Постанова від 22.12.2021 по справі 948/911/21

Справа № 948/911/21

Номер провадження 3/948/248/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.12.2021 суддя Машівського районного суду Полтавської області Косик С.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області стосовно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , фізичної особи - підприємця,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИЛА:

згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 000759 від 17.11.2021, 17.11.2021 при здійсненні комісійного обстеження щодо дотримання протиепідемічних вимог в магазині з продажу автотоварів та деталей ФОП ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_2 , зафіксовані правопорушення:

1) реалізатором не проводиться щоденний температурний скринінг перед початком зміни та не ведуться записи вимірювання температури тіла, засіб для вимірювання температури тіла відсутній, що є порушенням п. 1 Постанови Головного державного санітарного лікаря України від 09.05.2020 № 17;

2) для обробки рук відвідувачів використовується не спиртовмісний антисептик, що є порушенням п. 2 Постанови Головного державного санітарного лікаря України від 09.05.2020 № 17;

3) не дотримуються вимоги щодо вологого прибирання приміщень, поверхонь, місць контакту рук працівників та відвідувачів, відмітки відсутні, що є порушенням п. 8 Постанови Головного державного санітарного лікаря України від 09.05.2020 № 17;

4) не забезпечено централізований збір використаних засобів індивідуального захисту, що є порушенням п. 8 Постанови Головного державного санітарного лікаря України від 09.05.2020 № 17.

У протоколі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 зазначив, що більшість недоліків було виправлено в ході перевірки, з реалізатором проведені роз'яснювальні роботи.

22.12.2021 захисник ОСОБА_1 - Болтік А.С., подав до суду клопотання про закриття справи про адміністративне правопорушення у зв'язку з малозначністю діяння, мотивуючи тим, що на даний час усі недоліки усунуті. Одночасно звертає увагу, що ОСОБА_1 , як фізична особа-підприємець, постійно вживає усіх необхідних вимог Постанови КМУ від 22.07.2020 та Тимчасових рекомендацій, зокрема: реалізатори в магазині працюють позмінно, з ними проводиться робота щодо організації та дотримання вищезазначених вимог, закуповуються спиртовмісні антисептики, засоби для вимірювання температури тіла та для вологого прибирання також придбані(а.с. 15-19).

У судовому засіданні ОСОБА_1 та його захисник Болтік А.С.вину у вчиненні правопорушення не визнали, підтримали письмове клопотання про закриття справи про адміністративне правопорушення у зв'язку з малозначністю діяння, просили його задовольнити, додатково зазначили, що ОСОБА_1 є фізичною особою - підприємцем, незначні недоліки, що були виявлені під час перевірки, на даний час усунуті.

Суд, заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , та його захисника Болтіка А.С., перевіривши матеріали справи та надані докази, дійшов такого висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КУпАП законодавство України про адміністративне правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України.

Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

За приписами ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до п.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.

Так, диспозицією ст. 44-3 КУпАП передбачено відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.

Зазначена норма закону є бланкетною (відсильною), а тому при складені протоколу про адміністративне правопорушення за цією статтею обов'язковим є посилання на спеціальні норми законодавства, зокрема Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб», інші актами законодавства, а також рішення органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.

Відповідно до р. 3 ст. 10 абз. 2 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» - основними принципами профілактики інфекційних хвороб є дотримання підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та громадянами санітарно-гігієнічних та санітарно-протиепідемічних правил і норм при здійсненні будь-яких видів діяльності.

За ч. 1 ст. 11 цього Закону - організація та проведення профілактичних і протиепідемічних заходів, зокрема щодо санітарної охорони території України, обмежувальних заходів стосовно хворих на інфекційні хвороби та бактеріоносіїв, виробничого контролю, у тому числі лабораторних досліджень і випробувань при виробництві, зберіганні, транспортуванні та реалізації харчових продуктів і продовольчої сировини та іншої продукції, при виконанні робіт і наданні послуг, а також організація та проведення медичних оглядів і обстежень, профілактичних щеплень, гігієнічного виховання та навчання громадян, інших заходів, передбачених санітарно-гігієнічними та санітарно-протиепідемічними правилами і нормами, у межах встановлених законом повноважень покладаються на органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, органи державної санітарно-епідеміологічної служби, заклади охорони здоров'я, підприємства, установи та організації незалежно від форм власності, а також на громадян.

На підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44-3 КУпАП, автором протоколу про адміністративне правопорушення, окрім самого протоколу про адміністративне правопорушення, надано: лист - опитувальник ФОП ОСОБА_1 (а.с. 6-7); протокол засідання Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Полтавської області від 09.11.2021 про запровадження додаткових контролюючих та обмежувальних заходів, пов'язаних з поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS - CoV-2 (а.с. 8-10).

Суддя зазначає, що протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених у протоколі відомостей покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд, тому протокол про адміністративне правопорушення № 000759 від 17.11.2021, складений стосовно ОСОБА_1 не може бути визнаний достатнім та беззаперечним доказом наявності в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44-3 КУпАП.

Згідно зі статтею 2 Закону «Про виконання рішень та застосуванняпрактики Європейського суду з прав людини» рішення є обов'язковим для виконання Україною відповідно до статті 46 Конвенції. При цьому стаття 17 зазначеного Закону визначає, що національні суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду як джерело права.

Зокрема, в контексті рішення ЄСПЛ «Надточій проти України» (рішення від 15.05.2008р., заява N7460/03) правопорушення, яке розглядається, має ознаки, притаманні «кримінальному обвинуваченню» у значенні статті 6 Конвенції, що вимагає дотримання стороною обвинувачення, яку в цій справі представляє автор протоколу про адміністративне порушення, відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини обвинуваченого.

Згідно зі статтею 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

На порушення цієї норми автором протоколу, крім самого протоколу про адміністративне правопорушення, не надано належних та допустимих доказів на підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, зазначеного у протоколі про адміністративне правопорушення.

Враховуючи викладене, оскільки вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення не підтверджена належними доказами, суд дійшов висновку про відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44-3КУпАП.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення. Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір стягується у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення.

Враховуючи, що провадження у даній справі підлягає закриттю, а тому, судовий збір стягненню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 247, 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИЛА:

провадження у справі стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 44-3КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення. Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Машівський районний суд протягом 10 днів з дня її винесення. Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження, а у разі її оскарження після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.

Суддя С. М. Косик