Справа № 758/13077/21
3/758/7204/21 Категорія 208
10 грудня 2021 року суддя Подільського районного суду м. Києва Будзан Л.Д., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Державної податкової служби України ГУ ДПС у м. Києві про притягнення до відповідальності
ОСОБА_1 , громадянина України, працюючого керівником ПП «ПАСТПРОМ», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1
за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП,-
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії №2648/26-15-04-15-22 від 07.09.2021 ОСОБА_1 , займаючи посаду керівника ПП «ПАСТПРОМ» (ЄДРПОУ 21511992), яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , допустив ведення податкового обліку з порушенням податкового законодавства, а саме п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-ІV (зі змінами та доповненнями), що відображено в акті перевірки від 19.08.2021 №65163/Ж5/26-15-04-18/21511992 за період з 01.06.2021 по 30.06.2021, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 163-1 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 просив закрити провадження щодо нього за відсутністю складу та події адміністративного правопорушення, вказавши при цьому, що обвинувачення щодо нього є неконкретизованим, від жодним чином не був повідомлений про складання щодо нього протоколу, пояснень не надавав.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до наступного висновку.
Згідно з вимогами ст. 245, 252, 278, 280 КУпАП під час провадження в справах про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне дослідження всіх обставин справи, а при розгляді справи суддя зобов'язаний з'ясувати: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення це документ, що засвідчує факт неправомірних дій та є одним з основних джерел доказів, складається за встановленою формою і має містити дані, необхідні для вирішення адміністративної справи. У ньому повинні бути вказані час, місце вчинення правопорушення, його суть. Протокол підписується особою, яка його склала і особою, яка притягується до адміністративної відповідальності. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право подавати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від підписання.
При складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності роз'яснюються її права і обов'язки, передбачені ст. 268 КУПАП.
Разом з тим, протокол про адміністративне правопорушення серії №2648/26-15-04-15-22 від 07.09.2021не відповідає зазначеним вимогам закону.
Так, як вбачається з матеріалів справи, особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 був відсутній при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, не підписував його, копія протоколу йому вручена не була, внаслідок чого порушені вимоги ч.2 ст. 254 КУпАП, згідно якої протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності призвело до порушення зазначених вище вимог ст. 256 КУпАП та прав ОСОБА_1 який, відповідно, був позбавлений права надавати пояснення та зауваження щодо змісту протоколу, користуватися процесуальними правами, наданими йому ст. 268 КУпАП, які ОСОБА_1 також не роз'яснювалися.
При цьому, в матеріалах справи відсутні будь-які докази, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності повідомлена належним чином про прибуття для складання протоколу.
Відповідно до вимог ч.1 ст.163-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Таким чином, диспозиція ч.1 ст. 163-1 КУпАП прямо передбачає, що суб'єктом відповідальності може бути виключно керівник або інша посадова особа підприємства. При цьому, посадова особа - це особа, в якої наявні організаційно-розпорядчі або адміністративно-господарські функції щодо суб'єкта господарської діяльності.
Крім цього, у фабулі адміністративного правопорушення зазначено про порушення ОСОБА_1 ведення податкового обліку з порушенням податкового законодавства, а саме п.50.1 ст.50 Податкового кодексу України, що відображено в акті перевірки. Однак, у вказаному протоколі про адміністративне правопорушення відсутній виклад конкретних дій, які були вчинені ОСОБА_1 та відповідно становили порушення вимог Закону.
Крім цього, виходячи із положень ч.1 ст.6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також практики Європейського суду з прав людини у справах «Лучанінова проти України» (рішення від 09 червня 2011 року), «Малофєєва проти Росії» (рішення від 30 травня 2013 року), «Карелін проти Росії» (рішення від 20 вересня 2016 року), суд у цій справі, як і у кримінальному провадженні, має бути неупередженим і безстороннім і не вправі самостійно змінювати на шкоду особі формулювання правопорушення, викладене у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення. Відповідне формулювання слід вважати по суті викладенням обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, винуватість у скоєнні якого має бути доведено не судом, а перед судом у змагальному процесі. Суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Також як вбачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення від 07.09.2021, ОСОБА_1 інкримінується вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП як посадовій особі - керівнику ПП «ПАСТПРОМ», однак до матеріалів справи не долучено доказів на підтвердження факту зайняття ОСОБА_1 вказаної посади.
За таких обставин, протокол про адміністративне правопорушенняне містить доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП, та враховуючи те, що протокол складений з порушенням вимог ст. 256 КУпАП, суд приходить до висновку про недоведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене, наявні підстави для закриття провадження у справі щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст.163-1 КУпАП. у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення в його діях.
На підставі наведеного, керуючись ст.247, 283, 284, 285 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 163-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва.
Суддя Леся БУДЗАН