Справа № 420/25884/21
21 грудня 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Вовченко О.А. розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до УМВС України на Донецькій залізниці про зобов'язання вчинити дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду 16 грудня 2021 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до УМВС України на Донецькій залізниці, в якому позивач просить суд:
1. Зобов'язати УМВС України на Донецькій залізниці нарахувати та виплатити на користь позивача наступні види грошове забезпечення:
- різницю грошового забезпечення за посадовим окладом начальника лінійного пункту міліції на станції Мушкетово лінійного відділу міліції на станції Донецьк УМВС України на Донецькій залізниці та посадовим окладом старшого, оперуповноваженого карного розшуку лінійного пункту міліції на станції Мушкетово лінійного відділу міліції на станції Донецьк УМВС України на Донецькій залізниці з 02.08.2010р., включно по 24.11.2010 р. включно;
- різницю за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу і окладу за спеціальним званням за період з 01.03.2010 включно по 24.11.2010 включно;
- надбавку за оперативно-розшукову діяльність до 50% посадового окладу за період з 01.03.2010 включно по 24.11.2010 включно з взяттям до уваги встановленої надбавки за ОРД в 2012 р. у розмірі 37%;
- грошову надбавку за службу в умовах режимних обмежень в розмірі-15% посадового окладу, за березень 2010р., квітень 2010р., травень 2010р., червень 2010р., жовтень 2010р., листопад 2010р.;
- грошове забезпечення за листопад місяць 2010 р. із всіма складовими включи: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; надбавка за вислугу років-40%; надбавка за виконання особливо важливих завдань -50%; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) посадового окладу; надбавку за оперативно-розшукову діяльність до 50% посадового окладу; доплата за службу в нічний час - у розмірі (35 %) посадового окладу; премія - 30%;
- доплати за службу в нічний час у розмірі (35 %) посадового окладу березень 2010р. -26 нічних годин; квітень 2010р. - 30 нічних годин; травень 2010р. - 24 нічних годин; червень 2010р. - 24 нічних годин; липень 2010р. - 32 нічних годин; серпень 2010р. - 22 нічних годин; жовтень 2010р. - 28 нічних годин; листопад 2010р. - 24 нічних годин з урахуванням виплачених сум;
- премія-30%;
- грошове забезпечення за листопад місяць 2010 р. із всіма складовими включаючи: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; надбавка за вислугу років-40%; надбавка за виконання особливо важливих завдань -50%; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) посадового окладу; надбавку за оперативно-розшукову діяльність до 50% посадового окладу; доплата за службу в нічний час - у розмірі (35 %) посадового окладу; премія - 30%;
- грошове забезпечення за несення служби в дні щотижневого відпочинку, святкові дні, служби понад установлений законодавством робочий час, у розмірі посадового окладу + окладу за спеціальним званням у подвійному розмірі, березень 2010р. -117 годин; квітень 2010р. - 120 годин; травень 2010р. - 124 годин; червень 2010р. - 92 годин; липень 2010р. - 131 годин; серпень 2010р. - 25 годин; жовтень 2010р. - 113; листопад 2010р. - 54годин;
- грошову допомогу на оздоровлення при щорічній основній відпустці за 2010 рік;
- індексацію всього грошового забезпечення за період з 01.03.2010 включно по 24.11.2010 включно;
- компенсаційні втрати частини заробітної плати у зв'язку з затримкою термінів її виплати;
2. 3обов'язати УМВС України на Донецькій залізниці, виготовити відносно позивача новий грошовий атестат і нову довідку про основні і додаткові види його щомісячного грошового забезпечення за період з 01.03.2010 включно по 24.11.2010 включно, з обов'язковим зазначенням всіх сум: посадового окладу; окладу за спеціальним званням; надбавка за вислугу років - 40%; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) посадового окладу; надбавку за оперативно-розшукову діяльність до 50% посадового окладу; доплата за службу в нічний час - у розмірі (35 %) посадового окладу; премія - 30%; індексацію всього грошового забезпечення за вказаний період.
Відповідно до п.п.3,5,6 ч.1 ст.172 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Ознайомившись зі змістом адміністративного позову, суддя дійшов висновку, що він не відповідає вимогам ст. 160, 161 КАС України.
Згідно п.2 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Позивачем у позовній заяві зазначено найменування відповідача УМВС України на Донецькій залізниці, в той час як з доданих до позовної заяви копій документів вбачається, що вірне найменування відповідача - Управління МВС України на Донецькій залізниці.
Також позивач у позовній заяві не зазначає:
- реєстраційний номер облікової картки платника податків та офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти позивача;
- офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти відповідача.
Відповідно до ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
В позовній заяві позивач зазначив адресу реєстрації свого місця проживання « АДРЕСА_1 » а також що він тимчасово мешкає за адресою « АДРЕСА_2 », однак доказів на підтвердження реєстрації у встановленому законом порядку місця свого проживання (перебування, знаходження) а також доказів фактичного проживання ОСОБА_1 до позовної заяви не додав.
Згідно п.4 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно ч.1 ст.5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.
При цьому, суддя вважає за необхідне зазначити, що відповідач має право на подання відзиву на позовну заяву, а отже має бути обізнаним відносно чого він має надавати таку заяву по суті справи.
Тобто, предмет позову має бути визначений чітко та конкретизовано в прохальній частині позовної заяви.
Відповідно до положень ч.2 ст.173 КАС України остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу, визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів, вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті є завданням підготовчого провадження.
Згідно з вимогами ч.1 ст.47 КАС України позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Отже, визначитися з предметом спору має саме позивач, оскільки саме він є ініціатором судового процесу, а суд створює умови для реалізації ним процесуальних прав сторони спору.
Аналогічні висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 31.10.2018 року по справі №826/16958/17.
В той же час, суддя зазначає, що відповідно до ч.5 ст.13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Згідно з ч.6 ст.13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Повноваження адміністративного суду у разі задоволення адміністративного позову визначені частиною 2 ст. 245 КАС України, згідно якої суд може прийняти рішення, зокрема про:
- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
- визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Позивач у позовній заяві заявляє позовні вимоги щодо зобов'язання вчинити дії.
Відповідно до п.23 ч.1 ст.4 КАС України похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Позивачем у позовній заяві не зазначено основної вимоги до відповідача (про визнання протиправним рішення, дії чи бездіяльність).
Таким чином, позивачу необхідно привести позовні вимоги у відповідність до приписів ст.5 КАС України, надавши до суду позовну заяву із уточненими позовними вимогами.
Відповідно до ч.1 ст.161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
В порушення вищевказаної норми, позивачем до суду надано позовну заяву її копією та з додатками, без примірнику додатків до позовної заяви відповідачу.
Відповідно до ч.ч.2,4 ст.79 КАС України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.
Згідно з ч.2 ст.94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Відповідно до ч.ч.4-5 ст.94 КАС України копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Згідно п. 5.27 ДСТУ 4163-2003, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 року №55 відмітка про засвідчення копії документа складають зі слів «Згідно з оригіналом», назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії і проставляють нижче реквізиту 23.
Позивачем до адміністративного позову додано додатки до позовної заяви у вигляді копій документів, однак такі додатки, в порушення вимог ч.ч.4-5 ст.94 КАС України, жодним чином не засвідчені.
Згідно ч. 1 ст.169 КАС суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Приймаючи до уваги вищевикладене, суддя вважає за необхідне залишити позов без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.
Виявлені недоліки повинні бути усунені, шляхом надання до суду належним чином оформленої позовної заяви та засвідчених копій додатків до позовної заяви (з копією учасниками справи).
Суддя роз'яснює, що відповідно до п.3 Розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.
Керуючись ст.ст.160, 161, 169 КАС України, суддя, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до УМВС України на Донецькій залізниці про зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
Встановити позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута заявникові.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.А.Вовченко