22 грудня 2021 р. справа № 400/5840/20
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марича Є.В., розглянув в порядку письмового провадження клопотання позивача про встановлення судового контролю в адміністративній справі
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Військової частини НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ,
про:визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
17.12.2021 р. позивач звернувся до суду із клопотання про встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі №400/5840/20, в якому просить суд зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 подати звіт про виконання рішення суду від 15.04.2021 р. протягом десяти днів.
В обґрунтування свого клопотання позивач зазначив, що його звернення про добровільне виконання рішення суду відповідачем ігноруються, а 21.07.2021 р. відкрито виконавче провадження №66164213.
Суд розглянув клопотання позивача та дійшов наступного висновку.
Так, рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 15.04.2021 р. задоволено позов ОСОБА_1 , визнано протиправною бездіяльність та зобов'язано відповідача нарахувати та виплатити за період з 02.09.2016 р. по 28.02.2018 р. включно індексацію грошового забезпечення із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - січня 2008 року. На виконання рішення суду 24.05.2021 р. видано виконавчий лист.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно зі статтею 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Відповідно до статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
З вищезазначеного слідує, що рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи. Але його виконання забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України “Про виконавче провадження”. Судовий контроль у формі зобов'язання подати звіт, також є формою забезпечення виконання судових рішень, однак, може застосовуватись судом коли на час розгляду заяви про встановлення судового контролю, заявником надано докази, що загальний порядок виконання судового рішення не дав очікуваного результату, або що відповідач створює перешкоди для виконання такого рішення.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 06.05.2019 р. у справі №826/9960/15.
Таким чином, як зазначалось судом вище, позивачу було видано виконавчий лист щодо зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 02.09.2016 р. по 28.02.2018 р. включно, позивач стверджуючи про умисне невиконання відповідачем рішення суду, яке набрало законної сили, не надав до суду доказів відсутності результату по завершенню процедури примусового виконання рішення суду, також позивачем не надано доказів створення перешкод відповідачем виконання рішення суду.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в даній справі.
Керуючись статтями 241, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Відмовити у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю.
2. Ухвалу направити учасникам справ.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею в порядку ст. 256 КАС України.
4. Апеляційна скарга на цю ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання) в порядку, визначеному ст.ст. 295-297 з урахуванням п. 15.5. Перехідних положень КАС України.
Суддя Є. В. Марич