Рішення від 21.12.2021 по справі 380/17130/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2021 року справа №380/17130/21

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Мартинюка В.Я.

секретар судового засідання Новак Л.М.

розглянувши у письмовому провадженні у м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та Міністерства оборони України, в якому просить

визнати право на пенсію за вислугу років згідно п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідно до наявної вислуги років, яка становить 25 років 02 місяці 10 днів;

визнати протиправними дії щодо не проведення розрахунку вислуги років на пенсію;

зобов'язати провести та скласти розрахунок вислуги років на пенсію за вислугу років та направити розрахунок до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

зобов'язати оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області документи для призначення пенсії за вислугу років, згідно п. «а» ч. 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звертався до відповідача із заявою для направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області документів для призначення пенсії за вислугу років. Стверджує, що передбачена Порядком №393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону №2622 і положенням цього закону не суперечить. Вказує, що в матеріалах особової справи містяться усі документи щодо проходження ним військової служби та звільнення із неї. Виправляти недоліки чи упущення, тобто не опрацювання структурним підрозділом Міністерства оборони України розрахунку вислуги років при його звільненні з військової служби, не може бути покладено на особу, оскільки саме до компетенції відповідача відноситься питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій. Вказує, що Міністерством оборони України визнається, що календарна вислуга років військової служби позивача становить понад 17 років, однак вважає, що у нього відсутнє право на пенсію за вислугу років з урахуванням її обчислення у пільговому порядку. Зазначає, що загальна вислуга років військової служби позивача становить понад 25 років, що є достатнім для призначення пенсії за вислугу років на умовах Закону №2262.

У своїх запереченнях Міністерство оборони України посилається на те, що станом на дату закінчення військової служби вислуга років військової служби позивача становить 25 років 2 місяці 10 днів з урахуванням пільгової вислуги. Зазначає, що календарна вислуга років військової служби станом на 02.09.2020 року складала 17 років 1 місяць. Тому розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію позивачу Департаментом фінансів не складався. Вказує, що позивач на момент звільнення не мав необхідної календарної вислуги років, оскільки наявні 17 років 1 місяць при необхідних 24 календарних років та 6 місяців. Крім того, в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вказано, що право на пенсію за вислугу років може виникнути у осіб при наявності вислуги обчисленої на пільгових умовах. Доводи позивача про необхідність застосування до спірних правовідносин норм постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року, якою позивачу для призначення пенсії за вислугу років має зараховуватись пільговий стаж є безпідставними, оскільки суд повинен застосовувати правовий акт, який має вищу юридичну силу.

У відзиві Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки зазначає, що вислуга років позивача на час звільнення у календарному обчисленні становить 17 років 1 місяць, у зв'язку з чим він не набув право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України №2262. Стверджує, що особова справа позивача з розрахунком вислуги років до нього не надходила.

Окрім того, 15.12.2021 року надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначає, що відповідачі не заперечують, що його вислуга років з урахуванням пільгового обчислення становить 25 років 2 місяці 10 днів. При цьому, позивачу обраховано у пільговому порядку час проходження військової служби за період участі в АТО, обчисленого з розрахунку один місяць служби за три місяці відповідно до вимог Закону №2262 та постанови КМУ №393.

Ухвалою суду від 08.10.2021 року відкрито загальне позовне провадження у справі.

Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 07.12.2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Підготовчі судові засідання неодноразово відкладалися з мотивів тимчасового обмеження роботи суду у зв'язку із запровадженням карантину, пов'язаного із запобігання поширенню корона вірусної хвороби (COVID-19).

Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, судом встановлено такі обставини.

Відповідно до довідки Офісу Генерального прокурора №06/1/1-60-20 від 17.02.2020 року про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України позивач у період з 08.09.2014 року по 25.12.2014 року та з 26.10.2015 року по 06.08.2018 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції.

Відповідно до наказу Офісу Генерального прокурора №65к від 28.02.2020 року «Про оголошення вислуги років військовим прокурорам Західного, Південного, Центрального регіонів та об'єднаних сил, їх першим заступникам та заступникам станом на 01 січня 2020 року» оголошено вислугу років, що дає право на виплату щомісячної надбавки за вислугу років, та пільгову вислугу років станом на 01.01.2020 року, зокрема позивачу (вислуга років, що дає право на виплату щомісячної надбавки за вислугу років (включаючи пільгову вислугу років) - 24 роки 6 місяців 23 дні, у тому числі пільгова вислуга років - 6 років 2 місяці).

Згідно із витягом із наказу Міністра оборони України (по особовому складу) №447 від 10.09.2020 року позивача за підп. «г» п.2 ч.5 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) звільнено з військової служби у запас.

Наказом Офісу Генерального прокурора №272к від 10.09.2020 року позивача звільнено з посади військового прокурора Західного регіону України.

13.07.2021 року представник позивача звернувся до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із адвокатським запитом, в якому просив вжити заходів щодо підготовки та подання до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області документів для прийняття рішення щодо призначення пенсії за вислугу років за заявою позивача відповідно до п. «а» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Листом №226/365 від 28.08.2021 року Департамент кадрової політики Міністерства оборони України повідомив Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, що календарна вислуга років військової служби позивача станом на 02.09.2020 року складає 17 років 1 місяць. Тому розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію позивачу не складався.

Листом №8628 від 06.09.2021 року Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомив представника позивача, що особова справа позивача, яка була направлена в Департамент кадрової політики Міністерства оборони України для складання розрахунку вислуги років на пенсію повернута без реалізації. Підстави для складання розрахунку вислуги років (страхового стажу) на пенсію позивачу відсутні.

Не погодившись із такими рішеннями позивач звернувся до суду із даним позовом.

Змістом спірних правовідносин є непроведення Міністерством оборони України розрахунку вислуги років на пенсію та неподання Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки документів для призначення пенсії за вислугу років позивачу.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначаються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII, з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон №2262-XII).

Відповідно до п. «а» ч.1 ст.1-2 Закону №2262-XII право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом.

Згідно із ст.10 Закону №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Як передбачено у п. «а» ч.1 ст.12 Закону №2262-XII пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше.

Відповідно до ст.17-1 Закону №2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно із ч.1 ст.17-2 Закону №2262-XII обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.

Частиною другою цієї ж норми передбачено, що перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України та Національному антикорупційному бюро України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.1 ст.48 Закону №2262-XII заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки.

Постановою Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок №393).

Відповідно до абзацу шостого підп. «а» п.3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Пунктом 3.1 Розділу ІІІ Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей затвердженого наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 року, з наступними змінами та доповненнями (далі - Положення №530), оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами (ТЦКСП).

Заяви про призначення/перерахунок пенсій за формою, передбаченою додатком 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, подаються до головних управлінь Пенсійного фонду України за місцем проживання заявника через відділи соціального забезпечення (відділи оформлення допомог, військових пенсій та пільг сектору соціальних виплат) обласних військових комісаріатів (ТЦКСП) (п.3.2 Розділу ІІІ Положення №530).

При цьому, відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У постанові від 02.12.2021 року у справі №300/2497/19 Верховний Суд дійшов наступних правових висновків: «У справі, що розглядається, позивач не має календарної вислуги років для призначення пенсії, проте в нього наявний відповідний пільговий стаж, відповідно до приписів пункту 3 Постанови № 393.

Законом № 2262-XII передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.

Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема Постановою № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Наведене свідчить про помилковість висновків судів попередніх інстанцій, що визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років є саме календарна вислуга років, оскільки цей висновок ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.

Для належного розгляду цієї справи судам попередніх інстанцій слід дослідити природу спірних правовідносин у рамках Закону № 2262-XII, а також положень Постанови № 393 та нормативно-правових актів, якими врегульовані ці правовідносини, у разі, якщо час проходження служби позивачем у підрозділах карного розшуку та підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, а також час участі в антитерористичній операції зараховується до вислуги років на пільгових умовах».

При цьому, календарна вислуга років військової служби складає 17 років 1 місяць. Вказане сторонами не заперечується.

Варто також зазначити, що позивач тривалий час приймав участь в антитерористичній операції, що підтверджується довідкою №06/1/1-60-20 від 17.02.2020 року.

Суд, враховуючи підп. «а» п.3 Порядку №393 та висновки зроблені Верховним Судом у постанові від 02.12.2021 року у справі №300/2497/19, вважає, що у даному випадку для складення Департаментом фінансів Міністерства оборони України розрахунку за вислугу років позивача окрім календарної вислуги років слід враховувати також вислугу обчислену на пільгових умовах за участь в антитерористичній операції.

Суд вважає, що Міністерством оборони України протиправно відмовлено позивачу у проведенні розрахунку вислуги років на пенсію та направленні вказаного розрахунку до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оскільки проведена без урахування вислуги обчисленої на пільгових умовах, що не відповідає вимогам п. «а» ч.1 ст.12 Закону №2262-XII.

Відтак, суд дійшов висновку, що бездіяльність Міністерства оборони України щодо непроведення та нескладення розрахунку вислуги років на пенсію позивача згідно п. «а» ч.1 ст.12 №2262-XII та ненаправлення вказаного розрахунку до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки не відповідають критерію правомірності передбаченому п.1 ч.2 ст.2 КАС України, а тому позов у цій частині підлягає задоволенню.

Що стосується позовних вимог щодо зобов'язання Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області документи для призначення пенсії за вислугу років позивачу.

У даному випадку Міністерство оборони України ще не провело розрахунок вислуги років позивача та не направило його Львівському обласному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки.

При цьому, позивачем не надано обґрунтованих доказів в підтвердження обставин того що Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки буде ухилятись від оформлення та подання до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області відповідних документів, а тому такі вимоги є передчасними та не підлягають задоволенню.

Крім того, вимога щодо визнання за позивачем права на пенсію не стосуються публічно-правового спору, а є за своєю правовою природою вимогою про встановлення факту, що не належить до компетенції судів адміністративного судочинства.

Відтак, у задоволенні такої вимоги також належить відмовити.

Щодо доводів відповідача, що в Законі №2262-XII не вказано, що право на пенсію за вислугу років може виникнути у осіб при наявності вислуги обчисленої на пільгових умовах суд зазначає, що ст.17-1 згаданого Закону передбачає, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

При цьому, таке право встановлене Порядком №393.

Відтак, такі посилання судом до уваги не беруться.

Щодо посилань Міністерства оборони України на практику Верховного Суду, зокрема постанову №480/4241/18 від 14.04.2021 року суд звертає увагу, що у вказаній постанові зазначено наступне: «З метою забезпечення єдності та сталості судової практики Верховний Суд в складі Судової палати Касаційного адміністративного суду відступає від висновків щодо застосування норм права у постановах Верховного Суду від 22.11.2018р. у справі №161/4876/17, від 15.08.2019р. у справі №281/459/17, від 27.03.2020р. у справі №569/727/17 та інших, у яких Верховний Суд дійшов висновку про неможливість пільгового обчислення вислуги років та невідповідності в цій частині Порядку №393 Закону №2262-ХІІ».

Беручи до уваги викладене, суд вважає, що вказана постанова підтверджує право позивача на проведення розрахунку з урахуванням вислуги обчисленої на пільгових умовах.

Інші твердження відповідачів також не беруться до уваги, з огляду на встановлені обставини.

З огляду на викладене, адміністративний позов підлягає задоволенню в частині визнання протиправними дій Міністерства оборони України щодо не проведення розрахунку вислуги років на пенсію, а також зобов'язання провести та скласти розрахунок вислуги років на пенсію та направлення вказаного розрахунку до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

В іншій частині позову належить відмовити.

Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі не підлягають стягненню із сторін.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо непроведення розрахунку вислуги років на пенсію ОСОБА_1 .

Зобов'язати Міністерство оборони України (адреса: м.Київ, Повітрофлотський проспект, 6; код ЄДРПОУ 00034022) провести та скласти розрахунок вислуги років на пенсію ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) та направити розрахунок до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (адреса: м.Львів, вул.І.Франка, 25; код ЄДРПОУ 08412340).

В іншій частині у задоволенні позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.Я.Мартинюк