Постанова від 21.12.2021 по справі 579/2271/21

Справа № 579/2271/21

3/579/942/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2021 року Суддя Кролевецького районного суду Сумської області Моргун О.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з відділення поліції №1 (м.Кролевець) Конотопського РВП ГУНП в Сумській області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, працюючого водієм ФОП “ ОСОБА_2 ”,-

-за ч.4 ст.164 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 14.12.2021 року серії ВАБ № 699151 14 грудня 2021 року близько 11 год. 45 хв. в м.Кролевець по вул.Андріївська, 13 водій ОСОБА_1 на автомобілі ГАЗ 5312, державний номерний знак НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_3 , перевозив дизпальне, зі слів водія 150 літрів, без акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, за що відповідальність передбачена ч.4 ст.164 КУпАП.

ОСОБА_1 належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, неодноразово в суд не з'явився, причини неявки суду не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи не надав. За таких обставин є підстави розглядати справу без його участі.

Факт вчинення ОСОБА_1 указаного вище правопорушення підтверджується письмовими матеріалами справи:

- протоколом про адміністративне правопорушення від 14.12.2021 року серії ВАБ № 699151 (а.с.2);

- протоколом огляду місця події від 14.12.2021 року (а.с.5-6);

- фототаблицею (а.с. 8);

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 (а.с.9);

- розпискою ОСОБА_4 (а.с. 10);

- акцизною накладною форми “П” від 14.12.2021 (а.с. 14-15).

Відповідно до вимог ч.4 ст.164 КУпАП, передбачена адміністративна відповідальність за переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, не зазначеними у митних деклараціях при переміщенні пального або спирту етилового митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначенимпідпунктом "а"пункту 2 частини другої статті 91 Митного кодексу України, або в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне або спирт етиловий у таких транспортних засобах, або в заявках на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними.

Таким чином, відповідальність за ч. 4 ст.164 КУпАП передбачена за переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами з порушенням певних нормативно-правових актів.

Положеннями 14.1.6-1 ПКУ передбачено, що акцизний склад пересувний - транспортний засіб (автомобільний, залізничний, морський, річковий, повітряний, магістральний трубопровід), на якому переміщується та/або зберігається пальне або спирт етиловий на митній території України.

Транспортний засіб набуває статусу акцизного складу пересувного протягом періоду його використання для:

а) переміщення в ньому митною територією України пального або спирту етилового, що реалізується (крім пального або спирту етилового, що переміщується митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначенимпідпунктом "а"пункту 2 частини другої статті 91 Митного кодексу України);

згідно п. 230.1.5. транспортні засоби, що набули статусу акцизних складів пересувних, а також транспортні засоби, що використовуються суб'єктом господарювання, який не є розпорядником акцизного складу, для переміщення на митній території України власного пального або спирту етилового для потреб власного споживання чи промислової переробки, повинні обліковуватися в Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий, створення та ведення якого забезпечується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Перелік транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий, розміщується на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Включення/виключення транспортних засобів до/з Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий, здійснюється автоматично на підставі даних акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, або на підставі заявок на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, із зазначенням періоду переміщення такого пального або спирту етилового, або на підставі митних декларацій при переміщенні пального або спирту етилового митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначенимпідпунктом "а"пункту 2 частини другої статті 91 Митного кодексу України. Такі заявки подаються суб'єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизних складів, до переміщення митною територією України у транспортних засобах, які не є акцизними складами пересувними, власного пального або спирту етилового для потреб власного споживання чи промислової переробки. Форма заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Такі заявки у формі електронних документів надсилаються центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Відповідно до абз. 3 п. 231.6 ПКУ реєстрація в Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється : першого примірника акцизної накладної при реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу - у день складання такої акцизної накладної, але не пізніше здійснення операції з реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу.

Судом встановлено, що на момент здійснення перевезення пального водієм, тобто після його реалізації з акцизного складу, та зупинки його працівниками поліції на території Сумської області, відповідні акцизні накладні не були зареєстровані в Єдиному реєстрі акцизних накладних, а відтак транспортний засіб, на якому здійснювалося переміщення пального, не був автоматично включений до Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне.

При цьому, акцизна накладна форми «П» №5, складена 14 грудня 2021 року на переміщення пального зареєстрована 14.12.2021 о 14 год. 57 хв., тобто після зупинки транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 .

Судом встановлено, що на момент здійснення перевезення пального водієм, а відтак після його реалізації з акцизного складу, та зупинки його працівниками поліції акцизні накладні не були зареєстровані в Єдиному реєстрі акцизних накладних, а відтак транспортний засіб не був автоматично включений до Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне.

Переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не зазначені в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне або спирт етиловий у таких транспортних засобах, а також не зазначені у заявках на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, які надіслані центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, забороняється.

Разом з тим, ст.20 Закону України «Про небезпечні вантажі'передбачено, що перевезення небезпечних вантажів допускається за наявності відповідно оформлених перевізних документів, перелік і порядок подання яких визначається нормативно-правовими актами, що регулюють діяльність транспорту.

В той же час, відповідно до абз.24 п.231.6 ст.231 ПКУ у разі неможливості зареєструвати акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних, дозволяється переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами за наявності товарно-транспортної накладної, яка повинна містити інформацію з відповідної акцизної накладної, та паперового примірника акцизної накладної, підписаної особою, уповноваженою на її складання.

Відтак, водій транспортного засобу зобов'язаний був мати разом із іншими документами, що надавали йому дозвіл на здійснення перевезення пального, і паперовий примірник акцизної накладної, підписаної особою, уповноваженою на її складання, а номер акцизної накладної мав бути зазначений у ТТН.

Таким чином, ОСОБА_1 здійснював переміщення пального транспортним засобом, без акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне у таких транспортних засобах, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.4 ст.164 КУпАП.

Згідно з ст.29 КУпАП конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду. Конфісковано може бути лише предмет, який є у приватній власності порушника, якщо інше не передбачено законами України.

Вирішуючи питання про вид та міру адміністративного стягнення, суд враховує ступінь вини та характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, суд вважає доцільним призначити йому стягнення у виді штрафу, без конфіскації пального та транспортного засобу, які не є приватною власністю порушника, оскільки саме даний вид стягнення на думку суду є справедливим, а також необхідним і достатнім для запобігання вчиненню нових правопорушень.

Відповідно до ст.40-1, ч.4 ст.164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», керуючись ст.ст.283 - 285, 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , який вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.4 ст.164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, піддати адміністративному стягненню у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень без конфіскації 150 л дизельного пального та транспортного засобу ГАЗ 5312, державний номерний знак НОМЕР_1 , які не є приватною власністю порушника.

Відповідно до ч.2 ст.308 КУпАП у порядку примусового виконання цієї постанови в частині стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 стягується подвійний розмір штрафу.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн.

150 л дизельного пального та транспортного засобу ГАЗ 5312, державний номерний знак НОМЕР_1 , повернути ОСОБА_3 .

Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Кролевецький районний суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Суддя О. В. Моргун