Справа № 552/5822/21
Провадження №2-а/552/65/21
іменем України
22.12.2021 Київський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого - судді Самсонової О.А.,
секретар судового засідання - Жарін П.М.,
учасники справи та їх представники:
позивач - ОСОБА_1 ,
представник позивача - Бодак Маргарита Володимирівна,
відповідач - Державна екологічна інспекція Центрального округу,
представник відповідача - Бодак Олександр Михайлович,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції Центрального округу про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
В поданій до суду заяві посилався на те, що 12 жовтня 2021 року відносно нього державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції Центрального округу Козоріз Оленою Володимирівною розглянуто справу про адміністративне правопорушення за ст.78 КУпАП, про що складено протокол про адміністративне правопорушення № 01544 від 12 жовтня 2021 року.
Також 12 жовтня 2021 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища державної екологічної інспекції Центрального округу Козоріз О.В. винесено постанову № 103/02.4-24 про притягнення її його адміністративної відповідальності за ст.78 КУпАП із накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу - 136,00 грн.
Посилаючись на те, що постанова державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища державної екологічної інспекції Центрального округу винесена з порушенням норм чинного законодавства, а також на те, що правопорушення ним не вчинялось, ОСОБА_1 просив суд визнати протиправною та скасувати постанову № 103/02.4-24 від 12 жовтня 2021 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу, винесену державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції Центрального округу Козоріз Оленою Володимирівною; провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити відповідно до ч.1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 78 КУпАП.
Відповідач надав відзив на позов, у якому посилався на те, що позивач притягнутий до адміністративної відповідальності у повній відповідності до вимог закону за вчинене адміністративне правопорушення.
При цьому посилався, що згідно з нормами Інструкції з оформлення органами Державної екологічної інспекції України та її територіальними органами матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 05.07.2004 № 264, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.07.2004 за № 934/9533 (далі - Інструкція № 934/9533), при виявленні порушень вимог природоохоронного законодавства, які вчинені посадовими особами підприємств, установ та організацій, їх структурних або відокремлених підрозділів, незалежно від форм власності та видів господарської діяльності, протокол про адміністративне правопорушення складається відносно особи, яка вчинила порушення природоохоронного законодавства, а якщо таку особу встановити неможливо, - то відносно посадової особи, яка відповідає за стан охорони навколишнього природного середовища на даному підприємстві, а у разі, якщо така особа не призначена - стосовно керівника підприємства, установи чи організації.
Через відсутність в Інспекції повноважень для проведення досудового розслідування та оперативно-розшукових заходів, Інспекція не може встановити осіб, які безпосередньо вчинили виявлені правопорушення, тому протокол про адміністративне правопорушення правомірно складений відносно позивача і позивача правомірно притягнено до адміністративної відповідальності.
До обсягу повноважень позивача входять обов'язки (повноваження) з управління сферою діяльності підприємства (позивач здійснює адміністративні функції), а тому, позивач є посадовою особою.
Посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків (ст. 14 КУпАП)
Тому, позивач є суб'єктом правопорушення, передбаченого нормами ст. 78 КУпАП.
Щодо обставин правопорушення посадовою особою відповівдача булдо встановлено, що з 10 паливороздавальних пістолетів, які є складовими частинами двох паливороздавальних комплексів, в чинному дозволі на викиди забруднюючих речовин в і атмосферне повітря враховані 6 паливороздавальних пістолети, 4 паливороздавальних пістолети не враховані.
Позивач не надав жодних доказів на доведення юридичного факту, що ці джерела викидів не застосовувались до перевірки і не будуть використовуватись після закінчення перевірки.
Ці джерела викидів можуть бути використані в будь-який час. Вони не виведені з експлуатації в порядку, встановленому законодавством.
Позивач не надав жодних доказів на підтвердження факту виведення цих джерел викидів з експлуатації.
Він порушив порядок здійснення викиду забруднюючих речовин в атмосферу і порушив порядок впливу на атмосферу фізичних та хімічних факторів.
Тому, зазначаючи, що позивач притягнутий до адміністративної відповідальності у повній відповідності до вимог закону за вчинене правопорушення, відповідач просив суд в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник Бодак М.В. повністю підтримали позовні вимоги, посилаючись на викладені в заяві обставини.
Представник відповідача Бодак О.М. в судовому засіданні проти позову заперечив, посилаючись на вчинення позивачем правопорушення. В задоволенні позову просив відмовити.
Суд, заслухавши осіб, які беруть участь у справі, дослідивши зібрані по справі докази, приходить до наступних висновків.
Як встановлено дослідженими по справі доказами, Державною екологічною інспекцією Центрального округу в період з 02 серпня по 13 серпня 2021 року проведено перевірку з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства у діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Татнєфть-АЗС-Україна».
За результатами проведеної перевірки державною екологічною інспекцією Центрального округу складено акт від 13 серпня 2021 року №06-28/588, у якому встановлено, що ТОВ «Татнєфть-АЗС-Україна» здійснює діяльність з порушенням вимог Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Зокрема встановлено, що під час перевірки АЗС № 12 ТОВ «Татнєфть-АЗС-Україна РАЇНА» за адресою: Полтавська обл., Полтавський р-н, с. Розсошенці, вул. Кременчуцька, 93, надано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №5324087705-20 від 28.11.2016 на 11 джерел викиду, серед яких джерела №№ 5-8 - паливороздавальні колонки для бензину, джерела №№ 9,10 паливороздавальні колонки для дизпалива.
В ході натурного обстеження території АЗС № 12 ТОВ «Татнєфть-АЗС-Україна» виявлено, що для заправки автотранспорту використовується 1 ПРК на шість пістолетів для заправки бензином та 1 ПРК на 4 пістолети (2 пістолети для заправки дизпаливом, 2 пістолети для заправки бензином).
Тобто, 4 паливороздавальних пістолети, що використовуються для заправки бензином, не враховані в дозволі на викиди №5324087705-20 від 28.11.2016.
Отже, ТОВ «Татнєфть-АЗС-Україна» на АЗС № 12 здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (4 паливороздавальними пістолетами для бензину) за адресою: Полтавська обл., Полтавський р-н, с. Розсошенці, вул. Кременчуцька, 93 за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря (а.с. 10-11).
Вказаний акт на час розгляду справи ТОВ «Татнєфть-АЗС-Україна» не оскаржений, у встановленому законом порядку не скасований, а отже є чинним.
12 жовтня 2021 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції Центрального округу Козоріз Оленою Володимирівною складено протокол, у якому зазначено, що ОСОБА_1 , який працює на посаді майстра АЗС №12, 14, 16 ТОВ «Татнєфть-АЗС-Україна», здійснив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 78 КУпАП, тим, що о 14 год. 20 хв. 12 жовтня 2021 року будучи посадовою особою ТОВ «Татнєфть-АЗС-Україна» допустив здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади, а саме допустив здійснення викидів забруднюючих речовин стаціонарними джерелами АЗС №12 ТОВ «Татнєфть-АЗС-Україна», а саме 4 паливороздавальними пістолетами в атмосферне повітря за адресою: полтавська обл., Полтавський район, с.Розсошенці, вул. Кременчуцька, 93 за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (а.с.8).
Ознайомившись з вказаним протоколом, ОСОБА_1 надав пояснення, що з протоколом не згоден, правопорушення не вчиняв, об'єкт експлуатується відповідно чинних адміністративних дозволів (а.с.8).
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 12 жовтня 2021 року №103/02.4-24, винесеною інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції Центрального округу Козоріз Оленою Володимирівною, ОСОБА_1 визнаний винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 78, та підданий адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 136 грн.
Як вбачається зі змісту вказаної постанови, правопорушення, за яке позивач притягнутий до адміністративної відповідальності, полягає в тому, що він, будучи відповідальною посадовою особою ТОВ «Татнєфть-АЗС-Україна» допустив здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади, а саме допустив здійснення викидів забруднюючих речовин стаціонарними джерелами ТОВ «Татнєфть-АЗС-Україна», а саме 4 паливороздавальними пістолетами в атмосферне повітря за адресою: Полтавська область. Полтавський р-н, с. Розсошенці вул. Кременчуцька, 93 за відсутності дозволу на викиди забруднюючих-речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (а.с.9).
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працює на посаді майстра АЗС №12, 14, 16 ТОВ «Татнєфть-АЗС-Україна».
Заперечуючи, що ним було вчинено адміністративне правопорушення, позивач посилається на те, що обов'язки щодо наявності на підприємстві посадової особи, відповідальної у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Вказана обставина підтверджується даними наказу ТОВ «Татнєфть-АЗС-Україна» від 29 липня 2021 року №340, згідно якого призначені відповідальні особи у сфері охорони навколишнього природного середовища, охорони атмосферного повітря та охорони довкілля. Зокрема на АЗС/АГЗП, нафтобазах Полтавського регіону - головного фахівця з охорони навколишнього природного середовища та охорони праці - Чередничок Тетяна Миколаївна.
У зв'язку з цим суд не бере до уваги наказ ТОВ «Татнєфть-АЗС-Україна» від 231 травня 2021 року №247/2 «Про призначення відповідальних осіб з питань охорони навколишнього природного середовища та забезпечення екологічної безпеки на об'єктах Полтавського регіону ТОВ «Татнєфть-АЗС-Україна», згідно якого відповідні обов'язки покладалися на майстрів АЗС даного регіону, та яким керувався відповідач при притягненні позивача до відповідальності.
Враховуючи приписи п. 2.2. Інструкції з оформлення органами Державної екологічної інспекції України та її територіальними органами матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 05.07.2004 № 264, на позивача як на керівника АЗС№12 адміністартивний протокол про порушення природоохоронного законодавства міг бути складений лише у випадку, якщо не призначена посадова особа, яка відповідає за стан охорони навколишнього природного середовища на даному підприємстві.
Враховуючи, що така посадова особа ТОВ «Татнєфть-АЗС-Україна», відповідальна за стан охорони навколишнього природного середовища у Полтавському регіоні була призначення, підстави для притягнення до адміністративної відповідальності позивача відсутні.
Частиною 1 статті 78 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади або недодержання вимог, передбачених наданим дозволом, інші порушення порядку здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря або перевищення технологічних нормативів допустимого викиду забруднюючих речовин та нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел під час експлуатації технологічного устаткування, споруд і об'єктів.
Але з матеріалів справи не вбачається, що саме позивач несе відповідальність за викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади на АЗС №12 ТОВ «Татнєфть-АЗС-Україна» за адресою: Полтавська область. Полтавський р-н, с. Розсошенці вул. Кременчуцька, 93.
Згідно ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
На підставі викладеного вище суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірність оскаржуваного рішення, а саме постанови від 12 жовтня 2021 року№103/02.4-24 про притягнення позивача до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.78 КУпАП.
Крім того, суд звертає увагу на наступне.
Відповідно до ст. 283 КУпАП розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі. Постанова повинна містити:
найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову;
дату розгляду справи;
відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування;
опис обставин, установлених під час розгляду справи;
зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення;
прийняте у справі рішення.
Проте, оскаржувана постанова не в повній мірі відповідає вказаним вимогам, оскільки не містить точного опису обставин, установлених під час розгляду справи, а саме дати та обставин вчинення правопорушення.
Мотивувальна частина містить лише загальну вказівку на те, що позивач допустив здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади, але не зазначено коли, за яких обставин.
Відповідно до п.3 ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Оскільки відповідачем не доведено в судовому засіданні що позивачем було вчинено адміністративне правопорушення, і він правомірно притягнутий до адміністративної відповідальності, відповідно, не доведено наявності в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 78 КУпАП, суд прийшов до висновку про необхідність скасувати постанову про притягнення позивача до адміністративної відповідальності.
Згідно п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Оскільки відсутні докази наявності складу адміністративного правопорушення в діях позивача, справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 необхідно закрити.
Тому позов підлягає до задоволення в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 246, 283, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції Центрального округу про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення від 12 жовтня 2021 року №103/02.4-24, винесену державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції Центрального округу Козоріз Оленою Володимирівною про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 78 КУпАП.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 78 КУпАП.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Полтави шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний термін.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 , проживаючий: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ,
відповідач - Державна екологічна інспекція Центрального округу, адреса: м. Полтава, вул.Коцюбинського, буд. 6, код ЄДРПОУ - 42149108.
Головуючий О.А.Самсонова