Постанова від 21.12.2021 по справі 140/1979/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2021 рокуЛьвівСправа № 140/1979/21 пров. № А/857/13165/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,

суддів Носа С.П., Сеника Р.П.

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Поліської митниці Держмитслужби на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12 травня 2021 року у справі № 140/1979/21 за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Поліської митниці Держмитслужби про визнання протиправними та скасування рішень про коригування митної вартості товарів,-

суддя в 1-й інстанції - Мачульський В.В.,

час ухвалення рішення - 12.05.2021,

місце ухвалення рішення - м. Луцьк,

дата складання повного тексту рішення - не зазначено,-

ВСТАНОВИВ:

В лютому 2021 року Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі також позивач, ФОП ОСОБА_1 ) звернулася в суд з позовом до Поліської митниці Держмитслужби (далі також Поліська митниця, відповідач) та просила визнати протиправними та скасувати рішення про коригування митної вартості товарів №UA204120/2021/000043/1 від 05.02.2021, №UA204120/2021/000040/1 від 03.02.2021, №UA204120/2021/000038/1 від 03.02.2021, №UA204120/2021/000029/1 від 30.01.2021 та №UA204120/2021/000028/1 від 29.01.2021.

В обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що нею були подані всі необхідні та наявні документи, які підтверджують ціну товару і дають можливість визначити митну вартість за основним методом, до того ж надано і інші наявні додаткові документи, які були витребувані митним органом. Такі документи не містили розбіжностей, а тому твердження митного органу щодо розбіжностей є надуманими та безпідставними, не впливають на визначення митної вартості за першим методом. Позивач вважає, що при митному оформлені товару нею дотримані вимоги статті 53 Митного кодексу України.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 12 травня 2021 позов задоволено. Визнано протиправними та скасовано рішення Поліської митниці Держмитслужби про коригування митної вартості товарів №UA204120/2021/000043/1 від 05.02.2021, №UA204120/2021/000040/1 від 03.02.2021, №UA204120/2021/000038/1 від 03.02.2021, №UA204120/2021/000029/1 від 30.01.2021 та №UA204120/2021/000028/1 від 29.01.2021.

Стягнуто з Поліської митниці Держмитслужби за рахунок бюджетних асигнувань на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 11 350,00 грн. та 8 000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, Поліська митниця Держмитслужби подала апеляційну скаргу. Вважає, що судом першої інстанції ухвалено рішення із неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи, та неправильним застосуванням норм матеріального права.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що судом першої інстанції залишено без уваги доводи відповідача про те, що надані позивачем документи містили розбіжності та невідповідності щодо вартості товарів.

Зокрема, відповідно до наданих декларантом копій експортних митних декларацій Республіки Польща вартість товарів відрізнялася від вартості товарів заявленої митним органам України. Пунктом 4 контракту №04/01/2021-UA від 04.01.2021 передбачено, що товар поставляється у мішках розміром 25 кг, тоді як у гр.31 митної декларації вказані упаковка розміром та фасування в 840 поліетиленових сітках вагою по 25 кг. На спростування вказаної невідповідності позивач зазначає, що інспектором митниці не досліджено контракт та його додатки, в яких вказано про фасування у сітки по 15-30 кг. Відповідачу під час розмитнення товару додатків до контракту не надано.

Також звертає увагу суду на те, що судовий експерт підтвердив факт заявлення митним органам митної вартості товарів нижче ринкової вартості товару на ринку його продажу, оскільки вказав, що на ринку Польщі картопля урожаю 2020 року на час імпорту коштує від 0,30 до 0,40 польських злотих, тобто у два рази нижче за ринкову вартість товару у Польщі.

Відповідно до частини 2 статті 58 Митного кодексу України метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов'язковою при її обчисленні.

Апелянт вважає, що у зв'язку з ненаданням усіх додаткових документів, витребуваних митницею, та за результатами проведеної процедури консультації з декларантом, податковим органом правомірно прийнято рішення про коригування митної вартості товарів.

Крім того, судом необґрунтовано прийнято рішення про стягнення з відповідача витрат на правничу допомогу у розмірі 8000 грн., оскільки в підтвердження розміру вказаних судових витрат як позивачем так і його представником не надано належного та допустимого доказу на підтвердження розміру понесених судових витрат.

Просить скасувати рішення суду та ухвалити нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач заперечує проти її задоволення посилаючись на безпідставність викладених у ній доводів і просить оскаржуване рішення суду залишити без змін, вважаючи його законним та обґрунтованим.

У відповідності до частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, так як апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, що ухвалене в порядку письмового провадження (без повідомлення сторін) за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до частини першої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 04.01.2021 року між ФОП ОСОБА_1 (покупець) та Glory sp. Z.o.o. (Польща) (продавець) було укладено контракт № 04/01/2021-UA (т.1,а.с.18-21). За умовами контракту продавець зобов'язується поставити покупцеві картоплю продовольчу врожаю 2020 року, країна походження - Республіка Польща (далі - товар) в асортименті, розміром та в кількості, установлених Контрактом, а покупець зобов'язується прийняти цей товар та заплатити за нього визначену контрактом грошову суму (ціну). Асортимент, кількість, ціна одиниці товару, його розмір та загальна сума Контракту визначаються Інвойсами, що є невід'ємною частиною цього Контракту; Ціни на товар, вказані в Інвойсах, наведені у польських злотих (PLN) та включають в себе вартість товару та його упаковки. Сумарна вартість контракту складає суму всіх Інвойсів. Ціна, вартість, назва товару обумовлюється в інвойсах на кожну партію товару. Товар поставляється у мішках розміром приблизно 25 кг на піддонах або без піддонів. Покупець проводить 100% попередню оплату за товар, шляхом банківського переказу на рахунок продавця.

Відповідно до додаткової згоди №1 від 14.01.2021 року до контракту №04/01/2021-UA від 04.01.2021 року внесено зміни в контракт, а саме: загальна сума по контракту складає 157 500,00 PLN; товар поставляється в поліетиленових сітках або мішках вагою від 15 до 30 кг на піддонах або без піддонів (т.1, а.с.22).

ФОП ОСОБА_1 на умовах контракту №04/01/2021-UA придбала у Польської фірми Glory sp. Z.o.o.: картопля свіжа продовольча, врожай 2020 року, вага нетто - 21000 кг, ГОСТ 7176-85, умови зберігання при температурі від +2 гр.С до +5 гр.С, термін придатності 10 місяців, упакована та фасована в 840 поліетиленові сітки вагою по 25 кг кожна на 24 дерев'яних піддонах Виробник - GOSPODARSTWO ROLNE Tomasz Cichosz PL, відповідно до рахунку-фактури від 02.02.2021 №15 (т.1, а.с.43-45); картопля свіжа продовольча, врожай 2020 року, вага нетто - 21000 кг, ГОСТ 7176-85, умови зберігання при температурі від +2 гр.С до +5 гр.С, термін придатності 10 місяців, упакована та фасована в 1400 поліетиленові сітки вагою по 15 кг кожна Виробник - Rybak Krzysztof, PL, відповідно до рахунку-фактури від 01.02.2021 №14 (т.1, а.с.82-84); картопля свіжа продовольча, врожай 2020 року, вага нетто - 21000 кг, ГОСТ 7176-85, умови зберігання при температурі від +2 гр.С до +5 гр.С, термін придатності 10 місяців, упакована та фасована в 1400 поліетиленові сітки вагою по 15 кг кожна Виробник - Lenarczyk Marek, PL, відповідно до рахунку-фактури від 01.02.2021 №13 (т.1, а.с.122-124); картопля свіжа продовольча, врожай 2020 року, вага нетто - 21000 кг, ГОСТ 7176-85, умови зберігання при температурі від +2 гр.С до +5 гр.С, термін придатності 10 місяців, упакована та фасована в 840 поліетиленові сітки вагою по 25 кг Виробник - GOSPODARSTWO Rolne Rzewuski Ryszard, PL, відповідно до рахунку-фактури від 27.01.2021 №12, (т.1, а.с.163-165); картопля свіжа продовольча, врожай 2020 року, вага нетто - 21000 кг, ГОСТ 7176-85, умови зберігання при температурі від +2 гр.С до +5 гр.С, термін придатності 10 місяців, упакована та фасована в 1400 поліетиленові сітки вагою по 15 кг кожна Виробник - Marzena Pelka, PL, відповідно до рахунку-фактури від 27.01.2021 №11 (т.1, а.с.203-205).

З метою митного оформлення вказаного товару декларантом було подано митні декларації №UA204120/2021/012704 від 05.02.2021, №UA204120/2021/011624 від 03.02.2021, №UA204120/2021/011390 від 03.02.2021, №UA204120/2021/009818 від 30.01.2021 та №UA204120/2021/009186 29.01.2021, у яких вартість була визначена за основним методом - за ціною договору (контракту) (т.1, а.с.23-24, 62-63, 102-103, 143-144, 184-185).

До митної декларації від 05.02.2021 №UA204120/2021/012704 декларантом додано: сертифікат якості, пакувальний лист, рахунок фактура (інвойс), автотранспортна накладна, експортна декларація (країни відправлення товару), банківський платіжний документ, що підтверджує оплату товару, контракт із змінами та доповненнями (договір купівлі-продажу товару), прайс-лист, фітосанітарний сертифікат, листи пояснення (т.1, а.с.43-56).

З метою підтвердження заявленого рівня митної вартості імпортованого товару декларанту позивача 05.02.2021 направлено електронне повідомлення з вимогою надати додаткові документи про підтвердження визначеної митної вартості товарів, що імпортувались (т.1, а.с.57).

У відповідь на вказане повідомлення позивачем листом було надано пояснення та додаткові документи (т.1, а.с.59-61), а саме: висновок про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями (т.1, а.с.32-42), лист продавця (яким підтверджується заявлена вартість товару, пояснюється різниця заявлена в експортній декларації та інвойсі) (т.1, а.с.53).

05.02.2021 відповідачем було прийнято рішення про коригування митної вартості товарів №UA204120/2021/000043/1 (т.1, а.с.27-28) та картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA204120/2021/00172 (т.1, а.с.27-29).

Підставою для прийняття рішення, як зазначено в останньому, є те, що митна вартість імпортованого товару не може бути визнана за ціною договору щодо товарів, які імпортуються та за рівнем, визначеним декларантом, у зв'язку з:

1. При проведенні контролю правильності визначення митної вартості товару, відповідно до статті 54 МКУ документи, подані декларантом до митного оформлення товару за митною декларацією (далі-№ UA204120/2021/012706 (довідковий номер 16983) містять розбіжності та неточності, зокрема:

- декларації країни відправлення 21PL301010E0101220 від 03.02.2021 загальна сума товару становить 4250 PLN, в фактурі №15 від 02.02.2021 вартість товару становить 5250 PLN;

-в прайс-листі б/н відправника від 01.02.2021 зазначено ціну товару з врахуванням розміру (5-8 см), про що не вказано в митній декларації та товаросупровідних документах;

- додатково наданий висновок експерта №21/2021 від 05.02.2021 носить довідковий характер, оскільки використаний у дослідженні перелік цінових пропозицій на ринку Польщі (таблиця 1) свідчить про вищі вартості 0,30-0,40 PLN, тоді як в рахунку фактурі вартість становить 0,25 PLN/кг. Неприйнятним є коригувальний коефіцієнт в розмірі 30 відсотків, оскільки він не передбачений контрактом;

- декларант не надав додаткових документів, про що повідомив листом №16/2021 від 05.02.2021.

2. Відмовою в наданні додаткових документів, витребуваних митницею, згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у ч.2-4 ст. 53 МКУ та у відповідності до ч. 5 ст. 54 МКУ, де зазначено, що при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості товарів митниця має право упевнюватись в достовірності або точності будь-якої заяви, документа чи розрахунку, поданих для цілей визначення митної вартості, що позиціонується з положеннями ст.17 угоди про застосування статті VII ГАТТ/СОТ від 1994р.

ІІ. Митниця володіє інформацією, яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом: МД від 12.01.2021 №UA209140/2021/1367 - 0,20 USD/кг.

ІІІ. Заявлена декларантом митна вартість може бути визнана митницею - за умови надання підтвердження інформації щодо числових значень складових митної вартості, яка міститься у документах, поданих разом з митною декларацією, зокрема, шляхом надання додаткових документів, витребуваних згідно вимоги митниці, таких як:

1) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями;

2) виписку з бухгалтерської документації щодо формування відпускної ціни товару;

3) прайс-лист, каталог виробника товару для широкого кола осіб.

Відповідно до ч.6 ст. 53 МКУ, декларант або уповноважена ним особа за власним бажанням може подати додаткові наявні у них документи для підтвердження заявленої ними митної вартості товару.

IV. За результатом проведеної відповідно до положень частини 4 статті 57 Митного кодексу України процедури консультації з декларантом та у зв'язку із відсутністю у декларанта та митниці прийнятної до застосування (згідно положень глави 9 Митного кодексу України) інформації щодо вартості операцій щодо ідентичних, подібних (аналогічних) товарів, достовірної та документально підтвердженої інформації щодо ціни одиниці товару для обчислення митної вартості за методом на основі віднімання вартості (стаття 62 Митного кодексу України), інформації щодо складових вартості товарів наданої виробником для обчислення митної вартості за методом на основі додавання вартості (стаття 63 Митного кодексу України), що унеможливлює визначення митної вартості шляхом послідовного використання методів, зазначених у статтях 58 - 63 Митного кодексу України, митну вартість партії товару скориговано із застосуванням резервного методу визначення митної вартості згідно положень статті 64 Митного кодексу України.

Митну вартість імпортованого товару МД-№UА204120/2021/012704 визначено на основі раніше визнаних митницею рівнів митних вартостей.

При цьому, для визначення митної вартості оцінюваних товарів використано актуальну на дату оцінки товарів та найменшу із альтернативних вартість, що наявна у митниці.

Числове значення митної вартості товару становить 117 228,8250 гривень, або у валюті контракту за курсом валюти Нацбанку України на дань подання митної декларації до митного оформлення - 15750,0 PLN (0,75 PLN/kt).

Декларант має право звернутися до митного органу з проханням випустити товари, що декларуються, у вільний обіг за умови надання гарантій відповідно до розділу X та ст. 55 Митного кодексу. Декларант має право оскаржити рішення про коригування заявленої митної вартості у митному органі вищого рівня відповідно до глави 4 Митного кодексу або в судовому порядку.

До митної декларації від 03.02.2021 №UA204120/2021/011624 декларантом додано: сертифікат якості, пакувальний лист, рахунок фактура, автотранспортна накладна, експортна декларація (країни відправлення товару), банківський платіжний документ, що підтверджує оплату товару, контракт із змінами та доповненнями (договір купівлі-продажу товару), прайс-лист, фітосанітарний сертифікат, листи пояснення (т.1, а.с.82-91).

З метою підтвердження заявленого рівня митної вартості імпортованого товару декларанту позивача 03.02.2021 направлено електронне повідомлення з вимогою надати додаткові документи про підтвердження визначеної митної вартості товарів, що імпортувались (т.1, а.с.98-99).

У відповідь на вказане повідомлення позивачем листом було надано пояснення та додаткові документи (т.1, а.с.94-97), а саме: висновок про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями (т.1, а.с.71-81), лист продавця (яким підтверджується заявлена вартість товару, пояснюється різниця заявлена в експортній декларації та інвойсі) (т.1, а.с.92).

03.02.2021 відповідачем було прийнято рішення про коригування митної вартості товарів №UA204120/2021/000040/1 (т.1, а.с.66-67) та картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA204120/2021/00160 (т.1, а.с.68-70).

Підставою для прийняття рішення, як зазначено в останньому, є те, що документи, подані декларантом до митного оформлення товару за митною декларацією (далі - №UA204120/2021/011624 (довідковий номер 16950) містять розбіжності та неточності, зокрема:

- в декларації країни відправлення 21PL301010E0095148 від 01.02.2021 загальна сума товару становить 4250 PLN, в фактурі №14 від 01.02.2021 вартість товару становить 5250 PLN;

- прас-лист б/н відправника не може бути прийнятий, оскільки стосується періоду з 01.12.2020- 31.01.2021;

- додатково наданий висновок експерта №18/2021 від 03.02.2021 носить довідковий характер, оскільки використаний у дослідженні перелік цінових пропозицій на ринку Польщі (таблиця 1) свідчить про вищі вартості 0,30-0,40 PLN, тоді як в рахунку фактурі вартість становить 0,25 PLN/кг. Неприйнятним є коригувальний коефіцієнт в розмірі 30 відсотків, оскільки він не передбачений контрактом;

- декларант не надав додаткових документів, про що повідомив листом №09/2021 від 03.02.2021.

Митниця володіє інформацією, яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості товарів: МД від 12.01.2021 №UА209140/2021/1367 - 0,20 USD/кг.

Згідно зі ст.54 Митного кодексу України, при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості товарів митниця має право упевнюватись в достовірності або точності будь-якої заяви, документа чи розрахунку, поданих для цілей визначення митної вартості, що позиціонується з положеннями статті 17 угоди про застосування статті VII ГАТТ/СОТ від 1994.

Враховуючи викладене відповідно до статті 53 та статті 54 МКУ, необхідно надати:

1) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями;

2) виписку з бухгалтерської документації щодо формування відпускної ціни товару;

3) прайс-лист, каталог виробника товару для широкого кола осіб;

4) якщо здійснювалось страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.

Відповідно до ч. 6 ст. 53 МКУ, декларант або уповноважена ним особа за власним бажанням може подати додаткові наявні у них документи для підтвердження заявленої ними митної вартості товару.

За результатом проведеної відповідно до положень частини 4 статті 57 Митного кодексу України процедури консультації з декларантом та у зв'язку із відсутністю у декларанта та митниці прийнятної до застосування (згідно положень глави 9 Митного кодексу України) Інформації щодо вартості операцій щодо ідентичних, подібних (аналогічних) товарів, достовірної та документально підтвердженої інформації щодо ціни одиниці товару для обчислення митної вартості за методом на основі віднімання вартості (стаття 62 Митного кодексу України), інформації щодо складових вартості товарів наданої виробником для обчислення митної вартості за методом на основі додавання вартості (стаття 63 Митного кодексу України), що унеможливлює визначення митної вартості шляхом послідовного використання методів, зазначених у статтях 58 - 63 Митного кодексу України, митну вартість партії товару скориговано із застосуванням резервного методу визначення митної вартості згідно положень статті 64 Митного кодексу України.

Митну вартість імпортованого товару визначено на основі раніше визнаних митницею рівнів митних вартостей.

При цьому, для визначення митної вартості оцінюваних товарів використано актуальну на дату оцінки товарів та найменшу із альтернативних вартість, що наявна у митниці.

Числове значення митної вартості товару становить 117847,3608 гривень, або у валюті контракту за курсом валюти Нацбанку України на день подання митної декларації до митного оформлення - 15671,40 PLN.

Декларант має право звернутися до митного органу з проханням випустити товари, що декларуються, у вільний обіг за умови надання гарантій відповідно до розділу X та ст. 55 Митного кодексу. Декларант має право оскаржити рішення про коригування заявленої митної вартості у митному органі вищого рівня відповідно до глави 4 Митного кодексу або в судовому порядку.

До митної декларації від 03.02.2021 №UA204120/2021/011390 декларантом додано: сертифікат якості, пакувальний лист, рахунок фактура (інвойс), автотранспортна накладна, експортна декларація (країни відправлення товару), банківський платіжний документ, що підтверджує оплату товару, контракт із змінами та доповненнями (договір купівлі-продажу товару), прайс-лист, фітосанітарний сертифікат, листи пояснення (т.1, а.с.122-131).

З метою підтвердження заявленого рівня митної вартості імпортованого товару декларанту позивача 03.02.2021 направлено електронне повідомлення з вимогою надати додаткові документи про підтвердження визначеної митної вартості товарів, що імпортувались (т.1, а.с.136).

У відповідь на вказане повідомлення позивачем листом було надано пояснення та додаткові документи (т.1, а.с.138-142), а саме: висновок про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями (т.1, а.с.111-121), лист продавця (яким підтверджується заявлена вартість товару, пояснюється різниця заявлена в експортній декларації та інвойсі) (т.1, а.с.132-135).

03.02.2021 відповідачем було прийнято рішення про коригування митної вартості товарів №UA204120/2021/000038/1 (т.1, а.с.106-107) та картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення (т.1, а.с.108-110).

Підставою для прийняття рішення, як зазначено в останньому, є те, що митна вартість імпортованого товару не може бути визнана за ціною договору щодо товарів, які імпортуються та за рівнем, визначеним декларантом, у зв'язку з тим, що:

1. Документи, подані декларантом до митного оформлення товару за митною декларацією (далі - №UA204120/2021/011390 (довідковий номер 16948) містять розбіжності та неточності, зокрема:

- в декларації країни відправлення 21PL301010E0095619 від 01.02.2021 загальна сума товару становить 4250PLN, в фактурі №13 від 01.02.2021 вартість товару становить 5250 PLN;

- п.2.1 контракту від 04.01.2021 №04/01/2021-UA передбачено, що ціни на товари в інвойсах включають в себе вартість товару та його упаковки, а п.3.1 цього ж контракту передбачено, що ціни визначені виходячи з умов поставки DAP Луцьк. При цьому вказані інвойси не містять інформацію про включення до ціни товару вартості фрахту. Зазначене спричиняє сумніви у достовірності заявлених умов продажу товару та ціни що підлягала сплаті за імпортовані товари та створює сумніви стосовно повноти включення до митної вартості транспортних витрат.

2. Відмовою в наданні додаткових документів, витребуваних митницею, згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у ч. 2-4 ст. 53 МКУ та у відповідності до ч. 5 ст. 54 МКУ, де зазначено, що при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості товарів митниця має право упевнюватись в достовірності або точності будь-якої заяви, документа чи розрахунку, поданих для цілей визначення митної вартості, що позиціонується з положеннями ст. 17 угоди про застосування статті VII ГАТТ/СОТ від 1994р.

ІІ. Митниця володіє інформацією, яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості товару №1: рівень митної вартості товарів, експортованих в Україну за посередницькими контрактами становить не менше 0,20 USD/кг (МД від 02.02.2021 №UA209140/2020/007062 - 0,20 USD/кг).

ІІІ. Заявлена декларантом митна вартість може бути визнана митницею за умови надання інформації щодо спростування розбіжностей, що містяться у документах, поданих разом з митною декларацією, зокрема, шляхом надання додаткових документів, витребуваних згідно вимоги митниці, таких як:

1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний із договором (угодою, контрактом) про поставку товарів митна вартість який визначається;

2) виписку з бухгалтерської документації щодо формування відпускної ціни товару;

3) прайс-лист, каталог виробника товару для широкого кола осіб;

4) якщо здійснювалось страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування;

5) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями.

Відповідно до ч. 6 ст. 53 МКУ, декларант або уповноважена ним особа за власним бажанням може подати додаткові наявні у них документи для підтвердження заявленої ними митної вартості товару.

ІV. За результатом проведеної відповідно до положень частини 4 статті 57 Митного кодексу України процедури консультації з декларантом та у зв'язку із відсутністю у декларанта та митниці прийнятної до застосування (згідно положень глави 9 Митного кодексу України) інформації щодо вартості операцій щодо ідентичних, подібних (аналогічних) товарів, достовірної та документально підтвердженої інформації щодо ціни одиниці товару для обчислення митної вартості за методом на основі віднімання вартості (стаття 62 Митного кодексу України), інформації щодо складових вартості товарів наданої виробником для обчислення митної вартості за методом на основі додавання вартості (стаття 63 Митного кодексу України), що унеможливлює визначення митної вартості шляхом послідовного використання методів, зазначених у статтях 58 - 63 Митного кодексу України, митну вартість партії товару скориговано із застосуванням резервного методу визначення митної вартості згідно положень статті 64 Митного кодексу України.

Митну вартість імпортованого товару визначено на основі раніше визнаних митницею рівнів митних вартостей.

При цьому, для визначення митної вартості оцінюваних товарів використано актуальну на дату оцінки товарів та найменшу із альтернативних вартість, що наявна у митниці.

Числове значення митної вартості товару становить 118438,43 гривень, або у валюті контракту за курсом валюти Нацбанку України на день подання митної декларації до митного оформлення - 15750,00 PLN.

Декларант має право звернутися до митного органу з проханням випустити товари, що декларуються, у вільний обіг за умови надання гарантій відповідно до розділу X та ст. 55 Митного кодексу. Декларант має право оскаржити рішення про коригування заявленої митної вартості у митному органі вищого рівня відповідно до глави 4 Митного кодексу або в судовому порядку.

До митної декларації від 30.01.2021 №UA204120/2021/009818 декларантом додано: сертифікат якості, пакувальний лист, рахунок фактура, автотранспортна накладна, експортна декларація (країни відправлення товару), банківський платіжний документ, що підтверджує оплату товару, контракт із змінами та доповненнями (договір купівлі-продажу товару), прайс-лист, фітосанітарний сертифікат, листи пояснення (т.1, а.с.163-172).

З метою підтвердження заявленого рівня митної вартості імпортованого товару декларанту позивача 30.01.2021 направлено електронне повідомлення з вимогою надати додаткові документи про підтвердження визначеної митної вартості товарів, що імпортувались (т.1, а.с.177-178).

У відповідь на вказане повідомлення позивачем листом було надано пояснення та додаткові документи, а саме: прайс лист (який підтверджує запропоновану ціну), лист продавця (яким підтверджується заявлена вартість товару, пояснюється різниця заявлена в експортній декларації та інвойсі), висновок про вартісні характеристики (даним висновком судовий експерт Мельник С.М. підтвердив, що заявлена митна вартість задекларованого товару відповідає ринковій вартості) (т.1, а.с.152-162, 173-175, 179-183).

30.01.2021 відповідачем було прийнято рішення про коригування митної вартості товарів №UA204120/2021/000029/1 (т.1, а.с.147-148) та картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення (т.1, а.с.149-151).

Підставою для прийняття рішення, як зазначено в останньому, є те, що митна вартість імпортованого товару не може бути визнана за ціною договору щодо товарів, які імпортуються та за рівнем, визначеним декларантом, у зв'язку з:

1. При проведенні контролю правильності визначення митної вартості товару, відповідно до стати 54 МКУ документи подані декларантам до митного оформлення товару за митною декларацією (далі - №UA204120/2021/009818 (довідковий номер 16913) містять розбіжності та неточності, зокрема:

- в декларації країни відправлення 21PL301010E0077051 від 28.01.2021 загальна сума товару становить 4250 PLN. в фактурі №12 від 27.01.2021 вартість товару становить 5250 PLN;

- додатково наданий висновок експерта №16/2021 від 29.01.2021 носить довідковий характер, оскільки використаний у дослідженні перелік цінових пропозицій на ринку Польщі (таблиця 1) свідчить про вищі вартості 0,30 -0,40 PLN, тоді як в рахунку фактурі вартість становить 0,25 PLN/кг. Неприйнятним є коригувальний коефіцієнт в розмірі 30%, оскільки він не передбачений контрактом:

- декларант не надав додаткових документів, про що повідомив листом №30/2021 від 30.01.2021.

2. Відмовою в наданні додаткових документів, витребуваних митницею, згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у ч. 2 -4 ст. 53 МКУ та у відповідності до ч. 5 ст.54 МКУ, де зазначено, що при здійсненні контролю за правильністю визначення митої вартості товарів митниця має право (упевнюватись в достовірності або точності будь-якої заяви, документа чи розрахунку, поданих для цілей визначення митної вартості, що позиціонується з положеннями ст.17 угоди про застосування статті VII ГАТТ/СОТ від 1994р.

ІІ. Митниця володіє інформацією, яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом: МД від 12.01 2021 №UA209140/2021/1367 -0,20 USD/кг.

ІІІ. Заявлена декларантом митна вартість може бути визнана митницею за умови надання підтвердження інформації щодо числових значень складових митної вартості, яка міститься у документах, поданих разом з митою декларацією, зокрема, шляхом надання, додаткових документів витребуваних згідно вимоги митниці, таких як:

1) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експортними організаціями;

2) виписку з бухгалтерської документації щодо формування відпускної ціни товару;

3) прайс-лист, каталог виробника товару для широкого кола осіб.

Відповідно до ч. 6 ст. 53 МКУ. декларант або уповноважена ним особа за власним бажанням може подати додаткові наявні у них документи для підтвердження заявленої ними митної вартості товару.

IV. За результатом проведеної відповідно до положень частини 4 статті 57 Митного кодексу України процедури консультації з декларантом та у зв'язку із відсутністю у декларанта та митниці прийнятної до застосування (згідно положень глави 9 Митного кодексу України) інформації щодо вартості операцій щодо ідентичних, подібних (аналогічних) товарів, достовірної та документально підтвердженої інформації щодо ціни одиниці товару, для обчислення митної вартості за методом на основі віднімання вартості (стаття 62 Митного кодексу України), інформації щодо складових вартості товарів наданої виробником для обчислення митної вартості за методом на основі додавання вартості (стаття 63 Митного кодексу України), що унеможливлює визначення митної вартості шляхом послідовного використання методів, зазначених у статтях 58 - 63 Митною кодексу України, митну вартість партії товару скориговано із застосуванням резервною методу визначення митної вартості згідно положень статті 64 Митною кодексу України.

Митну вартість імпортованого товару МД №UA204120/2021/009818 визначено на основі раніше визнаних митницею рівнів митних вартостей. При цьому, для визначення митної вартості оцінюваних товарів використано актуальну на дату оцінки товарів та найменшу із альтернативних вартість, що наявна у митниці.

Числове значення митної вартості товару становить 118410,1542 гривень. або у валюті контракту за курсом валюти Нацбанку України на день подання митної декларації до митного оформлення - 15791,60 PLN.

Декларант має право звернутися до митного органу з проханням випустити товари, що декларуються, у вільний обіг за умови надання гарантій відповідно до розділу X та ст. 55 Митного кодексу. Декларант має право оскаржити рішення про коригування заявленої митної вартості у митному органі вищого рівня відповідно до глави 4 Митного кодексу або в судовому порядку.

До митної декларації від 29.01.2021 №UA204120/2021/009186 декларантом додано: сертифікат якості, пакувальний лист, рахунок фактура, автотранспортна накладна, експортна декларація (країни відправлення товару), банківський платіжний документ, що підтверджує оплату товару, контракт із змінами та доповненнями (договір купівлі-продажу товару), прайс-лист, фітосанітарний сертифікат, листи пояснення (т.1, а.с.203-212).

З метою підтвердження заявленого рівня митної вартості імпортованого товару декларанту позивача 29.01.2021 направлено електронне повідомлення з вимогою надати додаткові документи про підтвердження визначеної митної вартості товарів, що імпортувались (т.1, а.с.217-218).

У відповідь на вказане повідомлення позивачем листом було надано пояснення та додаткові документи, а саме: прайс лист (який підтверджує запропоновану ціну), лист продавця (яким підтверджується заявлена вартість товару, пояснюється різниця заявлена в експортній декларації та інвойсі), висновок про вартісні характеристики (даним висновком судовий експерт Мельник С.М. підтвердив, що заявлена митна вартість задекларованого товару відповідає ринковій вартості) (т.1, а.с.192-202, 213-216, 219-223).

29.01.2021 відповідачем було прийнято рішення про коригування митної вартості товарів №UA204120/2021/000028/1 (т.1, а.с.188-189) та картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення (т.1,а.с.190-191).

Підставою для прийняття рішення, як зазначено в останньому, є те, що митна вартість імпортованого товару не може бути визнана за ціною договору щодо товарів, які імпортуються та за рівнем, визначеним декларантом, у зв'язку з:

1. При проведенні контролю правильності визначення митної вартості товару, відповідно до стати 54 МКУ документи подані декларантам до митного оформлення товару за митною декларацією (далі - №UA204120/2021/009186 (довідковий номер 16892) містять розбіжності та неточності, зокрема:

- в декларації країни відправлення 21PL301010E0074398 від 27.01.2021 загальна сума товару становить 4250 PLN. в фактурі №12 від 27.01.2021 вартість товару становить 5250 PLN;

- п.4 контракту №04/091/2021-UA від 04.01.2021 передбачено, що товар поставляється у мішках розміром 25 кг, тоді як у гр.31 митної декларації, вказані упаковка та фасування в 1400 поліетиленових сітках вагою 15 кг.

2. Відмовою в наданні додаткових документів, витребуваних митницею, згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у ч. 2 -4 ст. 53 МКУ та у відповідності до ч. 5 ст.54 МКУ, де зазначено, що при здійсненні контролю за правильністю визначення митої вартості товарів митниця має право (упевнюватись в достовірності або точності будь-якої заяви, документа чи розрахунку, поданих для цілей визначення митної вартості, що позиціонується з положеннями ст.17 угоди про застосування статті VII ГАТТ/СОТ від 1994р.

ІІ. Митниця володіє інформацією, яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом : МД від 12.01 2021 №UA209140/2021/1367 -0,20 USD/кг.

ІІІ. Заявлена декларантом митна вартість може бути визнана митницею за умови надання підтвердження інформації щодо числових значень складових митної вартості, яка міститься у документах, поданих разом з митою декларацією, зокрема, шляхом надання, додаткових документів витребуваних згідно вимоги митниці, таких як:

1) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експортними організаціями;

2) виписку з бухгалтерської документації щодо формування відпускної ціни товару;

3) прайс-лист, каталог виробника товару для широкого кола осіб.

Відповідно до ч. 6 ст. 53 МКУ. декларант або уповноважена ним особа за власним бажанням може подати додаткові наявні у них документи для підтвердження заявленої ними митної вартості товару.

IV. За результатом проведеної відповідно до положень частини 4 статті 57 Митного кодексу України процедури консультації з декларантом та у зв'язку із відсутністю у декларанта та митниці прийнятної до застосування (згідно положень глави 9 Митного кодексу України) інформації щодо вартості операцій щодо ідентичних, подібних (аналогічних) товарів, достовірної та документально підтвердженої інформації щодо ціни одиниці товару, для обчислення митної вартості за методом на основі віднімання вартості (стаття 62 Митного кодексу України), інформації щодо складових вартості товарів наданої виробником для обчислення митної вартості за методом на основі додавання вартості (стаття 63 Митного кодексу України), що унеможливлює визначення митної вартості шляхом послідовного використання методів, зазначених у статтях 58 - 63 Митною кодексу України, митну вартість партії товару скориговано із застосуванням резервною методу визначення митної вартості згідно положень статті 64 Митною кодексу України.

Митну вартість імпортованого товару МД №UA204120/2021/009186 визначено на основі раніше визнаних митницею рівнів митних вартостей. При цьому, для визначення митної вартості оцінюваних товарів використано актуальну на дату оцінки товарів та найменшу із альтернативних вартість, що наявна у митниці.

Числове значення митної вартості товару становить 118 673,0059 гривень. або у валюті контракту за курсом валюти Нацбанку України на день подання митної декларації до митного оформлення - 15640,8000 PLN.

Декларант має право звернутися до митного органу з проханням випустити товари, що декларуються, у вільний обіг за умови надання гарантій відповідно до розділу X та ст. 55 Митного кодексу. Декларант має право оскаржити рішення про коригування заявленої митної вартості у митному органі вищого рівня відповідно до глави 4 Митного кодексу або в судовому порядку.

Вважаючи прийняті рішення про відмову в реєстрації податкових накладних протиправними, позивач звернувся із вказаним позовом до суду з метою захисту свого порушеного права.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, які склалися між сторонами, суд першої інстанції прийшов до висновку, що позивачем у відповідності до вимог статей 52, 53 МК України подано всі необхідні документи для митного оформлення зазначених товарів за ціною договору, які не містили в собі будь-яких розбіжностей, зазначених в частині третій статті 53 МК України, і в митного органу, враховуючи вищевикладені обставини, не було підстав вимагати у декларанта додаткові документи для підтвердження митної вартості.

Відповідач не виконав обов'язку щодо наведення у рішеннях про коригування митної вартості товарів порівняння характеристик оцінюваного товару та характеристик товару, ціна якого взята за основу для коригування митної вартості за резервним методом. Наявність лише посилання на митні декларації від 12.01.2021 №UA209140/2021/1367, від 02.02.2020 №UA209140/2020/007062, вказана в яких митна вартість була взята за основу для визначення спірної митної вартості без наведення пояснення щодо зроблених коригувань на обсяги партії ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, умов поставки, комерційних умов тощо не може бути обґрунтованою підставою для коригування митної вартості.

Колегія суддів вважає такий висновок суду першої інстанції таким, що не відповідає дійсним обставинам справи з оцінкою первинних документів. Аналізуючи доводи апеляційної скарги та оцінюючи матеріали справи, колегія суддів зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено обов'язок органів держаної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Рішення відповідача як суб'єкта владних повноважень, що є предметом даного позову, підлягає оцінці судом на відповідність критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Засади державної митної справи, зокрема, процедури митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, умови та порядок справляння митних платежів визначаються Митним кодексом України та іншими законами України.

Відповідно до частини першої статті 49 Митного кодексу України митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Так, частиною першою статті 51 Митного кодексу України передбачено, що митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу.

Згідно частини першої статті 57 Митного кодексу України визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами: основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товарів; б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; в) на основі віднімання вартості; г) на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний.

Основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції) (частина друга статті 57 Митного кодексу України).

Відповідно до частин третьої і четвертої статті 57 Митного кодексу України кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу. Застосуванню другорядних методів передує процедура консультацій між митним органом та декларантом з метою визначення основи вартості згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу. Під час таких консультацій митний орган та декларант можуть здійснити обмін наявною у кожного з них інформацією за умови додержання вимог щодо її конфіденційності.

Згідно з частинами п'ятою і шостою статті 57 Митного кодексу України у разі неможливості визначення митної вартості товарів згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу за основу для її визначення може братися або ціна, за якою ідентичні або подібні (аналогічні) товари були продані в Україні не пов'язаному із продавцем покупцю відповідно до статті 62 цього Кодексу, або вартість товарів, обчислена відповідно до статті 63 цього Кодексу. При цьому кожний наступний метод застосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу.

У разі якщо неможливо застосувати жоден із зазначених методів, митна вартість визначається за резервним методом відповідно до вимог, встановлених статті 64 цього Кодексу (частина восьма статті 57 Митного кодексу України).

Відповідно до частин першої і другої статті 58 Митного кодексу України, метод визначення митної вартості за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, застосовується у разі, якщо: 1) немає жодних обмежень щодо прав покупця (імпортера) на використання оцінюваних товарів, за винятком тих, що: а) встановлюються законом чи запроваджуються органами державної влади в Україні; б) обмежують географічний регіон, у якому товари можуть бути перепродані (відчужені повторно); в) не впливають значною мірою на вартість товару; 2) щодо продажу оцінюваних товарів або їх ціни відсутні будь-які умови або застереження, які унеможливлюють визначення вартості цих товарів. Метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов'язковою при її обчисленні.

Згідно частин першої та другої статті 52 Митного кодексу України, заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою. Декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов'язані: заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з митним органом; подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню; нести всі додаткові витрати, пов'язані з коригуванням митної вартості або наданням митному органу додаткової інформації.

Відповідно до частини першої статті 53 Митного кодексу України, у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає митному органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.

Так, частиною другою статті 53 Митного кодексу України визначено, що документами, які підтверджують митну вартість товарів, є: декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п'ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі-продажу); якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; ліцензія на імпорт товару, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.

Згідно з приписами частин першої та другої статті 54 Митного кодексу України, контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості. Контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється митним органом шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу.

Митний орган може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, у разі: невірно проведеного декларантом або уповноваженою ним особою розрахунку митної вартості; неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другої та третьої статті 53 цього Кодексу, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари; невідповідності обраного декларантом або уповноваженою ним особою методу визначення митної вартості товару умовам, наведеним у главі 9 цього Кодексу; надходження до митного органу документально підтвердженої офіційної інформації митних органів інших країн щодо недостовірності заявленої митної вартості (частина шоста статті 54 Митного кодексу України).

Так, частиною сьомою статті 54 Митного кодексу України визначено, що у разі якщо під час проведення митного контролю митний орган не може аргументовано довести, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, заявлена декларантом або уповноваженою ним особою митна вартість вважається визнаною автоматично.

Згідно частини першої статті 55 Митного кодексу України рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається митним органом у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо митним органом у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.

Відповідно до частини третьої статті 53 Митного кодексу України у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, які мають вплив на правильність визначення митної вартості, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи:1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; 2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); 4) виписку з бухгалтерської документації; 5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; 6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 7) копію митної декларації країни відправлення; 8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.

З системного аналізу вищенаведених норм, суд дійшов висновку про те, що правовою підставою для винесення рішення про коригування митної вартості є: виявлення обставин, що заявлення неповних та/або недостовірних відомостей про митну вартість товарів, у тому числі невірного визначення митної вартості товарів; невірне проведеного декларантом або уповноваженою ним особою розрахунку митної вартості; неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другої-четвертої статті 53 цього Кодексу; відсутності у поданих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари; невідповідності обраного декларантом або уповноваженою ним особою методу визначення митної вартості товару умовам, наведеним у главі 9 цього Кодексу; надходження до митного органу документально підтвердженої офіційної інформації митних органів інших країн щодо недостовірності заявленої митної вартості.

Крім цього, обов'язок доведення митної вартості ціни товару покладений на позивача. При цьому, митний орган у випадку наявності обґрунтованих сумнівів у достовірності поданих декларантом відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, яка була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, може витребувати додаткові документи.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 16 квітня 2019 року у справі № 804/16271/15, від 15 травня 2018 року № 809/1260/17.

Як вбачається з матеріалів справи, під час митного оформлення за митними деклараціями ІМ40ДЕ №UA204120/2021/012704, ІМ40ДЕ №UA204120/2021/011624, ІМ40ДЕ №UA204120/2021/011390, ІМ40ДЕ №UA204120/2021/009818, ІМ40ДЕ №UA204120/2021/009186 відповідачу було надано ряд документів для підтвердження митної вартості товару, зокрема: сертифікат якості, пакувальний лист, рахунок фактура (інвойс), автотранспортна накладна, експортна декларація (країни відправлення товару), банківський платіжний документ, що підтверджує оплату товару, контракт із змінами та доповненнями (договір купівлі-продажу товару), прайс-лист, фітосанітарний сертифікат, листи пояснення

За результатами опрацювання наданих документів виявлено розбіжності та неточності, у зв'язку з чим Поліська митниця Держмитслужби, засобами електронного зв'язку, надсилала пропозицію, відповідно до частини третьої статті 53 Митного кодексу України, про надання додаткових документів для підтвердження заявленої митної вартості. Так, відповідачем пропонувалося надати, зокрема:

- висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями;

- виписку з бухгалтерської документації щодо формування відпусткової ціни товару;

- прайс-лист, каталог виробника товару для широкого кола осіб;

- банківський платіжний документ про оплату товару;

- якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість товару.

Відтак, слід прийти до висновку, що Поліська митниця Держмитслужби, направляючи електронні повідомлення, вимагала подати додаткові документи для підтвердження заявленої митної вартості товару, шляхом подання визначеного переліку документів, а також документів, які на думку позивача можуть підтвердити заявлену митну вартість. Однак, на вимогу митного органу декларант додатково подав митному органу лише: прайс-лист, лист продавця, висновок про вартісні характеристики.

Колегія суддів вважає, що у відповідача були обґрунтовані сумніви, щодо заявленої митної вартості товару.

Так, під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості поданого до митного оформлення товару - картопля врожаю 2020 року, зокрема було встановлено такі розбіжності:

в декларації країни відправлення 21PL301010E0101220 від 03.02.2021 року загальна сума товару становить 4250PLN, в фактурі №15 від 02.02.2021 року вартість товару становить 5250 PLN; в прайс-листі б/н відправника від 01.02.2021 зазначено ціну товару з врахуванням розміру (5-8 см), про що не вказано в митній декларації та товаросупровідних документах;

в декларації країни відправлення 21PL301010E0095148 від 01.02.2021 року загальна сума товару становить 4250PLN, в фактурі №14 від 01.02.2021 року вартість товару становить 5250,00 PLN; прас-лист б/н відправника не може бути прийнятий, оскільки стосується періоду з 01.12.2020- 31.01.2021;

в декларації країни відправлення 21PL301010E0095619 від 01.02.2021 року загальна сума товару становить 4250PLN, в фактурі №13 від 01.02.2021 року вартість товару становить 5250,00 PLN; п.2.1 контракту від 04.01.2021 №04/01/2021-UA передбачено, що ціни на товари в інвойсах включають в себе вартість товару та його упаковки, а п.3.1 цього ж контракту передбачено, що ціни визначені виходячи з умов поставки DAP Луцьк. При цьому вказані інвойси не містять інформацію про включення до ціни товару вартості фрахту. Зазначене спричиняє сумніви у достовірності заявлених умов продажу товару та ціни що підлягала сплаті за імпортовані товари та створює сумніви стосовно повноти включення до митної вартості транспортних витрат.

в декларації країни відправлення 21PL301010E0074398 від 28.01.2021 року загальна сума товару становить 4250PLN, в фактурі №12 від 27.01.01.2021 року вартість товару становить 5250 PLN; п.4кнтракту №04/091/2021-UA від 04.01.2021 передбачено, що товар поставляється у мішках розміром 25 кг, тоді як у гр..31 митної декларації, вказані упаковка та фасування в 1400 поліетиленових сітках вагою 15 кг;

в декларації країни відправлення 21PL301010E0077051 від 27.01.2021 року загальна сума товару становить 4250PLN, в фактурі №11 від 27.01.01.2021 року вартість товару становить 5250 PLN.

Також податковий орган зазначав, що додатково наданий висновок експерта №21/2021 від 05.02.2021 та №16/2021 від 29.01.2021 носить довідковий характер, оскільки використаний у дослідженні перелік цінових пропозицій на ринку Польщі (таблиця 1) свідчить про вищі вартості 0,30 -0,40 PLN, тоді як в рахунку фактурі вартість становить 0,25 PLN/кг. Неприйнятним є коригувальний коефіцієнт в розмірі 30%, оскільки він не передбачений контрактом.

Колегія суддів надала оцінку поданим для підтвердження заявленої митної вартості ввезеного товару рахунків-фактур (інвойсів) в яких вказано вартість ввезеного товару, однак слід звернути увагу на те, що у таких відсутня інформація щодо визначальних характеристик імпортованого позивачем товару (зазначено лише картопля врожай 2020), тоді як рахунок-фактура, будучи первинним бухгалтерським документом, повинен мати реквізити, які дають змогу ідентифікувати господарську операцію та її учасників, зокрема зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції.

Додатково надані висновки експерта не прийняті митницею для підтвердження вартості товару з таких причин: експертом проаналізовано по інтернет джерелах цінову інформацію товару «картопля» на ринку Польщі, яка згідно таблиця №1 становить 0,30-0,40PLN/кг; виходячи з наявної інформації, експерт визначив вартість, використавши коефіцієнт зниження 30%; такий підхід не прийнятний, оскільки ні контрактом, ні товаросупровідними документами не передбачені жодні знижки на товар.

Колегія суддів також вважає, що відповідачем правомірно не взято до уваги пояснення наведені продавцем Glory sp. Z.o.o. (Польща) щодо зазначення в деклараціях країни відправлення середньої статистичної вартості товару, оскільки така розбіжність в загальній сумі товару викликає сумнів щодо правильності зазначення декларантом митної вартості товару.

Крім того, посилаючись на комерційну таємницю, декларантом додатково надано прайс-лист відправника, а не виробника товару, як вимагає п.3.6 ст.53 МК України.

Суд апеляційної інстанції вважає за необхідне вказати, що прайс-лист не є документом, який має містити комерційні умови. Комерційні умови встановлені сторонами в контракті та інвойсі. Прайс-лист є документом, який носить виключно інформаційний характер та не відноситься до документів, які підтверджують митну вартість товару. Продавець та покупець відповідно до умов договору мають право домовитись про будь-яку ціну на товари, яка б відповідала як ринковій кон'юнктурі, так і комерційним інтересам та очікуванням сторін.

Відповідно до пункту 7 розділу 2 Методичних рекомендацій щодо роботи посадових осіб органів доходів і зборів з аналізу, виявлення та оцінки ризиків при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, затверджених наказом Державної фіскальної служби України від 11 вересня 2015 року № 689, при перевірці розрахунку та числового значення заявленої митної вартості товарів здійснюється перевірка наявності у підтверджуючих документах всіх відомостей в кількісному виразі, використаних при обчисленні митної вартості, а саме: ДМВ (якщо ДМВ подається); митній декларації графи 12, 20, 22, 31 (в частині зазначення характеристик товару, які впливають виключно на рівень митної вартості), 42, 43, 44 (в частині наявності реквізитів документів, які підтверджують митну вартість товарів), 45, 46; документах, поданих для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, для декларування яких не застосовується митна декларація (в частині зазначення характеристик товару, які впливають виключно на рівень його митної вартості); рахунку-фактурі або іншому документі, який визначає вартість товару.

Згідно з положеннями пункту 5 вказаних Методичних рекомендацій під час робіт з аналізу, виявлення та оцінки ризиків можуть використовуватися такі джерела інформації: - спеціалізовані програмно-інформаційні комплекси Єдиної автоматизованої інформаційної системи ДФС; - спеціалізовані видання, які містять інформацію про ціни, сформовані на світовому ринку; - інформація, отримана від ДФС, про ціни на товари та/або сировину, матеріали, комплектуючі, які входять до складу товарів; - інформація, отримана від митних органів іноземних держав за результатами перевірки автентичності документів, які подавалися під час митного контролю та митного оформлення товару; - інформація, отримана за результатами здійснення митного контролю, в тому числі, за результатами проведення документальних перевірок дотримання вимог законодавства з питань державної митної справи; - інформація, отримана від державних органів, установ та організацій на запити територіальних органів та/або ДФС; - цінова інформація, отримана в рамках домовленостей, укладених між ДФС та асоціаціями, спілками та іншими об'єднаннями імпортерів та виробників; - висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, що мають відповідні повноваження згідно із законодавством; - інформація отримана з мережі Інтернет.

Відповідно до частини 2 статті 7 Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (ГАТТ 1947) оцінка імпортованого товару для митних цілей повинна ґрунтуватися на дійсній вартості імпортованого товару, на який розраховується мито, або подібного товару і не повинна ґрунтуватися на вартості товару національного походження чи на довільній або фіктивній вартості.(*) b) Під «дійсною вартістю» слід розуміти ціну, за яку, під час та в місці, визначеними законодавством імпортуючої країни, такий чи подібний товар продається або пропонується до продажу при звичайному ході торгівлі за умов повної конкуренції. У тому ступені, в якому на ціну такого чи подібного товару впливає кількість окремої трансакції, ціна, що розглядається, повинна єдиним способом пов'язуватися або i) з порівнюваними кількостями, або ii) з кількостями, не менш сприятливими для імпортерів, ніж ті, в яких більший обсяг товарів продається у торгівлі між країнами експорту та імпорту.(*) c) Якщо дійсна вартість не може бути визначена відповідно до підпункту b) цього пункту, оцінка для митних цілей повинна ґрунтуватися на найближчому еквіваленті такої вартості, який можна визначити.

Згідно з приміткою 4 до пункту 2 статті 7 Генеральної угоди з тарифів і торгівлі формулювання підпунктів «a» і «b» дозволяє стороні визначати вартість для митних цілей єдиним способом чи то (1) на базі цін, які певний експортер встановлює за імпортований товар, чи (2) на базі загального рівня цін на подібний товар.

Відповідно до положень Угоди про застосування статті VII Генеральної угоди про тарифи й торгівлю 1994 року первинною основою для митної вартості за цією Угодою є «контрактна вартість», визначена в статті 1. Статтю 1 необхідно розглядати разом зі статтею 8, яка передбачає, inter alia, коригування ціни, яка фактично сплачена або підлягає сплаті у випадках, коли певні конкретні елементи, які вважаються такими, що формують частину вартості для митних цілей, припадають на покупця, але не включені до ціни, яка фактично сплачена або підлягає сплаті за імпортовані товари.

Згідно з частинами 1, 2 Приміток до статті 7 вказаної Угоди митні вартості, визначені згідно з положеннями статті 7, повинні настільки, наскільки можливо, ґрунтуватися на раніше визначених митних вартостях. Методи оцінювання, які мають використовуватися згідно зі статтею 6, повинні бути методами, викладеними в статтях 1 - 6, проте обґрунтована гнучкість у застосуванні таких методів відповідатиме цілям та положенням статті 7.

Зазначені обставини, на переконання суду апеляційної інстанції вказують на наявність у митного органу обґрунтованих сумнівів у правильності визначення декларантом митної вартості, оскільки надані митному органу документи не підтверджували заявленої митної вартості товарів, містили розбіжності у числових значеннях в обов'язкових документах, позивачем на підтвердження заявленої митної вартості не було подано у повному обсязі витребуваних документів, а наявні документи містили суттєві розбіжності та неточності.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 Кодексу адміністративного судочинства України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд зазначає, що в оскаржуваних рішеннях митний орган навів достатнє обґрунтування причин, через які заявлену декларантом митну вартість не може бути визнано, вказано джерела інформації, що використовувались відповідачем для визначення митної вартості, зазначено послідовність застосування методів визначення митної вартості та причини, через які не був застосований метод, що передує методу, обраному митним органом. А рішенням про коригування митної вартості імпортованого позивачем товару передувала процедура консультацій між митним органом та декларантом з метою обґрунтованого вибору підстав для визначення митної вартості товару - картопля врожаю 2020 року відповідно до вимог статей 59 і 60 Митного кодексу України, як це встановлено частиною четвертою статті 57 цього Кодексу, а також витребувано відомості на підтвердження митної вартості вказаного товару.

За наявності обґрунтованого сумніву у правильному визначенні митної вартості товару у зв'язку з відсутністю у наданих декларантом документах, що дозволяють чітко ідентифікувати оцінюваний товар відомостей про об'єктивні і достовірні дані на підтвердження митої вартості імпортованого товару за ціною договору, у відповідача були правові підстави для витребування додаткових документів для підтвердження митної вартості товару, однак позивач на його вимогу їх в повному обсязі не надав.

За таких обставин, суд погоджується з відповідачем, що документи, надані позивачем до митної декларації, не містять достатньої інформації щодо заявленої вартості товару, а враховуючи ненадання декларантом додаткових документів в повному обсязі на пропозицію митного органу, дії відповідача щодо коригування є цілком правомірними.

Таким чином, дослідивши надані позивачем документи, суд прийшов до висновку про наявність у відповідача обґрунтованих сумнівів у достовірності поданих декларантом відомостей, а відтак і правильності визначення митної вартості.

З огляду на встановлені судом обставини справи, оскільки надані митному органу документи не містили достатніх даних для визначення заявленої митної вартості, митним органом правомірно прийнято оскаржувані рішення про коригування митної вартості товарів №UA204120/2021/000043/1 від 05.02.2021, №UA204120/2021/000040/1 від 03.02.2021, №UA204120/2021/000038/1 від 03.02.2021, №UA204120/2021/000029/1 від 30.01.2021 та №UA204120/2021/000028/1 від 29.01.2021.

За таких обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції на наведені обставини не звернув належної уваги, не дав їм відповідної правової оцінки, а тому дійшов помилкового висновку щодо наявності правових підстав для задоволення адміністративного позову.

Відповідно до п.3 ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, неправильне застосування норм матеріального права та невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи.

Згідно з практикою ЄСПЛ, зокрема, в рішенні по справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, п. 29).

Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості в межах відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно ч. 2 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Положення ч.1 ст. 9 КАС України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).

Отже, розглянувши усі подані документи і матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи тому, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції слід скасувати та прийняти нову постанову якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

Керуючись статтями ст. ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Поліської митниці Держмитслужби задовольнити.

Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12 травня 2021 року у справі № 140/1979/21 скасувати та прийняти постанову, якою в задоволенні позовних вимог Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Поліської митниці Держмитслужби про визнання протиправними та скасування рішень про коригування митної вартості товарі - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 325 КАС України та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Н. М. Судова-Хомюк

судді С. П. Нос

Р. П. Сеник

Повне судове рішення складено 21 грудня 2021 року