"22" грудня 2021 р.
Справа № 150/586/21
Провадження № 3/150/336/21
22 грудня 2021 року с.Мазурівка
Суддя Чернівецького районного суду Вінницької області Цимбалюк Л.П., розглянувши матеріали, які надійшли від Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , громадянина України, пенсіонерка, за ч.1 ст. 173-2 КУпАП,-
Згідно протоколу про адмінправопорушення серії ВАБ №408432 складеним 15.11.2021 інспектором СРПП ВП №1 Могилів-Подільського РВП лейтенантом поліції Продан О.І., вбачається, що 15.11.2021 року о 18 год. 00 хв. ОСОБА_1 за місцем свого проживання вчинила відносно свого чоловіка, ОСОБА_2 насильство в сім'ї, тобто умисні дії фізичного та психологічного характеру, а саме штовхала та ображала нецензурною лайкою, внаслідок чого могла бути завдана шкода його фізичному та психологічному здоров'ю, чим вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненні даного правопорушення не визнала, вказала, що чоловік ОСОБА_2 прийшов додому в п'яному вигляді, вона зробила чоловікові зауваження та останній почав її бити, після чого вона викликала працівників поліції.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя дійшов наступних висновків.
Відповідно дост.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно із ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст.252 КУпАП).
Згідно з п.1 ст.247 КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.
Наявність події і складу правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису, чи засобами фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст.3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю, а права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Стаття 28 Конституції декларує право кожного на повагу до його гідності. В цій нормі також зазначено, що ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню.
Відповідно до ч.1 ст.173-2 КУпАП передбачена відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Згідно з п.3 ч.1ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Як вбачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №408432 від 15.11.2021 року, складеного відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП, вину ставиться вчинення домашнього насильства за тих обставин, що вона 15.11.2021 року о за місцем свого проживання вчинила відносно свого чоловіка, ОСОБА_2 , насильство в сім'ї, тобто умисні дії фізичного характеру та психологічного характеру, а саме штовхала та ображала нецензурною лайкою.
Із змісту протоколу вбачається, що суть адміністративного правопорушення (вчинення якого ставиться в вину ОСОБА_1 ) не розкрита відповідно до диспозиції ч.1 ст. 173-2 КУпАП, а саме: відсутні відомості щодо суб'єктивної та об'єктивної сторони правопорушення, зокрема, діяння, форми вини, наявність шкоди, що є невід'ємною частиною даного правопорушення.
Варто зазначити, що даних, які б вказували на вчинення домашнього психологічного або фізичного насильства щодо ОСОБА_2 матеріали справи не містять та в ході судового розгляду не здобуто, оскільки до протоколу про адміністративне правопорушення не долучено жодного доказу на підтвердження обставин, викладених у ньому.
За таких обставин, з матеріалів провадження не вбачається, що дії ОСОБА_1 могли завдати ОСОБА_2 чи завдали йому фізичної чи психологічної шкоди, встановлення настання якої є обов'язковим.
З огляду на наведене, встановлені при розгляді справи дійсні обставини події свідчать про те, що 15.11.2021 року потерпілому ОСОБА_2 від ОСОБА_1 , шкоди психологічного чи фізичного характеру завдано не було, також варто зазначити, що працівників поліції викликала саме ОСОБА_1 , у зв'язку із агресивною поведінкою чоловіка ОСОБА_2 .
Враховуючи наведене, під час судового розгляду даної справи не встановлено в діях ОСОБА_1 ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, вважаю за необхідне провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю події адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.173-2, 247, 283, 284 КУпАП,-
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбаченого ч.1ст.173-2 КУпАП відносно ОСОБА_1 у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Чернівецький районний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Л.П. Цимбалюк