21 грудня 2021 року
Київ
справа №9901/484/21
адміністративне провадження № П/9901/484/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Рибачука А.І.,
суддів: Берназюка Я.О., Мороз Л.Л., Бучик А.Ю., Тацій Л.В.,
перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання протиправним та скасування рішення,-
18.11.2021 до Верховного Суду надіслано позовну заяву ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання протиправним та скасування пункту 3 резолютивної частини рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 18.03.2019 №18/ко-19.
Ухвалою судді Верховного Суду (судді-доповідача у цій справі) від 29.11.2021 вказану позовну заяву залишено без руху, оскільки позивач не подав заяви про поновлення строку на звернення до адміністративного суду та документа про сплату судового збору.
В межах встановленого строку на усунення недоліків позовної заяви позивач надіслав до Верховного Суду квитанцію про сплату судового збору на суму 908,00 грн. та заяву про поновлення строку на звернення до адміністративного суду.
В поданій заяві позивач повторно зазначив, що про порушення своїх прав дізнався 20.09.2021, ознайомившись з повним текстом оскаржуваного рішення в приміщенні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (в підтвердження чого надає копію заяви з розпискою про ознайомлення з суддівським досьє).
Крім того, в обґрунтування поважності причин пропуску строку звернення до суду позивач зазначив, що вперше позовну заяву він подав в межах місячного строку з дня, коли він дізнався про порушення своїх прав (20.09.2021). Проте, у зв'язку з невиконанням вимог ухвали Верховного Суду від 21.10.2021 про залишення позовної заяви без руху в частині надання заяви про поновлення строку на звернення до адміністративного суду та документа про сплату судового збору його позовну заяву було повернуто ухвалою Верховного Суду від 11.11.2021.
Відсутність можливості усунути недоліки первинно поданого адміністративного позову позивач пояснює тим, що в період з 02.10.2021 по 29.10.2021 він перебував на самоізоляції та у відпустці у зв'язку з хворобою.
З огляду на такі доводи колегія суддів зазначає наступне.
Частина перша статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначає, що процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.
Процесуальні строки визначаються днями, місяцями і роками, а також можуть визначатися вказівкою на подію, яка повинна неминуче настати.
Відповідно до частин першої та другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно із частиною третьою статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з частиною п'ятою статті 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Згідно з пунктом 17 частини першої статті 4 КАС України професійна діяльність суддів віднесена до публічної служби в розумінні цього Кодексу.
Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Верховний Суд наголошує на тому, що встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених КАС України, певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
Отже, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2011 №17-рп/2011 визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.
Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Колегія суддів враховує той факт, що позивач, як він сам про це стверджує, дізнався про порушення своїх прав 20.09.2021, однак цей позов подано з пропуском місячного строку на звернення до адміністративного суду і вказані позивачем причини пропуску строку на подання цього позову не можуть бути визнані поважними, оскільки недотримання вимог КАС України при поданні адміністративного позову, що мало наслідком його повернення не може бути поважною причиною для поновлення строку звернення до адміністративного суду.
Зазначені позивачем в клопотанні про поновлення строку звернення до адміністративного суду доводи не підтверджують наявності об'єктивно непереборних обставин, які б перешкоджали своєчасному поданню цього позову.
Згідно з частинами першою та другою статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до пункту 9 частини четвертої статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що підстави, зазначені позивачем в заяві про поновлення строку звернення до суду є неповажними, а тому позовна заява підлягає поверненню особі, яка її подала.
Відповідно до частини восьмої статті 169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 123, 169 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання протиправним та скасування рішення повернути позивачеві.
Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати особі, яка її подала.
Ухвала може бути оскаржена до Великої Палати Верховного Суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її прийняття та набирає законної сили після її перегляду в апеляційному порядку або після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Суддя-доповідач А.І. Рибачук
Суддя Я.О. Берназюк
Суддя Л.Л. Мороз
Суддя А.Ю. Бучик
Суддя Л.В. Тацій