08 грудня 2021 року
справа №380/13403/21
провадження № П/380/13583/21
зал судових засідань № 12
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кузана Р.І.,
секретар судового засідання Ящишин І.А.,
за участю:
представників позивача Солтиса Т.М., Лотоцького Г.М.
Дідика М.Б.,
представника відповідача Качмарик Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом Державного підприємства «Бродівське лісове господарство» до Головного управління ДПС у Львівській області про скасування податкових повідомлень-рішень, -
Державне підприємство «Бродівське лісове господарство» (місцезнаходження: 80602, Львівська область, м.Броди, вул.Низька, 15, код ЄДРПОУ 00992444) (далі - позивач, ДП «Бродівське лісове господарство»), звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79003, вул.Стрийська, 35, м.Львів, код ЄДРПОУ 43968090) (далі - відповідач), в якому просить:
- скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 15.07.2021 №17328/13-01- 07-05 на суму 56647,50 грн;
- скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 15.07.2021 №17326/13-01- 07-05 на суму 192 562, 50 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Головним управлінням ДПС у Львівській області проведено перевірку, за наслідками якої складено Акт перевірки від 16.06.2021 № 12955/13-01-07-05/00992444 «Про результати документальної планової виїзної перевірки ДП «Бродівське лісове господарство» за період діяльності з 01.07.2017 по 31.03.2021, з метою дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби та за період діяльності з 01.01.2017 по 31.03.2021 щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». За результатами перевірки на підставі Акта перевірки прийнято податкові повідомлення-рішення: № 17328/13-01-07-05, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів на суму 45318,00 грн та нараховано штрафні санкції в розмірі 11329,50 грн та №17326/13-01-07-05, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування на суму 154050,00 грн. та нараховано штрафні санкції в розмірі 38512,50 грн. На думку контролюючого органу ДП «Бродівське лісове господарство» занижено в декларації з податку на додану вартість за травень 2018 податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів на суму 45318,00 грн у зв'язку з віднесенням зазначеної суми ПДВ до податкового кредиту. Крім цього, відповідач зазначає, що ДП «Бродівське лісове господарство» занижено в І кварталі 2021 року рентну плату за спеціальне використання лісових ресурсів на суму 154050,00 грн.
Позивач вважає вказані податкові повідомлення-рішення протиправними і такими, що підлягають скасуванню, оскільки суми податку на додану вартість, сплачені при придбанні товарно-матеріальних цінностей у постачальника, підтверджуються зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних податковою накладною №1. Порушення порядку ведення податкового обліку контрагентом та невідображення ним отриманих від ДП «Бродівське лісове господарство» коштів у складі податкових зобов'язань не є підставою для притягнення до відповідальності позивача. Щодо рентної плати, позивач зазначає, що в Акті перевірки факти порушень податкового законодавства стосовно заниження рентної плати є необґрунтованими. Висновки податкового органу про заниження рентної плати в сумі 154050 грн не підтверджуються жодними доказами. Позивачем в 1 кварталі 2021 року сплачено до бюджету суму рентної плати відповідно до поданих розрахунків. Сума грошового збов'язання з рентної плати визначалась позивачем виходячи з отриманих лісорубних квитків. З цих підстав позивач звернувся до суду із позовом.
Ухвалою від 16.08.2021 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.
Відповідач 09.09.2021 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, Головним управлінням ДПС у Львівський області проведено документальну планову виїзну перевірку ДП «Бродівське лісове господарство» з питань дотримання вимог податкового, валютного законодавства, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період діяльності з 01.07.2017 по 31.03.2021. Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог п. 198.1, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ, в результаті чого підприємством занижено податок на додану вартість у сумі 45318 грн зв травень 2018 року та п.п. 256.2.1 п. 256.2 ст. 256, п.256.11 ст. 256 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ, в результаті чого позивачем занижено рентну плату за спеціальне використання лісових ресурсів в сумі 154050 грн за І квартал 2021 року.
Зазначив, що згідно з базою даних автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту встановлено розбіжності між даними задекларованими позивачем та даними його постачальника ТОВ «Кранова компанія «Спецтехсервіс» в сумі 45318,00 грн. Вказує, що ТОВ «Кранова компанія «Спецтехсервіс» не включило до складу податкових зобов'язань з ПДВ в Декларації з податку на додану вартість за березень 2018 року суму ПДВ 45318,00 грн, згідно з виписаною та зареєстрованою податковою накладною від 23.03.2018 № 1 на загальну суму 271908 грн, в тому числі ПДВ 45318 грн.
Звертає увагу на те, що згідно з наданими ДП «Бродівське лісове господарство» до перевірки лісорубними квитками податковим органом встановлено, що сума рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в порядку рубок головного користування по Бродівській ОТГ на перший квартал 2021 року становить 2547855,94 грн, однак платником задекларовано податкові зобов'язання з рентної плати в сумі 2393805,94 грн. Відтак відповідач вважає, що існує різниця між сумою рентної плати за І квартал 2021 року в сумі 154 050 грн.
З урахуванням наведеного, представник відповідача вважає вимоги позивача безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. У задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю.
27.09.2021 від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач вказав, що податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відноситься до податкового кредиту. Позивач не повинен нести відповідальності за порушення правил ведення податкового обліку його контрагентом - продавцем товарів чи послуг. Також наголосив на тому, що відповідачем не обґрунтовано на підставі яких первинних документів ним визначена сума рентної плати, яка підлягає декларуванню за І квартал 2021 року у сумі 2547855,94 грн.
Ухвалою від 29.09.2021 суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті.
Відповідач 11.10.2021 подав заперечення на відповідь на позовну заяву (вх. №73941)
Ухвалою судового засідання від 13.10.2021 суд задовольнив клопотання представника відповідача про виклик та допита свідка ОСОБА_1 - ревізора, яка проводила перевірку.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, викладених в позовній заяві та запереченнях на відзив. Просили суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву. Просила суд в задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши подані сторонами документи, допитавши свідка, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань ДП «Бродівське лісове господарство» зареєстроване як юридична особа 05.05.1998; видами діяльності підприємства, внесеними до (КВЕД) є: 02.40 Надання допоміжних послуг у лісовому господарстві (основний); 01.29 Вирощування інших багаторічних культур; 01.70 Мисливство, відловлювання тварин і надання пов'язаних із ними послуг; 02.10 Лісівництво та інша діяльність у лісовому господарстві; 02.20 Лісозаготівлі; 08.12 Добування піску, гравію, глин і каоліну; 16.10 Лісопильне та стругальне виробництво; 16.29 Виробництво інших виробів з деревини; виготовлення виробів з корка, соломки та рослинних матеріалів для плетіння; 56.29 Постачання інших готових страв; 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробам
Головним управління ДПС у Львівській області відповідно до п.п.20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п.75.1.2 п. 75.1 ст. 75, ст. 77, п. 82.1 ст. 82 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ, плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків на ІІ квартал 2021 року та на підставі наказу ГУ ДПС у Львівській області від 28.04.2021 № 1540-ПП проведено документальну планову виїзну перевірку Державного підприємства «Бродівське лісове господарство» за період діяльності з 01.07.2017 по 31.03.2021.
За наслідками проведеної перевірки складено акт «Про результати документальної планової виїзної перевірки ДП «Бродівське лісове господарство» за період діяльності з 01.07.2017 по 31.03.2021, з метою дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби та за період діяльності з 01.01.2017 по 31.03.2021 щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 12955/13-01-07-05/00992444 від 16.06.2021 (далі - Акт перевірки).
Згідно з висновками акту перевірки відповідачем встановлено порушення ДП «Бродівське лісове господарство» вимог п.198.1, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ, в результаті чого підприємством занижено податок на додану вартість у сумі 45318 грн за травень 2018 року; п.п. 256.2.1 п. 256.2 ст. 256, п.256.11 ст. 256 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ, в результаті чого позивачем занижено рентну плату за спеціальне використання лісових ресурсів в сумі 154050 грн за І квартал 2021 року.
Висновки акту перевірки обґрунтовані тим, що згідно з базами даних автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту встановлено розбіжності між даними задекларованими позивачем та даними його постачальника ТОВ «Кранова компанія «Спецтехсервіс» в сумі 45318,00 грн. ТзОВ «Кранова компанія «Спецтехсервіс» не включило до складу подових зобов'язань з ПДВ в Декларації з податку на додану вартість за березень 2018 року суму ПДВ 45318,00 грн, згідно з виписаною та зареєстрованою податковою накладною від 23.03.2018 № 1 на загальну суму 271908 грн, в тому числі ПДВ 45318 грн.
Крім цього, посадовими особами податкового органу виявлено різницю між сумою рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів згідно лісорубних квитків в порядку рубок головного користування на І квартал 2021 року по Бродівській ОТГ та рентною платою за спеціальне використання лісових ресурсів, відображеною в Податковій декларації з рентної плати за І квартал 2021 року, яка становить 154050 грн.
На підставі виявлених порушень, податковим органом прийнято 15.07.2021 податкові повідомлення-рішення: №17328/13-01-07-05, яким ДП «Бродівське лісове господарство» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 45318,00 грн за основним платежем та 11329,50 грн за штрафними санкціями; № 17326/13-01-07-05, яким ДП «Бродівське лісове господарство» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування в сумі 154050,00 грн. за основним платежем та 38512,50 грн. за штрафними санкціями.
Позивач не погодився із такими рішеннями податкового органу, вважає їх протиправними, а тому звернувся із цим позовом до суду.
При вирішенні спору суд керується таким.
Щодо висновків податкового органу про заниження позивачем податкових зобов'язань з рентної плати за спеціальне використання лісових у сумі 154050 грн за І квартал 2021 року, суд зазначає таке.
Умови спеціального використання лісових ресурсів визначено Порядком спеціального використання лісових ресурсів та Порядком видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 року №761 «Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів», згідно з якими спеціальне використання лісових ресурсів здійснюється на підставі лісорубного або лісового квитка. Лісовий квиток видається щороку на підставі лімітів використання лісових ресурсів під час заготівлі другорядних лісових матеріалів за формою, наведеною в додатку 2 до Порядку №761.
Відповідно до вимог Податкового Кодексу України платниками рентної плати є лісокористувачі - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи з джерел їх походження з України або виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, фізичні особи (крім фізичних осіб, які мають право безоплатно без видачі спеціального дозволу використовувати лісові ресурси відповідно до лісового законодавства), а також фізичні особи - підприємці, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів на підставі спеціального дозволу (лісорубного квитка або лісового квитка) або відповідно до умов договору довгострокового тимчасового користування лісами. (п. 256.1 ст. 256 ПКУ).
Лісокористувачі, у яких за результатами діяльності здійснюється перерахунок рентної плати, відображають донараховані суми рентної плати в податковій декларації (п. п.256.11.5 п. 256.11 ст. 256 ПКУ).
Про надходження суми рентної плати в касу суб'єкта лісових відносин, що видає спеціальні дозволи, у спеціально заведеній книзі робиться запис і лісокористувачеві видається квитанція. Одночасно в лісорубних та лісових квитках робиться позначка про сплату рентної плати в касу (зазначаються номер і дата квитанції про сплату) (п. п. 256.11.7 п. 256.11 ст. 256 Податкового Кодексу України).
Відповідно до п. 256.11.8 п. 256.11 ст. 256 Податкового Кодексу України при отриманні дозволу в поточному році (або донарахуванні суми рентної плати) після чергового строку сплати рентної плати лісокористувачі сплачують усі суми рентної плати за строками, що минули.
Згідно з п.257.1 ст. 257 Податкового Кодексу України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу.
Відповідно до п.257.2 ст. 257 Податкового Кодексу України платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати.
Платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II Податкового Кодексу України граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений ст. 257 ПКУ, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 ПКУ, податкову декларацію, яка містить додатки, зокрема, з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів - за місцезнаходженням лісової ділянки;
Сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.
Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів сплачується лісокористувачами щокварталу рівними частинами від суми рентної плати, зазначеної в спеціальних дозволах, виданих у відповідному календарному році, крім сум рентної плати, сплачених відповідно до підпунктів «а» і «б» п. п.256.11.6 п. 256.11 ст. 256 Податкового Кодексу України.
Суд встановив, що позивачем протягом грудня 2020 року та першого кварталу 2021 року отримано по Бродівській ОТГ 24 (двадцять чотири) лісорубні квитки в порядку рубок головного користування на строк заготівлі до 31.12.2021, з загальною сумою рентної плати за спеціальне користування лісовими ресурсами 3198930 грн. Реєстр отриманих лісорубних квитків та їх копії долучено позивачем до матеріалів справи (а.с.54-77).
Таким чином, з урахуванням отриманих позивачем станом на 1 квартал 2021 року лісорубних квитків на поточний рік, сума рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів по Бродівській ОТГ, необхідної до сплати у першому кварталі 2021 року, становила 799732,5 грн (3198930 / 4).
Позивачем 16.04.2021 подана до податкового органу податкову декларація з рентної плати з І квартал 2021 року, додатком 8 до якої подано Розрахунок №1 з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування.
У вказаному розрахунку ДП «Бродівське лісове господарство» відображено податкове зобов'язання по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів на 1 квартал 2021 року в сумі 2395805,94 грн (а.с. 78). Тобто, позивачем в податковій звітності відображено більшу суму податкових зобов'язань з рентної плати за 1 квартал 2021 року ніж та, яка підлягала сплаті.
В той же час, в акті перевірки відповідач вказує, що за даними отриманих позивачем лісорубних квитків в порядку рубок головного користування по Бродівській ОТГ у 1 кварталі 2021 року становить 2547855,94 грн. Таким чином, відповідач вважає, що позивачем занижено рентну плату за спеціальне використання лісових ресурсів за 1 квартал 2021 року в сумі 154050 грн.
З цього приводу суд допитав в судовому засіданні свідка Кравець О. (головний державний ревізор - інспектор відділу перевірок інших галузей економіки управління податкового аудити Головного управління ДПС у Львівській області), яка проводила перевірку. Свідок повідомила, що такі висновки зроблені на підставі аналізу наданих до перевірки лісорубних квитків. В той же час вказала, що кількості досліджених лісорубних квитків, які досліджувались під час перевірки, вона не пам'ятає, оскільки їх реєстр таких не складався. Які саме лісорубні квитки та по яких лісництвах не були відображені позивачем в декларації за 1 квартал 2021 року свідок не повідомила.
Відповідач не надав суду доказів в обґрунтування своїх доводів про порушення позивачем податкового законодавства в частині сплати рентної плати.
Отже, висновки акту перевірки про заниження позивачем податкового зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів не підтверджуються належними та допустимими доказами у справі, а тому прийняте на їх підставі податкове повідомлення рішення №17326/13-01-07-05 від 15.07.2021 суд вважає протиправним та таким, що необхідно скасувати.
Щодо висновків податкового органу про заниження позивачем податкових зобов'язань з податку на додану вартість у сумі 45318 грн за травень 2018 року, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 200.1 статті 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Згідно з підпунктом 14.1.181 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Пунктом 198.1 статті 198 Податкового кодексу України передбачено, що до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу;
ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Відповідно до пункту 198.3 статті 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
- придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;
- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);
- ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Положеннями пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України передбачено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Як слідує з акту перевірки, 18.01.2018 між ТОВ «Кранова компанія «Спецтехсервіс» (продавець) та ДП «Бродівське лісове господарство» (покупець) укладено договір № ГЛ-1801181. За умовами договору продавець зобов'язується здійснити постачання та монтаж краново-маніпуляторної установки, а покупець зобов'язується прийняти товар і оплатити його у відповідності з цим договором.
ТОВ «Кранова компанія «Спецтехсервіс» здійснено постачання та монтаж краново-маніпуляторної установки позивачу.
На виконання умов договору, позивач здійснив оплату на рахунки ТОВ «Кранова компанія «Спецтехсервіс», що підтверджується платіжними дорученнями від 23.01.2018 № 164 на суму 145000 грн та від 23.03.2018 № 808 на суму 271908,00 грн.
ТОВ «Кранова компанія «Спецтехсервіс» складено та зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 23.03.2018, сума ПДВ по якій складає 45 318,00 грн.
Сума податку на додану вартість за вказаною податковою накладною відображена позивачем у складі податкового кредиту в декларації за травень 2018 року.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з абз.абз. 1-3,5 п. 201.10 ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Згідно з п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 N 117, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації; Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.
Згідно з вказаними Порядками, податковий орган за допомогою різних засобів і методів здійснює аналіз наявної інформації в інформаційних ресурсах ДФС та/або за результатами проведення обробки та аналізу податкової інформації об'єктивні ознаки наявності ризиків порушення норм податкового законодавства, і у випадку виявлення ознак нереальності здійсненої операції поставки товару суб'єктом господарювання, здійснює блокування податкових накладних Постачальника, тим самим упереджує формування покупцем незаконного податкового кредиту.
Суд звертає увагу на те, що податкова накладна, яка відображає господарську операцію між ТОВ «Кранова компанія «Спецтехсервіс» та ДП «Бродівське лісове господарство» зареєстрована останнім в ЄРПН у належний спосіб та строки, реєстрацію якої не було зупинено. Вказана обставина не заперечується відповідачем.
В той же час, висновки відповідача про заниження позивачем податку на додану вартість у зв'язку з завищенням податкового кредиту обґрунтовуються виключно тим, що контрагентом позивача - ТОВ «Кранова компанія «Спецтехсервіс» не відображено вказану господарську операцію в податковій звітності у складі податкових зобов'язань.
З цього приводу суд зазначає, що порушення певним постачальником товару (робіт, послуг) у ланцюгу постачання вимог податкового законодавства чи правил ведення господарської діяльності не може бути підставою для висновку про порушення покупцем товару (робіт, послуг) вимог законодавства щодо формування об'єкта оподаткування податком на прибуток та податкового кредиту, тому платник податків (покупець товарів (робіт, послуг)) не повинен зазнавати негативних наслідків, зокрема у вигляді позбавлення права на формування витрат та податкового кредиту, за можливу неправомірну діяльність його контрагентів у ланцюгу постачання за умови, якщо судом не встановлено фактів, які свідчать про обізнаність платника податків щодо такої поведінки контрагентів та злагодженість дій між ними.
Аналогічна правова позиція неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема в постанові від 20.03.2020 у справі № 813/5407/15, постанові від 16.04.2020 у справі № 810/3443/18.
Отже, відповідач не довів належними та допустимими доказами правомірності прийнятого ним рішення, яким ДП «Бродівське лісове господарство» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 45318,00 грн. та нараховано штрафні (фінснвоі) санкції в розмірі 11329,50 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи наведене та даючи оцінку оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням від 15.07.2021 №17328/13-01-07-05 та №17326/13-01-07-05 суд дійшов переконання, що такі не відповідають критеріям, встановленим ст.2 КАС України та прийняті з порушенням положень ПК України, а тому їх слід визнати протиправними та скасувати.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Ураховуючи вищевикладене, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що позов ДП «Бродівське лісове господарство» є обґрунтованим і підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір, який в силу ч. 1 ст. 139 КАС України підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 15.07.2021 №17328/13-01- 07-05 та від 15.07.2021 №17326/13-01- 07-05.
Стягнути з Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79003, вул.Стрийська, 35, м.Львів, код ЄДРПОУ 43968090) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Державного підприємства «Бродівське лісове господарство» (місцезнаходження: 80602, Львівська область, м.Броди, вул.Низька, 15, код ЄДРПОУ 00992444) судовий збір в сумі 3738(три тисячі сімсот тридцять вісім) грн. 15 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення суду складене та підписане 20.12.2021
Суддя Р.І. Кузан