про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
22 грудня 2021 р. Справа № 120/14979/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Богоніс М.Б., розглянувши справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
У Вінницький окружний адміністративний суд надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є учасником бойових дій та має право на отримання щорічної грошової допомоги до 5 травня відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII.
Позивач зазначає, що рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними) положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
На думку позивача, виплати йому грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, здійснено у меншому розмірі, ніж це передбачено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII.
Позивач вважає бездіяльність відповідача протиправною і такою що суперечить Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII. Тому, з метою захисту свої прав та законних інтересів, звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
Ухвалою від 10.11.2021 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
25.11.2021 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач зазначає, що Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради не виплачувалася позивачу щорічна грошова допомога до 5 травня у 2021 році, оскільки ОСОБА_1 на обліку Департаменту не перебуває. На підтвердження вказаних аргументів надано довідку від 18.11.2021 № 08-00-008-77007.
Надавши оцінку аргументам відповідача, що наведені у відзиві, а також дослідивши подані разом із відзивом докази, суд зазначає наступне.
Позовна заява подається до суду в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, та повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені статтями 160, 161 КАС України.
Норми статей 160, 161 КАС України не містять виключень і поширюються на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв'язку з чим недотримання положень цих норм свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Пунктом 5 ч. 5 ст. 160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначається виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Крім того, в силу приписів ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Наведені обов'язки позивача при оформленні та поданні до суду позовної заяви узгоджуються з його обов'язками як учасника справи, визначеними у ст. 77 КАС України.
Так, згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів (ч. 5 ст. 77 КАС України).
Отже, разом з позовною заявою позивач повинен надати суду докази на підтвердження тих обставини, якими обґрунтовуються заявлені позовні вимоги і за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав та інтересів суб'єктом владних повноважень.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що в 2021 році отримав разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік в розмірі 1491,00 грн.
Втім, до позовної заяви не долучено жодних доказів про те, хто саме та в якій сумі здійснив виплату йому разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, що в свою чергу свідчить про недотримання позивачем вимог п. 5 ч. 5 ст. 160 КАС України.
Також, в порушення вимог ч. 4 ст. 161 КАС України позивачем не долучено до позовної заяви належних доказів на підтвердження викладених обставин.
Зокрема, оскаржуючи протиправні дії суб'єкта владних повноважень щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги до 05 травня у розмірі 1491,00 грн., ОСОБА_1 не додав до позовної заяви жодних доказів про те, що саме таку суму було йому переховано в цілях виплати щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій до 5 травня 2021 року.
Окрім того позивачем не додано лист органу, що здійснює такі виплати із зазначенням конкретно нарахованої суми (чи будь-який інший доказ), на підставі якого можливо було б встановити, зокрема, суб'єкта нарахування спірної виплати, та надати оцінку його аргументам, що саме Департамент соціальної політики Вінницької міської ради виплачував позивачу допомогу до 05 травня в 2021 році.
Крім того, позовна заява не містить відомостей про те, що позивач перебуває на обліку в Департаменті соціальної політики Вінницької міської ради, як учасник бойових дій, що отримує оспорювану допомогу.
Відтак, позовна заява не відповідає загальним вимогам, що встановлені статтями 160, 161 КАС України.
Частиною 13 ст. 171 КАС України передбачено, що суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Враховуючи викладене, позовну заяву слід залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення вказаних в цій ухвалі недоліків позовної заяви в спосіб:
- надання до суду доказів, що підтверджують доводи про виплату одноразової грошової допомоги в сумі 1491,00 грн., як учаснику бойових дій до 05 травня 2021 року;
- надання до суду доказів виплати Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради одноразової грошової допомоги в сумі 1491,00 грн., як учаснику бойових дій до 05 травня 2021 року;
- надання до суду доказів перебування на обліку в Департаменті соціальної політики Вінницької міської ради, як отримувача спірних виплат.
Суд зауважує, що відповідно до норм п. 7 ч. 1 ст. 240 КАС України, наслідком невиконання позивачем вимог цієї ухвали є залишення позову, без розгляду.
Керуючись ст. 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України,
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, залишити без руху.
2. Запропонувати позивачу у 5-ти денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.
3. Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Богоніс Михайло Богданович