про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
21 грудня 2021 р. Справа № 120/18372/21-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Слободонюк Михайло Васильович, перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
14.12.2021 до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії.
Частиною першою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що після одержання позовної заяви суддя з'ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 цього Кодексу. Водночас, вказані положення поширюються на всі випадки звернення до адміністративного суду з позовною заявою, а їх недотримання свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам закону.
Ознайомившись із позовною заявою та доданими до неї матеріалами, вважаю, що таку позовну заяви належить залишити без руху з огляду на наступне.
Оскаржуючи бездіяльність суб'єкта владних повноважень позивачем не надано будь-яких доказів про те, хто саме здійснив виплату йому разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, що, в свою чергу свідчить про недотримання позивачем вимог п. 5 ч. 5 ст. 160 КАС України щодо викладу обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги та зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Так, відповідно до вимог частини 4 статті 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Як слідує із матеріалів позовної заяви, у пунктах 1 та 2 прохальної частини позову ОСОБА_1 просить суд визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо нарахування та виплати йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі меншому п'яти мінімальних пенсій за віком та, відповідно, зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачену грошовому допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Однак, з долученої до позовної заяви копії відповіді Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 01.11.2021 слідує, що виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня проводилась позивачу Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на підставі списків, наданих Київським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.
Разом і з тим, позивачем у позові не наведено обставин, а також не надано жодних доказів, які слугували б підтвердженням, що саме Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) виплачував позивачу допомогу до 05 травня в 2021 році.
Окрім того, сама позовна заява не містить відомостей про те, що позивач перебуває на обліку в Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) як отримувач відповідних виплат.
Тобто, наразі суд позбавлений можливості встановити, що заявлений позов пред'явлено до належного відповідача.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 160, 161 КАС України, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене та враховуючи невідповідність поданого позову вимогам закону, позовну заяву ОСОБА_1 належить залишити без руху з наданням особі, яка її подала, строку для усунення недоліків шляхом надання суду належних доказів, що підтверджують нарахування одноразової грошової допомоги, як учаснику бойових дій до 05 травня 2021 року саме Департаментом соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), а в іншому випадку, якщо такі кошти виплачувалися іншою особою - уточнити сторону відповідача у справі (визначитися з належним відповідачем).
Керуючись статтями 160, 161, 169, 256, 293 КАС України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
Встановити позивачу 5-денний строк з дня отримання копії даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви, зазначених в мотивувальній частині ухвали суду.
Копію даної ухвали направити позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Слободонюк Михайло Васильович