбуткування готівкових коштів у повній сумі їх надходжень у касовій книзі, передбачена фінансова санкція у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Згідно ч.2 п.2.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 №637 (надалі -- Положення №637) підприємства здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку.

Відповідно до п.2.6 Положення №637 зазначено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватись.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Підприємствам, яким надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО, зокрема, продаж квитків на відвідування видовищних закладів, дозволяється оприбуткування готівки наприкінці робочого дні за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.

Згідно п.п.3.1 та 3.3 Положення №637 касові операції оформлюються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, іншими касовими документами, які підтверджували б факт продажу товарів, надання послуг, отримання готівкових коштів. Приймання готівки в касі проводиться за прибутковими касовими ордерами, підписаними головним бухгалтером або уповноваженою особою. При прийманні підприємствами готівки у касу за прибутковими касовими ордерами видається засвідчена відбитком печатки цього підприємства квитанція (що є відривною частиною прибуткового касового ордеру).

За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, прийняв постанову від 4 червня 2009 року з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, яка підлягає скасуванню.

Керуючись ч. 1 ст. 195, п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст.

254 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва - задоволенити.

Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 4 червня 2009 року по справі за позовом Миколаївського академічного українського театру драми та музичної комедії до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва про скасування рішень про застосування фінансових санкцій -скасувати.

Прийняти нову постанову.

В задоволенні позову Миколаївського академічного українського театру драми та музичної комедії до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва про скасування рішень про застосування фінансових санкцій -відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня її проголошення.

Головуючий:

Судді: